Ատոմ Էգոյանի ուղերձը հայ ժողովրդին
Իմ քույրեր և եղբայրներ: Անկախ այսօրվա արդյունքներից, ես լի եմ ձեր ունեցած ձեռքբերումների համար հպարտությամբ: Դուք պատմություն եք կերտել, և աշխարհի հայացքը ձեզ է ուղղված: Առջևում սպասվող ճանապարհը խոչընդոտներով լի պիտի լինի, բայց ես` Սփյուռքի իմ բոլոր հայրենակիցների պես, այստեղ եմ` պատրաստ սատարել ձեզ հնարավոր բոլոր ձևերով: Հպարտացե'ք այս հավատով ունեցած ձեր ձեռքբերումներով, վստահե'ք ձեր իսկ խելամտությանը, ձեր սեփական ոգուն և մեր սիրելի Հայաստանում ավելի լավ կյանքի ձեր ցանկությանը: Դուք ինքներդ ձեզ հաստատեցիք` որպես ավելի լավ և ազնիվ ուղու արժանի ժողովուրդ: Մենք այստեղ ենք` պատրաստ այս ուղին ձեզ հետ անցնելու։
Այսօր հետևելով, թե ինչպես էիք դուք Երևանի Հանրապետության հրապարակում և ողջ երկրում ուղիղ հեռարձակմամբ լսում Խորհրդարանում հնչած հարցուպատասխանը՝ ես ժողովրդավարության հաղթարշավ տեսա: Ձեր միասնական ոգին այսօր արտահայտվեց և լսելի եղավ դժկամ իշխանությունների կողմից: Դա արդեն մեծ առաջընթաց է:
Խալիլ Ջիբրանն ասում է. «Վախը բնակվում է ձեր սրտերում և ՈՉ վախեցողների ձեռքում»։ Նախորդ շաբաթներին ես տեսա այս վախի հաղթահարումը և մեր միասնական ոգու դրսևորման հսկայական առաջընթացը:

Atom Egoyan to People of Armenia: "You have made history and the eyes of the world are upon you"
To my brothers and sisters. Whatever the result today, I am full of pride for what you have accomplished so far. You have made history and the eyes of the world are upon you. The road ahead will be full of challenges, but I am here - like all of my diasporan compatriots - to support in any way we can. Take pride in all you have accomplished with such belief and trust in your own intelligence, your own spirit and your own desire for a better life in our cherished Hayasdan. You have chosen yourself to be deserving of a better and more honest path ahead. We are here to walk this path with you.
To watch you today listening to the questions and answers posed in the Parliament as the session was broadcast in Republic Square and all over the country was a triumph of democracy. Your collective spirit was expressed and heard at the highest level of a reluctant government. Such an important step forward!
Quote Khalil Gibran. "The seat of fear is in your heart and NOT in the hand of the feared." In the past weeks, I have seen this fear dispelled and a tremendous step forward has been taken in our collective spirit.