«Գյուղացու տուն այցելելը պարտադիր պայման է»․ նախագիծ՝ ուղղված գյուղական տուրիզմի զարգացմանը
Դրա հեղինակ, ՏՏ ոլորտի գործարար Մայիս Մարգարյանը նման նախագիծ իրականացնելու միտքը ունեցել է երկու տարի առաջ, երբ դեռ արշավների էր գնում այլ արշավախմբերի հետ։
«Նեթվորք արշավներ»-ը սկսեց որպես բիզնես նախագիծ, հետագայում այն դարձավ սոցիալական ծրագիր։ Նախագծի առաջին արշավը 2016 թ-ի հոկտեմբերին էր՝ դեպի Կեչուտ և Գնդեվանք։ Դրանից ամիսներ անց որոշվեց՝ արշավներից գոյացող ողջ շահույթը փոխանցել «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին նախաձեռնությանը»՝ զինհաշմանդամների կարիքները հոգալու համար։
Բիզնես-նեթվորքինգ ասելով` Մայիսը նկատի ունի ոչ ֆորմալ հարթակ, որը պետք է համախմբի հոգով երիտասարդ, ակտիվ ապրելակերպով, ժամանակակից ու նորարար մասնագետների, բիզնեսմենների ու արտաարշավային ֆորմատներով համագործակցությունների հիմք հանդիսանա։
«Ճանապարհ անցնելիս են կոտրվում մարդկանց միջև արհեստական արգելքները, անմիջական կապ է հաստատվում: Այդ իսկ պատճառով մտածում են նախագծի կարգախոսը «Կապող ճանապարհներ» սահմանել»,-ասում է նա։
Նպատակ ունեն լավագույն անկյան տակ ցուցադրել Հայաստանի՝ ստվերում մնացած վայրերը, որոնք զբոսաշրջային և այլ մեծ ներուժ ունեն։Բացի այդ, ցանկանում են ուշադրության, գիտելիքների, փորձի, ֆինանսական և ներդրումային հոսքեր ապահովել մարզեր ու գյուղեր, ծանոթանալ այդ վայրերի մարդկային և ոչ մարդկային ռեսուրսներին՝ խթանելով այնտեղ տարվող ներդրումները։
Գյուղական տուրիզմը զարգացնելը նրանց առաջնահերթություններից է։ Ասում է՝ դրանից կօգտվեն ինչպես գյուղացիները, տուրիստական փաթեթային արտադրանք ստեղծողները, այնպես էլ՝ պոտենցիալ սպառողները։
Արշավի համար հիմնականում ընտրում են չճանաչված, քիչ լուսաբանված վայրերը․«Օրինակ, եթե Տավուշ ենք գնում, աշխատում ենք ավելի շատ Բերդի հատվածը գնալ, եթե Սևան, ապա Շորժայից էլ հեռու, իսկ Ամանորը մենք անցկացրեցինք Հայաստանի ամենահարավում՝ Կապան-Մեղրի-Շվանիձոր-Կարճևան գծում»։
Երթուղու վրա նաև գյուղ են մտնում, հյուրընկալվում գյուղացիների տուն, ծանոթանում և հաշվառում Օրինակ՝ կարող է որպես հյուրատուն ծառայել, ունի գյուղմթերքի առկայություն՝ հետագայում կապեր հաստատելու համար։ Այս տարի Ամանորը գյուղացիների հետ են նշել։
Եռօրյա այցով 12 հոգով եղել են Կապանի և Մեղրու գյուղերում, գիշերել գյուղացիների տներում․ «Ոչ ֆորմալ միջավայրում միասին ճանապարհ և որոշակի դժվարություն անցնելով, մարդիկ ավելի շուտ են մտերմանում, լինում են ավելի անկեղծ ու անմիջական»,-ասում է նա։
Արշավներին մասնակցում են ուսանողներից, երիտասարդներից մինչ բիզնեսմեններ։ Մայիսը կարծում է՝ յուրահատուկ բիզնես-համայնք է ձևավորվում, ինչը բերում է հետագա համագործակցության․ «Մեր նպատակն է ձևավորել ակտիվ ապրելակերպով մարդկանցից կազմված հզոր բիզնես-համայնք, որի պոտենցիալը կիրացվի ինչպես համայնքի ներսում, այնպես էլ դրսում՝ հօգուտ հանրային նպատակների»։
Արշավի մասնակիցները ուղևորվում են 1 տրանսպորտով, ինչը նեթվորքինգի գաղափարներից մեկն է: Մասնակիցները հայտարարվում են նախապես՝ ըստ անձի և մասնագիտության, որպեսզի ամեն հաջորդ մասնակցին հնարավորություն տան ճանաչելու միմյանց․ «Մեր ամենամեծ մոտիվը նեթվորքինգն է»,-զրույցի վերջում ասում է Մայիսը։

Hiking as a Way to Network: Group in Armenia Wants to Bring People Together
IT employer Masis Margaryan came up with the idea two years ago while still going on hikes with other expedition groups.
Network Hikings began as a business initiative and then turned into a social project. The group’s first hike was in October 2016, to Kechout and Gndevank. Months later, we decided to donate all the profits derived from the hikes to the Support Injured Soldiers’ Initiative.
By business-network, Masis has in mind an informal platform aimed at bringing together innovation professionals and business people that are young at heart and who are interested in pursuing an active lifestyle.
“The artificial barriers between people are broken down while walking along the trail. An immediate link is created. For this very reason we’re thinking about using the slogan ‘connecting trails’ for what we do,” says Masis.
The group wants to reveal all the hidden places in Armenia that have potential for tourism and other uses. They also want to focus greater attention on the countryside and villages, attracting investment in these areas, and getting to know the people who live there.
Rural tourism is high on the group’s list. Masis says it’s a win-win situation for all – villagers, tour operators, etc.
The group tries to find places off the beaten track to reconnoiter. “If we go to Tavoush, we try to visit the Berd area. I we go to Sevan, we travel further than Shorzha. For spent New Years in the Kapan-Meghri-Shvanidzor area, the southern most part of Armenian,” Masis told Hetq.
The hikers also stay at the homes of village residents. The group wants to meet the homeowners and see if the place is suitable as a guest house for future use.
12 hikers spent the night in the homes of villagers in the Meghri and Kapan area.
“People get acquainted more quickly, interact more openly, in an informal environment, sharing the challenges of the road together,” says Masis.
Those participating in the group’s expeditions are a varied lot.
“Our aim is to form a strong business community comprised of people with an active lifestyle. Its potential will be used within the community and without, for public benefit.
Staying true to the concept of networking, those participating in one of the group’s hikes use the same bus to get to where they’re going. The hikers are announced in advance, by name and profession, so that all following participants get a chance to know one another.