«Հարսնաքարի» գործով Վահե Ավետյանի ընտանիքի անդամները և տուժողները վնասի փոխհատուցում են պահանջում Ռուբեն Հայրապետյանից
Կերակրողին կորցնելու արդյունքում պատճառված նյութական վնասի, տուժող Վահե Ավետյանի կյանքի իրավունքի և տուժողներ Արտակ Բայադյանի, Գարիկ Սողոմոնյանի և Էդգար Նիկոյանի անձնական կյանքի նկատմամբ հարգանքի իրավունքի խախտման հետևանքով պատճառված ոչ նյութական /բարոյական/ վնասի փոխհատուցման պահանջների մասին հայցադիմում է ներկայացվել Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ընդդեմ Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի և մյուսների:
Հիշեցնենք, որ 2012թ. հունիսի 18-ին ԱԺ նախկին պատգամավոր, Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանին պատկանող «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի բակում Ռ. Հայրապետյանի աշխատակիցների կողմից դաժան ծեծի էին ենթարկվել զինվորական բժիշկ Վահե Ավետյանն ու նրա ընկերները: Արտակ Բայադյանին և Վահե Ավետյանին մարմնական վնասվածք հասցնելու դեպքի առթիվ 2012թ. հունիսի 18-ին ոստիկանության Նոր Նորքի քննչական բաժնում հարուցվել էր քրեական գործ: Տուժող Վահե Ավետյանը հունիսի 29-ին հիվանդանոցում, գիտակցության չգալով, մահացել էր, որի կապակցությամբ վարույթն իրականացնող մարմնի որոշմամբ նրա հայրը` Գառնիկ Ավետյանը, ճանաչվել էր տուժողի իրավահաջորդ:
Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Դավիթ Հարությունյանի, Դավիթ Ադամյանին, Արթուր Բաբլոյանին, Արման Բաղդասարյանին, Արթուր Բաղդասարյանին, Նորայր Բաղդասարյանին, Գարիկ Մարգարյանին մեղավոր էր ճանաչել և պատիժ նշանակել ազատազրկում` յուրաքանչյուրին 12 տարի ժամկետով և տուգանք` 100 000-ական դրամ:
Այդ ժամանակ փաստաբաններ, տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչներ Տիգրան Եգորյանի և Լուսինե Հակոբյանի կողմից ներկայացվել էր քաղաքացիական հայց, սակայն դատարանն այն թողել էր առանց քննության:
Քրեական գործի շրջանակներում դատապարտվածների` Գարիկ Մարգարյանի, Դավիթ Ադամյանի, Արթուր Բաբլոյանի, Արման Բաղդասարյանի, Արման Խաչատրյանի, Նորայր Հայրապետյանի և «Դավիդ ԴՎՍ» ՍՊԸ-ի, Ռուբեն Հայրապետյանի դեմ տուժողներն ու Վահե Ավետյանի ընտանիքի անդամները հայց են ներկայացրել դատարան: Նրանք պահանջում են վնասների փոխհատուցում:

В рамках дела “Арснакар” члены семьи Ваге Аветяна и потерпевшие предъявили иск к Рубену Айрапетяну о возмещении ущерба
В суд общей юрисдикции ереванских административных округов Аван и Нор Норк представлен иск против председателя Федерации футбола РА Рубена Айрапетяна и других с требованием о возмещении материального и морального ущерба, причиненного вследствие нарушения права на жизнь потерпевшего Ваге Аветяна, а также о возмещении морального ущерба и нарушения права на уважение личной жизни потерпевших Артака Баядяна, Гарика Согомоняна и Эдгара Никояна.
18 июня 2012 г. во дворе ресторанного комплекса “Арснакар”, принадлежащего бывшему депутату Национального Собрания, председателю Федерации футбола Армении Рубену Айрапетяну, его сотрудники жестоко избили военного врача Ваге Аветяна и его друзей. 18 июня 2012 г. было возбуждено уголовное дело по факту причинения телесных повреждений Артаку Баядяну и Ваге Аветяну. 29 июня потерпевший Ваге Аветян, не приходя в сознание, умер. Его отец, Гарник Аветян, был признан правопреемником потерпевшего.
Суд общей юрисдикции административных округов Аван и Нор Норк признал Давида Адамяна, Артура Баблояна, Армана Багдасаряна, Артура Багдасаряна, Норайра Багдасаряна и Гарика Маркаряна виновными, осудив их к лишению свободы сроком на 12 лет, а также к штрафу в размере 100 тысяч драмов.
Тогда же представители правопреемника потерпевшего, адвокаты Тигран Егорян и Лусине Акопян подали гражданский иск, который суд оставил без рассмотрения.
В рамках уголовного дела потерпевшие и члены семьи Ваге Аветяна подали судебный иск против осужденных Гарика Маркаряна, Давида Адамяна, Артура Баблояна, Армана Багдасаряна, Армана Хачатряна, Норайра Айрапетяна, ООО “Давид ДВС” и Рубена Айратепяна, требуя возмещения причиненного ущерба.