Կաթ՝ ոսկեգույն ստաֆիլակոկով, աղիքային ցուպիկով, բուսական յուղով և բարձր ՄԱՖԱՄ-ով
Այս անգամ «Հետք»-ը լաբորատոր փորձաքննության է ներկայացրել 13 արտադրողի կաթ, որոնցից 5-ի մեջ հայտնաբերվել են աղիքային ցուպիկ, ոսկեգույն ստաֆիլակոկ, բուսական յուղ և ՄԱՖԱՄ բարձր քանակ։
Փորձաքննությունն իրականացվել է Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության հետ համատեղ։
«Հետք»-ը, ինչպես նախկինում, այնպես էլ այս անգամ կատարել է գնում՝ խանութից, ՍԱՊԾ-ն՝ նմուշառում՝ արտադրամասերից։
!!! Հրապարակման պահին փորձաքննված խմբաքանակն այլևս առկա չէ. կաթի պահպանման ժամկետը 3-5 օր է։
Կաթը լայն սպառում ունեցող սննդատեսակ է։ Դրա մեջ կան մարդու օրգանիզմի համար կարևոր մի շարք բաղադրատարրեր, ինչպիսիք են՝ սպիտակուցները, ճարպերը, ածխաջրերը, վիտամիններն ու հանքանյութերը։ Սա, իհարկե, լավագույն տարբերակում։
Ինչպես ցանկացած սննդատեսակ, կաթի որակը ևս ունի իրավական մի շարք կարգավորումներ, որոնց պետք է համապատասխանի։
Մասնավորապես՝ անարատ կաթի մեջ չի կարող լինել բուսական յուղ, որը էժան հումք է և օրգանիզմի կողմից դժվար է յուրացվում: Դրա օգտագործման հիմնական դրդապատճառը գումար խնայելն ու մեծ շահույթ ստանալն է:
Կաթի որակը կարգավորվում է կառավարության 2006թ. դեկտեմբերի 21-ի ՝«Կաթին, կաթնամթերքին եվ դրանց արտադրությանը ներկայացվող պահանջների մասին» 1925-Ն որոշումը, Սննդամթերքի անվտանգության մասին» օրենքը, ՄՄ ՏԿ 033/2013` «Կաթի և կաթնամթերքի անվտնագության մասին», ինչպես նաև՝ ՄՄ ՏԿ 022/2011՝ «Պարենային ապրանքներն իրենց պիտակավորման մասով» տեխնիկական կանոնակարգերով:
Բացի այդ, կաթը, ըստ կառավարության՝ ներմուծվող սննդամթերքի ռիսկայնության գնահատման մեթոդաբանության որոշման, բարձր ռիսկայնություն ունեցող (ռիսկայնության միավորը՝ 30) մթերք է, հետևաբար դրա մակնշման վրա կարևոր է EAC (Eurasian Conformity)` Եվրասիական համապատասխանության նշանը։
Վերջինս հավաստում է, որ տվյալ ապրանքն անցել է համապատասխանության բոլոր փուլերն ու կարող է հայտնվել շուկայում։
Այդ նշանը պարտադիր պայման է ԵԱՏՄ շուկայում իրացվող սննդամթերքի համար։
«Հետք»-ը կաթի նմուշները փորձաքննության է ներկայացրել 2018 թ. փետրվարի 23-ին «Ստանդարտ դիալոգ» լաբորատորիա։
ՍԱՊԾ-ն նմուշառումն արտադրամասերից սկսել է մի քանի օր շուտ։ Փորձաքննությունն իրականացրել է «ՀԱԲԼԾԿ» ՊՈԱԿ-ում:
Արտադրատեսակների նախնական ցանկը հստակեցվել է ՍԱՊԾ-ի հետ:
Բոլոր նմուշները փորձաքննության պահին եղել են ժամկետի մեջ։
Փորձաքննվել են՝ ըստ ՄՄ ՏԿ 033/2013 («Կաթի և կաթնամթերքի անվտանգության մասին ») նորմատիվ փաստաթղթերի պահանջների։
Առաջին համարի տակ փորձաքննության է ներկայացվել «Դուստր Մարիաննա» ընկերության «Մարիաննա» պաստերացված կաթը (23.02.18-27.02.18 արտադրության, «Հետք»)։
Բաղադրությունը՝ «կաթ կովի նորմալացված», յուղայնությունը՝ 3,2 %:
Ըստ մակնշման՝ ապրանքը պատրաստված է տեխնիկական պայմաններով (ՀՀ ՏՊ 37326529.4469-2006), որտեղ արդեն արտադրողը կարող է սահմանել ցանկացած պահանջ` ապրանքի որակի և բաղադրության համար։ Եվ համապատասխանում է ՄՄ ՏԿ 033/2013 պահանջներին։
Կաթի վրա առկա է EAC նշանը։
