Վրուբելի նկարը վերադարձել է. ինչ է հայտնի գողության մասին 22 տարի անց
Մարտի 20-ին, ավելի քան 22 տարվա ընդմիջումից հետո, Երևանի ռուսական արվեստի թանգարանում կսկսի ցուցադրվել ռուս նկարիչ Միխայիլ Վրուբելի «Դևը և հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» գծանկարը: Թանգարանից նկարը գողացել էին 1995թ-ին, և դրա մասին որևէ տեղեկություն չկար մինչև 2017 թվականը, երբ Վլադիմիր Պուտինը Մոսկվայում Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը հայտնեց նկարի հայտնաբերման ու Հայաստանին վերադարձնելու մտադրության մասին:
Հայտնի չեն, սակայն, ինչպես նկարի հայտնաբերման, այնպես էլ անհետացման հանգամանքները: Ռուսաստանի և Հայաստանի նախագահների աշխատակազմերը և իրավապահ կառույցները չգիտեն կամ չեն հայտնում մանրամասներ:
Ինչպես էր Վրուբելի ստեղծագործությունը հայտնվել թանգարանում
«Դևը և հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» գծանկարը Միխայիլ Լերմոնտովի «Դևը» պոեմի համար արված նկարազարդումներից մեկն է: Ստեղծվել է 1891 թվականին, երբ Լերմոնտովի մահվան 50-րդ տարելիցի առթիվ տպագրության էր պատրաստվում նրա երկերի լիակատար ժողովածուն: Երկու հատորներից առաջինում տեղ էր գտել նաև «Դևը» պոեմը, որի նկարազարդումները հրատարակիչ Պյոտր Կոնչելովսկին հանձնարարում է երիտասարդ Վրուբելին (Վռուբել): Վերջինս նոր էր վերադարձել Կիևից, մեծ ճանաչում չուներ, և «Դևը» պոեմը նկարազարդելու համար նրան երաշխավորել էր ընկերն ու համակուրսեցին՝ նկարիչ Վալենտին Սերովը՝ իմանալով, որ դեռ Կիևում Վրուբելը տարված է եղել դևի կերպարով:
«Նա ստեղծեց գրական երկի նկարչական համարժեքը»,- ասում է ռուսական արվեստի թանգարանի ավագ գիտաշխատող Լիլիթ Սարգսյանը:
Արվեստաբաններն ասում են, որ «Դևը» պոեմի համար արված նկարազարդումները ճանաչում են բերել Վրուբելին: Այդ աշխատանքների մի մասն այնուհետև անցել են Ռուսաստանի Տրետյակովյան պատկերասրահին, մի քանիսն էլ գտնվում են այլ թանգարաններում կամ հավաքածուներում:
Երևանի թանգարանից գողացված «Դևը և հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» գծանկարը պոեմի վերջին սյուժետային թերթն է: Լերմոնտովի ժողովածուի հրատարակումից հետո այն ձեռք է բերել ռուս ձեռնարկատեր և մեկենաս Սավվա Մամոնտովը, որի տանն էլ, Մոսկվա տեղափոխվելուց հետո, բնակվել էր Վրուբելն ու ավարտին հասցրել իր «Նստած դևը» կտավը:
Նկարի հաջորդ սեփականատերը ռուսական բալետի պարուհի Եկատերինա Գելցերն էր: Հոկտեմբերյան հեղափոխությունից հետո Գելցերը սկսել էր հավաքել 20-րդ դարավերջի և 21-րդ դարասկզբի ռուս նկարիչների գործերը: Նա դրանք ձեռք էր բերում ինչպես անտիկ իրերի շուկաներից, որտեղ նկարները բավականին մատչելի էին, այնպես էլ իր շրջագայությունների ժամանակ՝ Փարիզից, Չինաստանից և այլ վայրերից:
Գելցերի հավաքածուն, որում մի քանի հարյուր նկարներ են եղել, այդպես էլ թանգարան չի դարձել: Պարզ չէ՝ անմիջապես Գելցերից, թե ուրիշ մի սեփականատիրոջից «Դևը և հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» նկարը ձեռք է բերել ուռոլոգ և հավաքորդ Արամ Աբրահամյանը: Ամեն դեպքում, Գելցերի հավաքածուի այլ գործեր էլ են անցել բժշկի հավաքածու:
Արամ Աբրահամյանը ծնվել էր Թիֆլիսում, 19 տարեկանում մասնակցել Սարիղամիշի, Կարսի, Ղարաքիլիսայի և Ալեքսանդրապոլի կռիվներին, Սարդարապատի ճակատամարտին, իսկ դրանից հետո մեկնել Մոսկվա՝ ուսումը շարունակելու: Կյանքի մեծ մասը Աբրահամյանն ապրել է Մոսկվայում, որտեղ աշխատել է որպես ուռոլոգ:
Մոսկվայի իր 3 սենյականոց բնակարանում բժիշկը նաև արվեստի գործերի մեծ հավաքածու է ստեղծել: Սկզբում հավաքել է՝ ոչ համակարգված ձևով, տարբեր աշխատանքներ: Ռուսական արվեստի թանգարանի ֆոնդապահ Վերա Կալչուրինան հիշում է, որ այս շրջանը կարճ է տևել: Հետո Աբրահամյանը սկսել է հավաքել միայն 19-րդ դարավերջի և 20-րդ դարասկզբի գործերը: Այս շրջանը հայտնի էր որպես ռուսական արվեստի «արծաթե դար»: Արվեստաբանն ասում է, որ արվեստի ճյուղերն այս շրջանում սերտորեն կապված էին, և թանգարանում ցուցադրված գեղանկարների միջոցով կարելի է պատկերացում կազմել ռուսական արվեստի մասին ընդհանրապես:
Աբրահամյանն ուսումնասիրել է իր հավաքածուի գործերը ու թեև մասնագետ չի եղել, Կալչուրինան ասում է՝ գրեթե արվեստաբանական մոտեցում է ցուցաբերել: Վերջինս հիշում է, որ գեղանկարներ կային նույնիսկ Աբրահամյանի բնակարանի խոհանոցում:
Արամ Աբրահամյանը կնոջ՝ Մարիա Աբրահամյանի հետ, «Արամ Աբրահամյանի հավաքածուն» գրքից, Ն.Ս.Ստեփանյան, Սովետական գրող, 1981
Իր հավաքածուի մի մասը՝ 200-ից ավելի գեղանկարներ, ինչպես նաև գրաֆիկական աշխատանքներ, քանդակներ ու դեկորատիվ-կիրառական արվեստի նմուշներ, Արամ Աբրահամյանը տեղափոխել է Երևան, որտեղ էլ 1984թ. բացվել է ռուսական արվեստի թանգարանը: Այն այժմ այդպես էլ կոչվում է՝ «Ռուսական արվեստի թանգարան, Արամ Աբրահամյանի հավաքածու»:
Թանգարանում ցուցադրված են Վալենտին Սերովի, Կոնստանտին Կորովինի, Միխայիլ Նեստերովի, Ալեքսանդր Բենուայի, Զինաիդա Սերեբրյակովայի, Պյոտր Կոնչալովսկու (Լերմոնտովի ժողովածուի հրատարակչի՝ նույնանուն գրողի որդին), Մարտիրոս Սարյանի և ուրիշների ստեղծագործությունները: Վրուբելի աշխատանքներից ռուսական արվեստի թանգարանում ցուցադրվում են նաև «Սաֆո» կտավը, «Իսպանական պարուհին» էտյուդը և «Ծովի արքայադուստրը» քանդակը: (Նշենք, որ Հայաստանում են Վրուբելի աշխատանքներից ևս մի քանիսը, որոնք գտնվում են Ազգային պատկերասրահի ֆոնդապահոցում):
Աջից՝ Միխայիլ Վրուբելի «Սաֆո» կտավը և «Ծովի արքայադուստրը» քանդակը և Մարտիրոս Սարյանի «Դեղին ծաղիկներ» նկարը ռուսական արվեստի թանգարանում
Արամ Աբրահամյանի հավաքածուի հիման վրա ստեղծված թանգարանը ժամանակին համեմատել են Մոսկվայի հայտնի Տրետյակովյան պատկերասրահի հետ և կոչել «Փոքր Տրետյակովյան» (Малая Третяковка): Թանգարանի հավաքածուն նկարագրելիս Վերա Կալչուրինան ասում է. «Սա ռուսական մշակույթի և արվեստի լավագույն հատվածն է, և էդ լավագույն հատվածի «շատ համեղ պատառներ» էստեղ են»:
1995թ. ամառային մի գիշեր, երբ շենքում էլեկտրականություն չի եղել, թանգարանում՝ ազդանշանային համակարգ, իսկ պահակը հեռացած է եղել ծառայության վայրից, անհայտ մարդիկ եկել են այդ «համեղ պատառներից» մեկի հետևից:
22 տարի՝ անհայտության մեջ
«Առավոտյան ժամը 8-ին իմ հարևանուհին գործի գնալիս տեսել է, որ էստեղ ինչ-որ բազմություն կա, տեսել է՝ ապակին ջարդված, անմիջապես եկավ ձայն տվեց՝ Ծովիկ, արթնացի, շուտ-շուտ, ձեր թանգարանի ապակին ջարդվել ա, թանգարանը գողացվել ա»,- 1995թ.-ի հունիսի 5-ի դեպքերը հիշում է ռուսական արվեստի թանգարանի հսկիչ Ծովինար Աղայանը, որը թանգարանի շենքում է ապրում և առաջինն է իմացել դեպքի մասին:
Հսկիչը, որը թանգարանի առաջին աշխատակիցներից է, հեշտությամբ նկատել է, որ ցուցասրահի ներսի պատից բացակայում է Վրուբելի «Դևը և հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» նկարը: Թանգարան ներխուժողները միայն այս նկարն էին վերցրել: Ծովինար Աղայանը զանգահարել է թանգարանի այդ ժամանակվա տնօրեն Անահիտ Ֆլջյանին, որն էլ ահազանգել է իրավապահներին:
Վրուբելի նկարի գողացման մասին հայտարարություն ՆԳՆ «02» շաբաթաթերթում, 10 հունիսի, 1995թ. |
Գողության մասնակիցները սրահ մտնելու համար օգտագործել են գետնահորի (люк) երկաթե ծածկը, որով ջարդել են թանգարանի երկշերտ ապակեպատ ցուցափեղկը: Ազդանշանային համակարգը չի գործել՝ շենքում հոսանք չլինելու պատճառով: Այդ ժամանակվա թերթերը մեջբերում են բնակիչների վկայությունները, թե կողոպտիչները երկուսն են եղել:
Թանգարանն այդ տարիներին հերթափոխով հսկելիս են եղել ներքին գործերի նախարարության ենթակայության տակ գտնվող շնաբուծարանի 3 աշխատակիցներ: Ծովինար Աղայանը հիշում է, որ նրանք շանը թողնում էին ընդունարանում և հանգստանում իրենց սենյակում: Կողոպուտի օրը թանգարանում եղել է միայն կապված և հաչացող շունը, պահակը լքած է եղել տարածքը:
«Պահպանություն» միավորման կրտսեր տեսուչ-շնավարժ Անդրանիկ Գրիգորյանը դատապարտվել է անփութության համար և ազատ արձակվել դատարանի դահլիճից՝ պատժի կրման ժամանակը լրացած լինելու պատճառաբանությամբ:
Դեպքից երկու ամիս անց կասեցվեց նաև կողոպուտի գործը՝ «հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը պարզված չլինելու հիմքով»: Քննչական կոմիտեն նշում է նկարի արժողությունը՝ 8 145 200 դրամ:
Թանգարանի ցուցափեղկը, որից ներս են մտել գողերը
Թանգարանի աշխատակիցները տեղեկություն չունեն, թե արդյոք այս դեպքին հանցակից էր պահակը: Անդրանիկ Գրիգորյանից մեկնաբանություն ստանալ չհաջողվեց: Վերա Կալչուրինան առնվազն «անլուրջ վերաբերմունք» է համարում նրա կողմից ծառայության վայրը թողնելը: «Մենք, որպես թանգարանի աշխատող, էն ժամանակ հերթապահություն սահմանեցինք, ես անձամբ մոտավորապես մի երկու ամիս, երկու օրը մեկ մնացել եմ գիշերով, ոստիկանական ծառայության հետ միասին»,- հիշում է ֆոնդապահը:
1997-ին, երբ գողացված նկարի տեղում փակցված էր պաստառ՝ բացակայող գործի վերատպությամբ, Республика Армениии օրաթերթի հետ զրույցում թանգարանի տնօրեն Անահիտ Ֆլջյանն ասում է. «Կարծում եմ, որ «Դևը՝ Թամարի հոգու հետ…» նկարը մնացել է հանրապետությունում և հնարավոր է՝ շուտով կվերադառնա իր նախկին տեղը»:
Նկարի հայտնաբերումը. անսպասելի լուր՝ թանգարանի աշխատողների համար
Թանգարանի աշխատակիցները Վրուբելի գողացված նկարի հայտնաբերման մասին իմացել են հեռուստատեսային ռեպորտաժից: Առաջին անգամ այդ մասին հայտարարվել է մեկ տարի առաջ՝ 2017թ. մարտի 15-ին՝ Ռուսաստանի և Հայաստանի նախագահների հանդիպման ժամանակ: Մանրամասներ չեն հաղորդվել: Արդեն նոյեմբերի 16-ին Տրետյակովյան պատկերասրահի Վրուբելի սրահում, Ռուսաստանում Հայաստանի մշակույթի օրերի պաշտոնական բացման ժամանակ, Վլադիմիր Պուտինը մանրամասնել է, որ նկարը հայտնաբերվել է 2016թ. և վերականգնվել Տրետյակովյան պատկերասրահի մասնագետների կողմից՝ 7 ամիս շարունակ:
Ձախից՝ նկարը վերականգնող Իննա Սոլովովան, Վլադիմիր Պուտինը և Սերժ Սարգսյանը / kremlin.ru
Սա գրեթե ամբողջ տեղեկությունն է, որ հայտնի է նկարի հայտնաբերման հանգամանքների մասին: Կրեմլի մամուլի ծառայությունը «Հետք»-ին հայտնել է, որ նկարը, տասնյակ մասերի բաժանված վիճակում, հայտնաբերվել է «իրավապահ կառույցների համալիր միջոցառումների արդյունքում», բայց ոչ թե 2016-ին, այլ 2014-ին:
«Իրավապահ մարմինների կողմից նկարի հայտնաբերման գործողությունների այլ մանրամասներ ռուսական կողմը չի հրապարակել, ուստի ՀՀ նախագահի աշխատակազմը ևս ձեռնպահ կմնա այդ մասին մանրամասներ հաղորդելուց»,- հայտնում են Հայաստանի նախագահականից:
Պարզ չէ նաև, թե արդյոք Ռուսաստանում այս դեպքով քրեական գործ է հարուցվել (ՌԴ ներքին գործերի նախարարությունը և դատախազությունը «Հետք»-ին հայտնում են, որ տեղեկություն չունեն քրեական գործի հարուցման և նկարի հայտնաբերման հանգամանքների մասին), կամ արդյոք Հայաստանում վերաբացվել է դեռ 1995-ին կասեցված քրեական գործը: Միայն քննչական կոմիտեն հստակեցնում է, որ ներկայումս գողություն կատարելու կասկածանքով ձերբակալված կամ մեղադրյալ ներգրավված անձ չկա:
Հետաքրքրական է, որ ռուս և հայ իրավապահների միջև Վրուբելի գողացված նկարի մասին տեղեկությունների փոխանակում չի եղել: Այսպես, դեռ 2017թ. սեպտեմբերին, երբ «Դևը և հրեշտակը Թամարի հոգու հետ» նկարը, փաստորեն, հայտնաբերված էր, Հայաստանում Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոյին խնդրել էինք տրամադրել միջազգային հետախուզման մեջ գտնվող նկարների ցանկը: Վրուբելի նկարը դեռևս ներառված էր այդ ցանկում: Մեկնաբանելով այս հարցը՝ Ինտերպոլի ԱԿԲ-ն հայտնեց, որ 1995թ.-ից հետո նկարի վերաբերյալ բյուրոյում որևէ տեղեկություն չի ստացվել:
Թանգարանում տոնում են նկարի վերադարձը, բայց նաև սպասում են մանրամասների
Թանգարանի աշխատողները նույնպես տեղեկություններ չունեն դեպքի մանրամասներից: Տնօրեն Մարինե Մկրտչյանը գիտի միայն, որ նկարը գտել են հատուկ ծառայությունները՝ «ինչ-որ մեկի տունը խուզարկելիս» և հանձնել են Տրետյակովյան պատկերասրահին՝ ստուգելու համար:
Մարինե Մկրտչյանը Վրուբելի գործի արժեքի մասին հրաժարվում է խոսել՝ որպես թանգարանագետ էթիկային դեմ համարելով հավաքածուից որևէ նկար առանձնացնելը: «Մեզ համար անգին է»,- ասում է: Մինչդեռ Վերա Կալչուրինան այս նկարը համարում է թանգարանի «առանձնահատուկ պարծանքը»՝ նշելով, որ քիչ թանգարաններ ունեն Վրուբելի աշխատանքներից: Սա, ըստ ֆոնդապահի, ամենայն հավանականությամբ իմացել են նաև կողոպտիչները: Սակայն դժվարանում է պնդել, որ վերջիններս իսկապես իմացել են նկարի գեղարվեստական արժեքը. «Եթե տարել է և իմացել է սրա արժեքը, հետո ինչպե՞ս է էդ վիճակին հասցրել»:
«Էստեղ ոնց որ թե պատվերի խնդիրը դուրս է գալիս. եթե պատվիրատու է եղել, ուրեմն միանգամից պիտի տանեին էդտեղ տային: Իսկ եթե չեն ունեցել [պատվիրատու], ինչու են հենց սա տարել»,- հարցնում է ֆոնդապահը:
Ռուսական արվեստի թանգարանի աշխատողները պատառոտված նկարի վերականգնումը համեմատում են բարդ վիրահատության կամ վերածննդի հետ: «Եթե չիմանաս, անգամ կարերի տեղերը չես նկատի, էնքան վիրտուոզ աշխատանք է կատարվել»,- ասում է Լիլիթ Սարգսյանը՝ նկարագրելով Տրետյակովյան պատկերասրահի վերականգնող Իննա Սոլովովայի կատարած աշխատանքը: Ցուցահանդեսի ժամանակ կներկայացվի նաև նկարի վերականգնման ընթացքը:
«Գողացված «Վռուբելի» վերադարձը» անունը ստացած ցուցահանդեսը բաց կլինի մինչև նոյեմբերի 20-ը, որից հետո նկարը կտեղափոխվի մշտական ցուցադրություն: Այն կրկին Ռուսաստան կտարվի 2020թ.՝ Տրետյակովյան պատկերասրահում Վրուբելի անհատական ցուցահանդեսի ժամանակ ցուցադրվելու համար:

Картина Врубеля вернулась: что известно о краже спустя 22 года
20 марта, после 22-летнего перерыва, в ереванском Музее русского искусства вновь будет выставлена картина русского художника Михаила Врубеля “Демон и Ангел с душой Тамары”. Акварель была украдена из музея в 1995 г. Сведений об этом ограблении не было вплоть до 2017 г., когда Владимир Путин на встрече с президентом Армении Сержем Саргсян сообщил об обнаружении картины и намерении вернуть ее Армении.
Однако до сих пор неизвестными остаются как обстоятельства обнаружения акварели Врубеля, так и обстоятельства ее похищения. Администрации президентов России и Армении, правоохранительные структуры либо не располагают сведениями, либо не сообщают подробностей.
Как произведение Врубеля оказалось в музее
Картина “Демон и Ангел с душой Тамары” – одна из иллюстраций к поэме Михаила Лермонтова “Демон”. Произведение было создано в 1891 г., когда в связи с 50-летием со дня смерти Лермонтова к изданию было подготовлено полное собрание его сочинений. В первый том вошла поэма “Демон”, иллюсттрации к которой издатель Петр Кончеловский поручил молодому Врубелю. Последний недавно вернулся из Киева и не пользовался большой известностью. Для создания иллюстраций к поэме молодого художника зарекомендовал его друг и однокурсник Валентин Серов, который знал, что образом Демона Врубель увлекся еще в Киеве.
“Он создал художественный эквивалент литературного произведения”,- говорит старший научный сотрудник ереванского Музея русского искусства Лилит Саркисян.
Искусствоведы утверждают, что иллюстрации к поэме “Демон” принесли Врубелю известность. Часть этих работ в дальнейшем была передана Третьяковской галерее в Москве, часть оказалась в других музеях и частных коллекциях.
Украденная из ереванского музея акварель “Демон и Ангел с душой Тамары” – последний сюжетный лист поэмы. После издания собрания сочинений Лермонтова картину приобрел известный русский предпринимаетль и меценат Савва Мамонтов, в доме которого после переезда в Москву жил Врубель. Здесь же он закончил свое полотно “Демон сидящий”.
В дальнейшем картина перешла к русской балерине Екатерине Гельцер. После Октябрьской революции Гельцер начала собирать работы русских художников конца 19-го-начала 20-го вв. Танцовщица приобретала картины как на рынках антиквариата, где они стоили довольно дешево, так и во время своих поездок в Париж, Китай и другие страны.
