2004թ., դեկտեմբերի 30, ժամը 17:00:
«Աղջկաս առեւանգեցին միլիցեքը: Շենգավիթի միլիցեքը հինգ տարեկան երեխուս տարան»,-այգու մեջ լսվում էր կնոջ ձայնը: Արտասվողը Ռուզաննա Այդինյանն էր:
Ռուզանը բարձրաձայն հեկեկում էր ու հայհոյում ոստիկաններին: Նրա հինգ տարեկան աղջկան' Մարիաննա Պետրոսյանին, ոստիկանները զոռով վերցրել էին:
Աղջիկը մոր' Ռուզանի դրդմամբ փող էր մուրում, ու ոստիկանները վերցրել էին երեխային մանկատուն տանելու համար: Ռուզանին շրջապատող մյուս թափառաշրջիկները հանգստացնում էին նրան՝ ասելով, որ երեխան ապահով տեղում է: Առհասարակ, Հայաստանի իշխանությունների համար երեխային մորից վերցնելը հարցի լուծման ամենահեշտ ձեւն է: Վերեւից հրահանգ կա, որ փողոցում թափառաշրջիկ, մուրացկան երեխա չպետք է լինի, ուրեմն չպետք է լինի: «Ինձ քիչ ժամանակ է մնացել ապրելու, ես ուզում եմ երեխաս կողքիս լինի»,-գոռաց Ռուզանը, երբ փորձեցի հանգստացնել նրան: Կրակի շուրջ նստած են Միքոն, Նատաշան (որի մայրը ռուս է, իսկ հայրը' Կուբանի կազակ), լիտվուհի Ալգան, իսկ Ռուզանը կանգնած լալիս է: Նա հոգեպես անհավասարակշիռ վիճակում էր, հետո զրույցում ասաց, որ հոգեբուժարանում էլ է պառկել եւ հաշվառված է այնտեղ: Իսկ թե ինչպես է հայտնվել փողոցում, դժվար էր նրանից իմանալ. նա միայն աղջկա մասին էր խոսում:
Բաշը
Ծառերի տակ հավաքված են թափառաշրջիկները: Այստեղ է քաղաքի ամենահայտնի բոմժը' Բաշը:
Շատ թափառաշրջիկների վկայությամբ՝ Բաշը քաղաքում ամենահարգված բոմժն է: Նա ժամանակին էլ, երբ դեռ այս կյանքով չէր ապրում, հայտնի էր քաղաքի կենտրոնում: «Հացով մարդ էր»,- նրա մասին ասում էին ժամանակ առ ժամանակ Բաշին բարեւելու եկած, նրա առողջության մասին հարցուփորձ անող Կենտրոնի բնակիչները:
Լաթերի մեջ, շների հետ փաթաթված էր նաեւ նրա մոտ ընկերը' Նորոն:
Հենց այդ ժամանակ ոստիկանական մեքենան, ազդանշանները միացրած, մտավ կամերային երաժշտության տան բակ: Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Բաղդասարյանին էին ուղեկցում: Քիչ հետո երեւացին ԱԺ նախագահն ու Մշակույթի նախարար Հովիկ Հովեյանը: Երեւի Ամանորի ինչ-որ միջոցառում էր այնտեղ:
Կրակի շուրջ նստած բոլոր բոմժերը հայհոյախառն բառերով փորձում էին լռեցնել Ռուզանին, սակայն չէր հաջողվում: Հետո այդ աղմուկին խառնվեց քնից արթնացած Բաշը. «Մի՛ խոսա, ասում եմ, վե՛րջ, սուս մնացե՛ք»: Սակայն Բաշի ասածն արդեն բանի տեղ դնող չկար: Այնքան շատ էին օղի խմել, որ բոլորն էլ ուզում էին խոսել: Այսպես է ամեն օր, որովհետեւ եթե չխմեն, չեն դիմանա ցրտին: Բոմժերին փողոցում պահողը օղին է, եթե չխմեն, մի օր էլ չեն դիմանա:
Մեր հաջորդ հանդիպմանը' հունվարի 2-ին, Բաշի ծննդյան օրն էր, եւ մենք կրակի շուրջը նշեցինք նրա ծնունդը: Բաշը շատ վատ էր, նրա ասելով՝ ամբողջ մարմինը ցավում էր:
Նորոն
Երեւանցի Նորոն մի քանի տարի առաջ Զեյթունում էր ապրում. «Փոքր եղբայրս թավանի տակ էր, ստիպված տունս ծախեցի: Ընտանիքս էլ' կինս, երկու աղջիկներս եւ տղաս, Ֆրանսիայում են, ապրում են Ստրասբուրգում: Այնտեղ ապրում են ընտիր, հայկական հեռուստաալիքն էլ նայում են»,-վերջին նախադասությունը հպարտությամբ արտաբերելով ասաց Նորոն:
«Քեզ չեն օգնու՞մ»,- հարցնում եմ:
«Ինձ պետք չի իրենց օգնությունը»,- կտրուկ պատասխանում է:
Հասկացա, որ չեն օգնում, նեղացած պատասխան էր:
