Ձմռանը կոմունալ վարձավճարները ճեղքվածք են առաջացնում շատերի ընտանեկան բյուջեում։ Տաքանալու տարրական կարիքը հոգալու համար որոշ մարդիկ վարկ են վերցնում, ոմանք՝ դիմում Հայաստանից դուրս գտնվող հարազատներին։
«Հետք»-ն այցելել է 70 տուն՝ Երևանի 11 վարչական շրջաններում, պարզելու, թե որքանով է այդ ընտանիքների ամսական եկամուտը ծածկում սպառողական զամբյուղով նախատեսված նրանց կոմունալ և այլ ծախսերը։ Եղել ենք միայն բազմաբնակարան շենքերում, քանի որ դրանք մեծապես տաքացվում են ջեռուցման անհատական համակարգերով (մեթոդաբանությունը՝ ներքևում):
ԱՐԱԳ ՓԱՍՏԵՐ
Հարցված ընտանիքները ձմռան ամիսներին միջինում ամսական մոտ 40 հազար դրամ են հատկացնում կոմունալ վարձավճարներին, որը ներառում է նաև ջեռուցումը։ Սա նշանակում է, որ անկախ եկամտի չափից՝ հարցվածների կոմունալ ծախսը գրեթե նույն ֆինանսական միջակայքում է։ Հետևապես, որքան ցածր է մարդկանց միջին ամսական եկամուտը, այնքան ծանր է կոմունալ վճարի բեռը նրանց ընտանիքի համար։
Ընտանիքների 70 տոկոսի ամսական եկամուտը չի գերազանցում 250 հազար դրամը։ Ավելին՝ դրանց 22 տոկոսն ունի 5 կամ ավել անդամ։ Այսինքն՝ յուրաքանչյուր շնչին բաշխվող գումարի չափն այս տնային տնտեսություններում չի գերազանցում 50,000 դրամը, ինչը ցածր է 2016թ. Հայաստանում մեկ շնչի հաշվով միջին ամսական եկամտից (59 690 դրամ՝ ըստ ԱՎԾ զեկույցի):
Մինչև 250 հազար դրամ եկամուտ ունեցող ընտանիքների մեծ մասը թոշակառուներ են, իսկ 250 հազարից ավելին՝ աշխատողներ։
Հարցված ընտանիքների կոմունալ ծախսը հասկանալու համար նրանց բաժանել ենք 6 խմբի՝ ըստ ամսական եկամտի չափի․ մինչև 50 հազար դրամ, 50 - 100 հազար դրամ, 100-150 հազար դրամ, 150 - 250 հազար դրամ, 250 - 400 հազար դրամ և 400 և ավելի հազար դրամ եկամուտ ունեցողներ։
Եկամուտ ասելով՝ դիտարկել ենք տվյալ տնային տնտեսություն մտնող աշխատավարձերը, թոշակները, նպաստներն ու մասնավոր գործունեության արդյունքում գոյացած գումարները։ Ի տարբերություն Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության մեթոդաբանության՝ ընտանիքին արտերկրից ուղարկվող տրանսֆերտները չենք հաշվարկել որպես ամսական եկամուտ, քանի որ այդ գումարները չեն ուղարկվում որոշակի պարբերականությամբ, մշտական բնույթ չեն կրում և մեծապես կախված են ուղարկողի կամքից։
Մինչև 50 հազար դրամ եկամուտ ունեցողներ
Այս եկամտային խմբի ընտանիքներն իրենց ամսական բյուջեի միջինը 74 տոկոսը հատկացնում են կոմունալ վարձավճարներին։ Նրանք ձմռանն ամսական միջինը 28 հազար դրամ են վճարում կոմունալ ծառայությունների համար։ Գազի կամ էլեկտրաէներգիայի գնի ամենաչնչին թանկացումն անգամ կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ այս խմբում գտնվող տնային տնտեսությունների սոցիալական վիճակի վրա։ Մինչև 50,000 դրամ եկամուտ ունեցողների խմբում կան ընտանիքներ, որոնց ձմռան կոմունալ ծախսը նույնիսկ գերազանցում է ամսական եկամուտը՝ մոտ 40 տոկոսով։ Նրանք կամ պարտք են վերցնում կամ ֆինանսական օգնություն խնդրում արտասահմանում ապրող հարազատներից։ Այս եկամտային խմբի 72 տոկոսը թոշակառուներ են:
