Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց ժողովրդական, «ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության» մեկնարկը (թարմացվող)
Ոստիկանները հսկողություն են սահմանել աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի, առողջապահության, գյուղատնտեսության նախարարությունների, քաղաքաշինության պետական կոմիտեի շենքի տարածքում։
15։04
Բուզանդ փողոցը արգելափակվել է ոստիկանական մեքենաների պատճառով: Փողոցի մի հատվածի ողջ երկայնքով ոստիկանությունը իր մեքենաներն է կենտրոնացրել։
14։57
Ցուցարարները նստարաններով եւ փողոցի մեջտեղում կանգնելով փակել են Հանրապետության հրապարակին կից բոլոր փողոցները։
14։19
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ 18։30-ին Հանրապետության հրապարակում լինելու է հանրահավաք։ Նա հույս ունի, որ սա լինելու է ամենամարդաշատ հանրահավաքը Հայաստանի անկախության պատմության մեջ։ Փաշինյանը 1 ժամ խնդրեց հանգստանալու համար։
14։15
Հարյուրավոր ցուցարարներ Հալաբյան-Արզումանյան խաչմերուկից քայլերթով միացան քաղաքապետարանի տարածքում կանգնած ցուցարարներին և փակեցին հարակից փողոցները: Մինչ ցուցարարների ժամանելը ոստիկաններն արդեն հսկողություն էին իրականացնում: Այս պահին Գրիգոր Լուսավորիչ փողոցի որոշ հատվածներ ցուցարարները փակել են եւ վարարդներին կոչ են անում միանալ իրենց: Արմեն Գասպարյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց, որ ժամը 08:30-ից Նաբերեժնիի ձորի եւ Հալաբյան փողոցը 3-4 ժամ փակել են, որպեսզի մեքենաները չկարողանային շարժվել: ԱԺ պատգամավոր Գալուստ Սահակյանի մեքենան ևս ցուցարարները արգելափակել են․ պատգամավորը շրջադարձ է կատարել՝ հետ վերադառնալով:
13:54
Երթի մասնակիցների մի մասը՝ արդարադատության նախարարության, մյուս մասը՝ ԱԳՆ-ի մուտքի մոտ են։ Երկու նախարարության շենքերի բակում հավաքված ցուցարարները գործադուլի կոչ են անում նախարարության աշխատակիցներին։
13։44
Ցուցարարները Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ երթով հասան Կենտրոնական բանկ։ Փաշինյանը կոչ արեց քաղաքացիներին մի քանի հոգով արգելափակել մայր դրամատան դուռը։ Կոչին արձագանքեցին 5-6 ցուցարար։ Նրանց այնտեղ թողնելուց հետո «Իմ քայլը» շարժումը շարունակեց երթը։
13։22
Ցուցարարները հասել են Պետական եկամուտների կոմիտեի շենքի մոտ: Փաշինյանի հորդորով որոշ ցուցարարներ փակեցին կոմիտեի մի քանի մուտքի 3 դռները, որպեսզի աշխատակիցները չկարողանան շենքից դուրս գալ: Հավաքի մասնակիցները ՊԵԿ-ի աշխատակիցներին հորդորում են գործադուլ անել՝ գործադուլ վանկարկելով։ Փաշինյանը մուտքերը հսկող ցուցարարներին ասաց՝ եթե պետական շենքերի դռները բացվեն` նրանք մտնեն շենքից ներս և այնտեղ նստացույց անեն։
13։13
Ցուցարարները Գլխավոր դատախազությունից քայլերթով մոտացան Վազգեն Սարգսյան փողոցում գտնվող արտաքին գործերի նախարարության շենք։ Ցուցարարները նախարարության աշխատակիցներին կոչ էին անում միանալ իրենց պայքարին: «Ազատ, անկախ Հայաստան, «միացեք» վանկարկումներին նախարարության՝ պատշգամբներից նայող որոշ աշխատակիցներ ծափողջյուններով պատասխանեցին։ Ցուցարարներն իրենց միջից ընտրեցին կամավորների, ովքեր հսկելու են նախարարության շենքի դուռը և փակ են պահելու այն։ Ոչինչ չպետք է վնասել, սակայն դուռը պետք է փակ մնա՝ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։ Քայլերթը շարունակվում է։
12։54
Նիկոլ Փաշինյանը և ցուցարարները պետական շենքերի շրջափակումը սկսեցին Գլխավոր դատախազությունից․ գլխավոր մուտքը փակելուց հետո մի խումբ ցուցարարներ շարժվեցին շենքի հետնամաս, այն ամբողոջվին շրջափակելու եւ ելքերը փակելու համար։
Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետի ընտրությանը և Սերժ Սարգսյանի ելույթին զուգահեռ ելույթ ունեցավ Ազգային ժողովի մոտ հավաքված քաղաքացիների դիմաց։ Հայաստանում, Փաշինյանի խոսքով, հաստատված է հեղափոխական վիճակ։ «Ես հայտարարում եմ ժողովրդական, ոչ բռնի, թավշյա հեղափոխության մեկնարկը»,- հայտարարեց Փաշինյանը։ Մասնակից քաղաքացիների հիմնական անելիքը, պատգամավորի խոսքով, պետական համակարգի ողջ աշխատանքը պարալիզացնելն է, գերատեսչական շենքերը շրջափակելը, հնարավորության դեպքում՝ այնտեղ նստացույց անելը։ Մանրամասն՝ տեսանյութում։

Никол Пашинян объявил начало "ненасильственной бархатной народной революции" (обновляется)
Полиция взяла под контроль здания министерств труда и по социальным вопросам, здравоохранения, сельского хозяйства, Госкомитета градостроительства.
