Ազգային ժողովի «վիշապները»
Խոսքը բնավորությամբ վիշապ պատգամավորների մասին չէ: Արեւելյան հորոսկոպով 2012 թվականը վիշապի տարի է եւ վիշապի տարում է ծնվել 11 պատգամավոր. ՀՀԿ-ից՝ Արայիկ Հովհաննիսյանը, Լեռնիկ Ալեքսանյանը, Աշոտ Աղաբաբյանը, Ռաֆիկ Պետրոսյանը, Գրիգորի Մարգարյանը, ԲՀԿ-ից`Հրանտ Մադաթյանը, Ռոբերտ Թովմասյանը, ՕԵԿ-ից՝ Հովհաննես Մարգարյանը, Մարզպետունի Մանուկյանն ու Գագիկ Բաղդասարյանը:
Աստղագետներն ասում են, որ դժվար տարի է նրանց սպասվում, սակայն կարեւոր եւ հաջողակ է այն լինելու: Մարտերի ու հաղթանակների տարի է: Վիշապի տարում պետք է իրականացնել բոլոր կարեւոր ծրագրերը, ինչը որեւէ մեկի մոտ կասկած չի հարուցում, որ պատգամավորներն անում են:
Արայիկ Հովհաննիսյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ Ամանորը նշելու է Երեւանում` տանը: Պատգամավորը հորոսկոպին շատ չի հավատում, սակայն սպասելիքներ այնուամենայնիվ ունի: «Բոլոր դեպքերում, յուրաքանչյուր անձ իր ներսում ինչ որ բանի սպասումներ ունի: Աառավել եւս, որ եկող տարին վիշապի տարի է, եւ ես էլ վիշապի տարում եմ ծնվել, եւ կարող է դա էլ ազդեցություն ունենա, ու պետք է, որ տարին հաջողակ լինի»,-ասում է Արայիկ Հովհաննիսյանը:
Պատգամավորների համար ամենատպավորիչ Նոր տարին եղել է մանուկ հասակում, քանի որ սպասումներն ավելի շատ են եղել: Արայիկ Հովհաննիսյանն ասաց, որ հատուկ ուշադրություն չի դարձրել, թե մինչեւ որ տարիքում է Ձմեռ պապին հավատացել, սակայն հիշեց, որ մանկապարտեզում ինքը անհամբեր սպասել է ամանորյա միջոցառումներին եւ Ձմեռ պապի գալուն:
Հովհաննես Մարգարյանն ասաց, որ վերջին մի քանի տարիներին Նոր տարին դիմավորում է իր կուսակից ընկերների հետ` հանդիսությունների սրահում, որից հետո վերադառնում է տուն` Գյումրի: Պատգամավորն ավելի շատ քաղաքականացրեց իր սպասելիքները Վիշապի տարուց: Ըստ նրա` սպասում է, որ Գյումրիում անօթեւան ընտանիքներ չլինեն, իսկ ինչ վերաբերում է անձնական սպասելիքներին, ապա այս հարցում էլ պատգամավորը զերծ չմնաց քաղաքականությունից: «Մտածում եմ՝ արդյոք կկարողանամ արդարացնել ընտրողներիս սպասելիքները եւ այն վստահությունը, որ տվել են ինձ»,- ասաց Հովհաննես Մարգարյանը:
Ինչ վերաբերում է տոնական ուտեստներին, ապա Հովհաննես Մարգարյանը նշեց, որ Գյումրիի խոհանոցը տարբերվող խոհանոց է, եւ ինչ ընդունված է Գյումրիում դա էլ դրվելու է իրենց տոնական սեղանին: «Ինձ համար խնդիր չէ, թե անպայման սա պիտի լինի սեղանին եւ այլն: Կարեւորը ուրախ դիմավորենք տարին եւ կարողանանք անկեղծ ցանկություններ հղենք միմյանց: Սակայն կա մի ուտեստ, որ ավանդական եկել է եւ մեր սեղանին պարտադիր լինում է, դա պասուց տոլման է»,- ավելացրեց պատգամավորը:
Հովհաննես Մարգարյանը նշեց, թե Ձմեռ պապին միշտ հավատացել է: Այս տարիքում, իհարկե, Ձմեռ պապի գոյությանը չի հավատում, սակայն այն բարությունը, որ ներշնչվել է իր մեջ, դեռ պահպանվել է Ձմեռ պապի նկատմամբ: «Ինչ-որ բան մեջս կա, որ Ձմեռ պապիկին տեսնում եմ ու հիշում եմ իմ մանկությունը, եւ այդ հավատը մեջս պահպանվում է»,-հավելեց ՕԵԿ-ական պատգամավորը:
Ռաֆիկ Պետրոսյանն էլ ասաց, որ ոչ մի տարի Ամանորը դրսում չի նշել եւ միշտ տանն է եղել` հարազատների եւ զավակների ընտանիքների հետ միասին: «Ինչ վերաբերում է սպասելիքներին, իհարկե, ընտանեկան ցանկությունների առումով շատ մեծ ակնկալիքներ չունեմ, առաջին հերթին առողջություն եմ մաղթում ընտանիքիս բոլոր անդամներին, իսկ ընդհանուր` խաղաղություն եմ մաղթում, եւ պատերազմական վիճակներից հեռու լինենք, եւ պետությունը, կառավարությունը, պաշտոնատար անձինք կարողանան աշխատել, տնտեսությունը զարգացնել, եւ ժողովրդի վիճակը բարելավվի»,- ասում է պատգամավորը:
Պատգամավորի խոսքով` իր համար բոլոր տարիները երջանիկ են եղել մինչեւ 3 տարի առաջ, երբ մահացավ որդին, դրանից հետո երջանկության մասին խոսելն ավելորդ է համարում:
