Մարտի 8: Բանավեճի թեման. «Եվրոպական ինտեգրման խոչընդոտները»
Եվրոպական կառույցների մեջ Հարավային Կովկասի ինտեգրման ճանապարհին առկա խոչընդոտները պայմանականորեն կարելի է բաժանել երեք խմբի` ներքին, տարածաշրջանային եւ աշխարհաքաղաքական: Ներքին խոչընդոտները պարզ են. քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական հետամնացությունը, պետական իշխանության եւ քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների թուլությունը, կոռուպցիայի բարձր մակարդակը, զինված ուժերի անհամապատասխանությունը ժամանակակից ստանդարտներին եւ այլն:
Սրանք միասին բացասական բեռ են կազմում, որով հազիվ թե կարելի է մտնել զարգացած արեւմտյան եւ եվրոպական տնտեսական տարածք, ինտեգրվել ռազմաքաղաքական համագործակցության եւ անվտանգության համակարգին: Ինչ վերաբերում է եվրաինտեգրումը արգելակող տարածաշրջանային պատճառներին, ապա առաջին տեղում կդնեի գոյություն ունեցող հակամարտությունները եւ դրանց ապասառեցման վտանգը, անցումը «տաք» փուլին: ԵՄ-ը եւ ՆԱՏՕ-ն հոգսերի եւ խնդիրների պակաս չունեն (միայն կիպրոսյան կամ իռլանդական խնդիրները բավական են, դրան գումարած` Ջիբրալթարի կարգավիճակի մասին վեճերը եւ այլն): Ուստի, Բրյուսելը չի շտապում իր վրա վերցնել հարավկովկասյան հակամարտությունների լուծման բեռը: Երկրորդ խմբի խոչընդոտները հակամարտությունների հետեւանքով տարածաշրջանային համագործակցության խզումն է, Հարավային Կովկասի պետությունների աշխարհաքաղաքական կողմնորոշումների բազմազանությունը: Եւ, վերջապես, այնպիսի ազդեցիկ տերություններ, ինչպիսիք են Ռուսաստանը եւ Իրանը, անշուշտ, բացահայտ եւ անբացահայտ ձեւերով անում են ամեն բան, որպեսզի, եթե լիովին չշրջափակեն, ապա առավելագույնս խոչընդոտեն Հարավային Կովկասի երկրների ինտեգրումը եվրոպական կառույցներին:
Ռուսաստանը ոչ մի կերպ չի ցանկանում հաշտվել իր երկդարյա բացառիկ տիրապետության գոտու կորստյան հետ, իսկ Իրանը զգուշանում է իր սահմաններին արեւմտյան ազդեցության մոտենալու, ինչին թշնամանքով է վերաբերվում, փաստից (խոսքը հատկապես վերաբերում է ՆԱՏՕ-ի ռազմական ենթակառույցներին): Միասնաբար, նշված գործոնները ստեղծում են մեր երկրների եվրոպական ինտեգրման հեռանկարների անուրախ պատկերը: Այդուհանդերձ, դրանք չպետք է համարվեն անհաղթահարելի: Այդ ամենը կամքի, ճիշտ ռազմավարության եւ ժամանակի գործոնի նուրբ ըմբռնման հարց է, ինչի մասին երեկ խոսում էր Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Արչիլ Գեգեշիձե. Մուսաբեկովին եւ Ռուսեցկուն
Եվրոպական եւ եվրաատլանտյան կառույցներին ինստիտուցիոնալ ինտեգրումը չպետք է լինի վերջնական նպատակ կամ ինքնանպատակ: Նպատակը պետք է լինի արդիականացման եւ ժողովրդավարական քաղաքական համակարգի կառուցման երկարաժամկետ եւ անդառնալի գործընթացի ապահովումը: Հարց է առաջանում. այդ նպատակներին հասնելու համար որքանո՞վ է անհրաժեշտ եվրոպական կառույցներին ինտեգրումը: ՆԱՏՕ-ին ինտեգրումը Վրաստանին կենսականորեն անհրաժեշտ է: Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ին ինտեգրմանը, ապա նույնիսկ միայն մերձեցման գործընթացը (անկախ դրա երկարատեւ ընթացքից) ռացիոնալ քաղաքականության պայմաններում կարող է նշանակալի առաջընթաց ապահովել վերոհիշյալ նպատակին հասնելու գործում:
Ալեքսանդր Իսկանդարյան
Համաձայն եմ Ռասիմ Մուսաբեկովի հետ. կան այդպիսի խոչընդոտներ, եւ դրանց քանակը մեծ է: Բայց հո°ւյս կա: Մեծ Բրիտանիան ունի հակամարտություն, Կիպրոսը չի վերահսկում չճանաչված պետության տարածքը, Սլովակիան ոչ մի կերպ չի համապատասխանում տնտեսական մակարդակով, Բուլղարիան ունի մեզանից էլ շատ կոռուպցիա, իսկ Ռումինիայում… ավելի լավ է չխոսեմ այս երկրի մասին: Սեռական փոքրամասնություններին Պորտուգալիայում վերաբերվում են ոչ այնպես, ինչպես Ամստերդամում, իսկ ժպիտի պայծառությամբ եւ ջրի որակով կոռլեոնցիները տարբերվում են ստոկհոլմցիներից: Եւ ոչինչ` բոլորն էլ ԵՄ-ի մեջ են կամ կմտնեն 2007թ.-ին: Մեզ էլ կընդունեն, եթե պետք լինի: Ահա հարցը` պե՞տք է: Մենք մի բան արժե՞նք աշխարհագրական, հաղորդակցական կամ այլ իմաստով: Սա նրանց` ընդունողներին վերաբերող հարց է: Իսկ ինչ վերաբերում է մեզ` ցանկացողներիս, ապա ինչի՞ մասին է խոսքը. ԵՄ-ը կամ ՆԱՏՕ-ն մեզ համար` ոնց որ Ձմեռ պապը: Նա կգա եւ իր պարկից դուրս կհանի այն, ինչ մենք չունենք` ժողովրդավարություն, անվտանգություն, բարգավաճում, ազատություն: Մենք սովորել ենք այդպես, որպեսզի մեր փոխարեն ուրիշները որոշեն, ոչ թե մենք£ Չափից ավելի երկար ժամանակ ենք գտնվել կայսրություններում: Կարծում եմ` պետք է գործի լծվել եւ լուծել խնդիրները: Ինքներս: Այնժամ գուցե եւ ԵՄ էլ ընդունեն:
Երբեմն սարսափելի ամաչում եմ, եթե անկեղծ լինեմ: Երբ մերոնք (կարեւոր չէ` հայերը, վրացիները, թե ադրբեջանցիները) ինչ-որ մի տեղ Բրյուսելում ուժերը լարած` բյուրոկրատական մեքենայի մի ինչ-որ պտուտակի բացատրում են, թե Կովկասը խիստ կարեւոր է Եվրոպայի համար եւ Եվրոպային է պատկանում անտիկ ժամանակներից, իսկ նա չգիտի էլ, թե գլոբուսի վրա դա որտեղ է գտնվում: Այստեղից էլ` հարցի պատասխանը. ինտեգրում հանուն անվտանգությա՞ն, թե՞ հակառակը: Ո՛չ մեկը, ո՛չ մյուսը: Ավելի ճիշտ, թե՛ մեկը, թե՛ մյուսը, որպեսզի մնանք «երեխա»: Սա շատ վտանգավոր միտում է: Պետք է հասունանալ եւ ձեռք բերել արտաքին քաղաքականություն: Իսկական: Չէ՞ որ «Ռուսաստանը չար վհուկ է» եւ «Ռուսաստանը հարազատ մայր է» մոտեցումները նույն բանի` ինֆանտիլիզմի արտահայտությունն են: Ռուսաստանը հարեւան է, ինչպես եւ Եվրոպան: Իր շահերով, թերություներով, փոփոխականներով: Ո՛չ հայր է, ո՛չ մայր, հարեւան է: Մեծ, հզոր հարեւան: Իսկ ԵՄ-ն էլ միայն «արժեքների հանրություն» չէ, այլ հզոր բյուրոկրատական մեքենա: Եւ այնտեղ մտնում են ոչ թե ժողովրդավարության, այլ մի բան պոկելու նպատակով:
Ալեքսանդր Ռուսեցկի. Կովկասի սահմանները