Փորձաքննության արդյունքում պարզվեց, որ «Մարիաննա» պաստերացված կաթը համապատասխանում է սահմանված նորմերին և պիտանի է սննդում օգտագործելու համար։
ՍԱՊԾ փորձաքննությամբ (20.02.18 արտադրության)՝ այս ապրանքն ունի անհամապատասխանություն միայն յուղի զանգվածային մասով (այս ցուցանիշը «Հետք»-ը չի ստուգել, հեղ.). մակնշման մեջ նշված եղած յուղայնությունը փաստացի 2,4 % է՝ նշվածից 0,8% -ով ցածր:
Սա «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» օրենքի խախտում է, այն է՝ «մակնշումը փոփոխվել է առանց բաղադրության համապատասխան փոփոխության»: Այսպիսի սննդամթերքը, ըստ օրենքի, համարվում է կեղծված:
Երկրորդ համարի տակ փորձաքննության է ներկայացվել «Բիոկաթ» ընկերության պաստերիզացված կաթը (23.02.18-26.02.18 արտադրության, «Հետք»)։
Ըստ մակնշման՝ այս կաթը 100 % բնական է, բաղադրությունը՝ կովի պաստերիզացված անարատ կաթ։ Յուղայնությունը՝ 3,5 %:
Եվս պատրաստված է 39053099.7030-2012 ՀՀ ՏՊ-ով և ԳՕՍՏ 13277-ով։
Ունի ՀՍՏ (Հայկական ստանդարտ) նշանը, բայց չունի EAC նշան, ինչը ՄՄ ՏԿ 022/2011 ՆՓ-ի պահանջների խախտում է։
Փորձաքննության արդյունքում պարզ դարձավ, որ «Բիոկաթ» ընկերության կաթի մեջ առկա են աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ (ԱՑԽՄ), ինչը վկայում է արտադրական պրոցեսում թույլ տված սանիտարահիգիենիկ նորմերի խախտման մասին։
Ըստ այդմ՝ այն չի համապատասխանում սահմանված նորմերին և համարվում է ոչ պիտանի սննդում օգտագործելու համար:
ՍԱՊԾ փորձաքննությամբ (20.02.18 արտադրության) ՝ այս նմուշը ևս չի համապատասխանում սահմանված նորմերին. դրա մեջ հայտնաբերվել են աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ, և ՄԱՖԱՄ քանակը 1,6 անգամ գերազանցել է թույլատրելի նորման:
Երրորդ համարի տակ փորձաքննության է ներկայացվել «Չանախ» ընկերության պաստերիզացված կաթը (23.02.18-27.02.18 արտադրության, «Հետք»)։
Ըստ մակնշման՝ այն նորմալացված կովի կաթ է, յուղայնությունը՝ 3,2 %:
Պատրաստված է ՀՀ ՏՊ 28459042.6342-2010-ով, ունի EAC համապատասխանության նշան։
Ըստ փորձաքննության արդյունքների՝ «Չանախ» ընկերության կաթը համապատասխանում է սահմանված նորմերին և պիտանի է սննդում օգտագործելու համար։
ՍԱՊԾ փորձաքննությամբ (20.02.18 արտադրության) ևս այս նմուշը համապատասխանում է սահմանված նորմերին:
Չորրորդ համարի տակ փորձաքննության է ներկայացվել «Թամարա» ընկերության պաստերացված կաթը (23.02.18-28.02.18 արտադրության, «Հետք»)։
Ըստ մակնշման՝ նորմալացված կովի կաթ է:
Յուղայնությունը՝ 3,2 %:
Պատրաստված է ՀՀ ՏՊ 28472367.5351-2008-ով, ունի EAC և ISO 9001:2008 համապատասխանության նշան։
Փորձաքննության արդյունքում պարզ դարձավ, որ «Թամարա» ընկերության կաթը համապատասխանում է սահմանված նորմերին և պիտանի է սննդում օտագործելու համար։
ՍԱՊԾ փորձաքննությամբ՝ (21.02.18 արտադրության) այս նմուշը ևս համապատասխանում է սահմանված նորմերին:
Հինգերորդ համարի տակ փորձաքննության է ներկայացվել «Բոնիլատ» ընկերության կաթը (23.02.18-28.02.18 արտադրության, «Հետք»)։
Ըստ բաղադրության՝ պարունակում է կովի նորմալացված կաթ և 100% բնական է։
Յուղայնությունը՝ 3,6 %:
Կաթը պատրաստված է ՀՀ ՏՊ 39182949.6346-2010 ստանդարտով, ինչպես նաև՝ ունի EAC նշան։
