Դիլիջանում պահվող դելֆինները կտեղափոխվեն Իրան
Դիլիջան քաղաքի դելֆինարիումի երկու դելֆինները մինչև մարտի 20-ը տեղափոխվելու են Իրանի Իսլամական Հանրապետություն: Այս մասին, «Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան, հայտնել է բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Հովհաննես Հովհաննիսյանը:
Հիշեցնենք, որ 2017թ-ի աշնանը բացված դելֆինարիումն առաջարկում էր դելֆինաթերապիա, որը, ըստ կազմակերպության հայտարարության, ցուցված է մի շարք հիվանդությունների համար: Կենդանիները Հայաստան էին բերվել սեպտեմբերի վերջին՝ Սոչիի Морская Звезда դելֆինարիումից: Բնապահպանները, սակայն, վիճարկում էին առողջության վրա դելֆինաթերապիայի դրական ազդեցության պնդումը և ուշադրություն հրավիրում հատկապես կենդանիների պահման պայմանների վրա:
Ավելին՝ Դելֆինաթերապիա, թե՞ դաժան բիզնես. ֆիլմ՝ ռուսաստանյան փորձի մասին |
Բրիտանական Marine Connection կազմակերպությունը, որը դելֆիններին Դիլիջանից տեղափոխելու արշավի ակտիվ մասնակիցներից էր, փետրվարի վերջին հայտարարեց, որ դելֆինարիումը կփակվի, իսկ դելֆինները կուղարկվեն Ռուսաստան, որտեղից դրանք բերվել էին:
«Հետք»-ը բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանին խնդրել էր պարզաբանել այս լուրը: Հարցրել էինք նաև, թե ինչ հիմքով է փակվել դելֆինարիումը: Նախարարությունը վերջին հարցին չի պատասխանել, սակայն ավելացրել է, որ կենսառեսուրսների կառավարման գործակալությունը «Դելֆինաթերապիա» (նախկինում՝ «Դելֆինաթերապիա Փարադայս» -Հ.Գ.) ՍՊԸ-ին 2017թ-ի դեկտեմբերի 28-ին տվել է վերարտահանման թույլտվություն՝ «վեց ամսվա ընթացքում երկու շշաքիթ դելֆինները ՀՀ-ից Իրանի Իսլամական Հանրապետություն վերարտահանելու համար»: Բնապահպանության նախարարությունը այլ մանրամասներ չի հայտնում:

Содержащиеся в Дилижане дельфины будут перевезены в Иран
Содержащиеся в дельфинарии города Дилижан два дельфина до 20 марта будут перевезены в Исламскую Республику Иран. Об этом в ответ на запрос Hetq.am сообщил руководитель аппарата Министерства охраны природы РА Ованнес Ованнисян.
Открывшийся осенью 2017 г. дельфинарум предлагал дельфинотерапию, которая, согласно объявлению организации, показана при ряде заболеваний. Животные были доставлены в Армению из сочинского дельфинария “Морская звезда” в конце сентября. Однако экологи оспорили утверждение о положительном воздействии дельфинотерапии и обратили внимание на условия содержания животных.
Британская организация “Marine Connection”, активно участвовавшая в кампании за вывоз дельфинов из Армении, в конце февраля заявила, что дельфинариум будет закрыт, а дельфинов отправят в Россию, откуда они и были доставлены.
Hetq.am попросил министра охраны природы Арцвика Минасяна прокомментировать это сообщение. Мы также поинтересовались, на каком основании закрылся дельфинариум. На последний вопрос министерство не ответило, однако сообщило, что 28 декабря 2017 г. Агентство управления биоресурссами выдало ООО “Дельфинотерапия” (в прошлом “Дельфинотерапия Парадайс”. – Авт.) разрешение на “перевозку длиннорылых дельфинов в течение шести месяцев из Республики Армения в Исламскую Республику Иран”. Другие подробности Министерство охраны природы не представило.