ՀՕՖ-ի աջակցությամբ կվերանորոգվի Հանրապետական թիվ 2 հատուկ կրթահամալիրը
Կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանն ու «Հայ օգնության ֆոնդի» հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Բագրատ Սարգսյանը ստորագրել են հուշագիր՝ ներառական կրթության ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ:
ԿԳՆ-ն տեղեկացնում է, որ հուշագրով, մասնավորապես, նախատեսվում է ՀՕՖ-ի աջակցությամբ վերանորոգել և վերազինել «Հանրապետական թիվ 2 հատուկ կրթահամալիրը»:
ԿԳ նախարարը կարևորել է համագործակցության այս մոդելը, երբ հասարակական և բարեգործական կազմակերպությունները պատրաստակամություն են հայտնում աջակցություն ցուցաբերել կոնկրետ ուսումնական հաստատության, կարող է լինել օրինակելի. «Հատկապես ներառական կրթության ասպարեզում մենք կարևորում ենք հասարակության լայն շերտերի, կայացած և գործունեության փորձ ունեցող կազմակերպությունների աջակցությունը: Որքան շատ լինեն այսպիսի օրինակներն, այնքան ավելի դյուրին կլինի համընդհանուր ներառականության անցումը և կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների հասարակության մեջ ինտեգրումը»,- նշել է ԿԳ նախարարը:
Նշենք, որ ՀՕՖ-ը պատասխանատվություն է ստանձնում 2018-2023 թվականների ընթացքում վերանորոգել «Հանրապետական թիվ 2 հատուկ կրթահամալիր» ՊՈԱԿ-ի ուսումնական մասնաշենքում գործող մասնագիտական դասասենյակները: Նախատեսվում է ավելացնել նոր մասնագիտական դասասենյակներ, որոնք կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաներին՝ ըստ նախասիրությունների, զբաղվածություն ունենալու լայն հնարավորություն կընձեռեն, ինչպես նաև վերազինել կրթահամալիրի արհեստագործական հոսքերով սովորող, կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք չունեցող երեխաների դասասենյակներն ու պրակտիկ պարապմունքների համար նախատեսված արհեստանոցները: Հուշագրով նախատեսվում է նաև հիմնովին վերակառուցել և ժամանակակից սարքավորումներով վերազինել կրթահամալիրի արտադրական մասնաշենքը, ստեղծել նոր ժամանակակից մասնագիտական արհեստանոցներ, ստեղծել ֆիզիոթերապևտիկ վերականգնողական կենտրոն, որը հնարավորություն կտա հենց տեղում զբաղվել հենաշարժական և մոտորիկայի խնդիրներ ունեցող երեխաների առողջական վիճակի բարելավման հարցերով:

Fund for Armenian Relief to Renovate Republican Special Education Complex No2
Armenian Minister of Education and Science Levon Mkrtchyan and the Fund for Armenian Relief (FAR) Armenian branch Director Bagrat Sargsyan signed a Memorandum on cooperation in the field of inclusive education.
The Ministry of Education and Science reports that the Memorandum envisages reconstruction and upgrading of the Republican Special Education Complex N2 with the support of the FAR.
"We appreciate the support of broader layers of society and organizations with experience, especially in the field of inclusive education. The more such examples are, the more likely it is to switch to overall inclusion and integration of children in need of special education, "said the Minister of Education and Science.
FAR becomes responsible for renovation of professional classrooms in the educational building of the Complex No2 in 2018-2023. It is envisaged to add new professional classrooms that will provide a wide range of opportunities for children with special educational needs, according to their preferences, as well as re-equip classrooms and practical workshops for students who do not need special learning conditions.
The memorandum also envisages a thorough reconstruction and upgrading of the industrial building of the educational complex with modern equipment, creation of new modern workshops, a physiotherapeutic rehabilitation center that will enable to improve the health of children with mental and motoring problems.