4 տարեկան Ալվարդ Վարդանյանն ամեն անգամ էլեկտրական ջեռուցիչը միացնելիս թույլտվություն է ստանում տատիկից, քանի որ նրա թոշակով պետք է վճարեն կոմունալ վարձերը և գոյատևեն մինչև հաջորդ ամիս։ Ալվարդի տատիկը՝ Սեդա Վարդանյանը, պատմում է, որ գրեթե ամեն ամիս հարևանից պարտքով գումար է վերցնում եւ թոշակը ստանալուն պես վերադարձնում։ Սեդայենց հարևանը, որը չի ցանկանում նշել անունը, այն սակավաթիվ հարցվածներից է, որի կոմունալ վարձավճարը չի գերազանցում ամսական եկամտի 5 տոկոսը։ Նա մասնագիտությամբ թարգմանիչ է և ավելի քան 400,000 դրամ ամսական եկամուտ ունի։
50 – 100 հազար դրամ եկամուտ ունեցողներ
Այս ընտանիքները ձմռանն իրենց ամսական եկամտի մոտ 40 տոկոսը հատկացնում են կոմունալ վճարներին։ Նրանց միջին կոմունալ վճարն ամսական կազմում է 25 հազար դրամ։ Այս եկամտային խմբի կեսից ավելին թոշակառուներ են, 28 տոկոսը՝ չաշխատողներ, 13 տոկոսն՝ անչափահասներ, իսկ 8 տոկոսն՝ աշխատողներ։
Հրանտ Ալոյանը 30-ից ավելի գիտական հոդվածների հեղինակ է, ունի 8 հեղինակային վկայական՝ հաշվողական տեխնիկայի բնագավառում։ Նրա ամսական թոշակը մոտ 50 հազար դրամ է, որից 10 հազարն ամեն ամիս հատկացնում է դեղորայքին։ Չնայած տասնյակ տարիների գիտական գործունեությանը՝ Ալոյանը միայն պետությունից հատկացվող թոշակով չէր կարող հոգալ իր և ուսանող աղջկա ծախսերը։ Նրան օգնում են արտերկրում բնակվող ընկերներն ու հարազատները։
100 – 150 հազար դրամ եկամուտ ունեցողներ
Նրանց կոմունալ վարձը կազմում է ամսական եկամտի մոտ 30 տոկոսը։ Այս խմբի ընտանիքներն ամսական միջինը 36 հազար դրամ են վճարում կոմունալ ծառայությունների համար։ Այս եկամտային խմբի ժողովրդագրական պատկերում թոշակառուներն ու չաշխատողները դեռևս զգալի տեղ են զբաղեցնում։ Այստեղ, սակայն, աշխատող անձանց թիվը նախորդ խմբի համեմատ ավելանում է 10 տոկոսով։
Սեդա և Համլետ Ալեքսանյանները թոշակառուներ են, Համլետը նաև աշխատում է։ Նրանց ամսական եկամուտը մոտ 140 հազար դրամ է։ Արտերկրում գտնվող երեխաներից օգնություն չեն ընդունում։ Սեդան ասում է, որ ընտանեկան բյուջեի ճիշտ պլանավորման դեպքում բոլոր ծախսերն էլ հնարավոր է հոգալ։ Ամեն ամսվա սկզբին ամուսինները կատարում են անհրաժեշտ հիմնական գնումները, քանի որ մեկ անգամ և մեծ քանակությամբ գնելիս և´ գումար են խնայում, և´ ժամանակ։ Ավելին, Համլետը հետևում է պարենային մթերքների գներին, որ որոշի, թե որ խանութից կամ շուկայից կարելի է ավելի էժան գնումներ կատարել։
150 – 250 հազար դրամ եկամուտ ունեցողներ