«Իսկ քեզ չեն ուզու՞մ տանել»: «Ես չեմ ուզում գնալ»,- լսվեց պատասխանը:
Նորոն ծառայել է Ղարաբաղում' Ժիրայր Սեֆելյանի ջոկատում: Նա ջոկատի դարբինն էր:
Միքոն
32-ամյա Միքոն Սպիտակից է, իսկական անունը Վահան է, ազգանունը՝ Շիրոյան: «Երեւանյան» պերիոդիկ հիվանդությամբ է տառապում: Նա հաշվառված է, սակայն չի կարողանում դեղերը ստանալ:
«Գնացի հիվանդանոց, փող են ուզում: Դեղ չեն տալիս, ասում են՝ ուղեգիր պիտի բերես Սպիտակից, այնտեղ էլ չեն տալիս, ինչ-որ տեղեկանքներ են ուզում սոցիալական ապահովությունից, ես էլ չեմ կարողանում վերցնել»: Հինգ տարի Միքոն Երեւանում է ապրում, փողոցներում է. «Սկզբում ընկերոջս տանն էի, հետո նա ամուսնացավ: Ես ստիպված փողոցում հայտնվեցի: Սպորտսմեն եմ, Հայաստանի հնգակի չեմպիոն, ուժային եռամարտ սպորտի վարպետ եմ»:
Միքոն թոշակ չի ստանում՝ չնայած երրորդ կարգի հաշմանդամ է: Տեղեկանքներ են ուզում, չի կարողանում վերցնել, տեղից տեղ են ուղարկում, որովհետեւ գրանցված է Սպիտակում:
«Եթե կարող եք, օգնեք մի քանի օրով գնամ հիվանդանոց պառկեմ, լավ չեմ: Սիրտս լավ չի»,-հեւալով խնդրում է Միքոն:
Երկրորդ այցելության ժամանակ նա, լաթերի մեջ գետնին պառկած, հեւում էր ցավից:
Ալգան
Ալգան թափառաշրջիկ չէ, նա բժիշկ է եւ երբեմն այցելության է գալիս այստեղ գտնվողներին: «Որպես բժիշկ՝ ես ուզում եմ ասել, որ այս մարդիկ բոլորը հիվանդ են եւ պետք է թոշակ ստանան»,-ասում է Ալգան: «Այդ պաշտոնյաները մենակ իրենց գրպաններն են լցնում, լցնում են հենց սրանց նմանների հաշվին, ես բժիշկ եմ աշխատել եւ գիտեմ, թե ինչ է կատարվում: Հազար տեղեկանքներ են պահանջում, ձգձգում, որ չօգնեն այս մարդկանց: Ինչո՞ւ է մեր երկրում տասնյոթ տոկոսով աճել տուբերկուլյոզը: Սրանցից քանի՞սն են հիվանդ տուբերկուլյոզով, ո՞վ գիտի, ո՞վ է սրանց հետազոտել: Ես նրանց կողքով անտարբեր չեմ կարող անցնել, ես չեմ կարող, որպես բժիշկ չեմ կարող անցնել, հիմա եկել եմ, մի շոկոլադի տուփ եմ բերել նրանց Նոր տարին շնորհավորելու, ուրիշ բան չեմ կարող անել: Նստում եմ կողքները, հետները մի բաժակ բան եմ խմում, հանգստանում եմ: Նրանց հետ շփվելը ինձ մի տեսակ հանգստություն է բերում»,-շարունակում է Ալգան:
«Գիտե՞ս, այս մարդկանց մեծ մասը սահմանային վիճակում է, եւ նրանց մեղադրելը անմտություն է: Նրանց չպետք է մեղադրել, տե՛ս թե ինչպես են հոգ տանում միմյանց մասին: Իրար ծածկում են, ջուր տալիս: Մեղավորներ նրանց մեջ մի՛ փնտրիր, մի՛ փնտրիր, մեղավորը պետությունն է, կառավարությունն է: Ես լիտվացի եմ, իմ ամուսինը հայ է, քսանհինգ տարի Հայաստանում եմ, հիմա ես տատիկ եմ: Ես բժիշկ-կարդիոլոգ եմ, մայրս, որ ապրում է Լիտվայում, ութսուն դոլար թոշակ է ստանում: Նա հպարտությամբ է դա ինձ ասում, որովհետեւ պետությունը գնահատել է նրա աշխատանքը»:
Հարցնում եմ' երեխաներդ այստե՞ղ են: «Ո՛չ, փա՜ռք Աստծո, որ այստեղ չեն, Պալանգայում են ապրում: Քայլի՛ր Երեւանի փողոցներով, ամեն քայլափոխի ռեստորաններ են, սաունաներ, բարեր, բենզալցակայաններ, իսկ Հայաստանը դարձել է մուրացկան, «դեշովկա» (էժանագին): Մուրում է բոլոր երկրներից»,- ասում է արդեն գինովցած Ալգան:

Don't look for the guilty among them . It's the government's fault
"Policemen kidnapped my daughter," a woman was weeping in the park. "Officers from the Shengavit Police Department took my five-year-old child away."
