Սեռական առեւտրի հայկական շուկան-3
Երեւանի Բաղրամյան փողոցում հաճախորդի սպասող մարմնավաճառները ապրիլի սկզին գրեթե ամեն օր հարձակման էին ենթարկվում։ Արաբկիրի բաժնի ոստիկանները կանանց պատժում էին իրենց պատասխանատվության տակ գտնվող տարածքում կանգնելու համար։
Մինչեւ Բաղրամյան փողոց տեղափոխվելը մարմնավաճառների մշտական տեղը Մաշտոցի պողոտան էր։ Կանանց այնտեղից հաշվեհարդարի սպառնալիքով հեռացրել էին Կենտրոնի համայնքի ոստիկանության աշխատակիցները։ «Բաղրամյան փողոցի վրա կանգնած եմ եղել, ոստիկանները տարել են, ասել են` զրուցելու բան կա, կթողնենք։ Կանչել են վարչության պետին՝ Մեհրաբյան Արթուրին։ Նա էլ ասում ա՝ իրավունք չունես իմ տարածքում կանգնելու։ Քեզ Կենտրոնի պետ Թամամյան Հովիկն ա՞ ուղարկել իմ տարածքը կանգնես։ Եթե ինքը կարա իրա տարածքից ուղարկի, ես էլ սենց կանեմ, որ դու իմ տարածքում վաբշե չես կանգնի… Հետո ասաց իրա տղաներին՝ մկրատ բերեք: Ծեծելով, բռնի ուժով բոլորի մազերը կտրելա ինքը»,-պատմում է տուժած Լիլյան (անունը փոխված է)։
2004թ. ապրիլի 6-ին` Կանանց եւ մայրության տոնի նախօրեին, ոստիկանները կտրել են կանանց մազերը եւ ասել են՝ «ձեր տոնը շնորհավոր»։ Կանանցից Վերոնիկան (անունը փոխված է) ոստիկանների կողմից երկրորդ անգամ է խուզվում։ Առաջինը 2001-ին էր, Քրիստոնեության 1700-ամյակի տոնակատարության օրերին։ Այն ժամանակ էլ որոշվել էր Երեւանի փողոցները մաքրել մարմնավաճառներից, որպեսզի նրանք չանհանգստացնեն 1700-ամյակի առիթով այցելած հյուրերին։ Կանայք խուզվելու դեպքում ստիպված կեղծամով են փողոց դուրս գալիս։ Երբ ոստիկաններից մեկին հարցրի, թե ինչ իրավունքով են խուզում կանանց գլուխները, պատասխանեց, որ իրենք ունեն այդ իրավունքը, քանի որ մարմնավաճառ կանայք հակահիգիենիկ են, ոջլոտ եւ կարող են ոջիլ տարածել նաեւ ոստիկանության բաժանմունքում՝ այնտեղ, որտեղ բերման են ենթարկվել։
Ծեծված եւ խուզված կանայք որոշել էին բողոքել։ Երկար մտածելուց հետո բողոքի դիմում գրելու համարձակություն ունեցավ միայն Լիլյան։ Նա դիմումը հասցեագրեց գլխավոր դատախազին եւ ոստիկանապետին՝ խնդրելով միջոցներ ձեռնարկել «իրավապահ մարմինների կողմից նման արարքներ հետագայում թույլ չտալու համար»։ Դիմումը գրելիս Լիլյան զայրացած հարցնում էր. «Ուզում եմ իմանալ՝ էս երկրում քայլելու իրավունք ունե՞մ, թե՞ չէ: Եթե իրենք աթոռի կռիվ են անում, ես էլ ուզում եմ իմ տեղի համար կռիվ անել։ Ես ուզում եմ իմանալ՝ ինքը իրավունք ունի՞ իմ մազերը կտրելու, թե՞ ոչ։ Եթե իրավունք ունի վարչական տույժ դնելու իմ վրա, հետո իրավունք ունի՞ մազերս կտրի»։
Լիլյան դիմումները տարել է դատախազություն եւ ոստիկանություն։ Այնտեղ նրան ասել են, որ մեկ շաբաթից գա պատասխանի հետեւից։ Երբ կապվեցի Լիլյայի հետ, ասաց, որ չի գնալու պատասխանը ստանալու։ Հարցրի պատճառների մասին։ Պատասխանեց, որ չի կարծում, թե դրանից օգուտ կլինի։ Այդ գիշեր գնացի Բաղրամյան փողոց։ Լիլյան չկար, բայց նրա ընկերուհիները ազատ կանգնած էին այնտեղ, որտեղից առաջ հալածվում էին ոստիկանների կողմից։
Ռեյդ
