Բյուրականի աստղադիտարան. Հայաստանի գիտական հպարտությունը
Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի համակարգում գործող ինստիտուտներից արդեն անդրադարձել ենք ԳԱԱ բնական, ինչպես նաեւ քիմիական եւ Երկրի մասին գիտությունների բաժանմունքներին: Հերթականը ֆիզիկայի եւ աստղաֆիզիկայի բաժանմունքն է, որը ներառում է 5 հիմնարկ՝ Համբարձումյանի անվան Բյուրականի աստղադիտարանը, Ռադիոֆիզիկայի եւ էլեկտրոնիկայի ինստիտուտը, Ֆիզիկայի կիրառական պրոբլեմների ինստիտուտը, Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտը եւ «ICRANet» միջազգային կազմակերպության հայաստանյան կենտրոնը:
Այս հոդվածը Բյուրականի աստղադիտարանի մասին է: Քանի որ վերջինիս ստեղծման, զարգացման ու ներկայի պատմությունը շատ հետաքրքիր է՝ հարուստ տարբեր դրվագներով, եւ անմիջական կապ ունի հայ խոշորագույն գիտնականներից մեկի (եթե ոչ ամենախոշորի)՝ Վիկտոր Համբարձումյանի հետ, որոշել ենք աստղադիտարանին անդրադառնալ երկու մասով:
Վիկտոր Համբարձումյանի «հոգեզավակը»
2017-ից աստղադիտարանը ղեկավարող ֆիզմաթ գիտությունների թեկնածու Արեգ Միքայելյանն ասում է, որ երբ 1943-ին հիմնադրվեց Հայաստանի գիտությունների ակադեմիան, 35-ամյա Վիկտոր Համբարձումյանը Լենինգրադից հրավիրվեց Երեւան՝ աշխատելու ակադեմիայի փոխնախագահ:
«Հիմա դժվարանում եմ հետին թվով կարդալ նրա մտքերը, բայց կարծում եմ, որ Համբարձումյանի առաջին մտքերի մեջ կար աստղադիտարան հիմնադրել, ինչը տեղի ունեցավ շատ շուտով: Ընդամենը երկու տարի անց՝ 1945-ի վերջում, ակադեմիան որոշում կայացրեց Հայաստանում աստղադիտարան հիմնադրել: Մեր հիմնադրման սկիզբը համարվում է 1946-ը: Այդ ժամանակվանից եկել են տեղանքը հետազոտել, շինարարական աշխատանքներ սկսել, փոքրիկ դիտակներ են բերել փորձարկել,- պատմում է Ա. Միքայելյանն ու հավելում, որ մարդիկ միշտ հարց են տալիս, թե ինչպես էր պատերազմից ընդամենը 1 տարի անց՝ քայքայված տնտեսության պայմաններում, երկիրը մտածում գիտության մասին:- Ղեկավարությունը երեւի հասկանում էր, որ երկիրը կարելի է ոտքի կանգնեցնել գիտության զարգացմամբ: Հայաստանն ընդհանրապես ուղեղների երկիր է, եւ բնական գիտությունների ուղղություններով (մասնավորապես` հենց աստղաֆիզիկայի) կտրուկ առաջընթաց սկսվեց»:
Ընդամենը 39 տարեկանում Վիկտոր Համբարձումյանը 1947-ին ակադեմիայի նախագահի պաշտոնում փոխարինեց Հովսեփ Օրբելուն: Արեգ Միքայելյանը շեշտում է, որ այդ տարիքում Համբարձումյանն արդեն համաշխարհային հռչակ ուներ: «1930-ական թթ. առնվազն 10 ակնառու նվաճում կարելի է նշել, որ նա արեց երիտասարդ տարիքում,- պատմում է աստղադիտարանի տնօրենը,- այդ աշխատանքները հիմնականում տեսական աստղաֆիզիկայի վերաբերյալ էին, կային նաեւ տեսական ֆիզիկայի ու մաթեմատիկայի գործեր»:
Ըստ Միքայելյանի՝ Վիկտոր Համբարձումյանի հեղինակությունն այնքան բարձր էր, որ ցանկացած խոսքն անցնում էր. պետք էր աստղադիտարան հիմնադրել՝ անում էին, պետք էր գումար տրամադրել՝ անում էին: Հիմնադրի հեղինակությունն ու դերը նպաստել են Հայաստանում աստղագիտության լուրջ հիմքեր դնելուն, ու պատահական չէ, որ Բյուրականի աստղադիտարանն այսօր խոշոր հիմնարկ է իր ենթակառուցվածքներով: Դրա զբաղեցրած տարածքը մոտ 56 հեկտար է, ունի շուրջ 70 շենք-շինություն:
* Քարտեզի վրա նշված են ՀՀ ԳԱԱ գիտական ինստիտուտները: Սեղմելով նշանների վրա՝ կարող եք տեսնել տվյալ ինստիտուտի անունն ու դրան վերաբերող «Հետքի» հոդվածի կարճ հղումը:
Ինչո՞ւ հենց Բյուրականում
Արեգ Միքայելյանն աստղադիտարանի տեղանքի մասին խոսելիս նշում է, որ աստղագիտության մեջ գոյություն ունի աստղակլիմա հասկացություն: «Աստղագետների համար շատ կարեւոր է վիճակագրությունը, թե տարվա մեջ քանի անամպ գիշեր, պարզ երկինք կա,- ասում է գիտնականը,- շատ կարեւոր է, որ գիշերը մաքուր լինի, քամիների ազդեցությունն էլ շատ է խանգարում դիտումներին, մթնոլորտի թափանցիկությունն է կարեւոր, ինչքան դեպի վեր ենք գնում, այնքան ավելի թափանցիկ է դառնում, բայց, իհարկե, անոմալիաներ էլ կան, այնպես չէ, որ լեռան վրա ցանկացած կետում հարմար պայմաններ են»:
Մեր զրուցակիցն ասում է, որ տեղանք ընտրելուց առաջ արշավախմբեր են ուղարկվում, որոնք հետազոտում են պայմանները: Այս ամենը մեծ ֆինանսներ է պահանջում: Ժամանակին նույնը Հայաստանում արել են առկա հնարավորությունների չափով:
Աստղադիտարանի գլխավոր մուտքը՝ «Աստղային դարպասները»
Այդուհանդերձ, Բյուրականի աստղադիտարանն առաջինը չէր մեր երկրում: 1933-ին հիմնադրվել էր ԵՊՀ-ին պատկանող Երեւանի աստղադիտարանը, որտեղ աշխատում էին հայտնի աստղագետներ Բենիամին Մարգարյանն ու Հայկ Բադալյանը: Սակայն Ա. Միքայելյանը նշում է, որ քաղաքային պայմաններում դիտումները լավ որակ չեն կարող ունենալ, քանի որ լուսավորությունն ու մթնոլորտի աղտոտվածությունը բացասական դեր են խաղում: Այդ իսկ պատճառով աստղադիտարանները, որպես կանոն, կառուցվում են խոշոր քաղաքներից հեռու, բայց միաժամանակ անհրաժեշտ է ապահովել գիտնականների կենսապայմանները: Աստղադիտարանը, բնականաբար, կարող էր լինել Արագածի գագաթին, սակայն այդ դեպքում անհրաժեշտ էր ճանապարհ կառուցել, իսկ Բյուրական գյուղն այդ առումով հարմար էր. եւ՛ բարձր դիրքում էր, եւ՛ ճանապարհ կար, եւ՛ հնարավոր էր օգտվել գյուղի «բարիքներից»:
«Աստղադիտարանը Հայաստանի այցեքարտն է»
Արդեն 1947-ին Բյուրականում Վ. Համբարձումյանը խոշոր հայտնագործություն արեց՝ հայտնաբերեց աստղասփյուռները: Շատ չանցած՝ 1948-1949 թթ., Բենիամին Մարգարյանը ապացուցեց դրանց ընդարձակումը:
Գլխավոր մասնաշենքը
Աստղադիտարանի գլխավոր-վարչական մասնաշենքը դեռ կառուցման փուլում էր, երբ 1951-ին այդտեղ կազմակերպվել է միջազգային գիտաժողով: Այնինչ աստղադիտարանի պաշտոնական բացումը կատարվել է 1956-ին:
Վիկտոր Համբարձումյանի տուն-թանգարանը
Աստղադիտարանի համալիրի առաջին կառույցներից էին Վ. Համբարձումյանի առանձնատունը, որն այսօր նրա տուն-թանգարանն է, ինչպես նաեւ գլխավոր մասնաշենքի դիմաց գտնվող երկու փոքր դիտակները: Համալիրի ճարտարապետը Սամվել Սաֆարյանն է: Ա. Միքայելյանը նկատում է, որ ժամանակին հայ ճարտարապետության երկու խոշոր ուղղություն կար՝ Թամանյանի եւ Սաֆարյանի: «Բնական է, որ Բյուրականի աստղադիտարանի նշանակությունն այնքան մեծ էր, որ այլ կերպ չէր կարող լինել՝ պետք է ամենահայտնի ճարտարապետը նախագծեր,- ասում է Միքայելյանը,- եթե պատմության կտրվածքով նայենք, ոչ մի տնօրեն երեւի չի կարող ինձ հետ վիճել, որ աստղադիտարանը երկրի, ժողովրդի համար եղել է ամենակարեւորը (նկատի ունի ԳԱԱ համակարգի կազմակերպությունները- հեղ.) իր ներդրումով, նվաճումներով, նշանակությամբ: Այն այսօր էլ Հայաստանի այցեքարտն է»:
Այսօր, ըստ տնօրենի, աստղադիտարանի շնորհիվ Բյուրական գյուղը հայտնի է ամբողջ աշխարհում: Ասում է, որ չնայած Բյուրականը քաղաք էլ չէ, բայց դրա անունը մտնում է աշխարհի 10 խոշորագույն քաղաքների ցանկում, որտեղ առավել հաճախ անցկացվում են միջազգային աստղագիտական գիտաժողովներ: Այդ քաղաքներից են Փարիզը, Պրահան, Պեկինը, Ռիո դե Ժանեյրոն, Հռոմը…
