Եվրոինտեգրման ճանապարհին
Հայաստանը եվրոպականացման ձգտումների, անվտանգության աշխարհագրական պարտադրանքների եվ արժեքային համակարգի համապատասխանեցման անհրաժեշտության եռանկյունում
Եվրոինտեգրումը Հայաստանում հայտարարված է երկրի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկը: Հայաստանը 2001 թ. հունվարից Եվրախորհրդի անդամ է (ԵԽ), իսկ 2004 թ. հունիսին Եվրամիության (ԵՄ) կողմից ներառվել է «Ընդլայնված Եվրոպա, նոր հարեւաններ» ծրագրում: Հայ բարձրաստիճան պաշտոնատարները բազմիցս հայտարարել են ապագայում ԵՄ-ի լիիրավ անդամ դառնալու ցանկության մասին:
ԵՄ-ը վաղուց այլեւս միայն տնտեսական միություն չէ եւ, անգամ եթե նրան դեռեւս չի հաջողվել ստեղծել անվտանգության եւ պաշտպանության սեփական համակարգ, ունի իր հավաքական շահերը, ԵՄ-ի 25 անդամներից 19-ը ՆԱՏՕ-ի անդամ են: Այս պայմաններում, ցանկացած երկրի համար, եվրոինտեգրման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերին զուգահեռ, տրամաբանական պետք է լիներ անվտանգության երաշխիքները որոնել, առաջին հերթին, եվրոատլանտյան կամ եվրոպական շրջանակներում: Երեւանի իշխանավորները, սակայն, բազմաթիվ առիթներով հայտարարել են, որ Հայաստանը, գոնե առայժմ, իր առաջ չի դրել ՆԱՏՕ-ին միանալու ծրագիր: Ընդհակառակը, երկրի անվտանգության կապակցությամբ նրանք հայացքն ուղղել են դեպի հյուսիս: Փաստորեն, Երեւանը դեռ անցած դարի 90-ականների սկզբից, այսինքն՝ անկախանալուց քիչ անց, անվտանգության ոլորտում ռազմավարական հարաբերություններ է մշակել Ռուսաստանի հետ: Հայաստանը նաեւ նախկին խորհրդային 6 հանրապետություններից կազմված Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ է: Հայաստանի եվրոինտեգրման այլ հարցերին անդրադառնալուց առաջ անհրաժեշտ է, ուրեմն, պարզաբանել առաջին հայացքից տարօրինակ այս երեւույթը:
Ապագա պատկանելիության փնտրտուքը` Եվրոպայում, անվտանգության երաշխիքը` Ռուսաստանում
Անվտանգության հյուսիսային ընտրությունը պայմանավորվել է աշխարհա-քաղաքական գործոններով, առաջին հերթին՝ ղարաբաղյան հակամարտությամբ եւ Թուրքիայի հետ չլուծված խնդիրների առկայությամբ: ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի անվտանգության ծրագրերում, «Կենտրոնական Ասիա-Կասպից տարածաշրջան-Թուրքիա» առանցքի հարավկովկասյան հատվածում հատուկ դեր է վերապահված Թուրքիային եւ Ադրբեջանին: Այս պայմաններում, ամբողջությամբ մաս կազմել անվտանգության արեւմտյան համակարգին, նշանակում է Հարավային Կովկասում ընդունել այդ երկու երկրների ռազմավարական դերակատարությունը։ Մի բան, որ Հայաստանն իրեն չի կարող թույլ տալ:
Արեւմուտքը Հայաստանի այս ընտրությունը մինչ օրս շարունակում է ըմբռնումով ընկալել, Երեւանի եւ արեւմտյան մայրաքաղաքների միջեւ բնականոն ձեւով զարգացող հարաբերություններ կան: Ավելին, գիտակցելով Ռուսաստանի ազդեցության հետեւողական թուլացումը, վերջին տարիներին ՆԱՏՕ-ի եւ ԱՄՆ-ի՝ տարածաշրջանի նկատմամբ ռազմավարական հետաքրքրությունների աճին զուգահեռ, Հայաստանն աստիճանաբար համագործակցություն է զարգացնում անվտանգության արեւմտյան համակարգի հետ: Այս միտումը թելադրվում է նաեւ անվտանգության բնագավառում Ադրբեջանից ու Վրաստանից շատ ետ չմնալու մտահոգությամբ: Հատկապես Ատլանտյան դաշինքի հետ իր հարաբերություններում՝ Հայաստանը ներկայումս քիչ բանով է զիջում իր երկու հարեւաններին, առանց, սակայն, առայժմ այդ դաշինքին միանալու մտադրություն ցուցաբերելու: Սրանով հանդերձ, արեւմուտքի հետ այս համագործակցությունը ռուսականի համեմատ դեռեւս մնում է երկրորդական մակարդակի վրա: «Հայ-ռուսական ռազմավարական դաշինքն այսօր այլընտրանք չունի»,- 2004 թ. դեկտեմբերին հայտարարեց պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը:
