Փաշինյանը վստահեցնում է՝ ՀՀԿ-ական Աշոտ Արսենյանը բացակա է եղել, սակայն քվեարկել է
Խորհրդարանն արտահերթ նիստով քվեարկության ներկայացրեց քննարկված հարցերը։ Երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվեց «Հանրային խորհրդի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու հարցը, օրենքն ընդունվեց 64 կող, 32 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ։
«Անվտանգության խորհրդի կազմավորման» մասին օրենքի նախագիծը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբղջությամբ ընդունվեց 89 կողմ, 8 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ։ «Պետական պարգևների և պատվավոր կոչումների մասին» օրենսդրական նախաձեռնությունն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց 64 կողմ, 8 դեմ, 25 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ։
«Հանրաքվեի մասին» նախագծի առաջին ընթերցմամբ քվեարկության ժամանակ բանավեճ սկսվեց խորհրդարանում։ Քանի որ օրենքը սահմանադրական էր, ուստի ընդունվելու համար հարկավոր էր պատգամավորների 3/5-ի քվեարկութունը։
Ըստ քվեարկության՝ արձանագրվեց 64 կողմ, 33 դեմ ձայն։
«Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ՀՀԿ-ի վերջին շարքերում ոչ բոլորն էին ներկա, սակայն ըստ էլեկտրոնային քվեարկության պատկերի՝ քվեարկել են նաև բացակաները։ Փաշինյանը քարտուղարությունից վերցրեց քվեարկության պատկերը և հայտարարեց, որ ՀՀԿ-ական Աշոտ Արսենյանը բացակա է, սակայն նրա անվան դիմաց քվեարկություն է եղել։ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն արձագանքեց՝ պատգամավորները քվեարկությունից հետո դուրս են եկել դահլիճից, ուստի Փաշինյանը չի կարող պնդել՝ այդ պահին Արսենյանը դահլիճում է եղել, թե ոչ։ Փաշինյանն առաջարկեց տեսախցիկների միջոցով վերականգնել պատկերը՝ համոզվելու համար, որ Արսենյանը ներկա չի եղել, սակայն Բաբլոյանը չհամաձայնեց։
Փաշինյանը վարման կարգով արձագանքեց․
«Մեր երկրի հիմնական խնդիրը սա է, որ առաջին դեմքերը, նայելով մեր աչքերի մեջ, սուտը որպես ճշմարտություն բրդում են»,- ասաց նա։
Վերաքվեարկություն այս հարցի վերաբերյալ այդպես էլ չեղավ, հարցը համարվեց ընդունված։
Հաջորդը քվեարկվեց «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» և կից ներկայացված փաթեթն առաջին ընթերցմամբ ընդունելու հարցը, այն ընդունվեց 63 կողմ, 32 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ։
Երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվեց «Ներման մասին» նախագիծը՝ 63 կողմ, 31 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ։

Пашинян утверждает, что депутат-республиканец Ашот Арсенян отсутствовал, но проголосовал
На внеочередном заседании Национального Собрания на голосование был представлен ряд законопроектов. Во втором чтении и полностью были приняты проекты законов “Об общественном совете” и “О формировании Совета безопасности”. Законодательная инициатива “О государственных наградах и почетных званиях” была принята в первом чтении.
Во время голосования в первом чтении по законопроекту “О референдуме” в парламенте начались дебаты. Поскольку закон конституционный, для его принятия требовалось 3/5 голосов. В итоге за проект проголосовали 64 депутата, против – 33.
Руководитель оппозиционной фракции “Выход” Никол Пашинян заявил, что в последних рядах есть отсутствующие депутаты фракции Республиканской партии, однако электронное табло показало, что они тоже участвовали в голосовании. Пашинян взял в секретариате картину голосования и заявил, что депутат-республиканец Ашот Арсенян отсутствовал на заседании, однако против его имени зарегистрирован результат голосования.
Спикер Национального Собрания Ара Баблоян пояснил, что после голосования депутаты вышли из зала, а потому Пашинян не может утверждать, находился Арсенян в момент голосования в зале или нет. Лидер “Выхода” предложил восстановить видеозапись заседания, чтобы убедиться в отсутствии Арсеняна, однако спикер не согласился.
В ответ Пашинян заявил: “Основная проблема нашей страны в том, что первые лица государства, глядя нам в глаза, выдают ложь за истину”.
Переголосование по данному законопроекту не состоялось.
Далее на голосование был поставлен проект закона “О структуре и деятельности правительства”, который был принят 63 голосами “за” и 32 голосами “против”.
Во втором чтении и полностью был принят проект закона “О помиловании. “За” проголосовали 63 депутата, “против” – 31 депутат.