Ի՞նչ միջոց է կիրառել ոստիկանությունը ցուցարարների դեմ
Այսօր Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցած բախման ժամանակ ոստիկանությունը հատուկ միջոցներ էր կիրառել ցուցարարների դեմ։
Դատելով նռնակի ձգանից, որ հայտնվել է ցուցարարների մոտ, ոստիկանությունը հերթական անգամ կիրառել է լուսաձայնային նռնակ, ինչպես Սարի թաղում։
Լուսանկարում «Իմ քայլը» շարժման անդամ, լրագրող Լեւոն Բարսեղյանը լրագրողներին ցույց է տալիս Բաղրամյան պողոտայում գտած У-515М ձգան։ У-515М ձգան ունենում է ռուսական «Զարյա-2» նռնակը։
Այն ոչ բեկորային նռնակ է։ Մինչեւ 10 մետր հեռավորության վրա ստեղծում է 173-180 դեցիԲել աղմուկ եւ մինչեւ 30 միլիոն կանդելա լույս։
Չնայած որ բեկորային լինելուն, այս նռնակներն ընդունակ են վնասվածքներ հասցնել։ «Զարյա-2»-ով զինված են լինում ուժային բոլոր կառույցները, այն կիրառելով հակառակորդին կուրացնող լույսի եւ խլացնող ձայնի միջոցով, ինչպես նաեւ թեթեւ վնասվածքներով շարքից հանելուն։
Ըստ Հայաստանի առողջապահության նախարարի 2012 թվականի ապրիլի 20-ի 09-Ն հրամանի, անբեկոր լուսաձայնային «Զարյա-2»-ի գործարկումը կարելի է միայն բաց տեղանքում, մարդուց նվազագույնը 2,5 մետր հեռավորության վրա:

Какое спецсредство применила полиция против манифестантов
В ходе сегодняшнего столкновения между манифестантами и силами полиции последняя применила против участников акции спецсредства.
Судя по запалу гранаты, который оказался у одного из манифестантов, полиция, как и во время событий в ереванском квартале Сари тах, использовала светозвуковую гранату.
На снимке член движения "Мой шаг", журналист Левон Барсегян показывает своим коллегам найденный им на проспекте Баграмяна запал У-515М от российской гранаты "Заря-2".
Это безосколочная граната, которая на расстоянии 10 метров создает шум мощностью 173-180 децибелл и световую вспышку яркостью 2,5-7,5 млн свечей.
Хотя эта граната безосколочная, она может причинить повреждения. "Заря-2" находится на вооружении всех силовых структур. При использовании это спецсредство может ослепить и оглушить противника, а также вывести его из строя путем причинения легких повреждений.
Согласно приказу министра здрпавоохранения от 20 апреля 2012 г., использовать безосколочную светозвуковую гранату "Заря-2" можно только на открытой местности и на расстояниии как минимум 2,5 от человека.