Հայաստանի կողմից «փոխլրացման» տերմինով որակված այս քաղաքականության տարբեր շերտերն անվտանգության բնագավառում դեռեւս փոխադարձաբար իրար չեն հակասում: Բայց պատկերը կարող է փոխվել ԱՄՆ-Ռուսաստան կամ ԵՄ-Ռուսաստան հարաբերությունների կտրուկ սրացման կամ տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի ռազմական ներկայության ակտիվացման եւ այդ երկրի կողմից գործողություններ ձեռնարկելու պարագայում:
Ներկա փուլում Հայաստան-Ռուսաստան ռազմավարական դաշինքը, ըստ էության, չի հակասում նաեւ Հայաստանի եվրոինտեգրման ձգտումներին, «մանավանդ Ռուսաստանի Դաշնություն-Եվրամիություն մերձեցման պայմաններում», ինչպես արձանագրում էր Ս. Սարգսյանը դեկտեմբերին: Նման հակասություն կարող է առաջանալ Հայաստանի ԵՄ-ին անդամակցության թեկնածության դեպքում։ Մի բան, որը ԵՄ-ի օրակարգում դեռեւս չկա եւ չի նախատեսվում առնվազն մոտ ապագայում:
Այնուամենայնիվ, մի կողմից՝ ապագա պատկանելիության ու զարգացման մոդելի ռազմավարական ընտրանքի եւ մյուս կողմից՝ անվտանգության համակարգի ընտրության միջեւ առկա ճեղքվածքը, չնայած այն փակելու փորձերին, մնում է փաստ, որը չի կարող հավերժ շարունակվել:
Համենայն դեպս, նույնիսկ եթե հարթվեն մնացած բոլոր խոչընդոտները, Հայաստանն ու Ադրբեջանը ԵՄ-ի անդամներ չեն դառնա այնքան ժամանակ, քանի դեռ լուծված չէ ղարաբաղյան հակամարտությունը: Իսկ հակամարտության լուծման դեպքում վերացած կլինի մեկը այն գլխավոր գործոններից, որոնք դարձել են նշված ճեղքվածքի պատճառը:
Քաղաքական դաշտը եւ արտաքին ուղղվածությունը
Ինչպիսի՞ դիրքորոշումներ կան Հայաստանի քաղաքական դաշտում ինտեգրման եւ անվտանգության ընտրանքների կապակցությամբ:
Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ կան երկու ուղղություններ, որոնց շուրջ քաղաքական դաշտում մեծ տարակարծություններ չկան:
Դրանք են՝ եվրոինտեգրման ընդհանուր սկզբունքը եւ Իրանի հետ հարաբերությունները: Խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական կուսակցությունների եւ ուժերի կարեւոր հատվածը կողմնակից են եվրոպական կառույցներում երկրի ինտեգրմանը, չնայած ինտեգրման աստիճանը ճշտելու եւ այն իրագործելու հարցերում կան տարակարծություններ:
Համարյա առանց բացառության, բոլորը համակարծիք են նաեւ անկախությունից հետո Իրանի հետ հաստատված բնականոն եւ բարեկամական հարաբերությունների պահպանման հարցում: Այդ հարաբերությունները չեն ներառում անվտանգության համակարգը:
Իրանը Հայաստանի համար չափազանց կարեւոր հարեւան է, որի հետ բարեկամական հարաբերություններ ունենալու ռազմավարական արժեքը բազմապատկվում է Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի կողմից կիրառվող շրջափակման պայմաններում: Հայաստանը չափազանց տհաճ վիճակի կմատնվի, եթե ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունները հասնեն լուրջ առճակատման մակարդակի:
Բայց Ռուսաստան-Արեւմուտք ուղղությունների կապակցությամբ իշխանությունների դիրքորոշումները քաղաքական դաշտում միանշանակ չեն ընկալվում: Առաջ ե'ւ իշխանամետ, ե'ւ ընդդիմադիր ուժերի շարքերում մեծամասնություն էին կազմում ռուսամետ, երբեմն նույնիսկ անվերապահորեն ռուսամետ ուժերը: Բայց վերջին 1-2 տարիների ընթացքում մի քանի գործոններ ինչ-որ չափով սասանեցին այդ իրավիճակը:
Դեռեւս 2003 թ.-ի ընտրությունների ժամանակ ընդդիմության «անվերապահ ռուսամետ» հատվածի մոտ վրդովմունք էր առաջացրել Ռոբերտ Քոչարյանին՝ Ռուսաստանի կողմից ցուցաբերված պաշտպանությունը: Իշխանամետ եւ ընդդիմադիր ուժեր եւ գործիչներ հիասթափություն եւ վրդովմունք են հայտնում այն իրողության կապակցությամբ, որ տարբեր առիթներով Ռուսաստանը Հայաստանի նկատմամբ իրեն իսկապես որպես ռազմավարական գործընկեր չի դրսեւորում:
Միջազգային կազմակերպություններում ղարաբաղյան հարցի քննարկումների ժամանակ, օրինակ, Ռուսաստանի ներկայացուցիչները ոչ մի անգամ հայկական մոտեցումները չեն պաշտպանել, թեեւ պատահել է, որ պաշտպանեն Ադրբեջանի մոտեցումները:
2004 թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբերին, Վրաստանի հետ իր հարաբերությունների «մշակման» փուլում, Ռուսաստանը միակողմանիորեն փակեց Վերին Լարսի սահմանային անցակետը՝ լրիվ անտարբերություն ցուցաբերելով այն իրողության նկատմամբ, որ դրանով ավելի շատ վնաս էր հասցնում Հայաստանին եւ անցակետում խռնված հարյուրավոր հայերին:
Նախկինում, անվտանգության իմաստով, Հայաստանի համար բացի Ռուսաստանից այլընտրանք չտեսնողների համար վերջին ժամանակներում որոշ կասկածներ է հարուցում նաեւ այն փաստը, որ նախկին ԽՍՀՄ-ի տարածքում Մոսկվան չի կարողանում պահպանել իր իսկ դիրքերը, իսկ Արեւմուտքը (եւ հատկապես ԱՄՆ-ը) անարգել թափանցում է այդ տարածք:
Այս ամենը բերեց նրան, որ վերջին 1-2 տարում Հայաստանի քաղաքական շրջանակներում Ռուսաստանի նկատմամբ նախկին վստահությունը սասանվեց: Նախկին ընդդիմադիր մի հատվածի մոտ արդեն երեւում են հայացքը արեւմուտք ուղղելու միտումներ («Հանրապետություն» կուսակցության մի թեւը, «Ազգային միաբանություն» կուսակցությունը եւ Հայաստանի ժողովրդական կուսակցությունը): Մյուսները, որոնք դեռ ռուսամետ են մնում, մտքներում ունեն բազմաթիվ հարցականներ:
Սակայն կան նաեւ փոքրամասնություն կազմող անվերապահորեն արեւմտամետ ուժեր («Հայոց համազգային շարժում», Ազատական առաջադիմական կուսակցություն), որոնք, ընդհակառակը, պնդում են, թե Եվրոպական կառույցներին եւ հատկապես ՆԱՏՕ-ին Հայաստանի ինտեգրումը սեփական անվտանգությունը լիովին ապահովելու միակ երաշխիքն է:
Նրանք պահանջում են դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից, գտնելով որ Ռուսաստանը պատմականորեն չի երաշխավորել Հայաստանի անվտանգությունը։ Եւ քանի որ, միեւնույնն է, արեւմտյան կառույցները մտնում են տարածաշրջան, ապա արագ չշարժվելու պարագայում Հայաստանը լինելու է միակ տուժողը:
Սակայն նույնիսկ ռուսամետի համբավ չվայելող որոշ քաղաքական գործիչներ, որոնցից է Վազգեն Մանուկյանը, առարկում են, թե Հայաստանը չի կարող իրեն թույլ տալ որդեգրել բացառապես ռուսամետ, բացառապես եվրոպամետ կամ բացառապես ամերիկամետ քաղաքականություն:
Եվրոինտեգրումը` ռազմավարական ընտրանք
«Հասկացողության խնդիրները եւ ընկալումների միջեւ տարբերությունները միշտ էլ եղել են, սակայն հիմնականը Կովկասում քաղաքական որոշումներ կայացնողների կարճաժամկետ մոտեցումն է, որոնք ընդհանրապես ցանկանում են ԵՄ-ի հետ հարաբերություններից օգուտներ քաղել նյութական, ֆինանսական կամ քաղաքական վարկանիշերի մակարդակներում:
Եվրոպացիները ցուցաբերում են երկարաժամկետ մոտեցում՝ իսկական քաղաքական եւ տնտեսական փոփոխություն առաջացնելու նպատակով: Թեեւ այս տարբերությունը փոքրանում է, բայց խնդիրը մնում է նույնը՝ միեւնույն ուղղությամբ առաջ գնալու համատեղ ընտրություն կատարելը: Չենք իմանում, թե Հարավային Կովկասի երեք երկրների դեպի Եվրոպա առաջանալու ընտրությունը ճշմարի՞տ է, թե՞ միայն հռետորական»:
Այս խոսքերը պատկանում են «Միջազգային Ճգնաժամի խմբի» (International Crisis Group) «Կովկաս» ծրագրի նախկին ղեկավար Դամիեն Հելիին:
Եւ իրոք, ի՞նչ են ակնկալում եվրոինտեգրումից Հարավային Կովկասի երկրները, այս դեպքում՝ Հայաստանը` իր ղեկավարությամբ եւ ժողովրդով: Իսկ ի՞նչ է մեզանից սպասում Եվրոպան:
Չնայած նեղ շահադիտության մասին արված ակնարկության ճշմարտացիությանը, ինչպես նաեւ պահանջված նույնիսկ տարրական ստանդարտների կիրառումից խուսափելուն կամ թույլ տրված բազմաթիվ խախտումներին, եվրոինտեգրման ձգտումը Հայաստանում, խորքային իմաստով, թելադրված է ռազմավարական լուրջ ակնկալիքներով:
«Եվրոպական բարեկեցիկ կյանքի» առավելությունները ճաշակելու երազանքի կողքին, տնտեսական անսանձ ազատականությամբ ուղեկցվող գլոբալացման ստեղծած անորոշությունների պայմաններում, զարգացած կայունության չհասած Հայաստանի նման երկրներին եվրոինտեգրումը տալիս է համեմատաբար ապահով կայունությամբ օժտված միջավայրում ապրելու հույսը:
