«Կինը սպասում է». լուսանկարչական նախագիծ
Տարիներ առաջ, Էնի Լեյբովիցի «Կանայք» ցուցահանդեսը դիտելուց հետո, ինձ ոգևորեց հայ կանանց մասին մի նախագծի իրականացման գաղափարը: Սկսեցի լուսանկարել գեղջկուհիների, բանաստեղծուհիների, նկարչուհիների, անտուն և քաղաքական գործիչ կանանց դիմանկարներ: Սակայն, որքան ավելի շատ էի լուսանկարում, այնքան ավելի էի համոզվում, որ հերոսուհիներիս դիմանկարները բացարձակապես չեն առնչվում միմյանց` ո՛չ ընդհանուր գաղափարով, ո՛չ արտահայտչաձևերով: Սակայն, ամենակարևորն այն էր, որ բոլոր հերոսուհիներս չէին ուրվագծվում հայկական իրականության համատեքստում. լուսանկարներում չկար այն առանցքը, որը կամբողջացներ տարբեր կանանց բազմաթիվ դիմանկարները` «Հայաստանի կանայք» վերտառությամբ մեկ ընդհանուր նախագծում: Նախագծի իրականացումը չշարունակեցի, քանի որ ԱՄՆ-ի համար ընտրած Էնի Լեյբովիցի ձևաչափը չէր ներդաշնակվում Հայաստանին:
Ավարտելով «Մահից հետո ծնվածները» նախագծիս աշխատանքը, որը նվիրված է արցախյան ազատամարտում իրենց հայրերի զոհվելուց հետո ծնված զավակներին ու ամբողջական տեսնելով արդեն պատրաստ ցուցադրությունը` ես հանկարծ հասկացա, թե ինչ սկզբունքով է հարկավոր լուսանկարել հայ կանանց մասին նախագիծը: «Մահից հետո ծնվածները» պատանիների և օրիորդների 40 դիմանկարներից բաղկացած լուսանկարչական շարք է. նրանց ձեռքերում իրենց հայրերի լուսանկարներն են, որոնց երբեք չեն տեսել: Լուսանկարներում չեն երևում մայրերը, բայց նրանց անտեսանելի ներկայությունը զգացվում է իրենց զավակների կողքին: Կորցնելով իրենց ամուսիններին, ինչը մեծագույն հարված էր, և հաղթահարելով այդ վիշտը` նրանք ծնեցին և մեծացրին այս երեխաներին: Այս մայրերից շատերն ընդամենը մի քանի ամիս են ամուսնացած եղել և ընդմիշտ այրի են մնացել: Եվ ահա, ինձ պարզ դարձավ, որ «Հայ կինը» նախագծիս հերոսուհիներին պետք է փնտրեմ նրանց մեջ, ում ճակատագրով անցել է պատերազմը, որի մեջ, ո՛չ իր կամքով, ներքաշվեց Հայաստանը` Անկախության հռչակումից անմիջապես հետո: Այդ տարիներին պատերազմը համախմբեց բոլորին, մտավ բոլոր հայ ընտանիքները: Պատերազմի ավարտից շուրջ քսան տարի անց` իր ուսերին դրա ծանրությունը կրող կինն է իմ նախագծի հերոսուհին, ով սրտամոտ ու հասկանալի է բոլորին, ով ապրել է այդ սարսափելի պատերազմը:
Լեռնային Ղարաբաղի զինված գործողություններում զոհվել է մոտ 5000 հայ տղամարդ, անհետ կորել են 800-ը: Սա չոր վիճակագրություն է: Անշունչ թվերի թիկունքում հազարավոր կանայք են կանգնած, որոնք սպասում են իրենց զավակներին, եղբայրներին և ամուսիններին: Նախագիծս նրանց մասին է: Այն կանանց մասին, ում համար պատերազմը դեռ ավարտված չէ: Ակտիվ ռազմական գործողությունների դադարից հետո` անցած քսան տարիները պետք է որ բավարար լինեին զոհվածների կորուստը սգալու և կորստյան վշտի հետ համակերպվելու համար: Այդ տարիների ընթացքում ցավը թեպետ չի մեղմացել, բայց մարդիկ համակերպվել են իրենց հարազատների