Կապանի կոմբինատի աշխատակիցները դադարեցրել են հացադուլը. բանակցող պատվիրակներ են ժամանել Ռուսաստանից
Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատի 6 աշխատակիցները դադարեցրել են երեկ սկսած հացադուլը, սակայն գործադուլը, որը մեկնարկել է ամսի 25-ին, շարունակվում է: Այս մասին քիչ առաջ մեզ հետ հեռախոսազրույցում հայտնեց կոմբինատի աշխատակիցներից մեկը, ով խնդրեց չհրապարակել անուն-ազգանունը:
Հիշեցնենք, որ կոմբինատի աշխատակիցները պահանջում են աշխատավարձերի 40 տոկոս բարձրացում:
Մեր զրուցակցի փոխանցմամբ՝ այսօր գործադուլի մասնակիցները 13-հոգանոց հանձնաժողով են կազմել, որն էլ հանդիպել է Սանկտ Պետերբուրգից Կապան ժամանած «Պոլիմետալ» ընկերությունների խմբի ներկայացուցիչներին: Հանդիպումը տեղի է ունեցել կոմբինատում: Աշխատակցի ձևակերպմամբ՝ բանակցությունները մի քանի փուլով են ընթացել: Առաջին փուլում ընկերությունը հայտնել է, որ աշխատավարձերը 10 տոկոսով կբարձրացնի: Գործադուլի մասնակիցները չեն համաձայնել այս առաջարկին, հայտնել են, որ պետք է լսեն նաև հացադուլավորների պահանջը: Ընկերության ներկայացուցիչները ուղիղ կապով խոսել են հանքի ներսից հացադուլի մասնակից 6 անձանց հետ: Դրան հաջորդել է քննարկումների երկրորդ փուլը:
Գործադուլի մասնակցի ասելով՝ իրենց հետ հանդիպել է «Պոլիմետալի» արտադրության գլխավոր պետը: Գործադուլավորները նրան առաջարկել են վերանայել գիշերային հերթափոխի վարձատրությունը, հանքում աշխատանքի վտանգավորության համար վարձատրության չափը և բոնուսները: «Մենք հանքում ենք աշխատում, որտեղ շատ թունավոր գազեր կան, թթվածնի պակաս, աշխատող մեքենաներ և այլն, բացի աշխատավարձից, «վրեդնոստի» համար ստանում ենք 30 տոկոս: Դա նվազագույն շեմն է՝ 30 տոկոսից 150 տոկոս է վճարվում, մեզ վճարում են 30: Բացի դրանից՝ մենք ասացինք, որ կրճատումներ պետք է չանեն, և դրա համար գրավոր պատասխան ենք պահանջել»,- մեզ հետ հեռախոսազրույցում ասաց կոմբինատի աշխատողը: Նրա փոխանցմամբ՝ պատվիրակության ներկայացուցիչների պահանջն է եղել, որ հացադուլը դադարեցվի, հակառակ դեպքում միայն 10 տոկոս կբարձրացնեն աշխատավարձը:
Հիշեցնենք նաև, որ այսօր «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ն հայտարարություն է տարածել գործադուլի և դրա պահանջի մասին: Դրանում նշվում է, որ իրադրությունը փակուղի չտանելու ակնկալիքով ընկերությունը պատրաստակամություն է հայտնում բանակցելու աշխատանքային կոլեկտիվի ներկայացուցիչների հետ և քննարկելու աշխատանքային հարաբերությունների պայմանների փոփոխության իրատեսական հնարավորությունները:
Վաղը՝ ժամը 10-ին, կոմբինատում դարձյալ հանդիպելու են «Պոլիմետալի» ներկայացուցիչներն ու գործադուլի մասնակիցները: Ըստ մեր զրուցակցի՝ այդ հանդիպումից կախված կլինի՝ շարունակելու են գործադուլը, թե ոչ:

Работники Капанского ГОК прекратили голодовку. Из России прибыли переговорщики
Шесть работников Капанского горно-обогатительного комбината прекратили голодовку, которую проводили со вчерашнего дня, однако начавшаяся 26 мая забастовка продолжается. Об этом нам сообщил по телефону один из работников комбината, попросивший не называть его имя.
Напомним, что работники ГОК требуют повышения зарплаты на 40 процентов. По словам нашего собеседника, сегодня участники забастовки сформировали комиссию из 13 человек, которая встретилась с прибывшими из Санкт-Петербурга представителями группы компании “Полиметалл”. Встреча состоялась в здании комбината. На первом этапе переговоров представители компании заявили, что зарплата будет повышена на 10 процентов, однако бастующие не согласились с этим предложением.
Затем представители “Полиметалл” поговорили по прямой связи с шестью рабочими, проводившими голодовку на руднике. После этого начался второй этап переговоров.
По словам одного из голодовщиков, с ними встретился начальник производства компании “Полиметалл”. Бастующие предложили ему пересмотреть оплату ночной смены, размер платы за вредность и бонусы. “Мы работаем на руднике, где много ядовитых газов, не хватает кислорода, работают машины и т.д. Кроме зарплаты мы получаем 30 процентов за вредность. Но это минимальный размер. Плата составляет от 30 до 150 процентов, но нам платят по минимуму – 30 процентов. Кроме того, мы потребовали никого не сокращать и представить письменный ответ по этому вопросу”,- сообщил нам по телефону работник комбината. По его словам, члены делегации призвали прекратить голодовку, пригрозив в противном случае повысить зарплату лишь на 10 процентов.
Напомним, что сегодня ЗАО “Капански горно-обогатительный комбинат” распространил заявление о забастовке и выдвинутом требовании. В нем отмечается, что “во избежание тупикового развития ситуации Предприятие выражает готовность к переговорам с представителями трудового коллектива и обсуждению реальных возможностей пересмотра условий трудовых отношений”.
Завтра в 10 часов на комбинате вновь состоится встреча представителей компании “Полиметалл” и бастующих работников ГОК.