Սուրիկ Խաչատրյանի որդին «Զանգեզուր» պետական արգելավայրի հարակից տարածքում ոսկի է որոնելու
Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի որդուն պատկանող ընկերությունը 2018-21թթ. նախատեսում է ուսումնասիրել Սյունիքի մարզի Նշանաքարի ոսկի-բազմամետաղների տեղամասը:
«Մետալ գրուպ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունն արդեն հայտ է ներկայացրել Բնապահպանության նախարարություն: «Մետալ գրուպ» ՍՊԸ-ն ձևավորվել և իր գործունեությունն է ծավալում Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքում: Ընկերության գործունեության ոլորտը հանքարդյունաբերությունն է:
Համաձայն ԱՆ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների՝ այս տարվա փետրվարի 8-ից ընկերության միանձնյա բաժնետերը Սուրիկ Խաչատրյանի 23-ամյա որդին է՝ Տրդատ Խաչատրյանը: Իսկ մինչ այդ՝ ստեղծման օրվանից ի վեր, Սուրիկ Խաչատրյանն անձամբ է կիսել ընկերության բաժնեմասն իր աներձագի՝ Վարդան Բարսեղյանի հետ:
Նշանաքարի ոսկի-բազմամետաղային երևակումը վարչական տեսակետից գտնվում է Սյունիքի մարզում` Գեղի գետի ավազանի վերին հոսանքներում, Բարգուշատի լեռնաշղթայում, Աջիբաջ գյուղից՝ 2,4 կմ դեպի հյուսիս-արևմուտք, Քիրս գյուղից՝ 4,5 կմ դեպի հարավ-արևմուտք և Քյարուտ գյուղից՝ 4.9 կմ դեպի արևմուտք: Կապան քաղաքից հեռու է 38 կմ:
Հանքային դաշտը բնակեցված չէ, ուստի ճանապարհները բանուկ չեն, իսկ լեռնային ճանապարհները բացակայում են կամ էլ չեն համապատասխանում ժամանակակից տեխնիկայի և սարքավորումների տեղափոխման պահանջներին: Ընկերության համար խոչընդոտ է նաև այն հանգամանքը, որ տարածքը միջին և բարձր լեռնային է, լանջերն ունեն մեծ թեքություններ և դրա համար հարկ կլինի վերաբացել 5 և կառուցել 5 կմ ճանապարհ:
Համաձայն նախագծի՝ նկարագրվող տարածքի խոշորագույն ջրային միավորը Գեղին է իր բազմաթիվ վտակներով՝ Կահուրդ, Սարիձոր և այլն: Երևակման տարածքը գտնվում է Զանգեզուրի ֆլորիստական շրջանում: Հանքերևակման տարածքը հարակից է Կովկասյան կենդանաաշխարհագրական նահանգի Զանգեզուրի անտառների շրջանին: Այստեղ հանդիպում են այծյամ, կինճ, անտառային կատու: Կրծողներից տարածված են թփուտային դաշտամուկը, պարսկական սկյուռը, քնամուկը, տիպիկ են խլուրդները:
Բարձր լեռնային գոտում կան խոզուկ, բորենի, գայլ, նապաստակ, աղվես, կրծողներից՝ ձնաբեկ դաշտամուկ, անտառամուկ: Տարածքի ալպիական գոտիներում թռչուններից հանդիպում են ալպիական ճայուկները և աղավնիները: Բազմազան են բզեզները, մորեխները:
Երկրաբանական ուսումնասիրության աշխատանքների համար նախատեսված տարածքը զբաղեցնում է 2170 հա և հարակից է «Զանգեզուր» պետական արգելավայրին: Սակայն նախագծողները վստահեցնում են, որ արգելավայրի տարածքում և մինչև 500 մ հեռավորության վրա չի նախատեսվում և չի կատարվելու ոչ մի տիպի աշխատանք։
Եվ չնայած դրան՝ նախագծողները վստահորեն հայտարարել են, որ հայցվող տարածքում Կարմիր գրքում գրանցված բուսատեսակներ կամ կենդանիների տեսակներ չեն հայտնաբերվել:
Ընկերությունը նախագծում հայտնում է, որ երկրաբանական ուսումնասիրությունների նպատակն է «ուսումնասիրել երևակման տեղամասում հետագա արդյունահանման նպատակահարմարությունը»: Եվ քանի որ ուսումնասիրության նպատակը արդյունահանման նպատակահարմարությունն է, ապա կարելի է ենթադրել, որ եթե տարածքում պաշարներ հայտնաբերվեն, ապա արդյունահանում ևս կիրականացվի, ինչը նշանակում է, որ արգելավայրի անմիջական հարակից տարածքում կարող է նոր հանք բացվել:
Հիշեցնենք, որ Սուրիկ Խաչատրյանի «Գեղի գօլդ» ՍՊԸ-ն նույնպես ուսումնասիրել է այդ տարածքի հիմնական մասը, ինչպես նաև «Զանգեզուր» պետական արգելավայրի հետ համընկնող որոշ հատված, որի արդյունքները հիմք ընդունելով` ուսումնասիրության նոր հայտ է ներկայացվել:
Ապրիլի 10-ին` ժամը 15:00-ին, Սյունիքի մարզի Քաջարան համայնքի Նոր Աստղաբերդ գյուղի վարչական ղեկավարի նստավայրում տեղի կունենան «Մետալ գրուպ» ՍՊԸ-ի կողմից ներկայացված Նշանաքարի ոսկի-բազմամետաղային երևակման 2018-2021թթ երկրաբանահետախուզական աշխատանքների նախնական գնահատման հայտի վերաբերյալ հանրային քննարկումներ (2-րդ հանրային քննարկում):

Сын Сурика Хачатряна будет искать золото рядом с государственным заповедником “Зангезур”
Компания, принадлежащая сыну бывшего губернатора Сюника Сурика Хачатряна, в 2018-21 гг. предусматривает исследовать территорию Ншанакарского золото-полиметаллического рудопроявления в Сюникской области.
Общество с ограниченной ответственностью “Металл групп” уже подало заявку в Министерство охраны природы. Сфера деятельности компании – горнодобывающая промышленность.
По данным госреестра юридических лиц Министерства юстиции РА, с 8 февраля с.г. единственным акционером компании является 23-летний Трдат Хачатрян. Ранее компанией владели Хачатрян-старший и его шурин Вардан Барсегян.
Ншанакарское золото-полиметаллическое рудопроявление находится в верхней части бассейна реки Гехи, в 2,4 км к северо-западу от села Аджибадж, в 4,5 км к юго-западу от села Кирс, в 4,9 км к западу от села Кярут и в 38 км от города Капан.
Месторождение расположено в безлюдном месте, из-за отсутствия дорог перемещение соответствующей техники невозможно. Препятствием дДля компании является также гористый рельеф местности.
Согласно проекту, крупнейшей водной единицей в указанном месте является река Гехи с ее многочисленными притоками. Территория рудопроявления расположена во флористическом районе Зангезура, рядом с лесной зоной, где обитают различные виды животных и насекомых.
Геологические работы предусмотрены на участке площадью 2170 га, который находится рядом с государственным заповедником “Зангезур”. Однако проектировщики заверяют, что в самом заповеднике, а также на сопредельной территории диаметром до 500 метров работы проводиться не будут.
Вместе с тем авторы проекта заявляют, что на данной территории зарергистрированные в Красной книге растения и животные отсутствуют.
Поскольку целью исследования является целесообразность добычи полезных ископаемых, то можно предположить, что в случае обнаружения запасов золота и других металлов добыча будет осуществляться, а это означает открытие месторождения в непосредственной близости от заповедника.
Напомним, что принадлежащее Сурику Хаатряну ООО “Гехи голд” изучило основную часть этой территории, а также совпадающий с госзаповедником “Зангезур” определенный участок, и, основываясь на полученных результатах, подало новую заявку на проведение геологического исследования.
10 апреля в 15.00 в селе Нор Астхаберд общины Каджаран состоятся второй публичное обсуждение заявки на предварительную оценку геолого-разведочных работ на Ншакарском золотох-полиметаллическом рудопроявлении, поданной ООО “Металл групп”.