Հանրապետության հրապարակում մանկական ատրակցիոնները շահագործվում են` առանց որևէ վճար կատարելու
2013 թվականից Հանրապետության հրապարակում Ամանորյա տոնական օրերին մանկական ատրակցիոն խաղեր է տեղադրում Կարինե Հարությունյանը։ Ինչպես «Հետք»-ին հայտնել են Երևանի քաղաքապետարանից՝ մանկական խաղեր տեղադրելու խնդրանքով քաղաքապետարան է դիմել Հարությունյանը, և քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, հաշվի առնելով, որ Հանրապետության հրապարակում իրականացվող միջոցառումների ժամանակ խաղերի տեղադրումը տոնակատարության մասնակիցներին հաճելի ժամանց կհաղորդի, չի առարկել։
Հանրապետության հրապարակում թույլատրվում է խաղեր տեղադրել Ամանորի գլխավոր տոնածառի լույսերի վառման արարողության օրվանից մինչև հունվարի 14-ը: Կարինե Հարությունյանը քաղաքապետարանի հետ տարածքի վարձակալության, առևտուր կազմակերպելու կամ այլ պայմանագրեր չի կնքում, վերջինս քաղաքային բյուջե որևէ վճար, գումար չի փոխանցում ՝ որքան էլ շահույթ է ստանում այդ խաղերի շահագործումից։
Քաղաքապետարանից խնդրել էինք Կարինե Հարությունյանի՝ քաղաքապետին ուղղված նամակը, որից պարզ է դառնում, որ օրինակ՝ դեկտեմբերի 1-ին Տարոն Մարգարյանին հասցեագրած նամակում ասվում է. «Ունեմ Ֆրանսիայից ներկրած մանկական խաղեր։ Խնդրում եմ թույլատրել տոնական օրերին խաղերը տեղադրել Հանրապետության հրապարակում և ամբողջ շահույթը նվիրել բարեգործական հիմնադրամին»։
Թե ինչ բարեգործական հիմնադրամի է փոխանցվելու այդ գումարը, մեզ ուղարկված դիմումում այդպես էլ չի մանրամասնվում։
Կարինե Հարությունյանը ֆրանսիաբնակ երաժիշտ Մարինե Գյուլումյանի մայրն է, ենթադրվում է, որ այդ է պատճառը, որ մանկական խաղերը ներկրվել են այդ երկրից։

Детские аттракционы на площади Республики эксплуатируются без каких-либо платежей
С 2013 г. в дни новогодних праздников Карине Арутюнян устанавливает на площади Республики в Ереване детские аттракционы и игры. Как сообщили Hetq.am в столичной мэрии, Арутюнян обратилась в мэрию с просьбой разрешить установку детских аттракционов. Мэр Тарон Маркарян, учитывая, что это позволит обеспечить приятный досуг для участников новогодних мероприятий, не стал возражать.
В Ереване установка аттракционов на площади Республики разрешена со дня зажжения главной елки и до 14 января. К.Арутюнян не заключает с мэрией договор об аренде территории, не перечисляет суммы в городской бюджет, какую бы прибыль от эксплуатации детских игр она ни получала.
Мы обратились в мэрию с просьбой предоставить письмо Карине Арутюнян, адресованное мэру 1 декабря. В нем говорилось: “У меня имеются импортированные из Франции детские игры. Прошу разрешить в праздничные дни установить аттракционы на площади Республики и всю выручку направить в благотворительный фонд”.
При этом в письме не сообщалось, в какой благотворительный фонд должны поступить средства от эксплуатации детских аттракционов.
Карине Арутюнян – мать музыканта Марине Гюлумян, которая проживает во Франции. Можно предположить, что именно поэтому детские игры привезены из этой страны.