Մյուս կողմից, ինչպես նախապես նշվեց, աշխարհաքաղաքական ներկա պայմաններում անվտանգության համակարգի բացառապես արեւմտյան ընտրանքը Հայաստանի ազգային անվտանգության հարցերին լուծում չի բերում: Այնուամենայնիվ, հարեւան երկրների հետ համատեղ ԵՄ-ի անդամակցությունը (եթե, իհարկե, յուրաքանչյուրի այդ ձգտումը իրականություն դառնա), անվտանգության կարեւոր երաշխիք կներկայացնի Հայաստանի համար, որովհետեւ համատեղ անդամակցությունն ամենայն հավանականությամբ կապահովի տարածաշրջանային կայունություն:
Ռազմավարական եւ երկարաժամկետ բնույթի այս ակնկալիքներից բացի, կարճաժամկետ առումով, Եվրոպական կառույցների հետ սերտ հարաբերությունները կարող են մասնավորապես մեծացնել մեկուսացումից խուսափելու, միջազգային կառույցների հետ հաղորդակցությունները բաց պահելու, տնտեսության, գիտության եւ մշակույթի զարգացման հնարավորությունները, ինչպես նաեւ նպաստել Թուրքիայի հետ հարաբերություններում առկա մի շարք հարցերի լուծմանը։
ԵՄ-ի անդամակցության կամ ընդհանուր իմաստով եվրոինտեգրման ընձեռած առավելություններից օգտվելու համար, Հայաստանն ու մյուս «ինտեգրվող» երկրները, բնականաբար, պարտավոր են խստորեն կիրառել այդ կառույցների կողմից սահմանված ստանդարտները:
(Բացի ստանդարտների ապահովումից, ԵՄ-ի անդամակցության հնարավորությունը, իհարկե, մեծապես կախված է այդ կազմակերպության՝ իր սահմաններն էլ ավելի ընդլայնելու քաղաքական որոշումից):
Հարաբերությունների սերտացման համար եվրոկառույցների պահանջներն են, ամփոփ. 1) ժողովրդավարության եւ ազատությունների ապահովում, 2) ազատ շուկայական, իսկ ԵՄ-ի պարագայում՝ նաեւ զարգացած տնտեսություն եւ 3) հանդուրժողականություն եւ հակամարտությունների լուծում խաղաղ միջոցներով:
Այս իմաստով, ԵՄ-ին Հայաստանի ինտեգրվելու ամենաբարդ խոչընդոտներն են ժողովրդավարության ցածր մակարդակը, շուկայական հարաբերությունների ձեւավորումը խոչընդոտող բազմաթիվ խութերի գոյությունը, ինչպես նաեւ տնտեսության զարգացման ցածր մակարդակը եւ ղարաբաղյան հակամարտության լուծված չլինելու իրողությունը:
Հարաբերությունների որակական զարգացումների համար ԵՄ-ի սկզբունքային պահանջներից մեկն էլ Մեծամորի ատոմակայանի փակումն է, որը ներկայումս ապահովում է ՀՀ-ի էլեկտրաէներգիայի մինչեւ 40%-ը:
Համընկնող եւ վիճելի ստանդարտներ արժեքային համակարգում
Թվարկված խոչընդոտներով հանդերձ՝ եվրոպական ընտրանքը Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի համար քաղաքակրթական իմաստով ունի առարկայական լուրջ հիմունքներ: Իր էթնո-մշակութային արժեքների համակարգի շատ տարրերով, աշխարհագրական դիրքով (Արեւելք-Արեւմուտք հատման գծում գտնվելու իրողություն), Արեւմուտքի հետ պատմական եւ մշակութային բազում կապերով, քրիստոնեական դավանանքով, ինչպես նաեւ այնտեղ բնակվող մեծաթիվ հայկական սփյուռքի գոյության բերումով, Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը շատ իմաստներով ավելի մոտ են կանգնած եղել եվրոպական արժեքներին, քան շատ ուրիշներ:
Այլ գործոններ, այդ իմաստով, ունեցել են զսպիչ ազդեցություն: Սոցիալ-հասարակական հարաբերություններում որոշ պահպանողականության առկայության փաստը, ընտանիքի բարձր արժեւորումը եւ հայ ժողովրդի պատմության մեջ Հայաստանի առաքելական եկեղեցու խաղացած կարեւոր դերակատարությունը՝ մի կողմից, արեւելյան, ռուս-սլավոնական, «կովկասյան» եւ սովետական արժեքների ու բարքերի թողած ազդեցությունը՝ մյուս կողմից, հայ ժողովրդին բնութագրում են արեւմտյան-եվրոպականից տարբերվող առանձնահատկություններով:
Մի կարեւոր գործոն, որը որոշակի դժվարություններ է ստեղծում եվրոինտեգրման գործընթացում, եվրոպական որոշ ստանդարտների ընկալման դժվարությունը կամ նույնիսկ միանշանակ մերժումն է հասարակության կարեւոր մի հատվածի եւ քաղաքական դաշտի ոչ-արհամարհելի քանակությամբ ներկայացուցիչների կողմից:
Խոսքը ժողովրդավարության տարրական սկզբունքների մասին չէ, ինչպիսիք են ազատ ընտրությունները, մեծամասնության իշխանության իրավունքը, փոքրամասնության իրավունքների պահպանումը, խոսքի, խղճի, հավաքվելու ազատությունները եւ այլն, որոնք արեւմուտքում արմատավորվել են անցնող ավելի քան երեք դարերի ընթացքում եւ արդեն ստացել են տիեզերական հնչեղություն:
Խոսքն այնպիսի սկզբունքների մասին է, որոնք արեւմտյան Եվրոպայում «ստանդարտացվել» են վերջին 30-35 տարիներին, եւ որոնք ԵԽ-ը եւ հետեւաբար ԵՄ-ը առանց վիճարկելու իրավունքի պահանջում են իրենց անդամներից:
Այս ստանդարտներից են. մահապատժի վերացումը, որը մինչեւ 1980-ականների սկզբները կիրառվում էր բազմաթիվ եվրոպական երկրներում եւ դեռեւս կիրառվում է ԱՄՆ-ում, միասեռականության ապաքրեականացումը (որը Անգլիայում եւ Ուելսում ուժի մեջ է մտել 1967-ին, իսկ Իռլանդիայի Հանրապետությունում՝ միայն 1993-ին) եւ որոշակի հատվածների կողմից «վտանգավոր» որակված կրոնական կազմակերպությունների ազատ գրանցումն ու գործունեությունը:
Այս կատեգորիայի ստանդարտները հասարակության որոշ հատված Հայաստանի պայմանների համար «էկզոտիկ» է համարում այն առումով, որ դրանք թելադրվում են այնպիսի հասարակությունների նկատմամբ, որտեղ շատ դեպքերում չեն հարգվում արեւմուտքում վաղուց արդեն ինքնըստինքյան հասկանալի համարվող մի շարք շատ տարրական իրավունքներ, ինչպես կյանքի նվազագույն մակարդակի եւ կրթության իրավունքները:
Վերջում՝ հասարակական կարծիքի ուսումնասիրության որոշ տվյալներ Հայաստանի ԵՄ-ի անդամակցության հարցի կապակցությամբ:
Ըստ 2004 թ. վերջին Ռազմավարական եւ Ազգային Հետազոտությունների Հայկական Կենտրոնի (ՌԱՀՀԿ) անցկացրած հարցախույզի արդյունքների՝ ամբողջ Հայաստանի տարածքում հարցված մոտ 2000 քաղաքացիների 64%-ը կողմ է արտահայտվել Հայաստանի ԵՄ-ի անդամակցությանը, 11,8%-ը՝ դեմ, մինչ 24,2%-ը դժվարացել է կողմնորոշվել: Հարցվածների 29,4%-ը անդամակցությունից առաջին հերթին ակնկալում է տնտեսական իրավիճակի բարելավում, 16,7%-ը՝ ղարաբաղյան հարցի արդար լուծում, իսկ 7,3%-ը՝ ազգային անվտանգության մակարդակի բարելավում: 30%-ը մտահոգություն է հայտնում ԵՄ-ի անդամակցության արդյունքում ազգային ինքնության եւ պետականության ատրիբուտները կորցնելու կապակցությամբ, 52,9%-ը նման մտահոգություն չունի:

A. H.Alexandryan. On the Road to European Integration
Armenia within the triangle of politico-cultural aspirations towards Europe, geopolitical security imperatives, and the need to comply with the western system of values
European integration has been set as one of the foreign policy priorities of Armenia. The country has been a member of the Council of Europe (CE) since January 2001, and was included in June 2004 in the European Union's (EU) "Expanded Europe, New Neighborhood" program, together with its immediate neighbors Georgia and Azerbaijan. The Armenian leadership has repeatedly expressed the desire to become a full-fledged member of the EU in the future.
The EU has long ceased to be solely an economic union, and even though it has not yet succeeded in creating its own security and defense system, it has its own collective interests in security, and 19 out of its 25 members are at the same time NATO members. Under such circumstances it should have been logical for every country seeking European integration to look for security guarantees within the Euro-Atlantic and European circles first. Authorities in Yerevan have declared on several occasions, however, that joining NATO is not a target that Armenia sets for itself, at least for the time being. On the contrary, with respect to its security, Armenia looks nowadays towards the north. In fact, shortly after independence in the early 1990's, Yerevan worked out strategic relations with Russia to address adequately its own security needs. Later on, Armenia joined the Collective Security Treaty signed by a number of members of the Commonwealth of Independent States (CIS), which became in turn the Collective Security Treaty Organization (CSTO), regrouping six former Soviet Republics.
