«Որ դուք հարցնեք ու չիմանաք»․ ՀՀԿ-ն մերժեց «Ելք»-ի չորս առաջարկները
Այսօր կայացած ավագանու նիստում «Ելք» խմբակցությունը ներկայացրեց չորս առաջարկ՝ մայրաքաղաքի որոշ փողոցներ անվանափոխելու վերաբերյալ։
Դրանք են՝ բոլշեւիկ Արսեն Ամիրյան փողոցը Վռամշապուհ արքայի, Ֆրունզեի փողոցը՝ Ապրիլյան հերոսների, Սարգիս Կասյան փողոցը՝ Վազգեն Ա կաթողիկոսի եւ Անաստաս Միկոյանի փողոցը՝ ՀՀ ազգային հերոս Քըրք Քրքորյանի անունով անվանափոխելու մասին առաջարկները։
Բոլոր չորս հարցերին Երեւանի ավագանու ՀՀԿ խմբակցությունը տվել էր բացասական եզրակացություն։
«Երկիր Ծիրանին» բոյկոտեց անվանափոխությունների վերաբերյալ բոլոր չորս հարցերը, նշելով, որ Քըրքորյանի, Վազգեն Ա-ի եւ մյուսների անուններով փողոցներ պետք է լինեն Երեւանի փոքր կենտրոնում, այնինչ «Ելք»-ի առաջարկներում այդպես չէ։
«Ելք»-ի ներկայացուցիչները ավագանուն զեկուցեցին, որ Խորհրդային Միության փլուզումից հետո դրա կազմի մեջ մտնող գրեթե բոլոր հանրապետություններում տեղի են ունեցել արժեհամակարգային փոփոխություններ, վերարժեւորվել են պատմական եւ քաղաքական իրադարձությունները, «հերոսների» ու «հակահերոսների» դերն ու նշանակությունը, բայց Հայաստանում այդ գործընթացը կիսատ է մնացել։
«Սարգիս Կասյանը կանգնած է հայոց պետականության ոչնչացման ակունքներում: Բոլշեւիկների կողմից Հայաստանի առաջին Հանրապետության տապալումից հետո Կասյանը կարճ ժամանակով ղեկավարել է Հայհեղկոմը՝ Հայաստանում հիմք դնելով բռնաճնշումներին եւ քաղաքական էլիտայի բնաջնջմանը, որոնք ամրագրված են փաստաթղթերով», «Ֆրունզեն ղեկավարել է խորհրդա-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման պատվիրակությունը, ջերմ հարաբերություններ է ունեցել Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի հետ։ Նրա արձանը Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում, Աթաթուրքի կողքին է կանգնեցված։ Առկա է նաև Շենգավիթ վարչական շրջանի բնակիչների դիմում-խնդրանքը Ֆրունզեի անվան փողոցն անվանափոխելու մասին», «Միկոյանը մարդկության դեմ հանցագործություն է կատարել», «Արսեն Ամիրյանը հայտնի է միայն նրանով, որ եղել է Բաքվի կոմունայի անդամ, նա հայոց պատմության մեջ որեւէ դերակատարում չի ունեցել»․ «Ելքի» ներկայացուցիչների այս հայտարարությունները որեւէ ազդեցություն չունեցան ՀՀԿ-ի դիրքորոշման վրա։
Տարոն Մարգարյանն ավագանու անդամ Տիգրան Ավինյանին հարցրեց․ «Մենք դեմ չենք Երեւանում Վազգեն Վեհափառի անունով փողոց ունենալուն։ Բայց արդյոք դուք եկեղեցու, Էջմիածնի կարծիքը հարցրե՞լ եք, հաշվի առե՞լ եք նրանց կարծիքը»։
Ավինյանը պատասխանեց․ «Մենք խոսել ենք կաթողիկոսի խոսնակի հետ, եւ Էջմիածնում դիրքորոշումը փաստացի հետեւյալն է։ Նրանք դեմ չեն Կասյան փողոցն ավանափոխելուն, պարզապես ցանկալի են համարում ավելի մեծ եւ կենտրոնական փողոց Վազգեն Ա-ի անունով կոչելուն։ Ես կարծում եմ, որ Կասյան փողոցը թերագնահատված է։ Այդ փողոցն իրար է կապում Կոմիտասի եւ Բաղրամյան պողոտաները։ Եվ Կասյան փողոցը Վազգեն Ա-ի անունով անվանակոչելը շատ խորհրդանշական կլինի»։
