Բայինայի կովը ծնել է
Ընթերցողներին հիշեցնենք, թե ինչպես է մոնղոլուհի Բայինան երկու զավակների հետ որոշել ապրել Գեղարքունիքի մարզի Անտառամեջ գյուղում: Մոնղոլիայից 2011 թ.-ին Հայաստան տեղափոխվելու պատճառը եղել է Բայինայի ամուսնու՝ Հրահատ Երիցյանի հիվանդությունը: Վերջինս 2015թ. մահացել է սրտամկանի ինֆարկտից: Բայինան եւ երեխաները Հայաստանի քաղաքացիություն չունեին: 6 տարի հետո նրանք դարձան Հայաստանի քաղաքացիներ։
«Հետքը» կիրակի եղավ Անտառամեջում։
Անտառամեջ տանող ճանապարհը քարուքանդ է, գյուղամիջյան ճանապարհներն՝ անանցանելի։
Բայինայենց տանը եղել ենք անցած տարվա նոյեմբերին։ Բայինան ցույց տվեց մի քանի օրական հորթը, գոճիները։ Հետո դպրոցից վերադարձան Վարսիկն ու Արշակը։
Արշակը Բայինան
Հայ գյուղում հայ զավակներ մեծացնող էս մոնղոլուհին մրե ազգի համար էս մտահոգիչ օրերում շատ ավելին է, քան թե ռուսաստաններում ու ուրիշ երկրներում եկեղեցի սարքելով իբր հայապահպանությամբ զբաղվող շատ հայեր

Корова Баины отелилась
Два дня назад Баина написала нам, что ее корова отелилась, к тому же она купила двх поросят, так что забот в хозяйстве прибавилось.
Напомним читателям, что монголка Баина с двумя детьми живет в селе Антарамедж Гегаркуникской области. Причиной ее переезда из Монголии в Армению в 2011 г. стала болезнь мужа, Граата Ерицяна. Он умер три года назад от инфаркта миокарда. Баина и ее дети не имели гражданства Армении, но в 2015 году они стали гражданами Республики Армения.
В воскресенье Hetq.am побывал в Антарамедже.
Ведущая в село дорога была полуразрушена, а в самом селе ездить на машине было невозможно.
В доме Баины мы были в ноябре прошлого года. В этот приезд она показала нам новорожденного теленка и поросят. А вскоре из школы вернулись Варсик и Аршак.