Այս խումբը իր եկամտից միջինը 24 տոկոս է հատկացնում կոմունալ վճարներին, որը ձմռան ամիսներին կազմում է 47 հազար դրամ։ Երիտասարդ ընտանիքներն այս եկամտային խմբում զգալի թիվ են կազմում։ Դա է պատճառը, որ ժողովրդագրական պատկերը նույնպես հավասար է բաշխված` անչափահասներ (27%), աշխատողներ (27%), չաշխատողներ (25%) և թոշակառուներ (21%): Չնայած ավելի բարձր եկամտին և աշխատողների թվին՝ այս խմբի սոցիալական պատկերը նշանակալիորեն չի տարբերվում նախորդներից, քանի որ անչափահասների առկայությունը մեծացնում է ամսական ծախսը։
Մելս Հայրապետյանը կնոջ հետ հիշում է, թե ինչպես են 1970թ․ գնել տան առաջին գույքը՝ դաշնամուրը։ Նրանց 4 երեխաներից երկուսը երաժշտական կրթություն է ստացել։ Դաշնամուրը սարքին է և դեռ կարող է թոռներին պետք գալ։ Ընտանիքը 7 հոգուց է բաղկացած, որտեղ 3-ն անչափահաս են, 2-ը` թոշակառու, տան միակ աշխատողը Մելսի տղան է։ Ճիշտ է՝ նրանց ամսական եկամուտը գերազանցում է 200 հազար դրամը, բայց եթե այն բաժանենք ընտանիքի անդամների թվին, ապա մեկ շնչին ընկնող գումարի չափը չի գերազանցի 35 հազար դրամը։ Եկամտի 20 տոկոսից ավելին ձմռան ամիսներին հատկացնում են կոմունալ վճարներին, մեծ գումար է ծախսվում նաեւ դեղորայքի վրա։ Ամիսներ առաջ Մելսը վիրահատվել է, որից հետո նա պարբերաբար պետք է ստուգվի և դեղեր ընդունի։ Այդ հարցում ընտանիքին աջակցում են Մելսի դուստրերը։
250 – 400 հազար դրամ եկամուտ ունեցողներ
Որքան մեծանում է եկամտի չափը, այնքան մարդիկ առավել տաք միջավայր են ապահովում տանը, այսինքն՝ մեծանում է նաև կոմունալ ծախսը։ Դա է պատճառը, որ այս եկամտային միջակայքում գտնվողների կոմունալ ծախսը էապես ցածր չէ նախորդից՝ կազմելով եկամտի 18 տոկոսը։ Այս խմբի մոտավորապես կեսն աշխատողներ են (47%), մյուս մասը՝ թոշակառուներ (25%), չաշխատողներ (17%) և անչափահասներ (11%):
Փոխգնդապետ Տիգրան Հարությունյանը երկար տարիներ ծառայել է Պաշտպանության նախարարությունում։ Ասում է՝ իրեն անարդարացի կերպով ժամանակից շուտ թոշակի են ուղարկել՝ համակարգում առկա թերությունների հետ չհաշտվելու պատճառով։ Այս պահին ստանում է զինվորական թոշակ, մշակում ամառանոցին կից հողամասը և որոշ մասնավոր գործեր անում։ Փոխգնդապետի մշակած այգուց էլ գոյանում է այս տան պարենային մթերքների մեծ մասը։
Ընտանիքում 6 հոգի են, որից 2-ն` անչափահաս։ Տան եկամտի 22 տոկոսը ձմռանը վճարում են կոմունալ ծառայություններին։ Տիգրան Հարությունյանն արտասահմանում գտնվող երեխաներ չունի․ ասում է, որ անկախ սոցիալական պայմաններից՝ իր համար կարևոր է ընտանիքի միասնականությունը, քանի որ այդպիսով է մարդ միայն երջանիկ զգում իրեն։
400 հազար դրամ և ավելի եկամուտ ունեցողներ
Այս եկամտային խմբի ընտանիքներում գերակշռում են աշխատողները (51%), կան չաշխատողներ (20%), անչափահասներ (20%) և քիչ թիվ են կազմում թոշակառուները (9%): Այս ընտանիքներում բնակվում են կամ երկուսից ավելի միջին աշխատավարձ ստացողներ կամ մեկ բարձր եկամուտ ունեցող։ Բարձր եկամուտ ունեցողները մասնագիտությամբ ծրագրավորողներ են կամ առևտրով զբաղվող անհատ ձեռնարկատերեր։