Կարծում եմ` հետաքրքիր է հետեւյալ հարցը. «Որտե՞ղ են Կովկասի սահմանները»: Ոմանք կարծում են, թե դրանք ավելի դեպի հյուսիս են, իսկ մյուսները` թե ավելի հարավ են: Իսկ ոմանց կարծիքով` դրանց մեջ մտնում է Հնդկաստանի եւ Սկյութիայի միջեւ ընկած տարածքը: Մենք չպիտի հրաժարվենք տարածաշրջանային քաղաքականությունից. այն իր մեջ շատ դրական բաներ ունի: Միեւնույն ժամանակ, տարածաշրջանային քաղաքականություն ունենալու համար հարկ է սահմանել տարածաշրջանի սահմանները: Դրանից հետո կարելի է խոսել եւ տարածաշրջանային անվտանգության մասին: Երկրորդ խնդիրն այն է, որ մենք առայժմ չենք կարող լրջորեն խոսել Կովկասում տարածաշրջանային քաղաքականության ձեւավորման մասին, քանի որ չունենք մեր երկրների ներսում ազգային անվտանգության պատշաճ եւ միասնական ընկալում: Նույնիսկ էթնիկապես միատարր Հայաստանում տարբեր կարծիքներ կան: Բազմաէթնիկական հասարակություններում ազգային անվտանգությունը պետք է հանդես գա որպես «էթնիկական անվտանգությունների» համադրություն: Նման բան չկա ո՛չ Վրաստանում, ո՛չ Ադրբեջանում: «Էթնիկական անվտանգությունների» համադրությունը պետք է հանգեցվի «քաղաքացիական անվտանգության» (քաղաքացիական, այլ ոչ թե էթնիկական ժողովրդավարության պայմաններում): Իսկ վերջինս պետք է կազմի ազգային անվտանգության ձեւավորման հիմքը: Այսօր տիրապետում է անվտանգության էթնիկական ըմբռնումը, եւ դա տրամաբանական է, քանի որ տիրապետում է շրջակա միջավայրի էթնոկենտրոն ընկալումն ու ըմբռնումը: Ընդ որում, այսպիսի վիճակը ակտիվորեն օժանդակվում է դրսից, քանի որ դա իրադրությունը վերահսկելու ամենաէժան եղանակն է:
Ստեփան Գրիգորյան. Ավյազ Ռուստամովին
Մեզ մոտ` Հայաստանում, բազմաթիվ քաղաքական գործիչներ, քաղաքագետներ եւ հասարակական գործիչներ կան, որոնք բավական կասկածանքով են վերաբերվում Արեւմուտքին (առաջին հերթին` ԱՄՆ-ին)` համարելով, որ մեր տարածաշրջանում Արեւմուտքը առաջնորդվում է միայն նավթային շահերով: Եթե դա այդպես լիներ, ապա Ադրբեջանի դերը տարածաշրջանում կլիներ շատ ավելի մեծ, քան այն, ինչ մենք այսօր տեսնում ենք:
Ուրախալի է, որ վրացական քաղաքական վերնախավում համաձայնություն կա աշխարհում Վրաստանի տեղի եւ նրա անվտանգության համակարգի վերաբերյալ£ Համենայնդեպս, քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարների հարցումից երեւում է, որ վրաց քաղաքական գործիչները Վրաստանի տեղը տեսնում են ժողովուրդների եվրոպական ընտանիքում, իսկ անվտանգությունը կապում են ՆԱՏՕ-ի հետ£ Հայաստանի դեպքը շատ ավելի բարդ է: Տարբեր քաղաքական ուժեր տարբեր պատկերացումներ ունեն աշխարհում Հայաստանի տեղի մասին£ Պատճառները տարբեր են` սկսած ծանր պատմական անցյալից, բարդ ներքաղաքական իրադրությունից եւ վերջացրած Հայաստանի դիրքորոշման վրա «արտաքին գործոնների» ազդեցությամբ` ի դեմս աշխարհի տարբեր երկրների հայկական սփյուռքների: Ուստի, ես կփորձեմ ներկայացնել «հայկական նախագծի» իմ պատկերացումը:
Առաջինը հայ ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգության հուսալի երաշխիքներ ստեղծելու խնդիրն է; Դրա համար անհրաժեշտ է ոչ թե մեկուսացում, այլ, ընդհակառակը, համագործակցություն տարածաշրջանի բոլոր երկրների եւ, առաջին հերթին, Թուրքիայի հետ; Եւ այս առումով ՆԱՏՕ-ն անվերապահ հետաքրքրություն է ներկայացնում ոչ միայն որպես աշխարհի ամենահզոր կազմակերպությունը պաշտպանության եւ անվտանգության ասպարեզում, այլեւ որպես մի կազմակերպություն, որի անդամն է Թուրքիան: ՆԱՏՕ-ն կարող է դառնալ այն «կամրջակը», որը կապահովի Թուրքիայի հետ Հայաստանի համագործակցությունը ռազմական ոլորտում: Հենց այնտեղ, որտեղ թշնամու կերպարի ստերեոտիպերը առանձնապես կենսունակ են: ԱՊՀ-ի անվտանգության համակարգը (այսպես կոչված Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը) չի կարող գործել տարածաշրջանում իր անարդյունավետության պատճառով, ինչպես նաեւ այն պատճառով, որ տարածաշրջանի երկրներից միայն Հայաստանն է այդ կազմակերպության անդամ: Բացի այդ, եթե մենք ցանկանում ենք Հարավային Կովկասը տեսնել որպես մեկ ամբողջություն, համագործակցության եւ բարիդրացիության տարածաշրջան, ապա մեր երկրները, ի վերջո, պետք է մտնեն մեկ (միասնական) անվտանգության համակարգի մեջ: Եւ այդ համակարգը կարող է լինել հենց ՆԱՏՕ-ն: Մենք շատ հաճախ լսում ենք, թե դա շատ հեռավոր ապագա է, բայց վերջին տարիների փորձը ցույց տվեց, որ աշխարհում իրադարձությունները շատ արագ են զարգանում, եւ առաջիկա մի քանի տարում շատ բան կարող է որակապես փոխվել: Օրինակները բազմաթիվ են. նույնիսկ վառ երեւակայություն ունեցող մարդիկ չէին կարող 1989-90թթ.-ին պատկերացնել, որ բալթյան երկրները ոչ միայն անկախություն կստանան, այլեւ արդեն 2004-ին կդառնան ՆԱՏՕ-ի եւ ԵՄ-ի անդամ: Ընդամենը երկու տարի առաջ թվում էր, թե ԱՊՀ-ի երկրների համար ապահովված է Ռուսաստանի «ռազմավարական արբանյակների» տեղը, բայց արդեն այսօր նրանցից առնվազն երեքն անվերադարձ «հեռանում են» դեպի Արեւմուտք:
Երկրորդը Հայաստանում օրինական իշխանությունների ընտրությունը եւ վերընտրությունը ապահովող ժողովրդավարության զարգացումն է: Մեր հասարակության համար դա լուրջ փորձություն է: Ընտրական գործընթացների զարգացման վերջին տարիների փորձը ցույց տվեց, որ մենք այստեղ անընդհատ «սայթաքում ենք»:
Դա մեզ վրա շատ թանկ է նստում, քանի որ, ցածր լեգիտիմության պատճառով, իշխանությունները չեն կարող լուրջ բարեփոխումներ իրականացնել Հայաստանում եւ հստակ որոշումներ կայացնել արտաքին քաղաքականության մեջ: Այստեղից էլ ծնվում են ոչինչ չփոխելու գաղափարները, իսկ արտաքին քաղաքականության մեջ` բոլորին սիրաշահելու ձգտումը: Այստեղից ծնվում է հակամարտությունների` մինչեւ ավելի լավ ժամանակներ «սառեցնելու» գաղափարը, քանի որ թույլ իշխանությունն անկարող է դիմել զիջումների (բոլոր զիջումներն էլ հասարակության մեջ ժողովրդականություն չեն վայելում) եւ մեծապես կախված է թե՞ «ներսից», թե՞ «դրսից» եկող ճնշումներից…
Երրորդը Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար անվտանգության երաշխիքների ստեղծումն է£ Այստեղ շատ կարեւոր է պատրաստ լինել դիմելու փոխզիջումների: Պետք է առաջնորդվել «տարածքներ անվտանգության դիմաց՚, այլ ոչ թե ՙտարածքներ Ղարաբաղի անկախության դիմաց» սկզբունքով, քանի որ վերջինը միայն հանգեցնում է հակամարտության եւ փոխադարձ անվստահության ուժեղացմանը:

March 8th. Topic of Discussion: Hindrances to European Integration
