Բողոքի ակցիա՝ ընդդեմ Երևանի 2800-ամյակի առթիվ բարեկարգվող այգում կատարված ծառահատումների
Այս պահին քաղաքապետարանի շենքի դինաց հավաքվել են հարյուրավոր քաղաքացիներ, ովքեր պահանջում են քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հրաժարականը: Ցուցարարները արդեն տեւական ժամանակ է փորձում են մուտք գործել քաղաքապետարանի շենք, սակայն նրանց արգելում են: Ցուցարարները նշում եմ, որ տարածքում կան սադրիչներ, ովքեր արգելում են ցուցարարներին մտնել շենք եւ փորձում բախում հրահրել:
15:28
«Ելք» խմբակցության ավագանու անդամ Անի Խաչատրյանը քիչ առաջ քաղաքապետարանի շենքի առաջին հարկ հասնելով` մոտեցավ այնտեղ կանգնած` քաղաքապետարանի Քաղաքաշինության եւ հողի վերահսկողության վարչության պետ Հայկ Ասատրյանին եւ ասաց` «Քո բաժնի աշխատակիցները ցուցարարներին բրթելու համար չեն» եւ հեռացավ:
Խաչատրյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց, որ քաղաքապետարանի մուտքի դիմաց կանգնած տղամարդիկ ցուցարարներին արգելում են ներս մտնել: Նրա փոխանցմամբ՝ արգելողները այս բաժնի աշխատակիցներն են: Նրա խոսքով` քիչ առաջ այնտեղ կանգնած է տեսել այդ աշխատակիցներին, սակայն դժվարացավ նրանց անուններն ասել:
Նշենք, որ քաղաքապետարանի մուտքի դիմաց լարված իրավիճակ է, անծանոթ տղամարդիկ կանգնել են մուտքի մոտ եւ ցուցարարներին արգելում են ներս մտնել` փակելով ճանապարհը:
15:03
Այս պահին Երեւանի քաղաքապետարանի ներսում լարված իրավիճակ է: Քաղաքապետարանի դիմաց հավաքված ցուցարարներն ամեն կերպ փորձում են մտնել շենք, որքան էլ անվտանգության աշխատակիցները խիստ հսկողություն են սահմանել մուտքի մոտ:
14:50
Հարյուրավոր քաղաքացիներ են հավաքվել Երեւանի քաղաքապետարանի դիմաց: Նրանց արգելում են մուտք գործել շենք եւ միանալ քաղաքապետարանի ներսում բողոքի ակցիա իրականացնող ցուցարարներին: Ցուցարարները փակել են Արգիշտի եւ Գրիգոր Լուսավորիչ փողոցները, երթեւեկությունը դադարել է:
14:19
Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Սերգեյ Մակարյանը դիմել է ոստիկանությանը: Գրավոր դիմումում ասված է.
«Հարգելի պրն Օսիպյան,
օրենսդրության խախտմամբ տեղի է ունեցել ներխուժում՝ ՀՀ ոստիկանության կողմից պահպանվող պետական պահպանության օբյեկտ հանդիսացող Երևանի քաղաքապետարանի շենք` խոչընդոտելով քաղաքապետարանի աշխատանքի բնականոն ընթացքը։
Դիմում ենք Ձեզ՝ ձեռնարկելու միջոցներ ոչ օրինական գործողությունները դադարեցնելու և քաղաքապետարանի բնականոն գործունեությունը վերականգնելու համար»։
14:16
Երեւանի քաղաքապետարանի անվտանգության աշխատակիցները քաղաքապետարան եկած ցուցարարների նոր խմբին արգելում են մտնել շենք եւ միանալ Տարոն Մարգարյանի աշխատասենյակի առջեւ բողոքի ակցիա իրականացնողներին:
13:52
Երեւանի փոխքաղաքապետ Կամո Արեյանը ցուցարարներին առաջարկեց քաղաքապետարանի այլ մասնաշենքում հանդիպել Տարոն Մարգարյանին, փոխքաղաքապետերին եւ համապատասխան վարչության պետերին՝ հուզող խնդիրները լուծելու համար: Սակայն ցուցարարները հրաժարվեցին՝ ասելով, որ քաղաքապետին սպասում են այստեղ՝ իր աշխատասենյակի առջեւ:
13:28
13:24
Քաղաքապետարան մտած ցուցարարները Տարոն Մարգարյանի աշխատասենյակ են հասել եւ շարունակ բղավում են՝ Տարոն, հեռացիր: Ցուցարարները ձեռքերը վերեւ են պարզել՝ ցույց տալով, որ իրենց ակցիան խաղաղ է:
13:14
Ցուցարարներից ոմանք մտել են Երեւանի քաղաքապետարանի շենք եւ բղավում են` «Տարոն, հանցագործ», «Տարոն, իջիր»: Նրանք ցանկանում են այգու ծառահատումների վերաբերյալ պարզաբանում ստանալ անձամբ քաղաքապետից:
Չնայած փոխքաղաքապետ Դավիթ Օհանյանի եւ քաղաքապետարանի անվտանգության աշխատակիցների ջանքերին` ցուցարարները մտան քաղաքապետարան եւ այս պահին քաղաքապետարանի հարկերով բարձրանում են` վանկարկելով՝ «Տարոն, հեռացիր»:
13:08
12:51
Բողոքի ակցիայի մասնակիցներին Երեւանի քաղաղաքապետարանի բնապահպանական վարչության պետ Ավետ Մարտիրոսյանն ասաց, որ 40-45 բարձրարժեք ծառ է տնկվելու այգում, շատրվաններ են կառուցվելու եւ դրանց հարեւանությամբ տնկվելու են նոր ծառեր: Նրա փոխանցմամբ` հատված ծառերը փտած են եղել, 50 տարվա հնության եւ արդեն վտանգավոր էին: Ցուցարարները վարչության պետից հստակ ապացույցներ պահանջեցին, որ այդ ծառերը փտած են եղել: Նա նշեց, որ սեպտեմբերին նոր այգի կլինի եւ քաղաքացիները կտեսնեն, թե ինչպիսի տեսք այն ունի:
Այստեղ է նաեւ Երեւանի փոխքաղաքապետ Դավիթ Օհանյանը: Ցուցարարները պաշտոնյաներին մեղադրեցին առանց հանրային լսում կազմակերպելու նման ծավալի ծառահատում իրականացնելու համար:
12:28
12:14
Երեկ համացանցում հրապարակվեց Երեւանի Իտալիայի և Բեյրութի փողոցների միջնամասում, Երևանի 2800-ամյակի առթիվ բարեկարգվող այգու լուսանկարը, որից պարզ դարձավ, որ բարեկարգման աշխատանքների անվան տակ ծառահատումներ են կատարվել: Այդ փաստը շատերի զարմանքն ու զայրույթն առաջացրեց եւ այսօր արդեն բողոքի ակցիայի առիթ դարձավ:
Տասնյակ ցուցարարներ եւ բնապահպաններ են այժմ հավաքվել Երեւանի քաղաքապետարանի դիմաց: Ցուցարարների մի մասը քիչ անց պատրաստվում է գնալ այգի եւ ներսից տեսնել, թե ինչ վիճակում է այն, քանի ծառ է հատվել եւ ինչ աշխատանքներ են կատարվել:
Քաղաքացիները երեկ սոցիալական ցանցերում տարածում էին լուսանկար, թե ինչպիսին էր այգին մինչ Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի պաշտոնավարումը, և ինչ տեսք ունի այն այժմ:
Երեկ Երևանի քաղաապետարանը պարզաբանեց, որ մայրաքաղաքի Իտալիայի և Բեյրութի փողոցների միջնամասում գտնվող այգում իրականացվող հիմնանորոգման աշխատանքների շրջանակում, մասնագիտական համապատասխան եզրակացությամբ, հատվել են չոր և ծերացած ծառեր:
Քաղաքապետարանը հավաստիացնում է, որ բարեկարգման աշխատանքների շրջանակում նախատեսված է այգին համալրել քառապատիկ ավելի քանակությամբ նոր ու բարձրարժեք ծառերով, որոնք համահունչ են լինելու բարեկարգվող այգուն:
Ա. Մյասնիկյանի արձանի հետնամասում գտնվող Իտալիայի, Բեյրութի, Խորենացու և Գ. Լուսավորչի փողոցների սահմաններով պարփակված այգին բարեկարգվում է «Վարդանյան ընտանիք» բարեգործական հիմնադրամի կողմից և նվիրվելու է Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակին:

Акция протеста против вырубки деревьев в саду, который благоустраивается по случаю 2800-летия Еревана
16:03
В эти минуты напротив здания мэрии находятся сотни граждан, которые требуют отставки мэра Тарона Маргаряна. Демонстранты уже долгое время пытаются пройти внутрь, однако им не разрешают. По словам граждан, здесь находятся провокаторы, которые запрещают демонстрантам войти в мэрию и пытаются спровоцировать столкновение.
15:28
Член фракции “Елк” в совете старейшин Еревана Ани Хачатрян немногим ранее подошла к стоявшему на первом этаже здания мэрии начальнику управления по контролю за градостроительством и землей Айку Асатряну и заявила: “Твои сотрудники не для того, чтобы толкать демонстрантов”.
В беседе с Hetq.am Ани Хачатрян отметила, что стоящие перед входом мужчины запрещают активистам пройти в мэрию. По словам нашей собеседницы, стоящие у входа лица – сотрудники Айка Асатряна.
Отметим, что перед зданием мэрии напряженная ситуация. Стоящие там незнакомые мужчины запрещают активистам пройти в здание.