Երեւանի փողոցներում գիշերները կանգնած կանանց պարբերաբար հավաքում ու Մաշկաբանության եւ սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդությունների բժշկական կենտրոն են բերում ոստիկանները։ «Ռեյդ» կոչվող այդ գործողության ընթացքում հավաքվում է այնքան կին, որքան տեղավորվում է մեկ «Գազել» մեքենայի մեջ։ Ոստիկանների կողմից հավաքը Երևանում մարմնավաճառության դեմ պետական պայքարի ամենահիմնական ձեւն է։ Կանայք այդ հավաքներից վախենում են, փորձում են խուսափել, սակայն երբեք ոստիկաններին չեն դիմադրում։ Նրանք շարքով մտնում են «Գազելը» եւ ուղեւորվում մաշկավեներական կենտրոն։
Հերթական «ռեյդի» դուրս եկած ավագ օպեր լիազոր Տիգրան Պետրոսյանը պատմում է, որ իրենք հարկադիր բուժման են ենթարկում սեռական վարակներից տառապող մարմնավաճառներին։ «Շատերը ուրախ են լինում, քանի որ բուժումը պետպատվերի սահմանում է եւ վճարման ենթակա չէ։ Առանց գումարի ստուգվում են, եւ եթե մեկը տառապում է վեներական հիվանդությամբ, բուժում է ստանում»,- պատմում է ոստիկանության սպան։
Իրականում կանայք չեն ցանկանում գիշերվա կեսին մաշկավեներական հիվանդանոց ուղեգրվել։ Հավաքի զոհ դառնալու դեպքում նրանք ստիպված են գիշերն անցկացնել հիվանդանոցում՝ սպասելով, որ առավոտյան բժիշկը գա եւ իրենց բժշկական զննության ենթարկի։ Եթե ոստիկանները հավաքն անցկացնում են շաբաթ օրը, կանայք երբեմն մինչեւ երկուշաբթի առավոտ փակված են մնում հիվանդանոցում՝ սպասելով հետազոտման։
«Մաշկավեներականը բերդից վատ տեղ ա. բերում են, դուռը փակում են վրադ»,-ասում են «ռեյդի» զոհ դարձած կանայք։ Նրանք պատմում են, որ գիշերային անվճար բժշկական ստուգումների կարիք չունեն, քանի որ պարբերաբար այցելում են բժշկի։ Մաշկավեներական կենտրոն մեր այցելության օրվա գիշերը կանայք հիվանդանոցի պատուհանից դուրս էին սողոսկել ու փախել։
Առեւտուրը եւ սեքսը Բագրատաշենում
«Բժիշկներ առանց սահմանի» (MSF) բելգիական կազմակերպությունը մոտ երկու տարի առաջ Վրաստանի հետ սահմանամերձ Բագրատաշեն գյուղում ամբուլատորիա է բացել։ Յուրաքանչյուր ցանկացող այստեղ անվճար խորհրդատվություն ու բուժօգնություն է ստանում, ստուգում օրգանիզմում սեռավարակների եւ ՁԻԱՀ/ՄԻԱՎ-ի (ՍՊԻԴ) առկայությունը։ Բժիշկներին դիմում են հայեր, վրացիներ, ադրբեջանցիներ։ Ամբուլատորիայի նկատմամբ վստահությունը մեծացնելու նպատակով հիվանդների անձնական տվյալները գաղտնի են պահվում։
Բելգիական MSF-ը ընտրել է Բագրատաշենը, քանի որ այս տարանցիկ գոտում մեծ է սեռավարակների տարածման հնարավորությունը։ Առեւտուր անելու եկած մարդիկ հաճախ գիշերում են հայկական եւ վրացական տարածքներում գործող պանդոկներում։ MSF-ի աշխատակից Քրիստինա Բայինգանան մեկ տարի աշխատել է Տավուշում, բայց դժվարանում է բացատրել, թե որն է սահմանագլխին իրականացվող սեռական ծառայության նվազագույն գինը։ «Շատ կանայք փողի փոխարեն միայն ապրանք կամ ուտելիք են ստանում։ Նրանք սեքս ծառայությունը փոխանակում են երեխայի համար ուտելիքի հետ։ Այստեղ չկա բարձր կարգի, էլիտար սեքս ծառայություն։ Մարմնավաճառությունը գաղտնի է իրականացվում։ Փողոցում հաճախորդի սպասող կնոջ չես տեսնի»,- պատմում է Քրիստինան։