Ռաֆիկ Պետրոսյանը Ձմեռ պապի գոյությանը հավատացել է մինչեւ 10 տարեկան լինելը: «Ինձ ոչ մեկ չի ասել, որ Ձմեռ պապ իրականում չկա, իմ սեփական ինտելեկտով իմացել եմ»,-ավելացրեց ՀՀԿ-ական պատգամավորը:
Նշենք, որ կառավարությունն ընդամենը մեկ «վիշապ» ունի` սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Արթուր Պետրոսյանը:

"Драконы" Национального Собрания
Речь не о депутатах с "драконовским" характером. По восточному календарю 2012-й – Год Дракона, и в этом году родились 11 депутатов Национальнрого Собрания: Араик Ованнисян, Лерник Алексанян, Ашот Агабабян, Рафик Петросян, Григорий Маргарян из фракции Республиканской партии Армении, Грант Мадатян,. Роберт Товмасян из фракции "Процветающая Армения", Ованнес Маргарян, Марзпетуни Манукян и Гагик Багдасарян из фракции "Оринац еркир".
По прогнозу астрологов, их ожидает трудный, но вместе с тем удачный и важный год. Это будет год сражений и побед. В Год Дракона нужно реализовать все важные планы, а в том, что депутаты к этому стремятся, никто не сомневается.
В беседе с "Hetq"-ом Араик Ованнисян сообщил, что Новый год будет встречать в Ереване. Депутат не верит в гороскопы, но ожидания у него есть. "В глубине души каждый из нас чего-то ждет. А если учесть, что наступающий год – это Год Дракона, а я по Восточному календарю Дракон, то, возможно, год будет успешным",- сказал наш собеседник.
Для депутатов самым незабываемым праздником Новый год был в детстве, поскольку было много надежд и ожиданий. Араик Ованнисян не помнит, до какого возраста верил в существование Деда Мороза, но помнит, что в детском саду с нетерпением ждал новогодних мероприятий и прихода Деда Мороза.
В последние годы Ованнес Маргарян встречает Новый год с друзьями-однопартийцами, после чего едет домой, в Гюмри. Говоря о своих ожиданиях от Года Дракона, депутат отметил, что в первую очередь желает, чтобы в Гюмри без жилья не осталось ни одной семьи. Что касается личных ожиданий, то Ованнес Маргарян очень хочет оправдать доверие своих избирателей.
Говоря о новогодних блюдах, наш собеседник отметил, что в Гюмри своя традиционная кухня, поэтому у них на столе будет все то, что принято ставить на праздничный стол в его родном городе. Но, по словам Ованнеса Маргаряна, есть одно блюдо, без которого их новогодний стол не обходится. Это пасуц (постная) толма.
Депутат признался, что в существование Деда Мороза верил очень долго. "Когда я вижу Деда Мороза, то всегда вспоминаю свое детство, и эта вера во мне все еще сохранилась",- сказал представитель "Оринац еркир".
Рафик Петросян ни разу не отмечал Новый год за пределами страны, а   всегда в кругу родных. "Что касается ожиданий, то в первую очередь хочу пожелать здоровья всем членам моей семьи. А в целом желаю всем мира, государству, правительству – продуктивной работы, экономического развития, улучшения положения народа",- добавил депутат-республиканец.
До недавнего времени все годы были для него удачными, однако 3 года назад умер его сын, после чего говорить о счастье и радости наш собеседник считает излишним.
В существование Деда Мороза Рафик Петросян верил до 10 лет. "Мне никто не говорил о том, что Деда Мороза на самом деле не существует. Я сам это понял",- сказал депутат.
Отметим, что в правительстве есть лишь один человек, родившийся в Год Дракона. Это министр по вопросам спорта и молодежи Артур Петросян.