Ամանորին քաղաքապետարանի աշխատակիցների պարգևատրման համար հատկացվել է 275 մլն դրամ
Երևանի քաղաքապետարանից երկու ամիս պահանջվեց, որպեսզի հրապարակի Տարոն Մարգարյանի՝ քաղաքապետարանի աշխատակիցներին միանվագ դրամական պարգևատրմամբ խրախուսելու մասին կարգադրության հավելվածը:
Փետրվարի 23-ին հայտնել էինք, որ Երևանի քաղաքապետարանը երկու ամիս չէր տրամադրում տեղեկատվություն այն մասին, թե Ամանորին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն իր աշխատակիցների պարգևատրման համար ընդհանուր առմամբ որքան գումար է հատկացրել:
Մեր՝ «Քաղաքապետարանը թաքցնում է իր աշխատակիցների պարգևատրման գումարի չափը» վերտառությամբ հրապարակումից օրեր անց Երևանի քաղաքապետարանից տեղեկացրին, որ համապատասխան մասնագետները ծրագրային շտկումներ են կատարել, և միանվագ դրամական պարգևատրմամբ խրախուսելու մասին հավելվածն արդեն հասանելի է:
Հրապարակված հավելվածից պարզ է դառնում, որ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը Ամանորին ընդառաջ աշխատանքային և ծառայողական պարտականությունները բարեխիղճ կատարելու համար պարգևատրել է քաղաքապետարանի 1213 աշխատակիցների: Ընդհանուր առմամբ, այս պարգևատրման համար քաղաքային բյուջեից դուրս է գրվել 275.777.300 դրամ կամ ավելի քան 574 հազար դոլար: Նշենք, որ աշխատակիցները պարգևատրվել են իրենց մեկամսյա աշխատավարձի չափով:
2016-ին քաղաքապետարանի 1220 աշխատակից է պարգևատրում ստացել (ընդամենը 7 մարդ ավելի), սակայն քաղաքապետարանն այդ պարգևատրման համար հատկացրել էր 271 777 300 դրամ՝ 4 մլն դրամով պակաս, քան 2017-ին: Դժվար է պարզել, թե որն է գումարային այս տարբերության պատճառը, քանի որ 2016-2017 թվականների պարգևատրման ցուցակների արտաքին ուսումնասիրությամբ` աշխատավարձերի չափը նույնն է:
Ամանորյա պարգևատրումներ են ստացել նաև Աջափնյակ, Ավան, Դավթաշեն, Էրեբունի, Կենտրոն, Մալաթիա-Սեբաստիա, Շենգավիթ վարչական շրջանների ղեկավարներն ու նրանց աշխատակազմի անդամները:

На выплату в конце года денежных вознаграждений сотрудникам столичной мэрии было выделено 275 миллионов драмов
Мэрии Еревана потребовалось два месяца на то, чтобы опубликовать приложение к распоряжению Тарона Маркаряна о выплате сотрудникам мэрии единовременного денежного вознаграждения.
23 февраля мы сообщили о том, что мэрия в течение двух месяцев не предоставляла информацию о размерах сумм, выделенных Тароном Маркаряном своим сотрудникам в качестве вознаграждения в конце года.
Спустя несколько дней после нашей публикации из столичной администрации сообщили, что неполадки в компьютерной программе устранены и приложение уже доступно.
Изучение этого документа показало, что в преддверии Нового года мэр Еревана Тарон Маркарян наградил 1213 сотрудников администрациии за добросовестное выполнение своих обязанностей. В целом на выплату денежных вознаграждений из городского бюджета было выделено 275.777.300 драмов, или более 574 тыс. долларов. Отметим, что сотрудники мэрии получили вознаграждение в размере своей месячной зарплаты.
В 2016 г. вознаграждение получили 1220 сотрудников, то есть на 7 человек больше, но тогда полученная ими общая сумма составила 271.777.300 драмов, что на 4 млн драмов меньше, чем в 2017 г. Трудно сказать, в чем причина такой разницы, если размеры зарплат в 2016 и 2017 гг. были одинаковыми.
Вознаграждения в конце года получили также руководители и сотрудники столичных муниципалитетов Ачапняк, Аван, Давидашен, Эребуни, Кентрон, Малатия-Себастия, Шенгавит.