Էդվարդ Նալբանդյանն ու Դավիթ Հարությունյանը հանդիպել են Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններին
Արտաքին գործերի նախարարությունը տեղեկացնում է, որ ապրիլի 22-ին արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը և արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը հանդիպեցին Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներին:
Նախարար Նալբանդյանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց նախորդ օրը դեսպանների հետ կայացած հանդիպումից հետո տեղի ունեցած զարգացումների վրա։ Արտգործնախարարն անդրադարձավ հավաքների վերաբերյալ ՀՀ Արդարադատության նախարարության, իրավապահ մարմինների տարածած հայտարարություններին:
ԱԳ նախարարը նշեց, որ Հայաստանի ղեկավարության ու հոգևոր առաջնորդների կողմից հնչել են երկխոսություն սկսելու բազմաթիվ կոչեր։ Հանրապետության նախագահը նույնիսկ գնաց ցույցի վայրը՝ հավաքների կազմակերպչի հետ հանդիպելու և երկխոսությանը մեկնարկ տալու համար։ Այսօր՝ ապրիլի 22-ին Հանրապետության վարչապետ Սերժ Սարգսյանի և Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումից լիցքաթափման ակնկալիքը չիրականացավ, քանի որ հավաքների կազմակերպիչը Վարչապետի հետ հանդիպումն օգտագործեց ՀՀ իշխանություններին վերջնագիր ներկայացնելու համար՝ փաստորեն մերժելով երկխոսության առաջարկը։
Անդրադառնալով Եվրամիության կողմից այսօր արված հայտարարությանը՝ նախարար Նալբանդյանն ասաց, որ հայկական կողմը կիսում է դրանում արտահայտված դրույթները և ոչ միայն լիովին հարգում է հավաքների ազատության իրավունքը, այլև գործնականում ապահովում է դրա համարժեք կիրառումը, Հայաստանի օրեսնդրության և միջազգային պարտավորությունների համաձայն։ Նախարարը շեշտեց, որ հավաքի մասնակիցներն իրենց իրավունքներն իրականացնելիս պետք է հարգեն Հայաստանի համապատասխան օրենսդրությունը։
Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը պարզաբանումներ ներկայացրեց «Հավաքների ազատության մասին» օրենքի և հավաքների ազատության ապահովման միջազգային փորձի վերաբերյալ։
Նախարար Հարությունյանը անդրադառանլով ԱԺ պատգամավորների ձերբակալությանը՝ նշեց, որ անտեսելով Ոստիկանության հորդորները` հավաքի կազմակերպիչները շարունակել են կոչերը այլ անձանց սահմանադրական իրավունքների և հանրության շահերի անհամաչափ սահմանափակման վերաբերյալ, և որոշում է կայացվել ապօրինի հավաքները դադարեցնելու մասին։ Հավաքի կազմակերպիչներ Նիկոլ Փաշինյանը, Արարատ Միրզոյանը, Սասուն Միքայելյանը հարկադրաբար հեռացվել են հավաքի վայրից, ապա հանցագործության կատարումը կանխելու նպատակով՝ օրենսդրության սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք դիտավորությամբ կազմակերպելու և անցկացնելու անմիջականորեն ծագած կասկածանքով, ՀՀ Սահմանադրության 96-րդ հոդվածի 2-րդ մասի պահանջների պահպանմամբ, ձերբակալվել են:
Մի քանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ կարևորեցին երկխոսությամբ՝ ստեղծված իրավիճակի քաղաքական և օրենքի սահմաններում լուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։

Эдвард Налбандян и Давид Арутюнян встретились с аккредитованными в Армении послами
22-го апреля министр иностранных дел Эдвард Налбандян и министр юстиции Давид Арутюнян встретились с руководителями аккредитованных в Армении дипломатических представительств.
Министр Налбандян обратил внимание присутствующих на развития, которые произошли после прошедшей накануне встречи с послами. Министр иностранных дел коснулся распространенных министерством юстиции Республики Армения и правоохранительными органами заявлений, указывающих на очевидные нарушения Закона Республики Армения о свободе собраний и требующих прекратить призывы и действия, направленные на нарушение общественного порядка.
Министр иностранных дел отметил, что руководство и духовные лидеры Армении многократно призывали начать диалог. Президент Республики даже побывал на месте митинга, чтобы встретиться с организатором и дать старт диалогу. Сегодня, 22-го апреля, ожидание деэскалации от встречи премьер-министра Республики Сержа Саргсяна и Никола Пашиняна не оправдалось, поскольку организатор демонстраций использовал встречу с премьер-министром для предъявления властям Республики Армения ультиматума, фактически отклонив предложение диалога.
Коснувшись сегодняшнего заявления Евросоюза, министр Налбандян отметил, что армянская сторона разделяет выраженные в нем тезисы и не только полностью уважает право на свободу собраний, но и на практике обеспечивает их пропорциональное применение, в соответствии с законодательством и международными обязательствами Армении. Министр подчеркнул, что участники демонстрации должны уважать соответствующее законодательство Армении при осуществлении своих прав.
Министр юстиции Давид Арутюнян представил разъяснения o Законе о свободе собраний и о международном опыте по обеспечению свободы собраний.
Министр Арутюнян, коснувшись задержания депутатов Национального собрания, отметил, что, проигнорировав призывы полиции, организаторы демонстрации продолжили призывы к пропорциональному ограничению конституционных прав других лиц и общественного интереса, и было принято решение о прекращении противозаконных митингов. Организаторы демонстрации Никол Пашинян, Арарат Мирзоян, Сасун Микаелян были принудительно вывезены с места собрания, после чего, с целью предотвращения осуществления преступления, с непосредственным подозрением о намеренной организации и проведении митинга путем нарушения порядка, установленного законом, с соблюдением 2-ой части статьи 96 Конституции Республики Армения, были задержаны.
Руководители нескольких дипломатических представительств отметили важность предпринимаемых шагов по разрешению создавшейся ситуации политическими методами и в рамках закона.