Փորձաքննության արդյունքում պարզ դարձավ, որ «Բոնիլատ» ընկերության կաթը համապատասխանում է սահմանված պահանջներին և պիտանի է սննդում օգտագործելու համար։
Վեցերորդ համարի տակ փորձաքննության է ներկայացվել «Ապարան-Գրուպ» ընկերության «Ապարան» պաստերացված կաթը (22.02.18-26.02.18 արտադրության, «Հետք»)։
Ըստ մակնշման՝ այս նմուշը պարունակում է կովի նորմալացված կաթ, յուղայնությունը՝ 3,2 % է:
Պատրաստված է ՀՀ ՏՊ 39187638.7009-2012 նորմերով, համապատասխանում է ՀՍՏ ստանդարտներին, բայց չունի EAC նշան, ինչը ՄՄ ՏԿ 022/2011 պահանջների խախտում է։
Բացի այդ, կաթի վրա առկա է պիտանելիության 2 ժամկետ։ Մասնավորապես՝ շշի վրա նշված է 4 օր՝ փետրվարի 22-26, իսկ ներքևում՝ մակնշման մեջ, գրված է՝ «պահպանել 2-6 0 C, 10 օր»։
Սա ևս վերը նշված տեխնիկական կանոնակարգի, ինչպես նաև՝ «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» օրենքի խախտում է՝ մակնշման մասով։
«Վայելեք անարատ կաթնամթերք»,- ասում է արտադրողը, իսկ փորձաքննության արդյունքում պարզվում է, որ վայելում ենք աղիքային ցուպիկով կաթնամթերք:
Ավելին, այս նմուշում ՄԱՖԱՄ քանակը գերազանցում է թույլատրելի նորման` 20 անգամ։
Ըստ այդմ՝ «Ապարան» կաթը չի համապատասխանում սահմանված նորմերին և պիտանի չէ սննդում օգտագործելու համար։
ՍԱՊԾ փորձաքննությամբ (21.02.18 արտադրության)՝ այս նմուշի մեջ շեղում եղել է միայն յուղի զանգվածային քանակի մասով. այն եղել է 4,9 %՝ նշված 3,2 %-ից 1,7-ով բարձր:
Ըստ այդմ՝ այդ նմուշը կարելի է համարել կեղծված. մակնշումն ու բաղադրությունը չեն համապատասխանում:
Յոթերորդ համարի տակ փորձաքննության է ներկայացվել «Սյունիքի բարիքներ» ընկերության «Մարիլա» պաստերացված կաթը (22.02.18-25.02.18 արտադրության, «Հետք»)։
Ըստ մակնշման՝ նորմալացված կովի կաթ է, յուղայնությունը` 2,5 %։
Այս կաթը պատրաստված է ՀՀ ՏՊ 39344017.6981-2012-ով:
Ունի EAC նշան։
Փորձաքննության արդյունքում պարզվեց, որ «Մարիլա» կաթը համապատասխանում է սահմանված նորմերին և պիտանի է սննդում օգտագործելու համար։
ՍԱՊԾ փորձաքննությամբ (21.02.18 արտադրության)՝ այս նմուշը ևս համապատասխանում է սահմանված նորմերին:
Ութերորդ համարի տակ փորձաքննության է ներկայացվել «Թամարա և Անի» ընկերության «Անի պրոդուկտ» պաստերացված կաթը (21.02.18-25.02.18 արտադրության, «Հետք»)։
Բաղադրությունը՝ նորմալացված կովի կաթ, յուղայնությունը՝ 3,2 %:
Արտադրված է ՀՀ ՏՊ 37445719.5704-2008 պայմաններով։ Ունի ՀՍՏ, ISO 2200:2005 և EAC համապատասխանության նշաններ։
Փորձաքննության արդյունքում պարզվեց, որ «Անի պրոդուկտ» պաստերացված կաթի մեջ կա անթույլատրելի բուսական յուղ, և այս մասին մակնշման մեջ նշված չէ։
Ստացվում է, որ այս ապրանքը չի համապատասխանում սահմանված նորմերին և համարվում է կեղծված։
ՍԱՊԾ փորձաքննությամբ՝ նույն օրվա ՝ 21.02.18 արտադրության, այս նմուշի մեջ բուսական յուղ չի հայտնաբերվել, և այն համապատասխանում է սահմանված նորմերին:
* «Հետք»-ի փորձաքննության՝ բուսական յուղի քրոմոտոգրաման տես՝ այստեղ
«Թամարա և Անի» ընկերության արտադրության գծով փոխտնօրեն Տիգրան Շալջյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ երկու արդյունքներին էլ չի հավատում՝ հավաստիացնելով, որ իրենք բուսական յուղ չեն օգտագործում.