Բագրատաշենի պանդոկներում տղամարդկանց սպասարկող կանանցից մեկը՝ Աշխենը (անունը փոխված է), պատմում է, որ իրենց հնարավոր է գտնել ծանոթների միջոցով։ Պատահական հաճախորդի հետ կապը բացառված է։ Գլխավորը իրավապահների հետ խնդիրներ չստեղծելն է։ Աշխենն ասում է, որ երբ տեղի ոստիկանները ինչ-որ կերպ տեղեկանում են սեռական գործարքի մասին, բարդություններ են ստեղծում հաճախորդի համար եւ նրանից փող են վերցնում։
Սահմանում կատարվող սեռական առեւտուրն ազգություն չի ճանաչում։ Ամեն մեկն օրվա հացը վաստակում է այնպես, ինչպես կարողանում է։ Հաճախ հայ կանայք սեռական ծառայություն են մատուցում սահմանից այն կողմ՝ Վրաստանում, տեղի ադրբեջանցիներին։ Աշխենն ասում է, որ կողմնակից է բացառապես հայ տղամարդկանց հետ վճարովի սեռական հարաբերություններին, սակայն բացառություններ լինում են։ «Մեծամասամբ մեր ազգի տղաների հետ ենք գնում»,-հարցը փակում է նա։

The Armenian sex trade - 3
In the beginning of April, prostitutes looking for clients on Baghramayan Avenue in Yerevan were harassed almost every day; the Arabkir district police department fined the women for standing on the streets under their jurisdiction.
The prostitutes' permanent location had been Mashtots Avenue. When they were threateningly forced off Mashtots by officers of the Kentron district police department, they moved to Baghramyan. "I was standing on Baghramyan Avenue. Police officers said that they had something to discuss with me and took me to the Arabkir district department. They took me to the chief of the police department, Artur Mehrabyan. He said that I had no right to stand in his territory. 'Did the chief of the Kentron department, Hovik Tamamyan, send you to stand in my territory? If he can send you away from his territory, then I can keep you out of my territory, too,' he said, and told his guys to bring a pair of scissors. They beat me and forcibly cut my hair. They did it to all of us," one of the victims, Lilia (not her real name) says.
The police cut off the women's hair on April 6, 2004, on the eve of the Mothers' Day, as they mockingly wished them a happy holiday. For one woman, Veronika (not her real name), it was the second time. The first time the police cropped her hair was in 2001, during the celebrations of the 1700 th anniversary of the adoption of Christianity in Armenia. It was decided then to clear the Yerevan streets of prostitutes to prevent them from harassing visitors to the festivities. The nearly-bald women had to wear wigs to go out on the streets. When I asked one of the policemen what right they had to cut off the women's hair, he responded that the prostitutes are unsanitary, they have lice and they might spread the lice in the police department as well.