Before dwelling upon other aspects of European integration for Armenia, it is therefore necessary to clarify this security phenomenon, which might seem odd and paradoxical at first sight.
Armenia's difficult quest: Political future in Europe, security guarantees through Russia
The fact that Armenia looked north and picked Russia as a guarantor of its security was been conditioned by geopolitical factors, and above all, by the very existence of both the Karabakh conflict and neighboring Turkey. Today, US and NATO global security projects ascribe a particularly significant role to Turkey and to Azerbaijan within the South Caucasian section of the "Central Asia - Caspian Region - Turkey" axis. Under such circumstances, to become completely part of the Western security system means to accept the strategic role to be played by these two countries in the South Caucasus. This is something Armenia cannot afford.
Armenia's choice of Russia as a guarantor of its security has been hitherto met with understanding by Western countries, and today, normally developing relations unite Yerevan to several Western capitals. Moreover, aware of the consistent dwindling of Russian influence in the region in recent years, matched on the opposite side by the growing strategic interests of the United States and NATO within the same region, Armenia has been gradually establishing cooperation with the Western security system. Behind this rather new Armenian trend one can also find the dictates of another strategic concern: Armenia does not wish to lag behind Azerbaijan and Georgia in this respect. Actually, today, in terms of the development of its security relations with the US and especially with the Atlantic Alliance, Armenia does not lag significantly behind either one of its two neighbors, except for the fact that it still does not express any wish to put joining NATO on its agenda. Nevertheless, cooperation with the West still comes second compared to cooperation with Russia. "The Armenian-Russian strategic alliance has no alternative today," declared Defense Minister Serzh Sargsyan in December 2004.
Various layers of this policy dubbed "complementary" by Armenia have not contradicted each other yet, as far as security is concerned. But the picture may change if US-Russia relations or EU-Russia relations take a sharp turn for the worse, or if the US military presence in the region is activated and that country resorts to specific operations there. At this point in time, the strategic alliance between Armenia and Russia also does not contradict in essence Armenia's trend toward European integration, "especially in case of closer relations between the Russian Federation and the European Union," as Sargsyan noted in December. Such a contradiction may arise if Armenia actually becomes a candidate for membership in the EU, an event that does not exist yet on the EU's agenda, for the near future at least.
Nonetheless, the gap between the future affiliation and the strategic choice of a development model on the one hand, and the choice of a security system on the other, despite efforts to bridge it, remains a fact which can not continue to exist forever.
