«Կինը սպասում է». լուսանկարչական նախագիծ
Տարիներ առաջ, Էնի Լեյբովիցի «Կանայք» ցուցահանդեսը դիտելուց հետո, ինձ ոգևորեց հայ կանանց մասին մի նախագծի իրականացման գաղափարը: Սկսեցի լուսանկարել գեղջկուհիների, բանաստեղծուհիների, նկարչուհիների, անտուն և քաղաքական գործիչ կանանց դիմանկարներ: Սակայն, որքան ավելի շատ էի լուսանկարում, այնքան ավելի էի համոզվում, որ հերոսուհիներիս դիմանկարները բացարձակապես չեն առնչվում միմյանց` ո՛չ ընդհանուր գաղափարով, ո՛չ արտահայտչաձևերով: Սակայն, ամենակարևորն այն էր, որ բոլոր հերոսուհիներս չէին ուրվագծվում հայկական իրականության համատեքստում. լուսանկարներում չկար այն առանցքը, որը կամբողջացներ տարբեր կանանց բազմաթիվ դիմանկարները` «Հայաստանի կանայք» վերտառությամբ մեկ ընդհանուր նախագծում: Նախագծի իրականացումը չշարունակեցի, քանի որ ԱՄՆ-ի համար ընտրած Էնի Լեյբովիցի ձևաչափը չէր ներդաշնակվում Հայաստանին:
Ավարտելով «Մահից հետո ծնվածները» նախագծիս աշխատանքը, որը նվիրված է արցախյան ազատամարտում իրենց հայրերի զոհվելուց հետո ծնված զավակներին ու ամբողջական տեսնելով արդեն պատրաստ ցուցադրությունը` ես հանկարծ հասկացա, թե ինչ սկզբունքով է հարկավոր լուսանկարել հայ կանանց մասին նախագիծը: «Մահից հետո ծնվածները» պատանիների և օրիորդների 40 դիմանկարներից բաղկացած լուսանկարչական շարք է. նրանց ձեռքերում իրենց հայրերի լուսանկարներն են, որոնց երբեք չեն տեսել: Լուսանկարներում չեն երևում մայրերը, բայց նրանց անտեսանելի ներկայությունը զգացվում է իրենց զավակների կողքին: Կորցնելով իրենց ամուսիններին, ինչը մեծագույն հարված էր, և հաղթահարելով այդ վիշտը` նրանք ծնեցին և մեծացրին այս երեխաներին: Այս մայրերից շատերն ընդամենը մի քանի ամիս են ամուսնացած եղել և ընդմիշտ այրի են մնացել: Եվ ահա, ինձ պարզ դարձավ, որ «Հայ կինը» նախագծիս հերոսուհիներին պետք է փնտրեմ նրանց մեջ, ում ճակատագրով անցել է պատերազմը, որի մեջ, ո՛չ իր կամքով, ներքաշվեց Հայաստանը` Անկախության հռչակումից անմիջապես հետո: Այդ տարիներին պատերազմը համախմբեց բոլորին, մտավ բոլոր հայ ընտանիքները: Պատերազմի ավարտից շուրջ քսան տարի անց` իր ուսերին դրա ծանրությունը կրող կինն է իմ նախագծի հերոսուհին, ով սրտամոտ ու հասկանալի է բոլորին, ով ապրել է այդ սարսափելի պատերազմը:
Լեռնային Ղարաբաղի զինված գործողություններում զոհվել է մոտ 5000 հայ տղամարդ, անհետ կորել են 800-ը: Սա չոր վիճակագրություն է: Անշունչ թվերի թիկունքում հազարավոր կանայք են կանգնած, որոնք սպասում են իրենց զավակներին, եղբայրներին և ամուսիններին: Նախագիծս նրանց մասին է: Այն կանանց մասին, ում համար պատերազմը դեռ ավարտված չէ: Ակտիվ ռազմական գործողությունների դադարից հետո` անցած քսան տարիները պետք է որ բավարար լինեին զոհվածների կորուստը սգալու և կորստյան վշտի հետ համակերպվելու համար: Այդ տարիների ընթացքում ցավը թեպետ չի մեղմացել, բայց մարդիկ համակերպվել են իրենց հարազատների կորստին: Սակայն, այն կանանց համար, ում ամուսիններն ու զավակներն անհետ կորել են, պատերազմն այդպես էլ չավարտվեց: Նրանք դեռ մնացել են այն տարիների շեմին և դեռ աղոտ հույս են փայփայում. նրանք սպասում են և հավատում: Նրանց արցունքները հանգուցյալի համար չեն թափվում, քանի որ չեն տեսել իրենց հարազատների անշունչ մարմինները, այդ արցունքներն իրենց ճակատագրի համար է: Նրանք դեռ հրաշքի են հավատում և հույս փայփայում, որ մի օր կտեսնեն իրենց սիրելիներին: Այս կանայք այդպես էլ չկարողացան սգալ իրենց անգին կորուստները, քանզի չեն ուզում հավատալ, որ նրանք մահացել են: Նրանք դիմադրում են այդ դաժան իրողությանը` մերժում, քանզի, եթե հավատան, կկորցնեն նրանց ընդմիշտ:
Ես երկակի զգացումներ էի ապրում այս նախագիծն իրականացնելիս: Ինձ թվում էր, թե հերոսուհիներիս տուն մտնելս իրենց համար հույսի նշան էր, որը, սակայն, ինքս չէի կարող իրենց տալ: Ես զարմանում էի, թե որքան գրկաբաց են ընդունում ինձ, կարծես` ես իրենց բարի լուր էի բերել: Տեսնելով մեղքի զգացումս այն բանի համար, որ չեմ կարող արդարացնել իրենց հույսերը` որոշ կանայք ինձ սփոփում էին և ասում, որ երազում տեսել են իմ այցը: Դա նրանց համար ի վերուստ տրված նախանշան էր: Ոմանք շնորհակալ էին, որ հիշել եմ իրենց: Բայց ոչ ոք չհարցրեց, թե ինչու եմ որոշել նման նախագիծ իրականացնել, և թե ինչու եմ լուսանկարում իրենց: Անկեղծ ասած, չէի էլ կարողանա պատասխանել այդ հարցին: Պարզապես անում եմ այն, ինչ կարող եմ: Եթե ես դա չանեմ, ոչ ոք չի անի: Ես խնդրում էի նրանց` ձեռքերով բռնել անհետ կորած զավակների կամ ամուսինների լուսանկարները: Նկատելի էր, որ առաջին անգամ չէին նման բան անում: Շատերն են նրանց լուսանկարել՝ Կարմիր Խաչը և այլն: Նրանք ընտելացել են այդ լուսանկարներին: Այդ լուսանկարները 20 տարի կախված են եղել պատից` իրենց աչքի առջև և, գուցե անհարիր հնչի, դարձել են իրենց բնակարանի, առօրյա միջավայրի անբաժանելի մասը: Դրանք դարձել են իրենց վշտի խորհրդանիշը, օգնել` տարիների ընթացքում համակերպվել կորստին: Իսկ երբ խնդրում էի, որ ինձ ցույց տան իրենց որդիներից պահպանված որևէ առարկա, նրանց հայացքները փոխվում էին: Ձեռք տալով 20 տարի շարունակ աչքից հեռու պահված այդ իրերը, նրանք չէին կարողանում զսպել զգացմունքները: Ես էլ էի հաճախ մոռանում, որ այնտեղ եմ հայտնվել լուսանկարելու նպատակով: Գրկում էի արտասվող կանանց և սպասում, որ հանգստանան: Նրանց համար պատերազմը դեռ չի ավարտվել:
Այս նախագիծը կանանց մասին է, որոնք ընդմիշտ մնացել են այդ պատերազմի «պատերի» ներսում:
Նախագծի շրջանակներում` 2013 թ. լուսանկարել եմ շուրջ 40 կանանց դիմանկարներ, որոնց հարազատներն անհետ կորել են պատերազմում և հետագա տարիներին` երկու հակառակորդ բանակների սահմանային բախումների ժամանակ:

Женщина Ждет. Фотопроект
Многие годы назад, посмотрев выставку Анни Лейбовиц “Женщины”, я загорелся идеей сделать проект об армянских женщинах. Я начал снимать портреты сельских женщин, поэтесс, художниц, бомжей, политических деятелей. Но чем больше я снимал, тем больше во мне росла уверенность, что портреты героинь абсолютно не связаны между собой: ни единой идеей, ни формами выражения. Но, самое главное, все мои героини не вписывались в контекст армянской действительности. В фотографиях не было того общего “пунктика”, слагающего множество портретов разных женщин в один общий проект под названием “Женщины Армении”.