Коллекция Гельцер, насчитывавшая несколько сотен картин, так и не стала музеем. Неизвестно, у кого приобрел акварель “Демон и Ангел с душой Тамары” уролог и коллекционер произведений искусства Арам Абрамян – непосредственно у Екатерины Гельцер или у другого владельца. В любом случае в коллекции врача оказались и другие принадлежавшие балерине работы.
Арам Абрамян родился в Тифлисе. 19-летнем юношей он участвовал в боях за Сарикамыш, Карс, Каракилису, Александрополь, был участником Сардарапатского сражения. После этого молодой человек уехал в Москву, чтобы продолжить учебу. Большую часть жизни Абрамян прожил в Москве, где работал врачом-урологом.
В своей 3-комнатной московской квартире он собрал большую коллекцию произведений искусства. Сперва Абрамян собирал разные работы. Но этот периоддлился недолго. После этого Арам Абрамян начал интересоваться “серебряным веком” русского искусства.
По словам хранителя фонда Музея русского искусства Веры Кальчуриной, Абрамян, будучи врачом, разбирался в искусстве как специалист.
Арам Абрамян с женой, Марией Абрамян. Фото из книги “Коллекция Арама Абрамяна”, Н.С.Степанян, изд-во “Советакан грох”, 1981 г.
Часть своей коллекции, свыше 200 картин, а также графические работы, скульптуры, произведения декоративно-прикладного искусства, Абрамян перевез в Ереван, где в 1984 г. был открыт Музей русского искусства. Сейчас он носит название “Музей русского искусства. Коллекция Арама Абрамяна”.
В музее представлены картины Валентина Серова, Константина Коровина, Михаила Нестерова, Александра Бенуа, Зинаиды Серебряковой, Петра Кончаловского (сына издателя собрания сочинений Лермонтова), Мартироса Сарьяна и других. В музее демонстрируются и другие работы Врубеля – полотно “Сафо”, этюд “Испанская танцовщица”, скульптура “Морская царевна”. (Отметим, что в Армении также находятся несколько других произведений Врубеля, которые хранятся в фондохранилище Национальной картинной галереи.)
Справа: полотно “Сафо”, скульптура “Морская царевна” Михаила Врубеля и картина “Мартироса Сарьяна “Желтые цветы” (Музей русского искусства)
В свое время музей, созданный на основе коллекции Арама Абрамяна, сравнивали с московской Третьяковской галереей и даже называли “Малой Третьяковкой”. Описывая коллекцию, Вера Кольчурина отметила: “Здесь находится лучшая часть произведений русской культуры и русского искусства, причем самые лакомые куски этой лучшей части”.
Летом 1995 года, ночью, когда электричество в здании было отключено, сигнализация не работала, а сторож отлучился, неизвестные пришли в музей за одним из этих “лакомых кусков”.
22 года в безвестности
“В восемь утра моя соседка, отправляясь на работу, увидела здесь толпу людей. Подойдя поближе, она заметила разбитое окно, и закричала мне: “Цовик, быстро просыпайся! В музее разбили окно, музей ограбили…” – так описала события 5 июня 1995 г. работница музея Цовинар Агаян, которая жила в здании, где размещался музей, и первая узнала о краже.
Зайдя в зал, смотрительница сразу заметила, что отутствует картина Врубеля “Демон и Ангел с душой Тамары”. Цовинар Агаян сразу позвонила директору музея Анаит Флджян, которая и сообщила о краже в полицию.
Объявление о краже картины Врубеля в еженедельнике “02” МВД от 10 июня 1995 года. |
Грабители проникли в музей, разбив стеклянную витрину с помощью металлической крышки от люка. Сигнализация не сработала, так как здание было обесточено. В то время газеты приводили свидетельства жильцов, утверждавших, что грабителей было двое.
В те годы музей посменно охраняли трое сотрудников МВД, у которых была собака. По словам Цовинар Агаян, они оставляли собаку в фойе, а сами отдыхали в отведенной им комнате. В день ограбления в музее находился один охранник, который отлучился. Находившаяся в фойе музея собака начала лаять.
Проходивший по делу об ограблении младший инспектор-кинолог Андраник Григорян был осужден за халатность и освобожден в зале суда в связи с истечением срока несениия наказания.
