«Գոնե մի ծածկ լինի գլխիս վրա, մնացածը՝ ոչինչ, մինչեւ հիմա ո՞նց եմ ապրել, տենց էլ կապրեմ։ Մի հատ քոլիկ, մի բան տան, նստեմ դրա մեջ ու իմանամ, որ գլխիս տանիք կա, անձրեւին ու ցրտին դրսում չեմ»,-ասում է Ալլան։
Գյումրեցի Ալլան արդեն 6 տարի է ապրում է Երեւանի Կենտրոնական փոստի դիմացի պուրակում։ Ապրում է իր 12 շների հետ, ունի մի քանի ընկերներ, որոնք պարբերաբար այցելում են, օղի ու ջուր բերում։ Վեցերորդ տարին է' նա պառկած վիճակում է։ «Պատի վրայից ընկել եմ, աջ ոտքիս խնձորակը ջարդվել է։ Էդ ընկնելուս օրվանից պառկած եմ, հազիվ կարողանում եմ մեկ-մեկ փայտով ոտքի կանգնեմ։ Մի կարգին փայտ էլ չունեի, Կարմիր խաչից մի գերմանացի տղա տեսավ վիճակս, գնաց ինձ ձեռնափայտ բերեց, որ գոնե կարողանամ անհրաժեշտության դեպքում տեղիցս 2 քայլ անեմ»,-պատմում է Ալլան։
Պուրակում շատրվաններ կան, բայց ձմռանը դրանք չեն աշխատում: Հենց շատրվանների տակի ավազանում Ալլան մի հին թախտ է դրել ու պառկել: Նա շփվում է անցնող-դարձող բարի մարդկանց հետ, ովքեր ուշադրություն են դարձնում իր վրա, իսկ աշխարհի անցուդարձի մասին տեղեկանում է գլխավերեւում դրված կիսաջարդ ռադիոյից։ Չնայած օղու համար մեծ դժվարությամբ է փող գտնում, դրանից միշտ գումար է առանձնացնում մարտկոց գնելու եւ լուրերը լսելու համար: Բայց ռադիոն անսարք է, խոսողի ձայնից բարձր խշշոցն է լսվում։
Ալլան ծնվել եւ ապրել է Գյումրիում։ 17 տարեկանում «խուլիգանություն» է արել եւ ազատազրկվել։ «Հետո էնպես ստացվեց, որ անընդհատ տղաների հետ կռվում էի ու խուլիգանության համար դատվում։ Ի՞նչ թաքցնեմ՝ ընդհանուր 14 տարի նստել եմ»,-ասում է Ալլան։
1988թ.-ի երկրաշարժի ժամանակ Ալլան բանտում է եղել, իսկ նրա ընտանիքը մնացել է փլատակների տակ։ «Ժաժքը եղավ՝ հրաշքն էլ հետը,- ասում է նա,- ընտանիքս վերացավ, ես էլ մնացի լրիվ անտեր։ Էդ բանտում նստելը, փաստորեն, ինձ փրկեց»։ Բանտից դուրս գալուց հետո Ալլան դասավորել է իր կյանքը։ Դատախազության միջնորդությամբ փաստաթղթեր է ստացել, աշխատանք գտել եւ վարձով ապրել Երեւանի հանրակացարաններից մեկում։
«Հետո ամուսնացա աղբ հավաքող մի մարդու հետ ու սենց ընկա փողոցները։ Բերեց ինձ պադվալում ապրեցինք, հետո ինքը գողություն արեց ու փախավ, ես էլ մնացի»,-դառնությամբ հիշում է Ալլան։ Ամուսնու կատարած գողությունից հետո նկուղի տերը Ալլային վռնդել է: Այդ օրվանից նա դրսում է՝ շատրվանների տակ։ Ալլան շնորհակալ է հարակից շենքերի բնակիչներին, որ չեն անտեսում իրեն, ու ով ինչով կարողանում է, օգնում է։ «Ուտելիք են բերում ինձ ու շներիս։ Հավի հացն ու շշերը հավաքում եմ, առնողը գալիս է, ծախում եմ։ Ես էլ էդ փողով գազ եմ լցնում, օղի եմ առնում, խմում եմ, որ դիմանամ։ Ընկեր-տղերք ունեմ, որ օղի, ջուր են բերում, դե ես չեմ կարողանում քայլել»,-ասում է նա։ Չնայած նախընտրական քարոզարշավների ժամանակ շատերն են եկել Ալլայի մոտ, նկարահանել նրան՝ ցույց տալու համար, որ մտահոգված են Ալլայի նման մարդկանցով, բայց այս 6 տարիների ընթացքում ոչ մի բժիշկ չի ստուգել նրան։ Նա ոչ մի բժշկական օգնութուն չի ստացել։ Հնարավոր է, որ աջ ոտքի խնձորակը չի ջարդվել, կամ որոշակի բուժօգնությունից հետո նա կարող է հանգիստ քայլել, ինչ-որ տեղ աշխատել ու ապրել։ Տարիներով պառկած լինելը հանգեցրել է պառկելախոցերի առաջացման։
Նրա միակ ուրախությունն իր ունեցած շներն են։ «Իմ նման անտեր կենդանիներ են, ո՞նց չպահեմ, ախր կենդանի շունչ են, ինձ Աստված ու բարի մարդիկ են պահում, ես էլ իմ շներին,-ասում է Ալլան' իր 12 շներով շրջապատված,-մարդիկ օգնում են ու գնում, իսկ էս կենդանին մնում է հետս, իրենց հետ խոսում եմ, իրենց վրա ջղայնանում, մարդ եմ, էլի։ Իմ բարեկամն են, իմ հարազատը, շատ եմ սիրում սրանց, ո՞նց չսիրեմ. ամբողջ օրը իմ հետ են, իմ կողքին, Աստված ասում է, չէ՞' սիրի՛ր մերձավորիդ»:

