Քաղաքացիական ակցիաները Երևանում (թարմացվող)
Այս պահին շարունակում է փակ մնալ Բաղրամյան պողոտան։ Պռոշյան-Բաղրամյան խաչմերուկը, ինչպես նաեւ Ազգային ժողովի մուտքի հատվածը փակ են փշալարերով, ներքին բակում կուտակված են ոստիկանական ուժեր, հետիոտներին նույնպես արգելում են հատել պողոտայի նշված հատվածը։
16։13
15։46
15։17
Իրավիճակը լարված է Մաշտոց-Պուշկին խաչմերուկում: Քիչ առաջ մի ցուցարար բերման ենթարկվեց, որքան էլ հավաքվածները փորձում էին արգելել նրան տեղաշարժելը: Այստեղ են բերվել մեծաթիվ ոստիկաններ։ Նրանք կանգնել են փողոցի մայթերին եւ արգելում են ցուցարարներին փողոցն անցնել, սակայն նրանք չեն ընկճվում եւ լուսացույցի կանաչ լույսի ժամանակ ճեղքում են ոստիկանական պատը եւ հետիոտնային անցումներով անցնում։
15։01
14:56
14։05
Մաշտոց-Ամիրյան խաչմերուկից ոստիկանները քիչ առաջ բերման ենթարկեցին մի խումբ երիտասարդ ցուցարարների, ովքեր անցնում էին փողոցը կամ ուղղակի կանգնած էին մայթերին։
13:58
Մալաթիայից երթ սկսած ցուցարարները Աբովյան, Խորենացի, Մաշտոցի փողոցներով շարժվեցին դեպի Բժշկական համալսարանի խաչմերուկ: Ցույցն ընթանում էր առանց երթևեկության խանգարման և ոստիկանների ու քաղաքացիների բախումների: Ոստիկանները Ֆրանսիայի հրապարակում փակեցին Մաշտոցի պողոտան, սակայն ցուցարարներին հաջողվեց շրջանցել ոստիկանական պատը և շարժվել դեպի Մատենադարան:
13։28
Քիչ առաջ էլ Ֆրանսիայի հրապարակից բերման ենթարկվեց չորս առեւտրական, նրանցից մեկն ասաց, որ սրտի հետ կապված առողջական խնդիր ունի, սակայն նրան բաց չթողեցին։
13։08
Այս պահին Նիկոլ Փաշինյանին Գայի (Հայկ Բժշկյանց) արձանի շրջակայքում միացել են Էրեբունիի ավտոերթի մասնակիցները և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանից քայլերթով եկած մի խումբ քաղաքացիներ։
12:57
Ավտոերթի մասնակից տաքսու վարորդները, Դավիթ Սանասարյանի գլխավորությամբ, ձայնային ազդանշաններ հնչեցնելով` Էրեբունի վարչական շրջանից բարձրացան Նոր Նորք:
12։37
Մալաթիա տոնավաճառից քայլերթ սկսած հարյուրավոր ցուցարարներ շարժվեցին Սեբաստիա փողոցով, Ծովակալ Իսակով պողոտայով եւ այժմ Հաղթանակ կամուրջով շարժվում են դեպի Մաշտոցի պողոտա։
12։10
Առավոտից Երևանի Նոր Նորքի 7-րդ զանգվածում է Նիկոլ Փաշինանը, ով երեկ հայտարարել էր, որ այնտեղից երթով շարժվելու է դեպի Ավան։ Մասնակիցները երթով շարժվել են դեպի «Եվրոշինանյութ» խանութ՝ 6-րդ Մասիվ, սակայն ոստիկանները շրջափակեցին Նիկոլ Փաշինյանին՝ չթողնելով շարժվել ոչ մի ուղղությամբ։
Այս հատվածից բազմաթիվ քաղաքացիներ են բերման ենթարկվել։ Աստեղ է նաև Երևանի փոխոստիկանապետ Վալերի Օսիպանը, ով հայտարարել է, որ հավաքն անօրինական է, և իրավունք ունի ցրելու։
Երկար բանավեճից հետո Նիկոլ Փաշինյանը մտավ «Եվրոշինանյութ» խանութ, տպեց Հավաքների անցկացման մասին օրենքը, ընթերցեց այն՝ մեջբերելով մեկ կետ, որով ինքն այժմ շտապ հավաք է կազմակերպում և դադարեցնում է նախկին հավաքը, ինչպես և պահանջում էին ոստիկանները։
Շտապ հավաքի առիթն այն է, որ երեկ քաղաքում ակտիվիստի մեքենա էին վնասել։