«Ես 100 տոկոս վստահ ասում եմ՝ մեր ընկերությունը, եթե բուսական յուղ է օգտագործում, գրում է մթերքի վրա: Իսկ մյուս կաթնամթերքներում՝ լինի պաստերացված կաթ, լինի մածուն, թթվասեր, թե կաթնաշոռ, բուսական յուղ չի օգտագործվում»,- ասաց նա:
Ինչևէ, նշենք, որ նույն կաթից 1 սառեցված նմուշ դեռևս պահվում է, և հարկ եղած դեպքում այն կուղարկվի փորձաքննության այլ երկրի՝ ռեֆերենս լաբորատորիա: Այս մասին մենք տեղյակ ենք պահել նաև Տիգրան Շալջյանին:
Իններորդ համարի տակ փորձաքննության է ներկայացվել «Աշտարակ կաթ» պաստերացված կաթը (20.02.18-24.02.18 արտադրության, «Հետք»)։
Բաղադրությունը՝ կովի նորմալացված կաթ, յուղայնությունը՝ 3,2 %։
Պատրաստված է ՀՀ ՏՊ 28543038.2265-2010 պայմաններով, ունի EAC նշան։
Փորձաքննության արդյունքում պարզ դարձավ, որ «Աշտարակ կաթ»-ի կաթը համապատասխանում է սահմանված նորմերին և պիտանի է սննդում օգտագործելու համար։
ՍԱՊԾ փորձաքննությամբ (21.02.18 արտադրության)՝ այս նմուշի մեջ շեղում եղել է միայն յուղի զանգվածային քանակի մասով. այն եղել է 2,9 %, նշված 3,2 %-ից ցածր:
Թեև շեղումը փոքր է, սակայն ըստ օրենքի՝ այդ նմուշը ևս կարելի է համարել կեղծված. մակնշումն ու բաղադրությունը չեն համապատասխանում:
ՆՄՈՒՇ N10
Տասներորդ համարի տակ փորձաքննության է ներկայացվել «Արզնու տոհմային կաթ ԹՏԽ» ԲԲԸ-ի «Արզնի կաթ» պաստերացված կաթը (23.02.18-27.02.18 արտադրության, «Հետք»)։
Բաղադրությունը՝ անարատ նորմալացված կաթ, յուղայնությունը՝ 3,2 %:
Պատրաստված է 05724990.5790-2009 ՀՀ ՏՊ-ով։
Ունի ՀՍՏ և EAC համապատախանության նշան։
«Մեր գործն արդար է» նշված է «Արզնի Կաթ»-ի փաթեթի վրա։ Սակայն փորձաքննության արդյունքում պարզվել է, որ այս նմուշը պարունակում է աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ, ինչը վկայում է արտադրական պրոցեսում սանիտարահիգիենիկ նորմերի խախտման մասին և ոսկեգույն ստաֆիլակոկ, ինչն արդեն պաթոգեն միկրոօրգանիզմ է և կաթի մեջ հիմնականում թափանցում է մաստիտով հիվանդ կովից (մասնագետի մեկնաբանությունը՝ տես ներքևում):
Բացի այդ, այս նմուշում ՄԱՖԱՄ քանակը գերազանցում է թույլատրելի նորման` 15 անգամ։
«Արզնի Կաթ»-ը չի համապատասխանում սահմանված նորմերին և պիտանի չէ սննդում օգտագործելու համար։
ՍԱՊԾ փորձաքննությամբ (21.02.18 արտադրության) ՝ այս նմուշը համապատասխանում է սահմանված նորմերին և պիտանի է օգտագործելու համար:
ՆՄՈՒՇ N11
Տասնմեկերորդ համարի տակ փորձաքննության է ներկայացվել «Բանդիվան կաթ» ընկերության պաստերացված կաթը (23.02.18-27.02.18 արտադրության, «Հետք»)։
Բաղադրությունը՝ կովի պաստերացված անարատ կաթ, յուղայնությունը՝ 3,6 %:
Ապրանքը պատրաստված է ՀՀ ՏՊ 39039969.7524-2015-ով, ունի EAC համապատասխանության նշան։
100 % բնական կաթ՝ նշված է շշի վրա։
Փորձաքննության արդյունքում պարզ դարձավ, որ «Բանդիվան» կաթը համապատասխանում է սահմանված նորմերին և պիտանի է սննդում օգտագործելու համար։
ՍԱՊԾ փորձաքննությամբ (23.02.18 արտադրության) այս նմուշի մեջ շեղում եղել է միայն յուղի զանգվածային քանակի մասով. այն եղելէ 4 %՝ նշված 3,6 %-ի փոխարեն:
Նորից, շեղումը փոքր է, սակայն այդ նմուշը ևս կարելի է համարել կեղծված:
ՆՄՈՒՇ N12
Տասներկուերորդ համարի տակ փորձաքննության է ներկայացվել «Մեր Երկիր» ընկերության պաստերացված կաթը (23.02.18-ից 5 օր, «Հետք»)։
Ըստ մակնշման՝ պարունակում է կովի անարատ կաթ, յուղայնությունը՝ 3,5-4,5 %:
Պատրաստված է 31450-2013 ԳՕՍՏ-ով, ունի EAC համապատասխանության նշան։
Փորձաքննության արդյունքում պարզ դարձավ, որ «Մեր Երկրի» կաթը համապատասխանում է սահմանված նորմերին և պիտանի է սննդում օգտագործելու համար։
ՍԱՊԾ փորձաքննությամբ (23.02.18 արտադրության) այս նմուշը ևս համապատասխանում է սահմանված նորմերին և պիտանի է օգտագործելու համար:
ՆՄՈՒՇ N13
Տասներեքերորդ համարի տակ փորձաքննության է ներկայացվել «Մուլտի գրուպ» կոնցեռնին պատկանող «Մուլտի Ագրո» պաստերիզացված անարատ կաթը (22.02.18-26.02.18 արտադրության, «Հետք»)։
Բաղադրությունը՝ կովի անարատ, նորմալացված կաթ, չոր անարատ կաթ, յուղայնությունը՝ 2,5%:
Արտադրված է ՀՀ ՏՊ 39089306.6842-2012, ՀՍՏ նշան։
Սակայն ապրանքի վրա բացակայում է EAC նշանը, ինչը ՄՄ ՏԿ 022/2011-ի պահանջների խախտում է։
Փորձաքննության արդյունքում պարզվեց, որ «Մուլտի Ագրո» կաթի մեջ կան աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ։
Այն չի համապատասխանում սահմանված նորմերին և պիտանի չէ սննդում օգտագործելու համար։
ՍԱՊԾ-ն այս նմուշը չի փորձաքննել. նախնական ցուցակի փոփոխությունների պատճառով՝ այն չի ներառվել ՍԱՊԾ իրականացվելիք ստուգումների ցանկում: Փոխարենն ուսումնասիրել է «Իգիթ» կաթը, որտեղ շեղում է հայտնաբերել դարձյալ յուղի զանգվածային մասով. այն նշված 3,2%-ից ավելի է եղել՝ 5,4 %:
Սա ևս «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» օրենքի խախտում է, և այս ապրանքը կարելի է համարել կեղծված:
Արդյունքներն ամփոփելիս պետք է հաշվի առնել, որ ՍԱՊԾ-ն կաթի փորձաքննությունը սկսել է «Հետք»-ից մի քանի օր առաջ, և արտադրողները կարող էին տեղյակ լինել իրականացվելիք փորձաքննությունից:
Իսկ «Հետք»-ի գնած նմուշներն արտադրվել են արդեն ՍԱՊԾ իրականացրած նմուշառումից հետո կամ նույն օրը։
Այսպիսով, «Հետք»-ի փորձաքննված 13 նմուշներից 8-ը համապատասխանում են սահմանված նորմերին ( Նմուշ N 1, 3, 4, 5, 7, 9, 11, 12)։
Իսկ նմուշներից 5-ում հայտնաբերվել են խախտումներ։
Մասնավորապես՝ ՄԱՖԱՄ անթույլատրելի քանակ ( Նմուշ N 6, 10):
Սա արտադրական պրոցեսում հիգիենիկ նորմերի, ջերմային ռեժիմների խախտման հետևանք է կամ` արտադրությունից հետո՝ տեղափոխման ժամանակ, իրացման կետերում պահպանման պայմանների և հիգիենիկ նորմերը չպահպանելու արդյունք։
Աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ՝ ( Նմուշ N 2, 6, 10, 13):
Սա վկայում է արտադրական պրոցեսում թույլ տված սանիտարահիգիենիկ նորմերի խախտման մասին։
Ոսկեգույն ստաֆիլակոկ ( Նմուշ N 10):
Ի տարբերություն աղիքային ցուպիկի, որը պայմանական-պաթոգեն է, ստաֆիլակոկը պաթոգեն միկրոօրգանիզմ է:
Մարինա Օգանովա, բժիշկ-մանրէաբան. «Հիմնականում ոսկեգույն ստաֆիլակոկի առկայությունը վկայում է ոչ բարվոք սանիտարահիգիենիկ վիճակի մասին: Ստաֆիլակոկի հիմնական աղբյուրը կովերի մաստիտային հիվանդությունն է: Եթե կովին չբուժեն, ապա, բնականաբար, ստաֆիլակոկը կներթափանցի կաթի մեջ: Եվ եթե հետագայում այն վատ պաստերիզացվի կամ պահվի վատ պայմաններում, ստաֆիլակոկը կարող է զարգանալ: Քանի որ այն պաթոգեն է, նույնիսկ առողջ օրգանիզմները դրա հանդեպ զգայուն են»:
Բուսական յուղ՝ ( Նմուշ N 8): Ինչը վկայում է, որ ապրանքը կեղծ է:
Մակնշման խախտումներ` մասնավորապես ՝ EAC նշանի բացակայություն և պիտանելիության 2 ժամկետ:
ՍԱՊԾ իրականացրած փորձաքննությամբ՝ 13 նմուշից միայն 1-ում է հայտնաբերվել մանրէաբանական ցուցանիշների խախտում. աղիքային ցուպիկ և ՄԱՖԱՄ՝ «Բիոկաթ»-ում:
Սակայն, ինչպես այս, այնպես էլ մնացած 13 նմուշների փորձաքննությունն իրականացվել է ՄՄ ՏԿ 021/2011 («Սննդամթերքի անվտանգության մասին») նորմատիվ փաստաթղթերի պահանջով, որը չի տարածվում կաթի և կաթնամթերքի վրա և ուժը կորցրած է համարվում՝ ՄՄ ՏԿ 033/2013 –ի՝ ուժի մեջ մտնելուց հետո:
5 նմուշում էլ շեղում է եղել՝ բուսական յուղի զանգվածային մասով (0,3-2,2 %-ով):
Թեև սա վտանգավոր ցուցանիշ չէ, սակայն «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» օրենքը դրանք սահմանում է՝ կեղծված ապրանք:
«Հետք»-ի լաբորատոր փորձաքննության ամբողջական արձանագրությունը տես՝ այստեղ։
ՍԱՊԾ–ն չցանկացավ հրապարակել իր լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները, իսկ մեզ տրամադրեց 13 նմուշից միայն 6-ի արձանագրությունը:
Հ.Գ. Հայաստանում աղիքային վարակիչ հիվանդությունների մեծամասնությունը պայմանավորված է սննդային գործոնով։ Այս թեմային ավելի մանրամասն «Հետք»-ն առաջիկայում կանդրադառնա։

Молоко с золотистым стафилококком, кишечной палочкой, растительным маслом и высоким содержанием МАФАМ
Hetq.am передал на лабораторное исследование 13 образцов молока, в пяти из которых были обнаружены кишечная палочка, золотистый стафилококк, растительное масло и высокое содержание МАФАМ.
