Նիկոլ Փաշինյանը պնդում է՝ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը ճնշել են պատգամավորներին
Մեկնարկել է ԱԺ հատուկ նիստը, որի օրակարգում է վարչապետի ընտրության հարցը։ Առաջադրված միակ թեկնածուն «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն է։ Ընդդիմադիր «Ծառուկյան» և «Ելք» խմբակցությունները, ինչպես նաև ՀՀԿ-ի նախկին կոալիցիոն գործընկեր ՀՅԴ-ն կողմ են քվեարկելու Փաշինյանի թեկնածությանը, իսկ քաղաքական մեծամասնությունը՝ ՀՀԿ-ն, դեռ չի հայտնել իր որոշման մասին։
Ազգային ժողովի 105 պատգամավորներից գրանցվել է 102 պատգամավոր։ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն աննախադեպ երևույթ որակեց այն, որ խորհրդարանական մեծամասնությունը թեկնածու չի առաջադրել, և միակ թեկնածուն քաղաքական փոքրամասնության թեկնածուն է։
«Իրադարձությունների ամենալարված պահերին էլ մենք հանդուրժողականություն և զսպվածություն ենք ցուցաբերել միմյանց հանդեպ, ինչը զարմացրել է ողջ աշխարհին, հորդորում եմ այսօրվա քննարկումներում ևս զուսպ լինենք միմյանց հանդեպ, հարգենք միմյանց խոսքը, մենք պարտավոր ենք հանդուժողականության մթնոլորտում անցկացնել քննարկումները»,- ասաց Բաբլոյանը։
Փաշինյանի թեկնածությունը խորհրդարանին ներկայացրեց «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արարատ Միրզոյանը՝ ընդգծելով, որ վերջին օրերին հանրությունը ոտքի է կանգնել հանուն արժանապատվության։
«Այսօր պատիվ ունեմ ներկայացնել համաժողովրդական շարժման թեկնածուին՝ Նիկոլ Փաշինյանին, թեկնածություն, որը ԱԺ-ում առաջադրել է «Ելք» խմբակցությունը, սատարելու մասին հայտարարել են «Ծառուկյան» և «ՀՅԴ» խմբակցությունները, իսկ առնվազն չխոչընդոտելու մասին հայտարարել է ՀՀԿ-ն»,- ասաց նա։
«Ես խնդրում եմ բոլորիդ դադարեցրեք ինքնապաշտպանական ակցիան այս փոփոխություններին, պաշտպանեք հայոց պետականությունը գոնե առաջիկա ժամերի ընթացքում, մի առաջնորդվեք նեղ խմբային շահերով», - ասաց Միրզոյանը՝ կոչ անելով կողմ քվեարկել Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությանը։
ՀՀ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում հիշեցրեց, որ ուղիղ մեկ ամիս առաջ Գյումրիից մեկնարկած քայլերթը «դրամատիկ կերպով» փոխեց ներքաղաքական իրավիճակը, միայն ՔՊ-ականների քայլարշավը հետագայում վերածվեց հարյուր հազարավոր քաղաքացիների հանրահավաքային պայքարի։
Փաշինյանը ներկայացրեց պայքարի ժամանակագրությունը՝ փողոցներ շրջափակելուց մինչև նստացույցներ, դասադուլներ, գործադուլներ, Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը, ապա Կարեն Կարապետյանի կողմից դիրքեր չնահանջելը։
«Սակայն ժողովրդի պահանջը ոչ թե անձին որևէ անձով փոխարինելն էր, այլ բիրտ համակարգը արմատախիլ անելը։ Մինչև հիմա քաղաքական մեծամասնությունը մուկն ու կատու է խաղում՝ չհայտարարելով ինչպես են քվեարկելու։ Հասկանալով իրավիճակի նրբությունը, ելնելով ազգային համերաշխության գաղափարաբանությունից` մենք բոլոր հնարավորությունները ստեղծել ենք, որպեսզի Սերժ Սարգսյանն ու ՀՀԿ վերնախավն արժանապատիվ հեռանան»,- ասաց Փաշինյանը։
Փաշինյանի վստահեցմամբ՝ նախկին նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը սպառնում են պատգամավորներին, որպեսզի վերջիններս իր թեկնածությանը կողմ չքվեարկեն։
«Ըստ օդում կախված լուրերի՝ Սերժ Սարգսյանն ու Ռոբերտ Քոչարյանը ճնշումներ են սկսել գործադրել բոլոր խմբակցությունների պատգամավորների վրա՝ սպառնալով որևէ կերպ չքվեարկել ժողովրդական թեկնածուի օգտին»,- ասաց նա։