Проект заглох, ибо формат, выбранный Анни Лейбовиц для США, абсолютно не подходил в Армении.
Закончив работу над проектом “Рожденные после смерти” о детях, родившихся после гибели своих отцов в карабахской войне, и посмотрев готовую экспозицию, я вдруг понял в каком ключе надо снимать проект об армянских женщинах. “Рожденные после смерти” это 40 портретов юношей и девушек, держущих в руках портреты своих отцов, которых они никогда не видели. На фотографиях не было их матерей, но они незримо присутствовали рядом со своими детьми…Потеряв своих мужей, пережив огромный стресс, но победив это горе, они родили и вырастили этих ребят. Многие из них были замужем несколько месяцев, навсегда оставшись вдовами.
Мне стало ясно, что героев своего проекта “Армянская Женщина” надо искать среди тех, по чьим судьбам прошлась война, в которую была вовлечена Армения сразу же после объявления Независимости. Эта война объеденила всех в те годы, вошла во все армянские семьи. Женщина, несущая на своих плечах тяжкое бремя войны спустя два десятка лет по ее окончанию, - вот героиня моего проекта, которая будет близка и понятно для всех, кто пережил ту страшную войну..
В боевых действиях в Нагорном Карабахе погибло около 5000 армянских мужчин. Без вести пропало около 800 человек. Это сухая статистика. За неодушевленными цифрами стоят тысячи женщин, ждущих своих детей, братьев и мужей. Мой проект о них. О женщинах, для кого война еще не закончена.
Прошло 20 лет после окончания активных боевых действий, - достаточный срок, чтобы оплакать погибших и смириться с горем потери. За эти годы горечь потери не уменьшилась, но люди как-то свыклись с мыслью о гибели своих близких.
Но для тех женщин, мужья и сыновья которых пропали без вести, война так и не закончилась. Они остались в том времени, и у них еще теплится маленькая надежда. Они ждут и верят. Их плач, это не плач по умершему, ибо они не видели тела покойника. Они плачут над своей судьбой, верят в чудо и надеются, что когда нибудь увидят своих близких.
Эти женщины так и не смогли оплакать свои потери, ибо они не хотят верить в смерть своих любимых, они сопротивляются этой жестокой реальности, отвергают ее.
Они не хотят верить, ибо поверив, они потеряют их навсегда.
Снимая данный проект, я испытывал двоякое чувство. Мне казалось, что мой приход в их дом казался им знаком надежды, которой я им дать не мог. Я удивлялся тому, как они меня радушно встречают, будто я им принес радостную весть. Видя мое чувство вины, что я не оправдал их надежд на хорошие новости, некоторые женщины меня успокаивали, говорили о том, что видели в своих снах мой приход к ним …И это для них был некий знак сверху. Некоторые благодарили, что я вспомнил о них. Никто не спрашивал, зачем я это делаю, зачем их снимаю? Если быть честным, я и не смог бы ответить им на этот вопрос. Просто я делаю то, что умею делать. И если я этого не сделаю, никто этого не сделает.
Я просил их держать в руках фотографии пропавших без вести детей или мужей… Было видно, что делают они это не в первый раз… Многие снимали их : Красный Крест и т.д. К фотографиям, которые 20 лет висели перед ними, они привыкли, и эти фотографии, как это не кощунственно говорить, превратились в часть их среды обитания, в неотъемлемую часть интерьера. Эти фотографии, являясь символом их горя, помогали им смириться с утратой все эти годы… Но когда я просил их показать мне какой нибудь предмет, сохранившейся от сына, их лица менялись. Держа в руках вещи, которые лежали где то в сундуках 20 лет, они не могли сдерживать своих эмоций.
Зачастую, я забывал, что я пришел фотографировать. Я обнимал плачущих женщин за плечи и давал им выплакаться…
Война для этих женщин все еще не закончилась.
Этот проект - об Армянской Женщине, оставшейся навсегда в этой войне.
В рамках проекта я снял более 40 портретов женщин, чьи близкие пропали без вести на войне и в последующие годы , - на линии соприкосновения двух армий.