Через два месяца за неустановлением личностей совершивших преступление лиц было прекращено и уголовное дело. Следственный комитет назвал стоимость картины – 8.145.200 драмов.
Витрина музея, через которую грабители проникли в музей
Сотрудники музея не знают, был ли охранник соучастником преступления. Получить объяснения у Андраника Григоряна нам не удалось.
В 1997 г., когда на месте украденной картины был вывешен плакат с названием отсутствующего экспоната, директор музея Анаит Флджян в интервью газете “Республика Армения” сказала: “Я думаю, что картина “Демон и Ангел с душой Тамары” осталась в республике и, возможно, скоро вернется на свое место”.
Обнаружение картины: неожиданное известие для сотрудников музея
О том, что картина Врубеля нашлась, работники музея узнали из телевизионного репортажа. Впервые об этом стало известно 15 марта 2017 г. на встрече президентов Армении и России. Детали не были изложены. А 16 ноября во время официального открытия Дней культуры Армении в РФ в зале Врубеля Третьяковской галереи Владимир Путин сообщил, что картина была найдена в 2016 г. и в течение семи месяцев реставрировалась специалистами Третьяковки.
Слева направо: реставратор картины Инна Соловьева, Владимир Путин и Серж Саргсян/ kremlin.ru
Это практически все обстоятельства обнаружения похищенной работы Врубеля. Пресс-служба Кремля сообщила Hetq.am, что картина была разделена на десятки частей, ее нашли “в результате комплексных мероприятий правоохранительных структур”, но не в 2016-ом, а в 2014-ом году.
“Другие детали действий правоохранителей по обнаружению картины не обнародованы, поэтому администрация президента Армении тоже воздержится от изложения подробностей”,- сказали в администрации президента РА.
Непонятно также, возбуждено ли в России уголовное дело по этому случаю (МВД и прокуратура РФ сообщили Hetq.am, что не располагают сведениями о возбуждении уголовного дела и об обстоятельствах обнаружения картины) или возобновлено ли в Армении расследование по уголовному делу, которое было прекращено в 1995 г. Лишь Следственный комитет сообщил, что в настоящее время задержанных или обвиняемых в совершении кражи нет.
Интересно, что российские и армянские правоохранители не обменивались информацией о краже картины Врубеля. Так, в сентябре 2017 г., когда картина “Демон и Ангел с душой тамары” была фактически найдена, мы попросили Центральное национальное бюро Интерпола в Армении предоставить список картин, объявленных в международный розыск. Картина Врубеля все еще входила в этот список. Комментируя вопрос, НЦБ Интерпола сообщило, что после 1995 г. никаких сведений о картине в бюро не поступало.
В музее празднуют возвращение картины, но вместе с тем ждут изложения всех обстоятельств кражи
Сотрудники музея тоже не знают подробностей случившегося. Директору Маринэ Мкртчян известно лишь, что картину нашли спецслужбы при обыске чьей-то квартиры, которые передали ее в Третьяковскую галерею для изучения.
Маринэ Мкртчян отказалась говорить о том, какую ценность представляет картина Врубеля, так как посчитала неэтичным выделять какое-либо произведение из коллекции музея. “Для нас она бесценна”,- сказала наша собеседница. Между тем Вера Кольчурина назвала работу Врубеля “особой гордостью” музея отметив, что немногие музеи имеют картины Врубеля. Похитители, по словам хранительницы фонда, знали, какую ценность представляет собой это произведение.
“В данной ситуации встает вопрос заказа. Если был заказчик, то картину сразу должны были отвезти к нему. А если не было [заказчика], то почему украли именно эту картину?” - заметила В.Кольчурина.
Восстановление порванной картины сотрудники Музея русского искусства сравнили со сложной операцией, с возрождением. “Работа выполнена настолько виртуозно, что если ничего не знать, то даже места швов нельзя заметить”,- сказала Лилит, описывая работу, проделанную реставратором Третьяковской галереи Инной Соловьевой. Во время демонстрации картины будет также показан процесс ее восстановления.
Выставка под названием “Возвращение украденного Врубеля” будет действовать до 20 ноября, после чего картина “Демон и Ангел с душой Тамары” займет свое место в постоянной экспозиции. В 2020 году картина вновь отправится в Россию для участия в персональной выставке Михаила Врубеля в Третьяковской галерее.