"Just some kind of shelter, that's all I need; I can go on living like I do now," Alla said. " If they just give me a hut or something, I can sit inside it and know I have a roof over my head, I won't be outside in the rain and the cold."
Alla, from Gyumri, has been living in the park across from Yerevan's Central Post Office for six years now. She has twelve dogs, and a couple of friends who visit from time to time bringing water and vodka. She can hardly walk. "I fell off a wall and broke my right kneecap," she explained. "I've been laid up ever since. If I use a cane, I can barely manage to stand up. I didn't even have a good cane. A German guy from the Red Cross saw the shape I was in and brought me a cane, so I can take a couple of steps when I need to."
There are fountains in the park but they're turned off. Alla put an old couch in one of the fountains, and that's where she lay down. She interacts with the people who bother to stop and chat, and keeps up on world events on a broken-down radio. Though she has a hard time getting money for vodka, she always sets aside enough for batteries, so she can listen to the news. Her radio needs fixing, though, and all that comes out of the speakers right now is static.
Alla was born and raised in Gyumri. At seventeen, she was convicted of disturbing the peace and sent to jail. "Then I kept getting into fights with guys, and getting charged with hooliganism. I have nothing to hide: I was in prison for 14 years altogether," she said.
Alla was in prison during the 1988 earthquake, while her family was buried under the rubble. "A miracle happened along with the earthquake," she said. "My family was gone and I was left without a home. Being in prison actually saved my life." When she got out, Alla got her life together. Through the Prosecutor's Office, she got her papers, found a job, and rented a room in a Yerevan hostel.
"Then I married a garbage collector and ended up on the street. He brought me to live in a basement, and then he stole something and ran away, and I was left alone," Alla remembered sadly. Because of what her husband had done, the landlord kicked her out, and she's been living in the fountain ever since. Alla is grateful to the residents of nearby buildings for not ignoring her and for helping anyway they can. "They bring food for me and my dogs. I collect bread for chickens and bottles and sell them, and people come to buy them. I buy gas with the money and vodka. I drink so I can keep on going. I have some friends who bring water and vodka because I can't walk," she said.
In the six years she's been here, she's never received any medical care. People always come to visit during election campaigns, to videotape Alla and show how much they care about people like her, but no doctor has ever come to examine her leg. With treatment, she might be able to walk again, to recover from the ulcers cause by so many years of lying down, even to find a job and a place to live.
As it is, Alla's only happiness is her dogs. "They're homeless like me. Why shouldn't I take care of them? They're living creatures. Kind people and God take care of me, and I take care of my dogs," Alla said. "People help and then leave, but these animals stay with me. I talk to them. I get mad at them-I'm only human. They're my friends, my family. I love them very much. How could I not love them? They're by my side all day. God says 'Love thy neighbor', doesn't he?"