Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կհանդիպի Ամուլսարի ճանապարհը փակած ցուցարարներին
Ջերմուկի և հարակից գյուղերի բնակիչները երկու օր է՝ կրկին փակել են Ամուլսարի հանք տանող ճանապահները: Վայոց ձորի մարզի բնակիչները դեմ են Ամուլսարի շինարարական աշխատանքների շարունակմանը:
«Հետք»-ի հետ զրույցում Ջերմուկի բնակիչ Վազգեն Գալստյանը հայտնեց, որ ցուցարարներն այսօր հեռախոսազանգ են ստացել Հայաստանի ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանից, ով առաջարկել է բացել հանք տանող ճանապարհները և գալ Երևան՝ հանդիպելու Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
Ցուցարարները քննարկել են ոստիկանապետի առաջարկը և քիչ առաջ որոշել, որ հանք տանող ճանապարհը կշարունակեն փակ պահել, իսկ 10-15 հոգանոց խմբով կգան Փաշինյանի հետ հանդիպման:
Վազգեն Գալստյանի փոխանցմամբ՝ առավոտից հանք տանող ճանապարհի երկայնքով հսկողություն են իրականացնում ոստիկանները: Ցուցարարների հետ հանդիպման են եկել նաև ոստիկանության Վայոց ձորի մարզային վարչության պետն ու տեղակալները, ովքեր ևս ցուցարարներին հորդորել են բացել հանք տանող ճանապարհները, սակայն վերջիններս հրաժարվել են: Նրանց հետ հանդիպումից հետո ցուցարարները արդեն հեռախոսազանգ և հանդիպման առաջարկ են ստացել ոստիկանապետ Օսիպյանից:
Վազգենի խոսքով՝ արդեն երկրորդ օրն է՝ 7-8 հոգանոց խմբով ցուցարարները հերթափոխով հսկում են Ամուլսարի հանք տանող 4 ճանապարհները: Ջերմուկցիները 10 օր առաջ կրկին 4 օրով փակել էին հանք տանող ճանապարհները, սակայն վարչապետ Փաշինյանի հորդորով բացել էին: Այս օրերին կառավարությունից համապատասխան արձագանք չստանալով՝ երկու օր առաջ ջերմուկցիներն ու հարակից գյուղերի բնակիչները վերսկսեցին իրենց բողոքի ակցիաները: «Բանվորները չեն կարողանում մուտք գործել հանքի տարածք, քանի որ ճանապարհները փակ են»,- նշեց Վազգեն Գալստյանը:
Հիշեցնենք, որ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը մայիսի 24-ին հանդիպել էր Սոթքի և Ամուլսարի հանքերի դեմ բողոքող քաղաքացիներին, որից հետո քաղաքացիները որոշել էին դադարեցնել բողոքի գործողությունները:
«Կարելի է արձանագրել, որ կա փոխըմբռնում երկու հարցում` բնությանը ապօրինի և անհամաչափ վնասներ չպետք է պատճառվեն, և տնտեսությունը չպետք է հայտնվի արհեստական ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակում: Թափանցիկ և համալիր փորձաքննություններ իրականացնելու վարչապետի հանձնարարականի արդյունքում արդեն իսկ ձեռնարկվում են աշխատանքներ: Այս մասին նույնպես զրուցել ենք քաղաքացիների հետ»,- ասել էր Տիգրան Ավինյանը:

Никол Пашинян встретится с активистами, перекрывшими дороги к Амулсару
Жители Джермука и соседних сел уже второй день перекрывают дороги к Амулсарскому месторождению. В области Вайоц дзор люди против продолжения строительных работ на месторждении.
В беседе с Hetq.am житель Джермука Вазген Галстян сообщил, что сегодня активисты имели телефонную беседу с начальником Полиции Валерием Осипяном, который предложил разблокировать дороги и приехать в Ереван, чтобы встретиться с премьер-министром Николом Пашиняном.
Участники акции обсудили предложение начальника Полиции и решили продолжить акцию протеста, но вместе с тем группа из 10-15 человек направится в Ереван для встречи с Пашиняном.
По словам Вазгена Галстяна, с утра вдоль ведущей к месторождению дороги дежурили полицейские. Не смогли убедить активистов разблокировать дороги и начальник областного управления полиции и его заместители.
Вазген рассказал, что 7-8 активистов второй день контролируют четыре дороги к Амулсарскому месторождению. Десять дней назад джермукцы на четыре дня перекрыли дороги, но потом по призыву премьер-министра Пашиняна разблокировали их. Не получив после этого соответствующей реакции со стороны правительства, жители города и соседних деревень два дня назад возобновили акции протеста. “Ребочие не могут проехать на территорию месторождения, так как дороги перекрыты”,- отметил Вазген Галстян.
Напомним, что 24 мая вице-премьер Тигран Авинян встретился с участниками акций против Соткского и Амулсарского месторождений, после чего активисты решили прекратить акции протеста.
“Взаимопонимание есть в двух вопросах: природе не должен быть нанесен незаконный и неравномерный ущерб и экономика не должна оказаться в искусственно созданной критической ситуации. После поручения премьера провести прозрачную комплексную экспертизу работы уже начали выполняться. Об этом мы тоже говорили с гражданами”,- отметил Тигран Авинян.