2013-ին ՀՀ կառավարությունը Բյուրականի աստղադիտարանը ճանաչել է ազգային արժեք, ինչպիսին են նաեւ Մատենադարանն ու Ցեղասպանության թանգարանը:
Համբարձումյանի ֆենոմենը
Վիկտոր Համբարձումյանը աստղադիտարանի տնօրենն էր 1946-1988 թթ., միաժամանակ՝ 1947-1993 թթ., ղեկավարել է Հայաստանի գիտությունների ակադեմիան: Մեծ գիտնականը մահացավ 1996-ին, դրանից երկու տարի առաջ նրան շնորհվել էր նորանկախ Հայաստանի բարձրագույն՝ հերոսի կոչումը: Կաթողիկոս Վազգեն Ա-ից հետո Համբարձումյանը երկրորդն էր, ով արժանացավ այդ կոչմանը: Պատահական չէ նաեւ, որ 1998-ից Բյուրականի աստղադիտարանը կրում է նրա անունը:
Ակադեմիայում այս սեղանի մոտ նստում էր նախագահ Վ. Համբարձումյանը
«Նա իր ձեռքում պաշտոններ պահելու կոմպլեքս երբեք չի ունեցել: Բնականաբար, երկրում ամենահեղինակավոր գիտնականն էր, պաշտոն կունենար, թե ոչ, կարեւոր չէր: Հիմա էլ կարող եմ ասել, որ հայ ժողովրդի պատմության մեջ ամենախոշոր գիտնականն է եղել,- ասում է Արեգ Միքայելյանը,- նա 20-րդ դարի աշխարհի խոշորագույն գիտնականներից մեկն էր: Գիտական միությունների միջազգային խորհրդի (ICSU) նախագահ է ընտրվել երկու ժամկետ անընդմեջ, ինչը բացառություն էր, որովհետեւ ամեն ժամկետից հետո նախագահը փոխվում էր: 1961-1964 թթ. եղել է Միջազգային աստղագիտական միության (IAU) նախագահը, մի խոսքով՝ աշխարհում ինչքան բարձր գիտական պաշտոններ կան, զբաղեցրել է: Խորհրդային Միությունից ոչ մի գիտնական այդպիսի պատվի չի արժանացել: Քանի որ արտասահմանում շատերը ԽՍՀՄ-ը Ռուսաստան էին կոչում, Համբարձումյանին էլ համարում էին Ռուսաստանից, ասում էին՝ ռուս գիտնական Վիկտոր Համբարձումյանը, բայց նա ուղղում էր, ասում էր՝ ես հայ եմ»:
Աստղադիտարանի այսօրվա տնօրենը հիմնադրի հետ ծանոթ է եղել 12 տարի՝ սկսած 1984-ից: Ասում է, որ թեեւ Համբարձումյանը ծննդով թիֆլիսեցի էր, հետո ապրել ու սովորել էր Լենինգրադում, չնայած որոշակի առոգանությամբ, բայց անթերի, անսխալ հայերեն էր խոսում, քանի որ հայրն էլ՝ Համազասպ Համբարձումյանը, հայտնի գիտնական էր, ու նրանց ընտանիքում հայերենի հարցը խիստ էր դրված:
Վ. Համբարձումյանի աշխատասենյակը
«Նույնիսկ ռուս գիտնականներից որ գալիս էին այստեղ՝ ատենախոսություն պաշտպանելու, Համբարձումյանը պահանջում էր հայերենի քննություն հանձնել, եւ նրանք՝ ստիպված, տանջվելով, կոտրտված, փորձում էին հանձնել,- ժպիտով հիշում է Ա. Միքայելյանը:- ԽՍՀՄ-ում պաշտոնական փաստաթղթային լեզուն ռուսերենն էր, ակադեմիայում նիստերն էլ ռուսերեն էին անցնում: Այսպիսի դեպք է հայտնի. երբ 1947-ին նախագահ դարձավ եւ սկսեց նիստերը նախագահել, ռուսերենով հերթական նիստն էր ընթանում, մեկ էլ գիտնականներից մեկը ձեռք է բարձրացնում, ասում է՝ կարելի՞ է ես հայերեն խոսեմ: Համբարձումյանն էր պատմել, ասում է՝ իմ գիտակցության մեջ, կարծես, հեղաշրջում տեղի ունեցավ. ո՞նց թե, Հայաստանում մեկը հարցնում է՝ կարելի՞ է հայերեն խոսել: Ասում է՝ ես այդ օրվանից կարգ սահմանեցի, որ ակադեմիայում նիստերը պիտի հայերեն լինեն: Նույնիսկ ակադեմիկոսներից շատերը հայերեն կարգին չգիտեին էլ: Հիմա էլ եթե ավագ սերնդի մեջ նայեք՝ 75-ից բարձր, կտեսնեք, որ շատերը ռուսախոս են: Խորհրդային տարիներին, աբսուրդ է, բայց ինչ-որ տեղ պատվաբեր էր, որ երեխաները ռուսական դպրոց էին գնում»:
Այս աշխատասեղանի մոտ նստելու մենաշնորհը կմնա ականավոր գիտնականին
Արեգ Միքայելյանն ասում է, որ Համբարձումյանի զբաղվածությունն այնքան մեծ էր, իսկ հանդիպել ցանկացողներն էլ՝ այնքան շատ, որ հանդիպելու համար հերթագրվում էին: Եվ հանդիպել ստացվում էր, իսկ հետաքրքիր աշխատանք ու թեմա ունեցողները կարող էին դրանք միշտ քննարկել մեծ գիտնականի հետ:
Տուն-թանգարանը՝ պուրակի մեջ
«Զարմանալի է, բայց նա ամեն ինչ հասցնում էր, ես այդպիսի մարդ չեմ տեսել,- պատմում է մեր զրուցակիցը,- ասում են, եւ ես էլ իմ տեսածով կարող եմ հաստատել, որ նա աստղադիտարանից դուրս եկած բոլոր հոդվածները պարտադիր կարդում էր, ուղղում, ապա թույլ տալիս տանել տպագրության: Այսինքն՝ կարեւորը որակն էր, քանի որ իր ստեղծած աստղադիտարանն էր, ու բոլորն էլ, կարելի է ասել, նրա զավակներն էին: Մենք այդպիսի հումոր էլ ունեինք, ասում էինք՝ Համբարձումյանի երեխաներն են, էս մյուս սերունդը՝ թոռներն են, էն մյուս սերունդը՝ ծոռներն են: Ընդհուպ մինչեւ ծոռները գիտնականների տարբեր սերունդներ գնացին: Ես թոռների՞ց, թե՞ ծոռներից եմ. մի քիչ դժվարանում եմ ասել, երեւի միջանկյալ դիրք եմ գրավում»:
Աստղադիտարանի ծաղկուն տարիները
Արեգ Միքայելյանը աստղադիտարանի լավագույն տարիները համարում է 1950-ականներից մինչեւ 1970-ականների սկզբները: Ըստ նրա՝ մարդիկ չեն խոստովանի, բայց խորհրդային երկրի գիտությունն ու մյուս ոլորտները սկսեցին անկումը հենց 70-ականներից: Այս առումով տնօրենն առանձնացնում է տեխնիկական հագեցվածությունը գիտության մեջ 1970-ականներին, առաջին թվային սարքերի մուտքը, այնինչ դրանք շատ ավելի ուշ հասան մեզ: Օրինակ՝ առաջին թվային դիտումները Հայաստանում արվել են 1996-ին միայն, իսկ 1991-1996 թթ., Միքայելյանի ասելով, Բյուրականում դիտում ընդհանրապես չի կատարվել:
Այդուհանդերձ, Վիկտոր Համբարձումյանի օրոք նա շեշտում է գաղափարական հիմքը. ոչ միայն հիմնադրի գաղափարների վրա է աստղադիտարանը ոտքի կանգնել ու համաշխարհային հռչակ ձեռք բերել, այլեւ այն բոլոր աշխատանքները, որոնք արվել են նրա հանձնարարություններով, նրա նախաձեռնած ուղղություններով, բերել են հաջողությունների: «Տեսել եմ, թե Համբարձումյանն ինչպես էր ասում երիտասարդ աշխատողներին, որ գնան զբաղվեն այսինչ թեմայով, եւ նրանք գիտեին, որ հաջողություն են ունենալու,- ասում է ներկա ղեկավարը,- ինքը կարողանում էր կողմնորոշվել, որ այստեղ այս բացը կա գիտության մեջ, եթե մարդը զբաղվի, միանգամից հայտնագործություն կլինի: Եվ համարյա աստղադիտարանի բոլոր գիտաշխատողներին ապահովում էր թեմաներով: Այդպիսի գիտական առաջնորդ ցանկացած գիտական հիմնարկ կերազի ունենալ»:
Ինչպես Հիտլերի նվերը Մուսոլինիին հայտնվեց Հայաստանում
Աստղադիտարանի ծաղկման շրջանում՝ 1960-ին, Բյուրականում տեղադրվել է Շմիդտի համակարգի 1 մետր տրամագծով դիտակը: Սա պատմական սարք է. բանն այն է, որ այն Հիտլերի նվերն էր Մուսոլինիին՝ Իտալիայում աստղադիտարան հիմնելու նպատակով: Դիկտատորների ծրագրերը, սակայն, չիրականացան:
Գրեթե լեգենդար աստղադիտակը
Ա. Միքայելյանը պատմում է, որ Հիտլերը դեռ 1930-ականներից աստղադիտակների պատրաստման ձեռնարկ էր սկսել, ինչով զբաղվում էր Ենա քաղաքում գտնվող «Carl Zeiss» հայտնի գործարանը: Բայց պատերազմը խառնեց նրա պլանները: Հաղթանակից հետո այս դիտակը, որն անավարտ էր մնացել, բազմաթիվ այլ գույքի հետ որպես ռազմավար Լենինգրադ տեղափոխվեց: Մեր զրուցակիցն ասում է, որ իրականում Համբարձումյանը դիտակը տեսել էր դեռ Ենայում, ու արդեն Լենինգրադում այն ընտրելը պատահական չէր: Լենինգրադում ամբողջական տեսքի բերվելուց հետո դիտակը տեղափոխվել է Հայաստան:
Սա Բյուրականի աստղադիտարանի առաջին խոշոր, միջազգային չափանիշներին համապատասխանող դիտակն էր, որը նաեւ Շմիդտի համակարգի խոշորագույն դիտակներից է աշխարհում: Նշված համակարգի դիտակները լայնանկյուն են, այսինքն՝ երկնքի վրա դիտում են մեծ մակերես: Արեգ Միքայելյանն ասում է, որ փոքր տրամագծով ոսպնյակ ունեցող դիտակները, որպես կանոն, լայնանկյուն են՝ դիտում են մեծ դաշտեր, բայց, բնականաբար, շատ չեն մոտեցնում, եւ հակառակը՝ մեծ ոսպնյակներով դիտակները նախատեսված են ավելի փոքր դաշտերն ավելի խորությամբ ուսումնասիրելու համար:
Մարգարյանի աշխատանքը՝ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի արժեք
Շմիդտի դիտակների վրա հազվագյուտ կորեկցիոն ոսպնյակների օգտագործումը, ինչպես պատմում է աստղադիտարանի տնօրենը, թույլ է տալիս ավելի խոշոր դաշտեր նկարել, ինչը բերում է սպեկտրալ շրջահայության: Շրջահայությունը (обзор, survey) որոնողական լայնածավալ աշխատանքն է, որի ժամանակ ամբողջ երկնքում որոնվում են որոշակի հետաքրքրության տիեզերական մարմիններ, իսկ այնուհետ արդեն խոշոր դիտակներով ուսումնասիրում ընտրված օբյեկտը՝ աստղը, գալակտիկան եւ այլն: Սակայն ընտրություն կատարելն ամենեւին հեշտ չէ: «Ամբողջ մարդկությունը եթե վերածեինք աստղագետների եւ բոլոր երկրների պետական բյուջեներն ուղղեինք աստղագիտությանը, միեւնույնն է՝ չէր հերիքի տիեզերքն ուսումնասիրելու համար, պետք է ընտրել լուծումներ, ընտրել, թե ինչը դիտել»,- բացատրում է Միքայելյանը:
Այդուհանդերձ, Բենիամին Մարգարյանն այնպիսի գիտական հոտառություն ուներ, որ յուրաքանչյուր ֆոտոգրաֆիկ թիթեղի վրա առկա 15-20 հազար սպեկտրներից ընտրում էր 3-4-ը, առավելագույնը՝ 5 հատը: 1965-ին նա Բյուրականի 1-մետրանոց դիտակով կատարել է աստղային երկնքի առաջին սպեկտրալ շրջահայությունը: Արդյունքում հայտնաբերել է հատուկ դասի թույլ գալակտիկաներ, որոնք ստացել են նրա անունը՝ Մարգարյանի գալակտիկաներ:
Բազմաթիվ ֆոտոգրաֆիկ թիթեղներից մեկը՝ սպեկտրներով
Աստղադիտարանի տնօրենն ասում է, որ եթե ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի նյութական, ոչ նյութական ու փաստագրական արժեքների 3 ցանկերում Հայաստանից ընդհանուր 9 արժեք կա, դրանցից մեկը հենց Մարգարյանի շրջահայությունն է (ներառված է «Աշխարհի հիշողություն» փաստագրական գրանցամատյանում, մինչ այդ գրանցվել էին նաեւ Մատենադարանի ձեռագրերը, իսկ հետագայում՝ Արամ Խաչատրյանի նոտաները): Ա. Միքայելյանն ասում է, որ ընդգրկելու գործընթացը տեւել է 3 տարի ու հաջողությամբ ավարտվել 2011-ին:
«Այն, ինչ արեց Մարգարյանը, աշխարհում առաջին դեպքն էր, եւ մինչեւ հիմա չկա նման բան: Փորձել են կրկնել, բայց ավելի փոքր արդյունք է եղել, հայ գիտնականի արդյունքն ամենամեծն էր»,- շեշտում է Արեգ Միքայելյանը:

The Byurakan Astrophysical Observatory, located on the slopes of Mt. Aragats, is perhaps the one scientific institution that has put Armenia on the international map in terms of scientific prestige and prominence.
Owned and operated by the Academy of Sciences of Armenia, the observatory has a rich and interesting history we’d like to share with our readers.