կորստին: Սակայն, այն կանանց համար, ում ամուսիններն ու զավակներն անհետ կորել են, պատերազմն այդպես էլ չավարտվեց: Նրանք դեռ մնացել են այն տարիների շեմին և դեռ աղոտ հույս են փայփայում. նրանք սպասում են և հավատում: Նրանց արցունքները հանգուցյալի համար չեն թափվում, քանի որ չեն տեսել իրենց հարազատների անշունչ մարմինները, այդ արցունքներն իրենց ճակատագրի համար է: Նրանք դեռ հրաշքի են հավատում և հույս փայփայում, որ մի օր կտեսնեն իրենց սիրելիներին: Այս կանայք այդպես էլ չկարողացան սգալ իրենց անգին կորուստները, քանզի չեն ուզում հավատալ, որ նրանք մահացել են: Նրանք դիմադրում են այդ դաժան իրողությանը` մերժում, քանզի, եթե հավատան, կկորցնեն նրանց ընդմիշտ:
Ես երկակի զգացումներ էի ապրում այս նախագիծն իրականացնելիս: Ինձ թվում էր, թե հերոսուհիներիս տուն մտնելս իրենց համար հույսի նշան էր, որը, սակայն, ինքս չէի կարող իրենց տալ: Ես զարմանում էի, թե որքան գրկաբաց են ընդունում ինձ, կարծես` ես իրենց բարի լուր էի բերել: Տեսնելով մեղքի զգացումս այն բանի համար, որ չեմ կարող արդարացնել իրենց հույսերը` որոշ կանայք ինձ սփոփում էին և ասում, որ երազում տեսել են իմ այցը: Դա նրանց համար ի վերուստ տրված նախանշան էր: Ոմանք շնորհակալ էին, որ հիշել եմ իրենց: Բայց ոչ ոք չհարցրեց, թե ինչու եմ որոշել նման նախագիծ իրականացնել, և թե ինչու եմ լուսանկարում իրենց: Անկեղծ ասած, չէի էլ կարողանա պատասխանել այդ հարցին: Պարզապես անում եմ այն, ինչ կարող եմ: Եթե ես դա չանեմ, ոչ ոք չի անի: Ես խնդրում էի նրանց` ձեռքերով բռնել անհետ կորած զավակների կամ ամուսինների լուսանկարները: Նկատելի էր, որ առաջին անգամ չէին նման բան անում: Շատերն են նրանց լուսանկարել՝ Կարմիր Խաչը և այլն: Նրանք ընտելացել են այդ լուսանկարներին: Այդ լուսանկարները 20 տարի կախված են եղել պատից` իրենց աչքի առջև և, գուցե անհարիր հնչի, դարձել են իրենց բնակարանի, առօրյա միջավայրի անբաժանելի մասը: Դրանք դարձել են իրենց վշտի խորհրդանիշը, օգնել` տարիների ընթացքում համակերպվել կորստին: Իսկ երբ խնդրում էի, որ ինձ ցույց տան իրենց որդիներից պահպանված որևէ առարկա, նրանց հայացքները փոխվում էին: Ձեռք տալով 20 տարի շարունակ աչքից հեռու պահված այդ իրերը, նրանք չէին կարողանում զսպել զգացմունքները: Ես էլ էի հաճախ մոռանում, որ այնտեղ եմ հայտնվել լուսանկարելու նպատակով: Գրկում էի արտասվող կանանց և սպասում, որ հանգստանան: Նրանց համար պատերազմը դեռ չի ավարտվել:
Այս նախագիծը կանանց մասին է, որոնք ընդմիշտ մնացել են այդ պատերազմի «պատերի» ներսում:
Նախագծի շրջանակներում` 2013 թ. լուսանկարել եմ շուրջ 40 կանանց դիմանկարներ, որոնց հարազատներն անհետ կորել են պատերազմում և հետագա տարիներին` երկու հակառակորդ բանակների սահմանային բախումների ժամանակ:

Many years ago, I saw an exhibition “Women” by Annie Leibovitz, and began to cherish the idea to make a project about Armenian women.
