Երիտասարդները Փաշինյանի կառավարությունից արդարություն են ակնկալում
Ապագա լրագրող Մհեր Թարոյանը, Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետ ընտրվելու դեպքում, տարբեր ակնկալիքներ ունի, բայց առաջին հերթին արդարության վերականգնմանն է սպասում։
«Դատական ոլորտից մինչև ստվերային տնտեսության վերացում բազմաթիվ խնդիրներ ունենք, որոնք առաջնահերթ լուծում են պահանջում, բայց ամենակարևոր փոփոխությունը, որ ակնկալում եմ Փաշինյանի կառավարությունից՝ արդարության վերականգնումն է»,- ասում է Մհերը։
Արդարության հաստատմանն է սպասում նաև 19-ամյա Հայարփի Բաղդասարյանը։ Նրա հիմնական մտահոգությունը քաղբանտարկյալների ազատ արձակման հարցն է։
«Երբ քաղաքական այս բոլոր ընթացակարգերը բարեհաջող ավարտվեն ու արտահերթ ընտրություններից հետո նոր կառավարություն ձևավորվի, մարտի 1-ի գործի լուրջ քննություն ու մեղավորների պատժի կազմակերպում եմ ակնկալում։ Պետք է լրջորեն զբաղվել նաև քաղբանտարկյալների ու մասնավորապես՝ Գևորգ Սաֆարյանի ազատ արձակման խնդրով»,- նշեց Հայարփին։
Հանրապետության հրապարակում վարչապետի ընտրության քվեարկությանը սպասող Գևորգ Դավթյանը փոփոխություններ սպասում է բոլոր ոլորտներում ու վստահ է, որ Փաշինյանի ընտրության պարագայում դրանք կիրականանան։
«Հանրապետականները բոլոր ոլորտներում էլ թերացել են ու բացթողումներ ունեցել, և մեզ համակարգային փոփոխություններ են պետք։ Իսկ պարոն Փաշինյանը ժողովրդի ներկայացուցիչն է ու վստահ եմ՝ նա մեզ դեպի մեծ բարձունքների կտանի»,- ասում է Գևորգը։
Հանրապետության հրապարակում վաղ առավոտից բազմաթիվ երիտասարդներ են հավաքվել ու սպասում են վարչապետի ընտրության քվեարկությանը։

Young People Speak Up; What They Expect from Pashinyan, the Prime Minister
There are thousands of young people, now gathered in Republic Square, waiting to see who their country’s next prime minister will be.
Their expectations range the gamut- reforms in agriculture, legal, health and other spheres, but they are confident in one thing. If these reforms take place, they will not emigrate.
Budding journalist Mher Taroyan has a list of expectations in case Nikol Pashinyan is elected prime minister, with the restoration of justice being the most important.
19-year-old Hayarpi Baghdasaryan is also awaiting justice, and she stresses the importance of granting freedom to political prisoners.
She says, "When all these political procedures end successfully, and the snap elections are held, resulting in a new government, I expect serious investigation into the case of March 1 (referring to March events of 2008, when 10 people were killed- ed.) and the punishment of those who are guilty.” Hayarpi is also concerned with the need to free political prisoners, particularly Gevorg Safaryan.
Gevorg Davtyan is confident that Pashinyan's election will bring positive changes in all spheres. "The Republicans have failed in all the spheres. Mr. Pashinyan represents people and I am sure he will take us to high peaks,” says Gevorg.