Named in honor of the world-famous astrophysicist Viktor Ambartsumian, the Byurakan Astrophysical Observatory is one of the five units of the academy’s Division of Physics and Astrophysics. (The others are the Institute of Radiophysics and Electronics, Institute of Allied Problems of Physics, the Institute of Physical Research, and the ICRANet-Yerevan Center.
Viktor Ambartsumian’s godchild
Areg Mickaelian, the observatory’s director since 2017, says that when the Armenian Academy of Sciences was created in 1943, the 35-year-old Ambartsumian, then living in Leningrad, was invited to Yerevan to serve as its vice president.
“While I can’t fathom what he had in the back of his mind, I believe that one of Ambartsumian’s first ideas was to build an observatory. And it quickly happened. Just two years later, at the close of 1945, the academy decided to create an observatory. 1946 is considered the year of our founding. From then on, they came to inspect the site, start construction, and test small telescopes,” says Mickaelian, adding that people always ask how the country was able to think about science just one year after the war, when the economy was in ruins.
“The government probably thought that they could get the country back on its feet by developing the sciences. Armenia is a land of brainpower and dramatic progress in the natural sciences, especially astrophysics, took off,” Mickaelian says.
In 1947, at the age of 39, Ambartsumian replaced Hovsep Orbeli as president of the academy. Mickaelian stresses that Ambartsumian had already garnered world prominence in the field of astrophysics.
“During the 1930s, we can list at least ten famous achievements he made as a young man. They mostly relate to theoretical astrophysics, but there were some theoretical physics and mathematics works.”
Mickaelian says that Ambartsumian’s prominence also afforded him a high level of authority as well. When he said that Armenia needed an observatory, the government came through with permission and funding. And Ambartsumian wanted to create a serious scientific institution. It’s no wonder that Byurakan takes up 56 hectares and has seventy structures on the site.
Armenia’s scientific institutes (operated by the Armenian Academy of Sciences)
Why was Byurakan chosen as the site?
Talking about the observatory’s location, Mickaelian says that there’s a concept called “star climate” in astronomy.
“Statistics are very important for astronomers. They want to know many cloudless nights a site has in a year, whether the sky is clear,” Mickaelian says. “It’s vital that the nights are clear. The winds can also negatively impact observations. The environment’s clarity is also important. The farther up we go, the clearer it gets. But there are anomalies, of course. It’s not as if any spot on a mountain affords good conditions.”
Mickaelian says that inspection teams are sent to examine potential observatory sites, and the work is expensive. He says that Armenia, given its resources, did the same at the time.