Որքան բարձր է բնակիչների ամսական եկամուտը, այնքան դժվարությամբ են նրանք պատասխանում սոցհարցում անող լրագրողներին։ Դռան հետևից մի քանի հարցի պատասխանելուց հետո նրանք, ի վերջո, ներս են հրավիրում և պատմում իրենց դժվարությունների մասին։ Հարցվածներից մեկը, որը խնդրեց անունը չնշել, ամսական 1,5 մլն դրամից ավելի եկամուտ ունի։ Նա ձեռնարկատեր է, միջին բիզնեսով է զբաղվում։ Պատմեց, որ կոմունալ վարձն իր համար երբեք էլ խնդիր չի եղել, բայց իրեն անհանգստացնում է անարդարությունն ու անօրինությունը, մանավանդ` բիզնեսի ոլորտում։ Նա նշեց, որ արևային էներգիայի ներդրման առաջարկներ է արել կառավարությանը, սակայն այդպես էլ համաձայնության չեն եկել։ Ձեռնարկատիրոջ երեխաները Եվրոպայում են սովորում․ այժմ մտածում է բիզնեսի որոշ ճյուղեր դեպի արևմուտք դուրս բերելու ուղղությամբ։
Հարցվածների 68 տոկոսը գազով է տաքացնում բնակարանը, իսկ 32 տոկոսը՝ էլեկտրաէներգիայով։ Այցելած տների միջին ջերմաստիճանը 19 աստիճան էր։ Հարցումը կատարել ենք դեկտեմբերի 16-28-ն ընկած ժամանակահատվածում, երբ դրսում միջինը 6 աստիճան տաքություն էր։ Չնայած տաք ձմռանը՝ մենք կարողացել ենք չափել կոմունալ վարձավճարների ազդեցությունը հարցվածների սոցիալական դրության վրա, քանի որ գրանցել ենք վերջին 2 տարիներին մուծված կոմունալ վարձավճարների և եկամտի միջին թիվը։
Մեթոդաբանություն
Երևանի քաղաքապետարանից վերցրել ենք յուրաքանչյուր վարչական շրջանի կենտրոնական երկու փողոցներում գտնվող բազմաբնակարան շենքերի հասցեները։ Օգտագործելով պարզ պատահական նմուշառման մեթոդը՝ յուրաքանչյուր վարչական շրջանից ընտրել ենք մեկական բազմաբնակարան շենք։ Յուրաքանչյուր շենքում այցելել ենք միջինը 6 բնակարան` հերթով ծեծելով բոլոր հարկերի դռները։ Կազմել ենք ընտանիքի սոցիալական պատկերը նկարագրող հարցաթերթ, որում տեղ գտած բոլոր հարցերն առանց բացառության տվել ենք հարցվածներին։

Коммунальные платежи: как обогреваются ереванцы
Зимой оплата коммунальных платежей образует дыры в семейном бюджете многих граждан. Чтобы удовлетворить элементарную потребность в обогреве жилья, многие берут кредиты, кто-то обращается за помощью к живущим за границей родственникам.
Hetq.am побывал в 70 квартирах, находящихся в 11 административных округах Еревана, чтобы выяснить, покрывают ли месячные доходы этих семей предусмотренные потребительской корзиной коммунальные платежи и другие расходы. Мы посетили только многоквартирны здания, так как они отапливаются в основном индивидуальными системами отопления (методология представлена чуть ниже).
БЫСТРЫЕ ФАКТЫ
Инфографика Давида Банучьяна
Месячный доход 70% семей не превышает 250 тысяч драмов. Более того, 22% имеют пять и более членов. То есть в этих домохозяйствах размер суммы на каждого члена семьи не превышает 50 тысяч драмов, что по данным 2016 г. ниже среднемесячного дохода на душу населения (59.690 драмов согласно докладу НСС).