The beaten and cropped women decided to complain. After long deliberations, only Lilia had the spirit to lodge a complaint against the police. She applied to the prosecutor general and to the chief of police asking them to take measures "to prevent the law enforcement agencies from such conduct in the future." As she wrote the complaint Lilia kept saying to herself, "I want to know, do I have the right to walk freely in this country? If they fight each other for power, I want to fight for my place. I want to know whether they have the right to cut my hair or not. If they have the right to impose an administrative fine on me, does that mean that they have the right to cut off my hair?"
Lilia took her complaint to the Prosecutor's Office and to the Police. She was told to come back in a week for a response. When I called Lilia she told me that she wasn't going to go back to get the reply; she didn't think any good would come of it. That night I went to Baghramyan Avenue. Lilia wasn't there, but her friends, who were recently harassed by the police, were freely walking the street.
Raids
Police officers periodically round up the women walking the nighttime streets and take them to the Medical Center for Dermatology and Sexually Transmitted Diseases. During this action, or raid, they take as many women as can fit into a Gazel minibus. These police raids are the main method the state uses to fight prostitution. The women are afraid of these raids; they try to avoid them, but they never resist the police. They get into the minibuses by turns and go to the medical center.
On a routine raid, Senior Operative Officer Tigran Petrosyan told me that they send prostitutes with sexual diseases for compulsory treatment. "Many of them are happy, because the treatment is free of charge-it's paid for by the government. They are medically examined, and if sexual disease are detected, they undergo treatment free of charge," the police officer says.
But the women say they don't like to go to the hospital at night. After they are rounded up, they are forced to spend the night at the hospital, waiting for the doctors to come in the morning. If the raid occurs on Saturday, the women are locked up in the hospital until Monday morning.
"The Dermatology and Venereal Center is worse than a jail; they lock you up there," say women who have been rounded up. They say that they don't need those free medical checkups, for they periodically visit doctors themselves. The night before we visited the Dermatology and Venereal Center, women had squeezed through the windows and escaped.
Business and sex in Bagratashen
Two years ago the organization Médecins sans Frontières (MSF) from Belgium opened a clinic in Bagratashen, a town on the Georgian border of Armenia and Georgia, where anyone can be tested for sexually transmitted diseases and HIV/AIDS free of charge. Armenians, Georgians and Azerbaijanis frequently turn to the doctors here, where they know their personal data is kept confidential.
The MSF-Belgium has chosen the village of Bagratashen because in this transit zone, the risk of spreading sexual diseases is high. People who come to the Bagratashen Bazaar to do business often stay overnight in one of the many inns on the Armenian and Georgian side of the border. Kristina Bayingana from MSF has worked in the Tavush Marz (province) for a year, but still finds it hard to say what the minimum price is for sexual services in the border area. "Many women get some food or other goods instead of money. They exchange sexual service for food for their children. There is no high-level, elite sexual service here. Prostitution is carried out in secrecy. You won't see a woman waiting for a client on the street here," Bayingana says. One of the women who services men in Bagratashen inns, Ashkhen (not her real name), says she and her colleagues can be contacted through acquaintances. Direct contact with a stranger is impossible. The main thing is to escape the attention of law enforcement officers. According to Ashkhen, if police officers somehow find out about a sexual deal, they create problems for the clients and take money from them.
The sex trade in the border area knows no national boundaries. People earn their daily bread any way they can. Often, Armenian women provide sexual services to Azerbaijani men on the Georgian side of the border. Ashken says that she prefers to engage in paid sexual relations exclusively with Armenian men, though some exceptions do occur. "We go mostly with our guys," she insists, and drops the subject.