15։04
Улица Бюзанда перекрыта полицейскими автомобилями, которые стоят и вдоль определенного отрезка улицы.
14։57
Манифестанты с помощью скамеек перегородили все улицы, ведущие к площади Республики, и сами встали на проезжей части.
14։19
Никол Пашинян сообщил, что в 18։30 на площади Республики состоится митинг. Он выразил надежду, что это будет самый массовый митинг за всю историю независимой Армении. После этого Пашинян попросил час на отдых.
14։15
Сотни манифестантов, направлявшихся с перекрестка улиц Алабяна-Арзуманяна, присоединились к стоявшим на территории мэрии активистам и перекрыли соседние улицы. До прихода манифестантов полицейские уже взяли здания под контроль. В эти минуты участники движения “Мой шаг” перекрыли некоторые участки улицы Григора Лусаворича и призывают водителей присоединиться к ним. В беседе с Hetq.am Армен Гаспарян отметил, что утром в 08:30 активисты на 3-4 часа перекрыли ущелье рядом с Набережной и улицу Алабяна, чтобы автомобили не смогли проехать. Демонстранты заблокировали также автомобиль депутата Национального Собрания Галуста Саакяна. Его машина, сделав разворот, уехала обратно.
13:54
Часть участников шествия находится у входа в здание Министерства юстиции, часть – у входа в здание МИД. Во дворах зданий обоих ведомств находятся манифестанты, которые призывают сотрудников начать забастовку.
13։44
Участники движения “Мой шаг” во главе с Николом Пашиняном подошли к зданию Центрального банка. Пашинян призвал нескольких активистов заблокировать вход в здание ЦБ. На призыв откликнулись 5-6 человек. Оставив их у входа в здание Центробанка, манифестанты продолжили шествие.
13։22
Участники марша дошли до здания Комитета госдоходов. По призыву Никола Пашиняна несколько человек перекрыли все входы в здание, чтобы сотрудники не смогли его покинуть. Участники шествия призвали сотрудников начать забастовку. Пашинян дал указание остающимся у здания КГД активистам: в случае, если двери госучреждений откроются, они должны войти в здание и начать там сидячий пикет.
13։13
От здания Генпрокуратуры манифестанты направились к зданию Министерства иностранных дел, где призвали сотрудников ведомства присоединиться к их борьбе. Выглядывавшие из окон некоторые сотрудники МИД аплодисментами приветствовали участников марша, скандировавших лозунги “Свободная, независимая Армения!”, “Присоединяйтесь!”. Несколько активистов вызвались организовать здесь сидячий пикет и перекрыть вход в здание МИД. Никол Пашинян призвал их строго следить за сохранностью имущества. Марш участников движения “Мой шаг” продолжается.
12։54
Блокирование зданий госучреждений Никол Пашинян и его сторонники начали со здания Генпрокуратуры. Активисты перекрыли все входы в это ведомство.
Немногим ранее Никол Пашинян параллельно выступлению избранного несколько минут назад премьер-министром Сержа Саргсяна выступил перед собравшимися гражданами. Лидер движения "Мой шаг" заявил, что создалаась революционная ситуация. "Я объявляю начало ненасильственной народной бархатной революции",- сказал Пашинян. По словам депутата, основная задача участников движения парализовать всю работу государственной системы, окружение ведомственных зданий, при возможности проведение там сидячих пикетов.