Անուհետև Փաշինյանը զանգահարեց Նոր Նորքի ոստիկանության բաժին, տեղեկացրեց, որ շտապ հավաք է իրականացնելու, ներկայացրեց երթուղին։
Ոստիկաններն այս պահին վերադասավորում են ուժերը, որպեսզի ուղեկցեն երթի մասնակիցներին։
11։46
11։33
Լուսանկարում երեւացող դեղին վերնազգեստով երիտասարդն առավոտյան առեւտրականների ուղղությամբ վարած «Մերսեդես» մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդն է, ով այժմ ցուցարարների քայլերթի կողքով մի խումբ երիտասարդների հետ քայլում է եւ տեղի ունեցողի մասին հաղորդում:
10։32
Քիչ առաջ գործադուլ եւ բողոքի ակցիա են սկսել «Մալաթիա» տոնավաճառի աշխատակիցները: Նրանք փակել են տոնավաճի դինացի փողոցները եւ մեքենաներին արգելում են առաջ շարժվել: Առևտրականներին, անցորդներին եւ վարորդներին կոչ են անում՝ միացեք:
«Հետք»-ի հետ զրույցում տոնավաճառի աշխատակիցներից մեկն ասաց, որ միանում է ցուցարարներին եւ հանրապետությունում թափ առած թավշյա շարժմանը ու հավատում, որ Հայաստանում կհաստատվեն ժողովրդավարական կարգեր:
Տարածք ժամանեցին ոստիկանները։ Առեւտրականները ողջունեցին նրանց՝ վանկարկելով՝ ոստիկանը մերն ա։
Այժմ տոնավաճառի տարածքում իրավիճակը լարված է, ոստիկանները, առեւտրականներին հրելով, փորձում են մայթ տանել, սակայն ցուցարարները չեն լքում փողոցը՝ ոստիկաններին ևս միանալու կոչ անելով։
Ցուցարարները նշում են, որ ինչպես ամեն անգամ, այս անգամ էլ քաղաքացիական հագուստով անձինք կան, որոնք փորձում են լարված իրավիճակ ստեղծել, որպեսզի ոստիկանները բռնություն գործադրեն եւ ցույցը ցրեն։
Ինչ-որ երիտասարդ առանց պետհամարանիշների մեքենայով մոտեցավ և կայանեց ցուցարարների միջև։
Այժմ տոնավաճառի ցուցարարների մի մասը քայլելով առաջ է շարժվում դեպի Սեբաստիա փողոց։ Իսկ տասնյակ առևտրականներ շարունակում են փակ պահել տոնավաճառի դիմացի ճանապարհը։
Այսօր Երեւանում Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ քաղաքացիական անհնազանդության գործողությունների 9-րդ օրն է:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 17-ին Ազգային ժողովում Սերժ Սարգսյանի վարչապետ ընտրվելուց հետո «Իմ քայլը» շարժման նախաձեռնող, ԱԺ «Ելք» խմբակցության անդամ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց թավշյա հեղափոխության մասին, որը պետք է իրականացվի ցանցային եղանակով` ցուցարարներն ամեն օր Երեւանում եւ հանրապետության մարզերի քաղաքային ու գյուղական բնակավայրերում ժամանակավորապես խափանում են երթևեկությունը, փողոցներում, փակում միջպետական ճանապարհները, իսկ երեկոյան հանրահավաք անում Հանրապետության հրապարակում: Երեկ Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց քաղաքական հետագա զարգացումների մասին եւ շարադրեց շարժման ծրագրային կետերը:

В Ереване продолжаются акции гражданского неповиновения (обновляется)
Немногим ранее с площади Франции подверглись приводу четверо торговцев. Один из них предупредил, что у него проблемы с сердцем, однако полицейские отказались его отпустить.