Փաշինյանը կոչ արեց շարժման հանդուժողականությունը որպես թուլություն չմեկնաբանել։
«Ձեր այդ փորձերը կարող են բերել անկանխատեսելի հետևանքների, ձեր պահքվածքը քաղաքական ցունամիի պատճառ դառնալ»,- ասաց նա։

Никол Пашинян утверждает, что Роберт Кочарян и Серж Саргсян оказали давление на депутатов
Начало работу специальное заседание Национального Собрания, в повестке которого стоит один вопрос – выборы премьер-министра. Единственный кандидат на этот пост – руководитель фракции “Елк” Никол Пашинян. Оппозиционные фракции “Царукян” и “Елк”, а также бывший коалиционный партнер Республиканской партии Армении АРФ Дашнакцутюн заявили о том, что будут голосовать за Никола Пашиняна. Что касается составляющей политическое большинство фракции РПА, то она пока не приняла решение по этому вопросу.
Из 105 депутатов НС зарегистрировались 102 депутата. Председатель парламента Ара Баблоян назвал беспрецедентным то обстоятельство, что парламентское большинство не выдвинуло кандидата, и единственным кандидатом является представитель политического меньшинства.
Кандидатуру Пашиняна в Национальном Собрании представил депутат фракции “Елк” Арарат Мирзоян. Он подчеркнул, что в последние дни общество встало на борьбу в защиту своего достоинства.
“Сегодня я имею честь представлять кандидата общенародного движения Никола Пашиняна, которого выдвинула фракция “Елк”. О поддержке его кандидатуры заявили фракции “Царукян” и АРФ Дашнакцутюн, а Республиканская партия заявила о том, что как минимум не будет чинить препятствия”,- сказал Мирзоян, призвав депутатов проголосовать за Никола Пашиняна.
Кандидат на пост премьера в своем выступлении напомнил о том, что начавшаяся месяц назад акция, в ходе которой он пешком отправился из Гюмри в Ереван, привела к “драматическому изменению внутриполитической ситуации”. Пеший поход, в котором участвовали только члены партии “Гражданский договор”, в дальнейшем перерос в митинговую борьбу с участием сотен тысяч граждан.
Пашинян представил хронологию борьбы – от перекрытия улиц до сидячих пикетов, забастовок, бойкота занятий, отставки Сержа Саргсяна, неуступчивости Карена Карапетяна.
“Однако требование народа состоит не в замене одной личности на другую, а в искоренении жесткой системы. Осознавая деликатность ситуации, мы, исходя из идеи национальной консолидации, создали все возможности для достойного ухода Сержа Саргсяна и элиты Республиканской партии”,- сказал Пашинян.
Кандидат выразил уверенность в том, что бывшие президенты Роберт Кочарян и Серж Саргсян угрожали депутатам, чтобы те не голосовали за его кандидатуру.
“Согласно витающим в воздухе сведениям, Серж Саргсян и Роберт Кочарян начали оказывать давление на депутатов всех фракций, требуя, чтобы они голосовали каким-либо образом за кандидата народа”,- сказал лидер фракции “Елк”.
Он призвал не воспринимать толерантность движения как признак слабости.
“Эти ваши попытки могут привести к непредсказуемым последстями. Ваше поведение может вызвать политическое цунами”,- сказал Никол Пашинян.