Հավաքագրված հարկերը գերազանցել են բյուջեով նախատեսված ցուցանիշը
Հայաստանի Պետական եկամուտների կոմիտեն 2017 թվականին հավաքագրել է մոտ 1.202 տրիլիոն դրամի հարկեր։ Այստեղ ներառված են նաև ԱԱՀ-ի վերադարձի գումարները։
2016 թվականի համեմատ հարկերն աճել են 124.7 միլիարդ դրամով կամ 11.6 %-ով: Այս մասին տեղեկանում ենք ՊԵԿ-ի տարածած հաղորդագրությունից։ Հարկերի մեծ մասը հավաքագրել են հարկային մարմինները։ Ըստ ՊԵԿ-ի տվյալների
Իսկ առանց ԱԱՀ-ի վերադարձի գումարների հարկային եկամուտները կազմել են 1.155 տրիլիոն դրամ՝ 2016 թվականի համեմատ աճելով 78.7 միլիարդ դրամով կամ 7.3 %-ով։
Ի սկզբանե, 2017թ. պետական բյուջեով նախատեսված էր հավաքագրել 1.135 տրիլիոն դրամի հարկեր։
Այսինքն՝ բյուջեով նախատեսված ցուցանիշը գերակատարվել է ավելի քան 20 միլիարդ դրամով (եթե չենք հաշվարկում ԱԱՀ-ի վերադարձի գումարները)։
Հարկային ծառայության կայքում հրապարակված հաշվետվությունից տեղեկանում ենք, որ նշված 1.155 տրիլիոն դրամից մոտ 97%-ը հարկային եկամուտներն են, իսկ մնացած շուրջ 3%-ը պետական տուրքերն են։ Նշենք, որ ծառայության կայքում հարկերի թիվը փոքր-ինչ ավելի բարձր է նշված՝ 1.156 տրլիոն դրամ։
Հարկային եկամուտների գերակշիռ մասը ԱԱՀ-ի գծով վճարված հարկերն են, որոնք աճել են 4.5%-ով։ Երկրորդ տեղում եկամտային հարկն է, որի մասով աճը կազմել է 2.5%: Փոխարենը նվազում է գրանցվել շահութահարկի գծով, անկումը՝ 13.5%։ Բացի շահութահարկից, նվազում է գրանցվել նաև արտոնագրային վճարների մասով՝ 5.4%-ով։ Մնացած հարկատեսակների գծով աճ է գրանցվել։

In 2017, the Armenian State Revenue Committee (SRC) collected taxes amounting to 1.202 trillion drams, including VAT returns.
The SRC reports that compared to 2016, collected taxes have increased by 124.7 billion drams (11.6%).
Tax revenues without VAT returns amounted to 1.155 trillion drams, increasing by 78.7 billion drams (7.3%) compared to 2016.
The SRC estimated to collect 1,135 trillion drams in taxes in 2017, which means that the estimate was exceeded by over 20 billion drams (without VAT returns).
The report published on the Tax Service website shows that around 97% of the mentioned 1,155 trillion drams are tax revenues and the remaining 3% are state taxes.
The majority of tax revenues are VAT taxes, which grew by 4.5%. Income tax is the second, increasing by 2.5%. Instead, profit tax rate decreased by 13.5%, and patent fees decreased by 5.4%.