Տարոն Մարգարյանն ասաց, որ «Ելք»-ի ներկայացրած նախագծում պակասում է կաթողիկոսարանի «թուղթը», եւ որ բանավոր խոսքն իրենց ոչինչ չի ասում։ «Մենք՝ հանրապետականներս, կողմ ենք Վազգեն Առաջինի անունով փողոց ունենալուն, եւ ավելի լավ վայրում»,- ասաց նիստը վարող քաղաքապետը։
Ալեն Սիմոնյանը հարցրեց, թե ավագանու մշակույթի հանձնաժողովն ի՞նչ հիմնավորմամբ է բացասական եզրակացություն տվել, պատասխան եղավ, որ ՀՀԿ-ն պարզապես դեմ է անվանափոխություններին։ Երբ Սիմոնյանը մի քանի անգամ պնդեց՝ ինչու՞, Տարոն Մարգարյանը արձագանքեց․ «Որ դուք հարցնեք ու չիմանաք»։ Ավելի ուշ քաղաքապետը մանրամասնեց, որ ՀՀԿ-ն մտադիր է պատմության գնահատման պատասխանատվությունը թողնել հաջորդ սերունդներին։

The Yerevan Municipal Council today rejected Yelk Alliance proposals to rename four streets in the Armenian capital.
Proposals were made to change Arsen Amiryan Street to King Vramshapouh; Mikhail Frunze Street to Heroes of April; Sargis Kasyan Street to Catholicos Vazgen I; and Anastas Mikoyan Street to Kirk Kerkorian.
The council has a majority of ruling Republican Party of Armenia members.
The Yerkir Tsirani faction, led by Zarouhie Postanjyan, boycotted the vote, arguing that all the streets to be renamed must be in downtown Yerevan.
The Yelk Alliance (YA) said that the names of these and other street need to be changed to reflect post-Soviet reality, and that other post-Soviet nations have reassessed their past, redefining who were heroes and who weren’t.
The YA claimed that Sargis Kasyan was at the center of destroying the first republic, and that Mikhail Frunze led a delegation coordinating Soviet-Turkish relations, and had cordial relations with Mustapha Kemal Ataturk.
“His statute was even placed in Istanbul’s Taksim Square next to Ataturk’s,” YA member Tigran Avinyan stated. [Frunze’s statute was indeed incorporated into the Republic Monument ordered by Ataturk]
Avinyan said that it had received a petition from residents of Yerevan’s Shengavit District to change the name of Frunze Street, and described Anastas Mikoyan as “committing crimes against humanity”.
As for Arsen Amiryan, the YA claimed his only claim to fame is that he was a member of the Baku Commune.
“We are not opposed to having a street in Yerevan names after Catholicos Vazgen,” replied Yerevan Mayor Taron Margaryan. “But have you asked the opinion of Etchmiadzin?”
Avinyan said that the YA had spoken to the spokesperson of the current catholicos and that Etchmiadzin isn’t opposed to the renaming, but that they’d prefer to have a larger street renamed in honor of Catholicos Vazgen I.
Mayor Margaryan said he needed more than the verbal consent of the church, adding that the Republican Party of Armenia was in favor of renaming a major a thoroughfare in Yerevan after Caholicos Vazgen I.
Nevertheless, the council’s cultural committee said it was generally opposed to the renaming of streets.