Экспертиза была проведена совместно с Государственной службой безопасности пищевых продуктов (ГСБПП).
На этот раз Hetq.am закупил образцы молока в магазинах, а ГСБПП взяла пробы в производственных цехах.
!!! На момент появления публикации прошедшие экспертизу партии молока уже отсутствует в магазинах, так как срок хранения этого продукта составляет 3-5 дней․
Молоко – продукт широкого потребления, поэтому его качество имеет ряд правовых регулирований.
В частности, в молоке не должно быть растительного масла, использование которого преследует цель сэкономить средства и получить большую прибыль.
Качество молока регулируется соответствующими решениями правительства, законом и техническими регламентами.
Кроме того, молоко представляет собой продукт с высоким уровнем риска, поэтому в его маркировке очень важно наличие знака Евразийского соответствия EAC (Eurasian Conformity), который констатирует прохождение продуктом всех этапов евразийского соответствия.
Данный знак обязателен для реализации товара на рынках Евразийского экономического союза.
Закупленные Hetq.am образцы молока прошли экспертизу в лаборатории “Стандарт диалог” 23 февраля 2018 г.
ГСБПП взяла образцы в производственных цехах на несколько дней раньше. Экспертиза проводилась в ГНКО “Республиканский центр ветеринарно-санитарных и фитосанитарных лабораторных услуг”.
Исследование было проведено в соответствии с нормативными документами.
ОБРАЗЕЦ N1
Под первым номером экспертизу прошло пастеризованное молоко “Марианна” компании “Дустр Марианна” (срок хранения 23.02.18-27.02.18). В состав продукта входит нормализованное коровье молоко с жирностью 3,2 %. На упаковке имеется знак соответствия ЕАС.
В результате лабораторного исследования выяснилось, что пастеризованное молоко “Марианна” соответствует установленным нормам и пригодно к употреблению в пищу.
По результатам экспертизы ГСБПП данный продукт (дата производства 20.02.18 ) имел несоответствие только по части содержания жира (этот показатель Hetq.am не проверял), которое составило 2,4%, что на 0,8% ниже указанного на упаковке показателя. Это нарушение закона РА “О безопасности пищевой продукции”, следовательно данный продукт считается сфальсифицированным.
ОБРАЗЕЦ N2
Пастеризованное молоко компании “Биокат” (23.02.18-26.02.18), согласно маркировке, является на 100% натуральным, жирность составляет 3,5 %. Продукт имеет знак армянского стандарта, но знак EAC отсутствует.
В результате экспертизы стало ясно, что в молоке компании “Биокат” обнаружена кишечная палочка, что свидетельствует о нарушении санитарно-гигиенических норм в производственном процессе.
Исходя из этого, можно утверждать, что продукт не соответствует установленным нормам и считается непригодным к употреблению в пищу.
Экспертиза, проведенная ГСБПП, также выявила несоответствие данного образца (20.02.18 ) установленным нормам, что обусловлено обнаружением в нем кишечной палочки и превышением допустимого содержания МАФАМ (Мезофильные Аэробные и Факультативно Анаэробные Микроорганизмы) в 1,6 раза.
ОБРАЗЕЦ N3
Пастеризованное молоко компании “Чанах” (23.02.18-27.02.18), согласно маркировке, имеет в своем составе нормализованное коровье молоко 3,2% жирности. Продукт имеет знак соответствия EAC.
По результатам экспертизы, молоко “Чанах” соответствует установленным нормам и пригодно к употреблению в пищу.
Аналогичный результат получен и в результате лабораторного исследования образца ГСБПП (20.02.18).
ОБРАЗЕЦ N4
Под четвертным номером экспертизу прошло пастеризованное молоко компании “Тамара” (производство 23.02.18-28.02.18).
Согласно маркировке, данный продукт представляент собой нормализованное коровье молоко, жирность составляет 3,2%. Имеются знаки соответствия ЕАС и ISO 9001:2008.
По результатам лабораторноого исследование молоко “Тамара” соответствует установленным нормам и пригодно к употреблению в пищу.
Экспертиза образца ГСБПП (21.02.18) также показала его соответствие установленным нормам.
ОБРАЗЕЦ N5
Молоко компании “Бонилат” (23.02.18-28.02.18), согласно указанному на упаковке составу, содержит нормализованное коровье молоко и на 100% натурально. Жирность составляет 3,6%.