Byurakan Observatory’s Main Entrance: The Starry Gates
Readers might be surprised to know that Byurakan wasn’t the first astronomical observatory in Armenia. In 1933, Yerevan State University founded its own observatory, where the famous astronomers Benjamin Markarian and Hayk Badalyan worked.
Located in Yerevan, as explained by Mickaelian, conditions for observing the heavens weren’t ideal. He says that observatories are generally built far from large urban areas. At the same time, adequate living conditions for the scientists must be maintained.
An observatory could have been built on the summit of Mt. Aragats, but that would have required a roadway to the top. Locating the observatory in the village of Byurakan was much more appropriate. The elevation was high, there already was a road, and the staff could partake of the village’s “bounty”.
Byurakan: Armenia’s global calling card
In 1947, at Byurakan, Ambartsumian was the first to discover the existence of “stellar associations”. In 1948-1949, Benjamin Markarian proved the theory regarding their expansion.
Byurakan: Main Administrative Annex
The observatory’s main annex was still under construction in 1951 when an international symposium was convened. The observatory officially opened in 1956.
The Viktor Ambartsumian House-Museum
One of the first structures built at the observatory complex was Ambartsumian’s private residence, which today serves as the Viktor Ambartsumian House-Museum. Two small observatories were also built opposite the main annex.
Mickaelian notes that two main Armenian architectural schools held sway at the time – one advanced by Tamanyan, the other by Safaryan. The architect of the Byurakan observatory was Samvel Safaryan.
“Naturally, given the huge significance of the Byurakan observatory, the most prominent architect had to draw the blueprints. It couldn’t have been otherwise,” Mickaelian says. “If we take an historical perspective, no director can argue with me that the observatory was the most important for the country and its people in terms of its contribution, achievements and significance.” (Here, Mickaelian refers to the other organizations within the Armenian Academy of Sciences’ network-authors).
Today, according to Mickaelian, the village of Byurakan is known internationally because of the observatory. Even though Byurakan isn’t a city, its name is included in the list of the largest ten cities in the world, and international astronomy symposiums are frequently held there. That list includes Paris, Prague, Beijing, Rio de Janeiro and Rome.
In 2013, the Armenian government recognized the Byurakan Observatory as a “national value”, alongside the Matenadaran and the Armenian Genocide Museum.
The Ambartsumian Phenomenon
Viktor Ambartsumian served as the observatory’s director from 1946-1988. He also headed the Armenian Academy of Sciences from 1947-1993. Two years before his death in 1996, Ambartsumian was awarded the title “National Hero” – the highest honor bestowed by the newly independent government of Armenia. Catholicos Vazgen I was the first to be granted this title. Ambartsumian was the second. The observatory was renamed in his honor in 1998.
Viktor Ambartsumian’s Office Desk
“He was never fixated on maintaining official postings. He was the most prominent scientist in the country, and it didn’t matter if he had a position or not. I can now say that he was the greatest scientist in Armenian history,” says Mickaelian.
“Ambartsumian was also one of the greatest scientists of the 20th century in the world. He was twice elected as the president of the International Council of Scientific Unions (1966–1972), serving consecutive terms. This was an exceptional feat given that, as a rule, the president would change after one term in office. He was president of the International Astronomical Union from 1961-1964. Suffice it to say that he held many top international scientific posts. No scientist in the Soviet Union was so honored. Since many foreigners at the time referred to the Soviet Union as Russia, Ambartsumian was called a Russian scientist. But he corrected them, saying he was Armenian.”
The Byurakan Observatory director knew Ambartsumian for twelve years, starting in 1984. Mickaelian says Ambartsumian spoke perfect Armenian, albeit with an accent, despite being born in Tiflis and studying in Leningrad. This is because his father Hamazasp Ambartsumian, a famous scientist in his own right, was strict about only speaking Armenian at home.
Viktor Ambartsumian’s Office
“Ambartsumian even demanded that the Russian scientists that came here to defend a dissertation would have to pass an Armenian language exam. Tormented, and with their broken Armenian, they tried,” Mickaelian recounts, with a grin.
“Russian was the language used for all official documents in the Soviet Union. Meetings at the academy were conducted in Russian. There’s the well-known incident that happened in 1947 when he became president and presided at those sessions. At the following session, again in Russian, a scientist in the audience raised his hand and asked if he could speak Armenian. Ambartsumian told the story, saying, ‘It was as if a revolution had taken place. To think that someone asked whether it was possible to speak Armenian in Armenia’.
From that day on, recounts Mickaelian, Ambartsumian decreed that Armenian be used for all academy sessions. He says that many Armenian academicians of the day couldn’t speak fluent Armenian.