13։08
В эти минуты рядом с памятником Гаю (Гайку Бжшкянцу) к Николу Пашиняну присоединились участники автошествия, начавшегося с округа Эребуни, и группа граждан, прибывшая из административного округа Канакер-Зейтун.
12:57
Прямо сейчас торговцы ярмарки “Малатия” перекрыли перекресток Маштоца-Амиряна и призывают прохожих присоединиться к ним.
12։45
Участники автошествия таксистов во главе с Давидом Санасаряном, включив сигналы, направились из административного округа Эребуни в Нор Норк.
12։37
Сотни демонстрантов, начавшие шествие от ярмарки “Малатия”, прошли по проспекту адмирала Исакова и сейчас направляются через мост Победы к проспекту Маштоца.
12։10
Сегодня утром Никол Пашинян прибыл в 7-й Норкский массив. Вчера он сообщил, что именно отсюда начнется шествие, которое продолжится в Аване. Участники направились колонной к магазину “Еврошинанют” в 6-ом Норкском массиве, однако полицейские окружили Никола Пашинян и не разрешили его сторонникам двигаться в каком-либо направлении.
С этого участка приводу подверглись многочисленные граждане. Здесь же находился заместитель начальника полиции Еревана Валерий Осипян, который заявил, что шествие незаконно, и он имеет право разогнать его.
После долгих переговоров Никол Пашинян зашел в магазин “Еврошинанют”, напечатал закон РА “О проведении собраний” и зачитал пункт о том, что он имеет право прямо сейчас организовать срочное собрание и прекратить предыдущее, как того требуют полицейские.
Поводом для срочного собрания является то, что вчера в городе повредили машину активиста.
Затем Пашинян позвонил в отделение полиции Нор Норка, сообщил, что организует срочное собрание, и изложил маршрут.
В эти минуты полицейские перегруппируются, чтобы сопровождать участников шествия.
11։46
Водители такси пытаются организовать автошествие по улицам Эребуни и Арцаха. Однако сотрудники полиции обратились к члену инициативы “Отвергни Сержа” Давиду Санасаряну с призывом прекратить акцию. Ссылаясь на допущенное нарушение правил движения, полицейские хотят доставить на штрафную площадку автомобиль одного из водителей. Напомним, что на вчерашнем митинге Никол Пашинян сообщил о запланированной таксистами акции.
11։33
Изображенный на снимке молодой человек в желтой куртке – водитель того самого “Мерседеса”, который утром въехал в толпу торгвцев, сейчас идет куда-то вместе с группой молодых людей и сообщает по телефону о происходящем.
10։32
Немногим ранее забастовку и акцию протеста начали работники торговой ярмарки “Малатия”. Они перекрыли улицы напротив ярмарки и запрещают проезд машин. Торговцы призывают граждан и водителей присоединиться к ним.
В беседе с Hetq.am один из участников акции сказал, что присоединяется к набирающей силу в стране “бархатной” революции и верит, что в Армении утвердится демократия.
На место прибыли полицейские. Торговцы приветствовали их и стали скандировать: “Полиция принадлежит нам”.
На территории ярмарки сложилась напряженная ситуация. Полицейские пытаются оттеснить людей к тротуару, но они не покидают проезжую часть и призывают сотрудников полиции присоединиться к ним.
Торговцы сообщили, что на этот раз также здесь находятся лица в гражданской одежде, которые пытаются нагнетать ситуацию, чтобы полиция применила силу и разогнала акцию.
Молодой человек на машине без номерных знаков въехал в толпу людей и остановился.
В эти минуты часть демонстрантов направляется на улицу Себастия. Десятки торговцев продолжают блокировать улицу напротив ярмарки.