Большую часть семей с доходом до 250 тыс. драмов составляют пенсионеры, с доходом более 250 тыс. драмов – работающие лица.
Чтобы разобраться в коммунальных расходах участвовавших в опросе семей, мы разделили их на шесть групп в соответствии с размером месячного дохода: до 50 тыс. драмов, 50-100 тыс. драмов, 100-150 тыс. драмов, 150-250 тыс. драмов, 250-400 тыс. драмов и 400 и более тысяч драмов.
Под доходом мы имели в виду поступающие в эти домохозяйства пенсии, зарплаты, пособия и суммы, которые образуются в результате частной деятельности. В отличие от методологии Национальной статистической службы РА мы не стали рассматривать в качестве месячного дохода присылаемые семьям из-за границы трансферы, так как эти суммы не поступают с определенной регулярностью, не имеют постоянного характера и зависят в основном от воли отправителей.
Семьи с доходом до 50 тысяч драмов
Входящие в эту группу семьи выделяют на коммунальные платежи в среднем 74% своего месячного дохода. Зимой они платят за коммунальные услуги в среднем 28 тысяч драмов в месяц. Даже самое незначительное повышение тарифов на газ или электроэнергию может оказать ощутимое воздействие на социальное положение домохозяйств этой группы. В группе с доходом до 50 тысяч драмов есть семьи, чьи коммунальные расходы зимой превышают их месячный доход примерно на 40%. Эти семьи либо берут в долг, либо обращаются за финансовой помощью к живущим за границей родственникам. 72% семей этой группы составляют пенсионеры.
Четырехлетняя Алвард Варданян каждый раз спрашивает у бабушки разрешение на включение электронагревателя. Причина в том, что коммунальные расходы они оплачивают за счет пенсии, да еще нужно продержаться до следующего месяца. По словам Седы Варданян, почти каждый месяц ей приходится одалживать определенную сумму у соседки. Последняя принадлежит к числу тех немногочисленных респондентов, чьи коммунальные платежи не превышают 5% от месячного дохода. Соседка по специальности переводчик, ее месячный доход превышает 400 тысяч драмов.
Семьи с доходом 50-100 тысяч драмов
Зимой коммунальные платежи этих семей составляют около 40% их месячного дохода и достигают в среднем 25 тысяч драмов в месяц. Больше половины этой группы составляют пенсионеры, 28% - неработающие граждане, 13% - несовершеннолетние, 8% - работающие граждане.
Грант Алоян – автор более 30 научных статей, имеет 8 авторских свидетельств в сфере вычислительной техники. Он получает пенсию в размере 50 тысяч драмов, 10 тысяч из которых каждый месяц расходуется на лекарства. Несмотря на многолетнюю научную деятельность, Алоян на свою пенсию не может оплачивать свои расходы и расходы дочери-студентки. Ему помогают проживающие за границей родственники и друзья.
Семьи с доходом 100-150 тысяч драмов
Расходы этих семей на коммунальные услуги составляют 30% от их месячного дохода. Значительное место в данной группе занимают пенсионеры и неработающие лица, чьи коммунальные платежи достигают в среднем 36 тысяч драмов в месяц. Однако по сравнению с предыдущей группой здесь число работающих на 10 процентов больше.
Седа и Гамлет Алексаняны пенсионеры. Гамлет также работает. Их ежемесячный доход составляет около 140 тысяч драмов. Помощь от живущих за границей детей они не принимают. По словам Седы, в случае правильного планирования семейного бюджета им удается оплачивать все расходы. В начале каждого месяца супруги делают необходимые основные покупки, так как в этом случае удается экономить и деньги, и время. Гамлет следит за ценами на продукты питания, чтобы знать, в каком магазине или на каком рынке выгоднее отовариваться.
Семьи с доходом 150-250 тысяч драмов
В этой группе коммунальные платежи семей составляют в среднем 24% от их месячного дохода. В зимние месяцы эта сумма достигает 47 тыс. драмов.
Значительное место здесь занимают молодые семьи. Именно поэтому демографическая картина имеет равномерное распределение: несовершеннолетние (27%), работающие (27%), неработающие (25%) и пенсионеры (21%). Несмотря на высокие доходы и число работающих, социальная картина в этой группе не имеет заметных отличий от предыдущей группы, так как наличие несовершеннолетних увеличивает месячные расходы.
