Նիկոլ Փաշինյանը և Իգոր Դոդոնը քննարկել են հայ-մոլդովական փոխգործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր
Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի նիստի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երկկողմ հանդիպում է ունեցել ԵԱՏՄ-ում դիտորդ-պետության կարգավիճակ ունեցող Մոլդովայի Հանրապետության նախագահ Իգոր Դոդոնի հետ:
Ինչպես տեղեկացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը, զրուցակիցները բարձր են գնահատել հայ-մոլդովական հարաբերությունների մակարդակը և կարևորել հետագա զարգացման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքների իրականացումը:
Նիկոլ Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարել նոր թափ հաղորդել երկկողմ տնտեսական փոխգործակցությանը և ընդգծել, որ այն չի համապատասխանում քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին: «Մենք պետք է համապատասխան քայլեր իրականացնենք տնտեսական ոլորտում համագործակցությունը խթանելու ուղղությամբ: Այդ առումով, կարևորում եմ երկկողմ միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեությունն ու առաջիկայում նիստի անցկացումը»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ Մոլդովայում դեսպանություն բացելու ՀՀ կառավարության որոշումը վկայում է այն մասին, որ մեր երկիրը պատրաստ է նոր ազդակ հաղորդել երկկողմ կապերին:
Իգոր Դոդոնը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին ՀՀ վարչապետի պատոնում ընտրվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ պաշտոնավարման ընթացքում: Մոլդովայի առաջնորդը նշել է, որ երկու երկրների միջև փոխգործակցությունը դինամիկ զարգանում է և հույս հայտնել, որ փոխշահավետ կապերը կշարունակեն ամրապնդվել և ընդլայնվել:
Նիկոլ Փաշինյանը և Իգոր Դոդոնը քննարկել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով հայ-մոլդովական համագործակցության օրակարգը: Զրուցակիցներն անհրաժեշտ են համարել իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը` մինչ այժմ երկու երկրների միջև ստորագրված շուրջ երկու տասնյակ համաձայնագրերին ու պայմանագրերին ավելացնելով նորերը:

Prime Minister's official website informs about the meeting of Prime Minister Nikol Pashinyan and Molovan President Igor Dodon in Sochi.
Highly appreciative of the current level of Armenian-Moldovan relations, the interlocutors stressed the need for implementing consistent work for their further development. Nikol Pashinyan considered it necessary to give fresh impetus to the bilateral economic cooperation, noting that it does not correspond to the present level of political relations.
“We must take appropriate steps to boost economic cooperation. In this regard, I attach great importance to the active work of the intergovernmental commission and its upcoming sitting,” Pashinyan said, adding that Armenian government’s decision to open an embassy in Moldova indicates that Armenia is prepared to add momentum to bilateral relations.
Igor Dodon congratulated Nikol Pashinyan on being elected as Prime Minister and wished him every success throughout his tenure. The Moldovan leader noted that the cooperation between the two countries is developing dynamically and expressed the hope that the mutually beneficial ties will continue to strengthen and expand.
Nikol Pashinyan and Igor Dodon discussed the Armenian-Moldovian cooperation agenda in both bilateral and multilateral formats. The interlocutors considered it necessary to extend the legal framework between the two countries, by complementing the nearly two dozen treaties and agreements signed between the two countries with new ones.