Продукт имеет знак ЕАС.
В результате экспертизы было установлено, что молоко “Бонилат” соответствует установленным требованиям и пригодно к употреблению в пищу.
Соответствие нормам показало и лабораторное исследование образца ГСБПП (21.02.18).
ОБРАЗЕЦ N6
Под шестым номером на экспертизу было представлено пастеризованное молоко “Апаран” компании “Апаран Групп” (22.02.18-26.02.18).
Согласно маркировке, продукт содержит нормализованное коровье молоко 3,2% жирности. Знак соответствия ЕАС отсутствовал, что является нарушением. Кроме того, на продукте были указаны два срока хранения: 22-26 февраля (на бутылке) и надпись “Хранить в течение 10 дней при температуре 2-6 0 С” (в маркировке).
Это тоже нарушение технического регламента и закона РА “О безопасности пищевых продуктов”.
“Наслаждайтесь натуральной молочной продукцией”, – призывает производитель, но при этом экспертиза выявила наличие в данном продукте кишечной палочки. Более того, содержание МАФАМ превышало допустимую норму в 20 раз.
С учетом вышеперечисленного молоко “Апаран” не может соответствовать установленным нормам и непригодно к употреблению в пищу.
Согласно экспертизе образца ГСБПП (21.02.18 ), в нем выявлено нарушение по части содержания жира – 4,9%, что на 0,7% превышает указанные на упаковке 3,2%.
Исходя из этого, данный образец можно считать сфальсифицированным.
ОБРАЗЕЦ N7
Пастеризованное молоко “Марила” компании “Дары Сюника” (22.02.18-25.02.18), согласно маркировке, содержит нормализованное коровье молоко, жирность составляет 2,5%. Продукт имеет знак соответствия ЕАС.
В результате экспертизы выяснилось, что молоко “Марила” соответствует установленным нормам и пригодно к употреблению в пищу.
Аналогичное заключение получено по образцу ГСБПП (21.02.18 ).
ОБРАЗЕЦ N8
В состав пастеризованного молока “Ани продукт” компании “Тамара и Ани” (21.02.18-25.02.18) входит нормализованное коровье молоко 3,2% жирности.
Продукт имеет знаки соответствия ISO 2200:2005 и EAC. По результатам лабораторного исследования, в образце молока “Ани продукт” было выявлено наличие растительного масла, о чем в маркировке ничего не сказано.
Следовательно, данный продукт не соответствует установленным нормам, поэтому считается сфальсифицированным.
В результате экспертизы, проведенной ГСБПП, в образце с той же датой производства (21.02.18) растительное масло не было обнаружено, следовательно этот образец соответствует установленным нормам.
* Хроматограмму растительного масла, полученную в результате экспертизы образцов Hetq.am см.здесь
Заместитель директора по производственной линии компании “Тамара и Ани” Тигран Шалджян в беседе с нами отметил, что не верит обоим результатам. Шалджян заверил, что их компания не использует растительное масло: “Говорю об этом со стопроцентной уверенностью: если мы используем растительное масло, то сообщаем об этом на упаковке. Растительное масло не используется и в других молочных продуктах, будь то пастеризованное молоко, мацони, сметана или творог”.
Отметим, что один замороженный образец данного продукта все еще находится на хранении и при необходимости может быть отправлен на экспертизу в референс-лабораторию другой страны. Об этом мы поставили в известность и Т.Шалджяна.
ОБРАЗЕЦ N9
Под девятым номером на экспертизу было представлено пастеризованное молоко “Аштарак кат” (20.02.18-24.02.18). В состав данного продукта входит нормализованное коровье молоко, жирность составляет 3,2%.
Молоко “Аштарак кат” имеет знак соответствия ЕАС.
Лабораторное исследование показало, что продукт соответствует установленным нормам и пригодно к употреблению в пищу.
По данным экспертизы образца (ГСБПП 21.02.18), нарушение выявлено только по части содержания жира – 2,9%, что на 3,2% меньше указанного показателя.
Несмотря на небольшое отклонение, данный образец по закону считается сфальсифицированным.
ОБРАЗЕЦ N10
Пастеризованное молоко “Арзни Кат” (23.02.18-27.02.18) имеет в своем составе натуральное нормализованное молоко 3,2% жирности.
Продукт имеет знак соответствия ЕАС. В результате лабораторного исследования в данном образце была выявленая кишечная палочка, что свидетельствует о нарушении санитарно-гигиенических норм в производственном процессе, а также золотистый стафилококк, являющийся патогенным микроорганизмом, который попадает в молоко от больной маститом коровы.
Кроме того, содержание МАФАМ в образце “Арзни кат” превышает допустимую норму в 15 раз.
Таким образом, образец “Арзни кат” не соответствует установленным нормам и непригоден к употреблению в пищу.
По данным экспертизы образца ГСБПП (производство 21.02.18) он соответствует установленным нормам и пригоден к употреблению в пищу.