However, even if all the other obstacles are lifted, Armenia and Azerbaijan will not become EU members as long as the Karabakh conflict remains unresolved. With the resolution of the conflict however, one of the main factors engendering the above-mentioned gap will have been removed.
Foreign policy & security choices and the Armenian political arena
What different standpoints can one encounter in the Armenian political arena with regard to various integration and security choices? We can recognize two trends within the foreign policy of Armenia which do not give rise to significant dissension in the political arena of the country. These are the general perceptions and principles underlying the Armenian drive towards European integration and relations with Iran. Political parties represented in parliament and a significant number of parties and forces outside parliament agree with the drive toward integrating the country within European structures, though disagreements exist when it comes to deciding the degree of this integration and the ways to achieve it. A near consensus exists also as far as the maintenance of the normal and friendly relations established with Iran since Armenia's independence is concerned. These relations do not incorporate the present security system of Armenia as such. Iran is however an extremely important neighbor for Armenia, and the strategic value of friendly relations with Iran is multiplied under the present circumstances of the blockade of Armenia by Azerbaijan and Turkey. Indeed, Armenia will be reduced to an extremely unpleasant situation if US-Iran relations attain the level of serious confrontation.
But the standpoints of the authorities concerning orientation towards Russia or towards the west are differently perceived by various groupings of the political arena. Previously, pro-Russian, and sometimes even unconditionally pro-Russian forces formed the great majority within both pro-government and opposition ranks. But a number of factors have shaken up this situation in the last one or two years. During the 2003 elections, the unconditionally pro-Russian section of the opposition was revolted by Russia's support of Robert Kocharyan. The pro-government and opposition political activists and forces alike express their disappointment and their revulsion by the fact that on different occasions Russia did not behave like a real strategic partner of Armenia. For example, during discussions on the Karabakh question in international organizations, representatives of Russia never backed Armenian approaches, while it happened that they supported Azerbaijani approaches. In September - October 2004, while struggling to re-assess its relations with Georgia, as a pressure card, Russia unilaterally closed the border passage of Upper Lars, completely indifferent to the fact that in doing so it was causing worse harm to Armenia and the hundreds of Armenians crowded at the passage-point. Lately, the fact that Moscow is unable to maintain its own positions on the territory of the ex-Soviet Union, while the West, and especially the United States, are penetrating without hindrance that same territory, has aroused some doubts among those who previously, in terms of security, saw no alternative for Armenia except Russia. As a result, the previous trust Armenian political circles placed on Russia has been shaken over the last one or two years. An inclination to lean towards the West can already be noticed among a certain segment of the opposition (a wing of the Republic Party, the National Unification Party, and the People's Party). Others still remain pro-Russian, with numerous questions in mind, however. But there are also unconditionally pro-Western forces which form a minority (the Armenian Pan-National Movement, the Liberal Progressive Party) and which insist, on the contrary, that Armenia's integration into the European structures and more specifically into NATO is the only guarantee to completely ensure the country's security. They demand quitting CSTO, believing that Russia has not historically guaranteed Armenia's security and pointing to the fact that Western structures are penetrating the region all the same, and Armenia would be the only loser if it does not move swiftly. However, even politicians not endowed with a pro-Russian reputation, such as Vazgen Manukyan, object that Armenia cannot afford to adopt an exclusively pro-Russian, exclusively pro-European, or exclusively pro-American foreign policy.
European integration as a strategic choice
"Understanding problems and lag of perceptions have always existed [between European and Caucasian decision-makers], however, the main one [problem] is the short-term approach of the Caucasian decision-makers who in general wish to draw profit from the relations with the EU on material, financial and political prestige grounds, while Europeans stay on a long-term perspective to bring about real political and economic change. This lag is dwindling, but the common choice to move forward in the same direction remains the problem. We do not know if the choice made by the three countries of the South Caucasus to advance towards Europe is genuine or rhetorical only."
These are the words of Damien Helly, an independent researcher from Brussels and the former director of the "Caucasus" project of the International Crisis Group.
And in fact, what do the South Caucasus states expect from European integration, and in this case Armenia, its leadership and its people?
And what does Europe expect from us?
