Ոստիկանությունը պնդում է, որ իրենց տրանսպորտային միջոցներ են տրամադրել կամավոր կերպով
Ոստիկանությունը մեկնաբանել է ցույցերի ժամանակ երթուղայիններ, տուրիստական գործակալությունների մեքենաներ ու պատվերով ավտոբուսներ օգտագործելու մասին լուրը՝ հայտնելով, որ սեփականատերերն այդ մեքենաները կամավոր կերպով են հանձնել ոստիկանությանը:
Հիշեցնենք, որ վերջին երկու շաբաթների ընթացքում Երևանում ընթացող բողոքի զանգվածային ցույցերի ժամանակ ոստիկանության զորքերը տեղափոխվում էին երթուղայիններով, տուրիստական ընկերությունների մեքենաներով ու պատվերով ավտոբուսներով: Սեփականատերերը կամ դրանք շահագործող ընկերությունների տնօրենները մեզ հետ զրույցում ասել են, որ համաձայնություն չեն տվել ոստիկանությանը՝ իրենց մեքենաներն օգտագործելու համար: Չնայած դրան՝ ոստիկանությունը վստահեցնում է, որ նրանց չի պարտադրել տրամադրել իրենց գույքը:
«Տրանսպորտային միջոցների սեփականատերեր հանդիսացող առանձին կազմակերպություններ և անհատ անձինք նշված գույքը կամավորության սկզբունքով հանձնել են ոստիկանության ժամանակավոր և անհատույց օգտագործմանը»,- «Հետք»-ի հարցմանը պատասխանել է ոստիկանության լրատվության վարչությունը՝ հղում անելով «Ոստիկանության մասին» օրենքի 7-րդ հոդվածին, որի համաձայն՝ քաղաքացիները և իրավաբանական անձինք ոստիկանության խնդիրների իրականացմանը կարող են մասնակցել կամավորության սկզբունքով:
Ոստիկանությունը, սակայն, չի մեկնաբանում սեփականատերերի՝ այս պատասխանին հակասող հայտարարությունները և չի պարզաբանում, թե ինչու են տրանսպորտային միջոցներ ունեցող անհատներն ու կազմակերպությունները որոշել անհատույց սպասարկել իրենց:
կարդացեք նաև՝ Երթուղայիններ, տուրիստական մեքենաներ և պատվերով ավտոբուսներ. ինչով են տեղաշարժվում ոստիկանության զորքերը |

Полиция утверждает, что транспортные средства были предоставлены добровольно
Полиция прокомментировала сведения об использовании в ходе акций протеста автобусов турагентств и автобусов на заказ, отметив, что собственники транспортных средств предоставили их полиции добровольно.
Напомним, что во время массовых акций протеста, которые проходили последние две недели в Ереване, силы полиции перемещались на маршрутных такси, микроавтобусах, туристических автобусах и автобусах на заказ. В беседе с нами руководители компаний и частные лица, эксплуатирующие эти транспортные средства, заверили, что не давали согласия на использование своего имущества на нужды полиции. Несмотря на это, полиция заявляет, что не оказывала давления в этом вопросе.
“Являющиеся собственниками транспортных средства отдельные организации добровольно передали указанное имущество полиции во временное и безвозмездное пользование”,- ответили на запрос Hetq.am в управлении информации Полиции РА.
Вместе с тем в управлении отказались прокомментировать противоречащие их ответу утверждения собственников и не пояснили, почему владеющие транспортными средствами организации и частные лица решили безвозмездно предоставить их силам правопорядка.