15:03
В эти минуты обстановка накалена и в самой мэрии. Стоящие у входа активисты пытаются пройти внутрь, несмотря на противодействие сотрудников службы безопасности.
14:19
Сотни демонстрантов собрались напротив здания мэрии Еревана. Им не разрешают войти в здание и присоединиться к активистам, которые проводят акцию протеста в самой мэрии. Демонстранты перекрыли улицы Аргишти и Григора Лусаворича.
Секретарь администрации столичной мэрии Сергей Макарян обратился в полицию. В заявлении, в частности, говорится: “В нарушение закона произошло проникновение в здание мэрии Еревана, являющейся объектом охраны со стороны полиции, что привело к нарушению нормальной работы”. В заявлении также содержалась просьба принять меры к прекращению незаконных действий.
Сотрудники службы безопасности городской администрации запрещают вновь прибывшим демонстрантам войти в здание и присоединиться к гражданам, проводящим акцию протеста перед кабинетом мэра Тарона Маргаряна.
14:16
13:52
Вмце-мэр Еревана Камо Ареян предложил участникам акции пройти в другой корпус мэрии и встретиться там с Тароном Маргаряном, вице-мэрами и начальниками соответствующих управлений для решения волнующих общественность вопросов, однако демонстранты отказались от этого предложения, заявив, что будут ждать мэра перед его кабинетом.
13:28
Здесь находятся вице-мэр столицы Давид Оганян и начальник управления информации и по связям с общественностью мэрии Артур Геворкян. Демонстранты занесли в кабинет мэра ветки срезанных в саду зеленых деревьев.
Оганян предложил активистам подняться в комнату для пресс-конференций и обсудить со специалистами вопрос благоустройства сада. Активисты заявили, что согласятся только в том случае, если на обсуждение придет мэр.
Оганян сказал, что мэр придет только в том случае, если объяснения специалистов не удовлетворят участников акции. Последние отклонили это предложение, сказав, что не уйдут до тех пор, пока не встретятся с Тароном Маргаряном.
13:24
Несколько демонстрантов вошли в здание мэрии Еревана и скандируют “Тарон – преступник!”, “Тарон, спускайся!”. Участники акции хотят лично от мэра услышать разъяснения по поводу вырубок деревьев.
13:14
Несмотря на усилия вице-мэра Давида Оганяна и сотрудников службы безопасности, демонстрантам удалось пройти в задние мэрии. В эти минуты они поднимаются по этажам и скандируют: “Тарон, уходи!”.
13:08
Начальник управления экологии столичной мэрии Авет Мартиросян заверил участников акции протеста, что в саду будут посажены 40-50 высококачественных деревьев, построены фонтаны, а по соседству с ними появятся новые деревья. По словам Мартиросяна, срезаны 50-летние сухие деревья. Демонстранты потребовали от начальника управления конкретных доказательств того, что эти деревья были высохшими. Авет Мартиросян отметил, что в сентябре здесь появится новый сад, и граждане увидят, какой он будет иметь вид.
12:51
Здесь же находится вице-мэр Давид Оганян. Акативисты обвинили чиновников в том, что те осуществилии масштабную вырубку деревьев без проведения публичных слушаний.
Некоторые граждане потребовали, чтобы Оганян подал в отставку из-за вырубки деревьев в таком количестве. “Мы хотим наши деревья, мы хотим наши столетние ивы!” – обратился к Оганяну один из активистов.
12:28
Демонстранты сорвали плакаты с информацией о работах по благоустройству сада, снесли жестяную ограду и зашли в сад, чтобы увидеть, что там происходит.
12:14
Вчера в сети появился снимок сада, расположенного на пересечении улиц Италии и Бейрута, где проводятся работы по благоустройству, приуроченные к 2800-летию Еревана. Снимок показал, что под видом благоустройства в саду срезаны многочисленные деревья. Этот факт удивил и возмутил многих граждан, которые сегодня собрались на акцию протеста.
Десятки демонстрантов и экологов находятся в эти минуты перед зданием мэрии Еревана. Часть из них собирается отправиться в сад, чтобы на месте увидеть, в каком он состоянии, сколько деревьев срезано и какие работы там ведутся.
Вчера пользователи соцсетей распространяли снимки с изображением сада до вступления Тарона Маргаряна в должность мэра и сейчас.
Вчера мэрия разъяснила, что работы по благоустройству сада, который находится на пересечении улиц Италии и Бейрута, проводятся в соответствии с заключениепм специалистов, что срезаны только старые и сухие деревья.
Мэрия заверила, что в рамках благоустройства предусмотрено посадить в саду в четыре раза больше высококачественных деревьев.
Сад, расположенный между улицами Италии, Бейрута, Хоренаци и Г.Лусаворича, благоустраивается на средства благотворительного фонда “Семья Варданянов” в качестве подарка к 2800-летию основания Еревана.