ОБРАЗЕЦ N11
Пастеризованное молоко “Бандиван кат” (23.02.18-27.02.18) содержит натуральное пастеризованное коровье молоко, жирность составляет 3,6%.
Продукт имеет знак соответствия ЕАС. На бутылке написано: 100% натуральное молоко.
Экспертиза показала, что молоко “Бандиван” соответствует установленным нормам и пригодно к употреблению в пищу.
Лабораторное исследование образца ГСБПП (23.02.18) выявило в нем отклонение только по части содержания жира: он составлял 4% вместо указанных 3,6%.
Несмотря на незначительное отклонение, этот образец также можно считать сфальсифицированным.
ОБРАЗЕЦ N12
Под этим номером лабораторное исследование прошло пастеризованное молоко компании “Мер Еркир” (“Наша Страна”). Дата изготовления - 23.02.18, срок хранения 5 дней.
Согласно маркировке, данный продукт содержит натуральное коровье молоко, жирность составляет 3,5-4,5 %, имеется знак соответствия ЕАС.
В результате экспертизы оказалось, что молоко “Мер Еркир” соответствует установленным нормам и пригодно к употреблению в пищу.
Аналогичный результат показало лабораторное исследование образца, представленного ГСБПП (23.02.18).
ОБРАЗЕЦ N13
Натуральное пастеризованное молоко компании “Мульти Агро”, входящей в концерн “Мульти групп” (22.02.18-26.02.18) имеет в своем составе нормализованное молоко, сухое молоко. Жирность продукта составляет 2,5%. На упаковке отсутствует знак ЕАС, что является нарушением.
Лабораторное исследование показало, что в образце молока “Мульти групп” содержится кишечная палочка, поэтому оно не соответствует установленным нормам и непригодно к употреблению в пищу.
Государственная служба безопасности продуктов питания не исследовала молоко данной торговой марки. Вместого этого на экспертизу было представлено молоко “Игит”, в котором отклонение касалось опять-таки содержания жира, которое было на 5,4% больше указанных 3,2%. Это тоже является нарушением закона РА “О безопасности пищевых продуктов”, поэтому данный продукт можно считать сфальсифицированным.
При обобщении результатов лабораторных исследований следует учитывать то обстоятельство, что ГСБПП начала проводить экспертизу на несколько дней раньше Hetq.am, и производители могли быть осведомлены о проводимых исследованиях.
Подводя итоги, стоит учитывать, что образцы молока, закупленные Hetq.am, были произведены после или в день взятия проб ГСБПП.
Соответственно, производители могли знать о предстоящей экспертизе.
Таким образом, 8 из 13 образцов, переданных на экспертизу Hetq.am, соответствуют установленным нормам (NN 1, 3, 4, 5, 7, 9, 11, 12).
В пяти образцах обнаружены нарушения. В частности, недопустимое содержание МАФАМ (NN 6, 10).
Это следствие нарушения гигиенических норм и тепловых режимов в производственном процессе, либо результат несоблюдения условий хранения и норм гигиены при перевозке продуктов и в пунктах реализации.
Бактерии группы кишечной палочки (NN 2, 6, 10, 13).
Это свидетельствует о нарушениях санитарно-гигиенических норм в производственном процесссе.
Золотистый стафилококк (N 10).
В отличие от кишечной палочки, которая является условно-патогенной бактерией, стафилококк – патогенный микроорганизм.
Марина Оганова, врач-бактериолог: “Наличие золотистого стафилококка свидетельствует в основном о неудовлетворительных санитарно-гигиенических условиях. Основным источником стафилококков является наличие мастита у коров. Если животных не лечить, то стафилококк, естественно, попадет в молоко. В дальнейшем стафилококк может развиваться вследствие плохой стерилизации или плохих условий хранения молока”.
Растительное масло (N 8). Его наличие свидетельствует о том, что товар сфальсифицирован.
Нарушения маркировки. В частности, отсутствие знака ЕАС и наличие двух сроков годности.
По результатам экспертизы, проведенной по образцам ГСБПП, из 13 образцов нарушения по бактериологичесаким показателям выявлены только в одном. Речь идет о наличии кишечной палочки и МАФАМ в молоке компании “Биокат”.
Однако в случае как с этим, так и с остальными 13 образцами экспертиза проводилась в соответствии с требованиями нормативных документов ՄՄՏԿ 021/2011 (“О безопасности пищевых продуктов”), которые не распространяются на молоко и молочные продукты и после вступления в силу ՄՄՏԿ 033/2013 считаются недействительными.
В пяти образцах были выявлены отклонения по части содержания растительного масла (на 0,3-2,2%).
И хотя этот показать не считается опасным, по закону РА “О безопасности пищевых продуктов” такой товар считается сфальсифицированным.
Государственная служба безопасности пищевых продуктов не пожелала опубликовать результаты своих лабораторных исследований. Нам же были предоставлены протоколы лишь по шести из 13 образцов.
P.S. В Армении большинство заразных кишечных заболеваний обусловлено пищевым фактором. Более подробно этой темы Hetq.amкоснется в ближайшее время.