«Դուրս եկեք փողոցներ, դուք եք տերը այս երկրի». ձերբակալված Դավիթ Սանասարյանի հայտարարությունը
Այսօր կեսգիշերին ձերբակալված Դավիթ Սանասարյանի կինը՝ Սոնա Հովհաննիսյանը, Ֆեյսբուքի իր էջում տարածել է Սանասարյանի հայտարարությունը՝ ուղղված ՀՀ քաղաքացիներին։ Դրանում, մասնավորապես, ասված է.
«Սիրելի հայրենակիցներ, ՀՀ արժանապատիվ քաղաքացիներ։ Ազատության և անկախության համար մղվող մեր պայքարն արդեն իսկ հեղափոխություն է ամրագրել։ Անկախ այն հանգամանքից, որ այս պահին շարժման առաջնորդներս ապօրինի ձերբակալվել ենք չեն դադարում քաղաքացիական անհնազանդության դրսևսորումները, որից մեկին էլ այսօր ականատես եղա դատաբժշկական փորձաքննությունից ձերբակալվածների պահման վայրն (ՁՊՎ) տեղափոխվելու ժամանակ, երբ քաղաքացիները փակել էին Չարենցից Նալբանդյան տանող ճանապարհը։
Սիրելիներս
Ընկերներիս և ինձ ազատությունից զրկել, պայքարող քաղաքացիներին ահաբեկելը, նրանց գույքը վնասելը խոսում է այն մասին, որ Սերժ Սարգսյանի ստեղծած ապօրինի ռեժիմն իր վերջին ճիգերն է գործադրում ժողովրդից խլած իշխանությունը պահելու համար։ Այս պահին զրկված լինելով ամբողջական տեղեկատվությունից այնուամենայնիվ տեղյակ եմ, որ ընկերներիցս ոմանք դեռ ազատության մեջ են և շարունակում են համատեղ սկսած պայքարը, որի նպատակը ոչ միայն Սերժ Սարրգսյանի ռեժիմից ազատվելն է, այլ՝ նոր, ժողովրդավարական համակարգի հաստատումը։
Պաշտելի քաղաքացիներ․
Տևական իմ պայքարի ընթացքում միշտ հավատացել եմ ձեզ, հավաքականության այս սպասված ու բախտորոշ օրերին, հավատացել եմ, որ արժանապատվություն ունենք և ոչ մի զարգացած ազգից պակաս չենք։
Կոչս՝ երբեք, երբեք, երբեք չդադարեք պայքարել, արեք խաղաղ անհանզանդության ձեր քայլը և մերժեք Սերժին ու իր համակարգին։
Մեր հաղթանակը մոտ է, դուրս եկեք փողոցներ դուք եք տերը այս երկրի։
Ձեզ սիրող
ՀՀ հպարտ քաղաքացի Դավիթ Սանասարյան»։
Հիշեցնենք, որ Դավիթ Սանասարյանը ձերբակալվել է երեկ կեսգիշերին։ Վերջինս կասկածվում է Քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասով և 225.1 հոդվածով նախատեսված արարքների կատարման մեջ: Այսինքն` Զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելը, զանգվածային անկարգությունների ժամանակ դրանց մասնակցի կողմից բռնություն գործադրելը, ջարդ կամ հրկիզում իրականացնելը, գույք ոչնչացնելը կամ վնասելը, հրազեն, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր գործադրելը կամ իշխանության ներկայացուցչին զինված դիմադրելը և օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաքը դիտավորությամբ կազմակերպելը և անցկացնելը, հավաքը դադարեցնելու վերաբերյալ ոստիկանության ներկայացուցչի օրինական որոշմանը չենթարկվելուն ուղղված կոչերը:
Ապրիլի 13-ից առ այսօր Երևանում բողոքի ցույցներ ու հանրահավաքներ են կազմակերպվում, որոնց ընթացքում տեղի ունեցած գործողություններն իշխանության կողմից որակվել են զանգվածային անկարգություններ։ Այսօր ձերբակալվել են Ազգային ժողովի պատգամավորներ Նիկոլ Փաշինյանը, Արարատ Միրզոյանը, Սասուն Միքայելյան։ Ձերբակալվել են նաև հավաքներին ակտիվ մասնակցություն ունեցող քաղաքացիներ Արմեն Գրիհգորյանը, Դավիթ Սանասարյանը, Տիգրան Մազմանյանը և այլ անձինք»։

“Выходите на улицу! Вы – хозяева этой страны!”: заявление находящегося в тюрьме Давида Санасаряна
Жена задержанного сегодня в полночь активиста Давида Санасаряна, Сона Ованнисян, разместила на своей странице в Фейсбуке обращение Давида к гражданами РА. В обращении, в частности, говорится:
“Дорогие соотечественники, достойные граждане Республики Армения!
Наша борьба за свободу и независимость уже переросла в революцию. И хотя лидеры движения незаконно задержаны, мы не прекращаем акции гражданского неповиновения, свидетелем одной из которых я стал во время перевозки с места проведения судмедэкспертизы в место временного содержания задержанных, когда граждане перекрыли участок улицы Чаренца до улицы Налбандяна.
Дорогие мои,
Лишение меня и моих друзей свободы, террор в отношении борющихся граждан, причинение ущерба их имуществу говорит о том, что созданный Сержем Саргсяном нелегитимный режим прилагает последние усилия для сохранения отнятой у народа власти.
Обожаемые граждане,
В ходе продолжительной борьбы я всегда верил в вас, в достижение единства в эти долгожданные и судьбоносные дни, верил, что у нас есть достоинство и что мы ничем не хуже цивилизованных наций.
Вот мой призыв: никогда, никогда, никогда не прекращайте борьбу, сделайте ваш шаг мирного неповиновенияы и отвергните Сержа и его систему!
Наша победа близка. Выходите на улицу! Вы – хозяева этой страны!
Любящий вас гордый гражданин РА Давид Санасарян”.
Напомним, что Давид Санасарян был задержан вчера в полночь. Он подозревается по чч. 1-2 ст.225 и ст. 225.1 УК РА (организация массовых беспорядков, применение в ходе них насилия одним из участников беспорядков, поджог, погром, уничтожение или причинение вреда имуществу и т.д.).
Начиная с 13 апреля в Ереване не прекращаются акции протеста и митинги. Осуществляемые в ходе них действия власти квалифицирует как массовые беспорядки. Сегодня были задержаны депутаты Национального Собрания Никол Пашинян, Арарат Мирзоян и Сасун Микаелян. Задержаны также активисты Армен Григорян, Давид Санасарян, Тигран Мазманян и др.