The hindrances in the way of integration of the South Caucasus into the European structures can arbitrarily be differentiated into three groups: internal, regional and geopolitical. Everything is clear regarding the internal hindrances: politics, the socio-economic lag, the weakness of institutions of government and civil society, the high rate of corruption, the incompliance of the military forces with modern standards, and other things all together create negative baggage which makes it hard to squeeze into the developed Western and European economic space, to be integrated into the system of military and political cooperation and security. As to the regional factors impeding European integration, I would put the existent conflicts and the danger of their unfreezing and the transition into the "heated" phase in first place. The EU and NATO have enough to worry about with their own problems (Cyprus and Northern Ireland already cost a lot, and also the disputes around Gibraltar, and so on). That is why Brussels is not eager to undertake the burden of resolving the South Caucasian conflicts. Secondly, there is the fact of the various vectors of the geopolitical orientation of the South Caucasian states, as a result of the conflicts and the severance of regional cooperation and collaboration. And finally, such influential states as Russia and Iran, undoubtedly, are doing what they can overtly or covertly to at least impede the process of the integration of the South Caucasian states into the European structures to the greatest possible extent, if not to block the process completely. Russia does not by any means want to accept the loss of the zone that was under its own exclusive domination for two centuries, and Iran fears the appearance of the hostilely perceived Western influence, particularly the military infrastructure of NATO, near its borders. In total, all these factors create a sad picture with regards to the prospect of the European integration of our countries. However, they should not be considered insurmountable. It is all a matter of will, correct strategy, and subtle understanding of the time factor, which Alexander Iskandaryan spoke of yesterday.
Archil Gheghesgidze: to Musabekov and Rusetski
Institutional integration into European and Euro-Atlantic structures should not be an ultimate goal and an end in itself. The goal should be the provision of a long-term and irreversible process of modernization and the creation of a democratic political system. A question arises: how necessary is integration into European structures in order to achieve these goals? Integration into NATO is vital for Georgia. As to the EU, even the process of rapprochement itself (regardless of how prolonged it is) within a rational policy can provide considerable progress towards the achievement of the above-mentioned goal.