Despite the truth of the remarks concerning the narrow self-interests of decision-makers or the tendency to avoid the implementation of the required, even the most elementary, standards, and finally despite the allowed numerous violations in this last respect, according to a deeper, more comprehensive analysis, Armenia's aspiration for European integration is dictated by serious strategic expectations. Besides the dream of tasting the advantages of "the well-to do European way of life", in a situation full of uncertainties created by globalization trends accompanied by savage liberalism, European integration offers countries like Armenia, which have not reached stability through development, the chance to live in an environment endowed with a relatively safe stability. On the other hand, as mentioned before, under the present geopolitical conditions, an exclusively Western choice for a security system does not resolve the problems of Armenia's national security. Nonetheless, a simultaneous adherence to the EU together with neighboring countries (of course if this common aspiration comes true for each of these countries) will represent an important guarantee of security for Armenia, because, simultaneous accession will most likely provide regional stability. Besides these expectations of a strategic and long-term nature, in the short-term, the close relations of Armenia with the European structures can contribute to avoiding isolation, to keeping communications open with international structures, to developing the economy, science and culture, to increasing the possibilities of solving existing problems with Turkey, etc.
To benefit from the advantages offered by an adherence to the EU, or, in a more general sense by European integration, Armenia and the other countries to be integrated must of course strictly implement the standards defined by these structures. Besides the necessity of the implementation of these standards, the possibility of future European integration is of course highly dependent on the EU's political decision to expand its borders.
For closer relations, concisely, European structures require: 1/ implementation of democratic values, institutions, and freedoms; 2/ liberal free market, and in the case of adherence to the EU, a developed economy as well; and 3/ tolerance and peaceful resolution of conflicts.
In this context, the most complicated impediments hindering Armenia's integration into the EU are the low level of democracy, the existence of numerous obstacles standing in the way of free competition in the sphere of market relations, along with the low level of the development of the economy, and the unresolved Karabakh conflict. Another specific European requirement is the closing down of the Metsamor Nuclear Power Station, which provides at the present time up to 40% of the electricity of the Republic of Armenia.
Coincidences and Debatable Standards in the Value System
Despite these hindrances, in terms of civilization, for Armenia and the Armenian people the European choice for a political family is based on serious and objective foundations. In many elements of its system of ethno-cultural values, in its geographical location (at the junction of the East-West axis), in its numerous historical and cultural ties with the west, in its Christian faith, and in the existence of an important Armenian Diaspora in western countries as well, in many senses, Armenia and the Armenian people are closer than others to European values.
Other factors in turn have a restraining effect. Indeed, in addition to the Western European influences which have created similarities between Armenians and Europeans, other factors, dissimilar in nature, have also left their influence on the Armenian people, thus shaping its national character, which differs from the Western-European character in certain aspects and has its own specificity. Among these are a certain conservatism in social relations, the high value imparted to the nuclear family, as well as the important role played by the Apostolic Church of Armenia in Armenian history on the one hand and the influence left by a number of Eastern, Russian-Slavonic, "Caucasian" and Soviet values and mores on the other. An important factor which creates some difficulties in the European integration process is the difficulty of accepting or sometimes the outright rejection of some European standards by an important segment of Armenian society and by a non- negligible number of representatives of the political arena. Basic democratic principles such as free elections, the right of the majority to rule, the protection of minority rights, the respect for fundamental democratic freedoms -freedom of speech, of faith, of conscience, of gathering, etc., the respect for human rights and so on, which have taken root in the West in the course of the last three centuries and have already received universal sonority are not the issue here. The issue here are those principles which have been adopted by Western Europeans during the last 30 -35 years only, and which the Council of Europe and consequently the European Union require their members to adopt without questioning. These are the abolishment of capital punishment, which was still being exercised in many European countries until the beginning of the 1980's and is still practiced in the USA, the decriminalization of homosexuality, which took effect in England and Wales in 1967 and only in 1993 in the Irish Republic, and the free registration and functioning of some religious sects perceived as "dangerous" by wide layers of Armenian society.
Standards of this category are considered to be exotic within the Armenian environment in the sense that they are dictated to newly developing societies which do not respect many basic rights, the implementation of which must in fact precede these "exotic" standards. Of these are a minimal standard of living and the basic right of everyone to education, all of which took root in the West a very long time ago, well before the implementation of the "exotic" standards.
And to conclude, some data from a public opinion poll conducted on the issue of Armenia's accession to the EU: According to the latest public survey conducted by the Armenian Center of Strategic and National Studies (ACSNS), 64% of the approximately 2000 citizens questioned throughout the republic were in favor of Armenia's membership in the EU, 11.8% were against it, and up to 24.2% found it hard to take sides for or against. 29.4% of the participants in the poll perceived membership as an improvement of the economic situation, 16.7% perceived it as a way to find a fair settlement for the Karabakh conflict, and 7.3% perceived it as an improvement of the national security. 30% expressed their concern with respect to the possible loss of the attributes of statehood and of national identity as a result of an accession to the EU, but as many as 52.9% of the participants had no such concern.