“Even today, many academicians over 75, are Russian speakers. It’s absurd, but at the time it was a badge of honor to send your children to Russian schools,” says Mickaelian.
Ambartsumian’s desk remains off-limits to all
Director Mickaelian says that Ambartsumian was so busy that there was a long waiting list of those wishing to see him. But the world renown scientist always had time to meet with those who had an interesting theory or piece of work to present.
The gardens of the Ambartsumian House-Museum
Mickaelian says that Ambartsumian always managed to finish all the work on his desk.
“I never saw such an individual. He would leave the observatory and read all the articles, correcting and editing them, before publication. Quality was paramount for him. He founded the observatory after all. He regarded everything emanating from the observatory as his children. We’d joke and say that some were his children, the next generation, his grandchildren, and the next, his great grandchildren. To be honest, I can’t say whether I’m one of the grandchildren or great grandkids. Maybe I’m somewhere in the middle,” Mickaelian says.
Byurakan’s “golden years”
Mickaelian says the observatory flourished from the 1950s to the early 1970s. Although some wouldn’t say so, he believes the sciences and other sectors in the Soviet Union started to nose dive in the 1970s. He singles out the quality of technical equipment in the 1970s, in particular, the late introduction of digital equipment to Armenia. The first digital observations at Byurakan occurred in 1996. Mickaelian says that no observations were conducted from 1991 to 1996.
Mickaelian stress the theoretical underpinnings achieved while Ambartsumian served as the observatory’s director. He says the observatory’s world prominence was based on Ambartsumian’s ideas and the work that he launched.
“I saw how Ambartsumian would tell young scientists to pursue this or that issue. They knew it would be productive work. He could ascertain what were the missing parts in science and that if a person did the work, discoveries would soon follow. He’d provide most of the staff with such issues for further research. Scientific establishments dream of having such a scientific leader.”
How Hitler’s gift to Mussolini wound up in Armenia
In 1960, at the height of the observatory’s Golden Age, a Schmidt-class 1m telescope was brought to Byurakan. An interesting historical side note is Adolf Hitler had presented the telescope to Mussolini as a gift. The aim was to establish an observatory in Italy. The project was never realized.
The legendary telescope
Mickaelian says that Hitler launched his program to develop telescopes in the 1930s and that Carl Zeiss, the famous manufacturer of optics founded in Jena, Germany, in 1846, was on board. The outbreak of WWII put an end to the program. With the defeat of Nazi Germany, this unfinished telescope, with other property, was transferred to Leningrad as spoils of war.
Mickaelian claims that Ambartsumian saw the telescope in Jena and knew that he wanted it. The telescope was finished in Leningrad and sent to Armenia.
This was the first large telescope, corresponding to international standards, installed at Byurakan, and ranks as one of the largest Schmidt-class telescopes in the world.
Benjamin Markarian’s work: Listed in UNESCO’s Memory of the World Register
Using correctional lenses on the telescope, according to Mickaelian, allows for a wider field of vision, and more extensive surveys of the heavens in the search for unique celestial objects and phenomena.
Nevertheless, selecting which section of the sky to investigate, and what to look for, is quite complicated.
“Even if all of earth’s inhabitants became astronomers and the budgets of all countries were devoted to astronomy, it still wouldn’t be enough to explore the universe. It’s necessary to choose what to observe,” Mickaelian notes.
Nevertheless, the academician Benjamin Markarian possessed such a scientific “sense of smell” that he would select 3-4 points, at tops 5, of the 15,000-20,000 on each photographic plate for further examination.
In 1965, Markarian conducted the first of a series of spectral sky surveys that ultimately revealed a class of weak galaxies named in his honor.
In 2011, the First Byurakan Survey (FBS or Markarian survey, Armenia), containing the records of a unique astronomical survey carried out by the Byurakan Astrophysical Observatory (BAO) from 1965-1980 were added to UNESCO’s “Memory of the World Register”. The survey involved the largest ever astronomical study of the nearby universe and is considered one of the most important achievements of 20th century astrophysics.
(The Memory of the World Register, now numbers a total of 245 documents and documentary collections from all parts of the world. It includes all types of material and support, including stone, celluloid, parchment, audio recordings and more.)
One of the 10,000 photographic plates taken by the Schmidt telescope
Byurakan Observatory Director Mickaelian says it took three years for the Markarian Survey to be accepted in The Memory of the World Register.
The Mesrop Mashtots Matendaran Ancient Manuscripts Collection made the Register years earlier, and the musical manuscripts of composer Aram Khachaturian were recommended for inclusion in 2013.
“Markarian was the first in the world to achieve what he did. Others have tried, but they’ve come up short,” says Mickaelian.