The woman's name was Ruzan Aidinyan. She was sobbing loudly and cursing the police, who had forcibly taken her daughter, Marianna Petrosyan. Ruzan had been making the girl beg, and the police had come and taken her to an orphanage. Other homeless people were consoling Ruzan, saying that her daughter was in a safe place.
In general, the easiest way for the Armenian authorities to deal with the problem is to take a homeless child away from its parents. There is an order from high levels that there should be no homeless or beggar children on the streets, and that's the way it is.
"I don't have much time left and I want my child to be with me!" Ruzan shouted, when I tried to comfort her.
Miko, Natasha, whose mother is Russian and father is a Cossack from Kuban, and Alga, who is Lithuanian, were sitting around the fire and Ruzan, weeping, was standing at a distance. She was in an emotionally unbalanced state and said later in the conversation that she had been in a psychiatric hospital and was in fact registered there. But it was impossible to find out how she ended up on the streets - all she would talk about was her daughter.
Bash
The homeless people were gathered under the trees. Bash, the city's most famous bomzh, and the most respected, according to many homeless people, was among them. People say Bash was well known in central Yerevan in the past, before he began living this life. "He was a hospitable man," say Yerevan residents, who still come to see him from time to time.
Bash was one of two people lying down wrapped in old clothes, with their arms around dogs. The other was his best friend, Noro. At that moment a police car with its siren on entered the yard of the Chamber Music Hall accompanying the car of Speaker of Parliament Speaker Artur Baghdasaryan. Baghdasaryan emerged, and with Minister of Culture Hovik Hoveyan entered the hall, for a holiday concert, I suppose.
All the tramps sitting around the fire were shouting and trying to silence Ruzan, but in vain. Then Bash woke up and joined in the clamor. "Stop talking! That's enough! Keep quiet!" But no one paid attention to what Bash was saying. They had drunk a lot of vodka and every one wanted to talk. They drink every day, because if they don't, they can't stand the cold.
When we visited them again on January 2 nd , it was Bash's birthday and we celebrated it sitting around the fire. Bash was feeling very bad. He said his entire body was aching.
Noro
Noro is from Yerevan. He was living in the Zeytun District until a few years ago. "My younger brother had a gambling debt and I had to sell my house. My family - my wife, two daughters, and a son are in France . They live in Strasbourg . They have a decent life there, and they even watch Armenian TV channels there," Noro said, uttering the last sentence with pride.
"Don't they help you?" I asked.
"I don't need their help," Noro said abruptly. I realized that they didn't help him, and I sensed resentment in his voice.
"Don't they want to invite you there?"
"I don't want to go," he answered.
Noro faught in the war in Karabakh, in Zhirair Sefelian's detachment.
Miko
32-year-old Miko is from Spitak. His real name is Vahan Shiroyan. He has Familial Mediterranean Fever (the Yerevan Disease).
He is registered as a patient but cannot get his medicine. "I went to the hospital, but they want money. They don't give me medicine, because they say I have to bring a transfer assignment from Spitak. But they won't give that to me in Spitak, because they ask for some social security papers which I can't get."
Miko has been living in the Yerevan streets for five years. "At first I was staying at my friend's apartment, but he got married. So I found myself on the streets. I was an athlete. I was Armenia 's champion five times. In the triathlon." Miko receives no pension although he is a third degree invalid. They keep sending him from one place to another, but he can never get the papers he needs, since he is registered in Spitak.
"If you can, help me get admitted to a hospital. I don't feel well. I have pain in my heart," Miko said, visibly short of breath.
When we visited him a second time he was lying on the ground wrapped in old clothes, moaning in pain.
Alga
Alga is not homeless. She is a doctor who comes sometimes to visit the people who live here. "As a doctor I can say that these people are all sick and they should all be receiving pensions," Alga said. "These officials only think about lining their own pockets, and they do so at the expense of people like this. I worked as a doctor and know what goes on. They demand numerous papers, and references; they drag out the process in order not to help these people. Why has the number of tubercular patient increased by 17 percent in our country? How many of these homeless people have tuberculosis? Who knows? Who has examined them? I can't walk by these people indifferently. Today I brought a box of chocolates to wish them a Happy New Year. What else can I do? I sit with them, have a glass of wine and relax. Spending time with them makes me feel better," Alga explained.
"You know, most of them are on the verge of death, and it is senseless to blame them. You shouldn't blame them-look how they take care of each other. They cover each other up, give each other water. Don't look for the guilty among them. It's not their fault; it's the state's, the government's fault. I'm Lithuanian, my husband is Armenian, I have lived in Armenia for twenty-five years, and now I'm a grandmother. I'm a cardiologist. My mother lives in Lithuania and receives eighty dollars a months in pension. She told me about it with pride, because the state has appreciated her work."
"Are your children here?" I asked.
No, thank God! They're not here. They live in Palanga. Take a walk around the streets of Yerevan . There are restaurants, saunas, bars, and gas stations at every turn, but Armenia has become a worthless beggar. It begs from every country," Alga said, already feeling the wine.