I started to make portrait shoots of village women, poetesses, hoboes, politicians.
However, the more I shot, the more it became apparent for me that there was absolutely no interconnection between the portraits; they were not linked by any idea or form of expression.
Moreover, all my heroines did not fit the context of the Armenian reality. The photos did not have any characteristic feature in common, which would compose many portraits of various women into one general project titled “Women of Armenia”.
The project stalled, because the format chosen by Annie Leibovitz for the USA was absolutely unsuitable for Armenia. When I completed the work on the Project “Born After Death” about the children born after their fathers died in Nagorno-Karabakh war, and saw the photo exposition, I suddenly understood how I must shoot the project about Armenian women.
“Born After Death” is 40 portraits of boys and girls holding the photos of their fathers, whom they have never seen. Their mothers are not in the photos, but they are invisibly present by their children…Those women lost their husbands, got over huge stress, overcame the grief, gave birth to their children and brought them up. Many of them were married only a few months, and then they became widowed mothers and never married again.
I realized that I had to seek the heroes of my project “Armenian Women” among those affected by war, in which Armenia was involved immediately after the declaration of independence. In those years the war unified all people, it touched all Armenian families. A woman, bearing the heavy burden of war, 20 years after the war ended - this is my project hero, who will be accessible and understandable to all those who came through that terrible war...
About 5,000 Armenian men were killed during the Nagorno-Karabakh war, and about 800 went missing. These are just statistics. Behind those dry numbers there are thousands of women waiting for their children, brothers and husbands. My project is about them. About a woman who waits.
Twenty years have passed since active hostilities ceased - sufficient time to mourn the dead and accept the loss. In those years the pain of grief has not been assuaged, but people have somehow resigned themselves to their losses.
However, time has stopped for those women whose husbands and sons went missing. Those women stayed in the war; they still have a glimmer of hope. They wait and believe. They do not cry over the diseased, because they did not see their loved ones dead. They cry over their own fate, they believe in miracles and hope that one day they will see their loved ones.
Those women have never been able to bemoan their losses, because they do not want to believe that their beloved are dead, because they resist and deny the cruel reality. They do not want to believe that their loved ones died, since if they believe, they will lose them forever.
Photographing this project, I experienced a duel feeling. It seemed to me that my visit to their homes was perceived by them as a sign of hope, which, however, I could not give them. I was surprised at the cordiality they welcomed me with, as if I brought them happy news. Seeing my sense of guilt for not justifying their hopes, some women were reassuring me, saying that they had seen my visit to them in their dreams...And that was a kind of sign from above for them.
Some women thanked me for remembering them. Nobody asked me why I did that, why I photographed them. To be honest, I could not have answered to that question. I just do the thing I can do. And if I don’t do that, nobody will do.
I asked them to hold in their hands the photos of their missing children or husbands. It was evident that it was not the first time they were not doing that. They were photographed many times, by the Red Cross Society, etc. They got used to the photos, which they saw all the time, and those pictures, offensive to say, became part of their environment, an integral part of the interior.
Those pictures as a symbol of their grief, have helped them all these years to accept the loss. But when I asked them to show me some item belonging to their sons, which they kept, their faces changed. Holding in their hands the items, which they had been keeping somewhere in chests for 20 years, they could not restrain their emotions. Often, I forgot that I came to photograph. I hugged the weeping women's shoulders, allowing them to have a good cry.
The war has not stopped for these women. This project is about an Armenian woman who has remained in this war forever.
I have made portrait shoots of more than 40 women, whose loved ones went missing during the war and after war, on the contact line between the Armenian and Azerbaijani armies.