Мелс Айрапетян и его жена всоминают, как в 1970 году купили пианино. Двое из их четырех детей получили музыкальное образование. Пианино находится в нормальном состоянии и еще может послужить внукам. Семья состоит из семи человек, трое из которых несовершеннолетние, двое пенсионеры. В семье работает только сын Мелса. И хотя месячный доход Айрапетянов превышает 200 тысяч драмов, если разделить эту сумму на число членов семьи, то на одного человека придется не более 25 тысяч драмов. В зимние месяцы свыше 20% дохода идет на оплату коммунальных платежей. Много денег тратится на лекарства. Несколько месяцев назад Мелс перенес операцию и теперь вынужден регулярно обследоваться и принимать лекарства. В этом вопросе семье помогают дочери Мелса.
Семьи с доходом 250-400 тысяч драмов
Чем выше размер дохода, тем более теплую среду обеспечивает семья в своем доме и тем больше тратит на коммунальные услуги. Для этих лиц коммунальные платежи не намного ниже приведенных выше цифр и составляют 18% от месячного дохода. Половина входящих в эту группу лиц составляют работающие (47%), другую половину пенсионеры (25%), неработающие (17%) и несовершеннолетние (11%).
Подполковник Тигран Арутюнян долгие годы служил в Министерстве обороны, но поскольку он не мог мириться с существующими в системе недостатками, то его несправедливо отправили на пенсию раньше времени, отметил наш собеседник. Сейчас он получает военную пенсию, обрабатывает земельный участок при даче и занимается некоторыми частными делами. Большая часть потребляемых семьей продовольственных продуктов поступает из обрабатываемого подполковником сада.
Семья состоит из шести человек, двое из которых несовершеннолетние. В зимние месяцы 22% всего месячного дохода идет на оплату коммунальных услуг. У Тиграна Арутюняна нет живущих за границей родственников. Глава семьи утверждает, что независимо от социальных условий для него главное – единство семьи, поскольку только это позволяет человеку чувствовать себя счастливым.
Семьи с доходом 400 тысяч драмов и более
В семьях этой группы преобладают работающие лица (51%), есть также неработающие (20%), несовершеннолетние (20%) и пенсионеры (9%). В этих семьях либо двое получают среднюю зарплату, либо один имеет высокий доход. Последние по специальности программисты или занимающиеся коммерцией частные предприниматели.
Чем выше был месячный доход граждан, тем более неохотно участвовали они в проводимом журналистами опросе.
Ответив через дверь на несколько вопросов, они в конце концов приглашали в квартиру и рассказывали о своих трудностях. Один из респондентов, попросивший не называть его имя, получал доход в размере более 1,5 млн драмов. Он предприниматель, занимается средним бизнесом. По словам респондента, коммунальные платежи никогда не представляли для него трудностей, но его беспокоят царящие в частности в сфере бизнеса беззакония и несправедливость. По словам нашего собеседника, он представил в правительство предложения о внедрении системы солнечной энергии, но согласие так и не получил. Дети предпринимателя учатся в Европе, и сейчас он думает о переводе некоторых своих бизнесов на Запад.
68% опрошенных отапливают свои дома газом, 32% - электроэнергией. Средняя температура в квартирах, которые мы посетили, составляла 19 градусов. Опрос проводился с 16 по 28 декабря, когда на улице было плюс 6 градусов. Несмотря на теплую зиму, нам удалось измерить влияние коммунальных платежей на социальное положение опрошенных, поскольку мы зарегистрировали средний показатель доходов и коммунальных платежей за последние два года.
Методология
В мэрии Еревана мы взяли адреса многоквартирных зданий на двух центральных улицах каждого административного округа. Используя метод простого случайного отбора, мы выбрали в каждом округе по одному многоквартирному дому. В каждом из них побывали в среднем в шести квартирах. Был составлен опросный лист, отображающий социальную картину семьи. Все включенные в этот лист вопросы были заданы всем без исключения респондентам.