«Կառավարությունը զբաղվում է մարմնավաճառությամբ»
«Էսօր իմ ժողովուրդը ոչ մի տեղ չունի գնալու, մեր հողը ոչ մեկին տվող չենք, մեզ ոչ մի բան էլ պետք չի, մեր հայրենիքն էնտեղ է, մենք էնտեղ ծնվել ենք, էնտեղ էլ ապրելու ենք: Էսօր մենք հող տվող չենք»,- այսօր բոլոր գյուղացիների անունից հայտարարեց Քաջարանի գյուղապետ Ռաֆիկ Աթայանը:
Գյուղապետը հավելեց, որ իրենք ոչ մեկի վրա հույս չեն դնում, քանի որ իրենք են իրենց գյուղը պահում: Իրենց ոչինչ պետք չէ, անգամ փոխահատուցում, քանի որ իրենք մնալու են Քաջարանում:
«Ո՞ւր գնանք,- հարց է տալիս գյուղապետը,- մեր հայրենիքն այնտեղ է»:
Նա նշեց, որ այսօր Քաջարանում կա 131 ընտանիք, 272 բնակիչ, իրենք պահում են 1000 ընտանիք: Իսկ այսօր իրենց «մեկուսացրել են աշխարհից», գյուղացիներին էլ շարունակում են պահել վախի մթնոլորտում:
Եթե խորհրդային տարիներին Քաջարանի կոմբինատը օրական հանձնում էր 17 տոննա հանքաքար, ապա հիմա՝ 50 հազար: Ծավալները մեծանում են, սակայն դրանից գյուղացու վիճակը չի փոխվում, իսկ համայնքին հատկացումներ չեն գնում:
Գյուղապետը նշեց, որ գրավոր ձևով դիմել է ՀՀ նախագահին և այժմ էլ խնդրում է նրանից՝ անվավեր ճանաչել կառավարության 627-Ն որոշումը:
«Ժառանգության» ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը նշեց, որ այդ որոշումը կայացվել է անօրինական ձևով, և իրենք կոչ են անում ճանաչել այն անվավեր: Նրա կարծիքով՝ խնդիրը ոչ միայն բնապահպանական է, այլև՝ քաղաքական: Պետությունը ազգային հարստությունը կարճ ժամանկահատվածում սպառելու քաղաքականություն է տանում: Նա նշեց, որ այսօր ամբողջ աշխարհում պակասում են հումքի պաշարները, հետևաբար՝ գները բարձրանում են: Այդ պատճառով էլ բազմաթիվ արտոնագրեր ստացած ընկերություններին ձեռնտու է այս գործունեությունը: Այդ ընկերությունները ստանում են գերշահույթներ, իսկ արդյունքում պետական բյուջե գումար գրեթե չի մտնում: Ամբողջ ՀՀ տարածքը վերածվում է պոչամբարիների:
«Առաջ եթե ծովից ծով Հայաստան էինք, այսօր՝ պոչամբարից պոչամբար հանքաստան: Այս է այսօրվա պատկերը: Մենք չենք ուզում լինել հանքահումքային կցորդ», - հայտարարեց բնապահպան Մարիամ Սուխուդյանը: Վերջինիս խոսքերով՝ իրականացվում է հայաթափության ծրագիր, իսկ 627-Ն որոշումը նա անվանեց 666 որոշում:
Բանախոսները նշեցին, որ այժմ իրենք պատրաստում են քարտեզ, որտեղ ցույց կտան Հայաստանի հանքարդյունաբերության իրական պատկերը:
Բնապահպան Եղիա Ներսիսյանը կրկին շեշտեց, որ իրենք մինչև վերջ սատարելու են Քաջարանին, քանի որ այդ հարցը վերաբերում է ամբողջ Հայաստանին:
«Ժառանգության» մյուս պատգամավոր Ստյոպա Սաֆարյանը հավելեց, որ իրենք այժմ ականատես են Քաջարանի դիմադրությանը: Իսկ մյուս գյուղերում տեղեկատվությունը քիչ է ի տարբերություն Քաջարանի, և նրանք մինչև վերջ չեն գիտակցում ամբողջ վտանգը:
Բացի այդ՝ Քաջարանի բոլոր գյուղացիները բողոքում են առողջական խնդիրներից, շնչում են այն փոշին, որի միջոցով ծանր մետաղները անցնում են նրանց օրգանիզմ:
«Ո՞ր մեկի կոտրած ձեռքով պետք է այդ գյուղի դատարկման դեպորտացիան իրականացնեն: Դա ուղղակի վերջն ա»,- ասաց Ս. Սաֆարյանը:
Նրա խոսքերով՝ օրը ցերեկով այդ մարդկանց հարստությունը թալանվել է, իսկ այժմ ցինիզմով են վերաբերվում նրանց խնդրին՝ անբարո խոսակցություններ տանելով:
«Ժառանգության» ներկայացուցիչները նշեցին, որ իրենք դիմել են ԱԺ հինգ մշտական հանձնաժողովների նախագահներին՝ այս խնդիրներով կազմակերպել խորհրդարանական լսումներ:
Ռաֆիկ Աթայանը նշեց, որ հրաժարականի դիմումը հետ չի վերցրել, ինչպես նաև ՀՀԿ կուսակցական տոմսից է հրաժարվել, իսկ արդյոք դա կհաստատվի, թե ոչ՝ գյուղապետի խոսքերով՝ իրենց խնդիրն է:
Կանաչների կուսակցության նախագահ Արմենակ Դովլաթյանն ասուլիսի ընթացքում հայտարարեց, որ այս ամբողջ գործունեության հետևում կանգնած է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Զարուհի Փոստանջյանը նշեց, որ պետությունը հարստանալու համար կարծես թե հերթով վաճառում է իր երեխաների մարմնի տարբեր մասերը:
«Կառավարությունն զբաղվում է մարմնավաճառությամբ»,- հայտարարեց Մ. Սուխուդյանը:
Վաղը ժամը 11-ին Քաջարանի խնդրով կառավարության մոտ են հավաքվելու տարբեր քաղաքացիական ուժեր՝ պահանջելու անվավեր ճանաչել 627-Ն որոշումը: Ակտիվիստները երթով շարժվելու են դեպի նախագահական նստավայր:

"Правительство занимается "продажей частей тела своих детей"
"Жители нашего села никуда не намерены уходить. Мы свои земли никому не отдадим, нам ничего не нужно. Наша родина находится там, мы там родились, там и будем жить",- заявил сегодня от имени всех жителей села Каджаран глава сельской администрации Рафик Атаян.
По его словам, они ни на кого не возлагают надежд, поскольку сами защищают свое село. Атаян сказал, что им ничего не нужно, даже компенсация, поскольку они останутся в Каджаране.
"Нам некуда идти, наша родина там",- заявил староста, отметив, что сегодня в Каджаране живет 272 человека, которые содержат 1000 семей. Между тем сегодня их "изолировали от всего мира" и продолжают держать в страхе.
Если в советские годы Каджаранский комбинат выдавал в день 17 тонн руды, то вейчас – 50 тонн. Объемы увеличились, однако положение крестьян не изменилось, община ничего не получает.
Каджаранцы обратились с письмом к президенту страны, попросив его признать недействительным решение 672-Ն правительства РА.
Депутат парламентской фракции "Наследие" Заруи Постанджян отметила, что это решение было принято незаконно, поэтому они требуют признать его недействительным. По мнению депутата, проблема носит не только экологический, но и политический характер. Политика государства направлена на то, чтобы за короткое время исчерпать национальное богатство. Сегодня во всем мире сокращаются запасы сырья, а цены, соответственно, растут, поэтому получившим лицензии многочисленным компаниям эта деятельность очень выгодна. Компании получают сверхприбыли, но в госбюджет практически ничего не поступает, сказала Заруи Постанджян.
В свою очередь эколог-активист Мариам Сухудян отметила: "Если раньше говорили об Армении от моря до моря, то сегодня это страна рудников от хвостохранилища до хвостохранилища. Мы не хотим, чтобы наша страна превратилась в сырьевой придаток". По словам Мариам, осуществляется программа по выживанию армян с родины.
Экологи сообщили, что составляют карту, на которой будет представлена реальная картина горнорудной промышленности Армении.
Эколог Егиа Нерсисян вновь подчеркнул, что они до конца будут поддерживать жителей села Каджаран, поскольку вопрос этого села касается всей Армении.
Другой депутат фракции "Наследие" Степан Сафарян сказал, что сейчас они становятся свидетелями сопротивления каджаранцев. В других селах не до конца осознают опасность, так как обладают меньшей информацией. Кроме того, в Каджаране люди жалуются на здоровье, они дышат пылью, с которой в их организм попадают тяжелые металлы.
Представители "Наследия" уже обратились к председателям пяти постоянных парламентских комиссий с предложением организовать парламентские слушания по этим проблемам.
Староста Каджарана заверил, что не забирал обратно свое заявление об отставке и отказался от членского билета Республиканской партии, а утвердят его заявление или нет, Атаяна уже не интересует.
Председатель Партии зеленых Арменак Довлатян на пресс-конференции заявил, что за всей этой деятельностью стоит второй президент РА Роберт Кочарян.
А Заруи Постанджян привела очень образное сравнение, сказав, что "государство как будто занимается продажей частей тела своих детей".
Завтра в 11 часов представители различных гражданских сил соберутся перед зданием правительства, чтобы выразить протест в связи с вопросом Каджарана и потребовать признать недействительным решение 627-Ն правительства. Будет также организовано шествие к резиденции президента РА.