Ռաֆտինգը՝ նոր խթան Լոռու զբոսաշրջության զարգացման համար
«Ռաֆտինգը կարող է դառնալ զբոսաշրջային նոր խթան Հայաստանի ու հատկապես Լոռու զբոսաշրջության զարգացման համար»,- ասում է Հայաստանում առաջին անգամ ռաֆտինգի ծառայություն մատուցող լոռեցի Գևորգ Վարդանյանը: Նա Lori travel տուրիստական ընկերության հիմնադիրն է:
Այսօր վաղ առավոտից Լոռու մարզի Թումանյանի տարածաշրջանում՝ Դեբետ գետի վրա առաջին զբոսաշրջային խմբերը փորձարկեցին ռաֆտինգը: 12 կմ երկարությամբ մշակված երթուղին՝ Թումանյանից Սանահին, ռաֆտինգի մասնակիցներն անցան 1 ժամ 20 րոպեում:
Մասնակիցների գերակշիռ մասն առաջին անգամ էր ռաֆտինգ իրականացնում: Ու եթե մեկնարկից առաջ որոշակի մտավախություններ ունեին, ապա վերջնակետին հասնելուց հետո կիսվում էին հիացական տպավորություններով:
«Շատ լավ էր, կարևորը տղաները՝ մասնագետները բավականին լավ պատրաստված էին»,- ասում է Ռոզա Կարապետյանն ու վստահեցնում՝ վտանգավոր ոչինչ չկա, բոլորը կարող են մասնակցել ռաֆտինգին:
Դեբբի Գրիսըրը, ով ամերիկացի է, բայց արդեն երկու տարի է` ապրում է Երևանում, ասում է՝ այսօր անցկացրել եմ ամենազվարճալի ժամանցը՝ ժամանումիցս ի վեր, պարզապես հրաշալի օր էր:
Գ. Վարդանյանի խոսքով` գետի տվյալ հատվածը նախապես վրացի մասնագետների հետ փորձարկվել է ինչպես նախորդ, այնպես էլ այս տարի: Հաշվի են առնվել բոլոր ռիսկային կողմերը, ու գետն իր բարդության աստիճանով մասնագետների կողմից գնահատվել է 4 միավոր՝ 6 միավորանոց սանդղակում:
Այսօրվա բարեհաջող մեկնարկով ռաֆտինգի սեզոնը Լոռիում համարվեց բացված: Հունիսից ռաֆտինգի ծառայությունը մարզում կիրականացվի ամեն օր՝ կախված զբոսաշրջային ընկերությունների պատվերներից ու հետաքրքրվածությունից:
Ապագայում՝ հունիսի վերջին, զբոսաշրջային նոր ծառայություն մատուցող երիտասարդների թիմը նախատեսում է Լոռիում անցկացնել ռաֆտինգ-ֆեստ, որին կմասնակցեն ավելի քան 25 երկրներից ներգրավված թիմեր:
Ռաֆտինգային զարգացումները, սակայն, Լոռիում այսքանով չեն սահմանափակվի: Թիմը նախատեսում է պետական աջակցությամբ մարզում ստեղծել ռաֆտինգի կենտրոն, որը հագեցած կլինի անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումներով ու գույքով:
Մինչ սեզոնի ավարտը աշխատանքային խումբը նախատեսում է ռաֆտինգի համար նախատեսված երթուղին հասցնել 30 կմ-ի: Ռաֆտինգի հայ մասնագետների պատրաստման համար առաջիկայում Հայաստան կայցելեն փորձագետներ Բրազիլիայից: Այս հարցում լոռեցիներին աջակցում է ռաֆտինգի միջազգային ֆեդերացիան:
Այսօրվա ռաֆտինգի անցկացման հարցում Lori travel տուրիստական ընկերությանը աջակցում էին Թումանյանի ու Դեբեդի համայնքապետերը՝ Լևոն Ձավարյանն ու Աշոտ Ղազարյանը, նաև այլ անհատներ ու կազմակերպություններ:
Բեսիկ Կավելաշվիլին, ով վրացական զբոսաշրջության ու մասնավորապես ռաֆտինգի ոլորտում մեծ փորձառություն ունի, Լոռու Դեբեդը համարում է ռաֆտինգի համար հարմար գետ:
Փորձագիտական թիմի անդամներից Մեհրաբը, ում ռաֆտինգի թիմը բազմիցս միջազգային մրցաշարերում զբաղեցրել է մրցանակային տեղեր, ասում է՝ ի տարբերություն Հայաստանի, ռաֆտինգը Վրաստանում բավականին զարգացած է:
Վրացի մասնագետները վստահեցնում են՝ տեղացի գործընկերներին աջակցելու են, որպեսզի ռաֆտինգը կայանա նաև Հայաստանում:

Рафтинг: новый стимул для развития туризма в Лори
“Рафтинг может стать новым стимулом для развития туризма в Армении и в частности в Лори”,- отметил Геворк Варданян. Геворк первым организовал в Армении сплав по горным рекам.
Сегодня утром первая туристическая группа опробовала рафтинг на реке Дебед в Туманянском районе Лорийской области. Протяженность маршрута составила 12 километров. Участники рафтинга прошли это расстояние за 1 час 20 минут.
Подавляющая часть членов группы впервые участвовала в этом экстремальном виде спорта. И хотя до старта многие скептически относились к такому путешествию, по его завершении звучали только восхищенные мнения.
Участвовавшая в рафтинге Роза Карапетян очень лестно отозвалась о специалистах, заверив, что ничего опасного в таком путешествии нет и что в нем могут участвовать все желающие.
Американка Дебби Гриссор, которая живет в Ереване уже два года, заверила, что никогда еще не проводила такого веселого досуга.
Геворк Варданян сообщил, что в этом году, как в прошлом, данный участок реки был заранее опробован вместе с грузинскими специалистами. Учтены все риски, степень сложности реки оценена в 4 балла по 6-балльной шкале.
Сегодняшим успешным стартом сезон рафтинга в Лори уже считается открытым. С июня услуги по рафтингу будут оказываться каждый день в зависимости от заявок туристических компаний.
Занимающаяся этим экстремальным видом туризма молодая команда планирует в будущем организовать в конце июня рафтинг-фест с участием команд из более чем 25 стран.
До окончания сезона протяженность маршрута увеличится до 30 километров. Для подготовки специалистов в ближайшее время в Армению прибудут специалисты из Бразилии. В этом вопросе лорийцам поможет международная Федерация рафтинга.
Бесик Кавелашвили, один из опытных грузинских специалистов в этой сфере,  считает реку Дебед удобной для этого экстремального вида спорта.
А его коллега Меграб, чья команда неоднократно занимала призовые места в международных соревнованиях по рафтингу, отметил, что в Грузии, в отличие от Армении, рафтинг очень развит.
Грузинские специалисты заверили, что помогут армянским коллегам в деле становления рафтинга в нашей стране.