Մասիսի քաղաքապետի և փոխքաղաքապետի լիազորությունները դադարեցնելու որոշում է կայացվել
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերի հատկանիշներով քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ որպես մեղադրյալ ներգրավված Դավիթ Համբարձումյանը եւ Կարեն Օհանյանը, «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն, հանդիսանում են հանրային ծառայության մեջ գտնվող անձինք, և բավարար հիմքեր կան ենթադրելու, որ պաշտոնում մնալով՝ վերջիններս կխոչընդոտեն մինչդատական վարույթում գործի քննությանը: Ուստի, հիշյալ քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 152-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված կարգով 2018 թ. հունիսի 5-ին որոշումներ է կայացրել Դ. Համբարձումյանի եւ Կ. Օհանյանի պաշտոնավարումը ժամանակավոր դադարեցնելու մասին: ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 152-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ հիշյալ որոշումները կատարման նպատակով ուղարկվել են Մասիսի քաղաքապետարան, միաժամանակ իրազեկելով ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարություն»,- ասաց Գոռ Աբրահամյանը:
Հունիսի 2-ին դատարանը մերժել է Դավիթ Համբարձումյանի և Կարեն Օհանյանի նկատմամբ խափանման միջոցը կալանավորումն ընտրելու վերաբերյալ միջնորդությունները:

Принято решение о приостановлении полномочий мэра и вице-мэра Масиса
Полномочия мэра города Масис Давида Амбарцумяна и вице-мэра Карена Оганяна будут приостановлены. Об этом Hetq.am соо,щил советник генпрокурора РА Гор Абрамян.
В ходе предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному в следственном управлении города Еревана по чч.1 и 2 ст.225 УК РА, выяснилось, что вовлеченные в качестве обвиняемых Давид Амбарцумян и Карен Оганян, согласно закону РА “Об общественной службе”, состоят на общественной службе, в связи с чем имеются достаточные основания предполагать, что, продолжая занимать указанные должности, данные лица могут препятствовать расследованию дела. Основываясь на вышеизложенном, осуществляющий надзор за законностью уголовного дела принял решения о временном прекращении полномочий Д.Амбарцумяна и К.Оганяна,сообщил Гор Абрамян.
Напомним, что 22 апреля, после задержания в столичном округе Эребуни депутатов Национального Собрания Никола Пашиняна, Арарата Мирзояна и Сасуна Микаеляна, лица в штатском и медицинских масках набросились на участников мирного шествия, применив к ним насилие с использованием дубинок, камней и электрошокеров.
Мэр Масиса Давид Амбарцумян обвиняется в организации и участии в массовых беспорядках, вице-мэр Карен Оганян – в участиии в массовых беспорядках.
2 мая суд отклонил ходатайство о применении к Давиду Амбарцумяну и Карену Оганяну меры пресечения в виде ареста.