Alexander Iskandaryan
I agree with Rasim Musabekov: these are the hindrances and they are numerous. But there is hope. Great Britain has a conflict, Cyprus does not control the territory of the non-acknowledged state, Slovakia does not comply in its economic level, Bulgaria has more corruption than we do, and Romania.I will refrain from speaking of that country. Sexual minorities are not treated in Portugal the way they are in Amsterdam, and Corleans differ from people in Stockholm in the wideness of their grins and the quality of their water. But that's nothing - they are all in the EU or will join it in 2007. And we will be accepted if needed. But is it needed? Are we worth anything? In terms of geography, communication, or any thing else? This is an issue that concerns them, they who accept. As for us, we who want to be accepted, it is obvious that the EU or NATO is something like Santa Claus to us. He will come and pour everything we don't have out of his sack. Democracy, security, prosperity, freedom. We are used to someone else making decisions for us. We have been part of one empire or another for too long a time. I think we should start solving the problems. Ourselves. Then it's possible that we'll be accepted into the EU.
I am sometimes painfully ashamed, to tell the truth, when somewhere in Brussels our people (no matter who - Armenians, Georgians, or Azerbaijani) make every effort to explain to a certain small cog in the bureaucracy machine that the Caucasus is extremely important to Europe and has belonged to it since ancient times, and that person doesn't know where on the globe it is. Hence the answer to the question: integration for security or vice versa? Neither. To be more precise, both, if we are to remain an infant. The tendency is very dangerous. We should grow up, and acquire a foreign policy. A real one. "Russia is the bogeyman" and "Russia is our mother" - these are expressions of the same thing-infantilism. Russia is a neighbor, just like Europe. With all its interests, drawbacks, and parameters. Neither a Daddy nor a Mommy, just a neighbor. A big neighbor. A powerful one. And the EU is not "a commonwealth of values", but a powerful bureaucratic machine. And you join it not for the sake of democracy but with the aim of getting something for yourself.
Alexander Rusetski: The borders of the Caucasus
I think that the question "Where are the borders of the Caucasus?" is an interesting one. Some think that they are more to the North, some think that more to the South, and others consider it to be the territory between Scythia and India. We should not refuse to have a regional policy; there are too many positive things in it. However, in order to have a regional policy, the borders of the region should be identified. After this we can talk about regional security, and not like Emerson does. The second problem consists of the fact that we are not yet capable of speaking seriously of the formation of a regional policy in the Caucasus, as we do not have an adequate or unified understanding of national security within the borders of our countries individually. Even in homogeneous Armenia opinions vary. In multiethnic societies, national security should be presented as a set of "ethnic securities", which does not exist either in Georgia or in Azerbaijan. The sum of the "ethnic securities" should equal "civil security" (under circumstances of civil and not ethnic democracy). And the latter should be the basis for the formation of national security. Today the ethnic understanding of security dominates and this is only logical, as the ethnocentric perception and understanding of the surrounding world dominates.
Besides, this situation is actively supported externally, as it is the cheapest way to control the situation.
Stepan Grigoryan: to Avyaz Rustamov
In Armenia there are a lot of politicians, political scientists and public figures who are rather suspicious of the West (and the USA first of all), thinking that the West is only interested in the oil in our region. If this were true, then the role of Azerbaijan in the region would be incomparably higher than what we can observe today.
We are glad that there is a consensus on the issue of Georgia's place in the world and its security system among the Georgian political elite. At least, interviews with the leaders of the political parties show that Georgian politicians see Georgia in the European family of nations and they connect their security with NATO. In Armenia's case things are more complicated. You will come across various visions of Armenia's place in the world among various political forces. There are a lot of reasons for this: starting with the difficult historical past, the complicated internal policy situation, and finishing with the influence of the "outside factors" on the position of Armenia, such as the Armenian Diaspora in various countries of the world. That is why I will try to present my own vision of the "Armenian project."
First, this is the task of creating reliable guarantees for the physical security of the Armenian people. Not isolation but on the contrary, cooperation with all the countries of the region, including Turkey, is needed for this. In this context NATO is of unquestionable interest, not only as the most powerful organization in the world in the sphere of defense and security but also as an organization Turkey is a member of NATO. NATO can become the "bridge" that will provide cooperation between Armenia and Turkey in the military field. That is the area where the stereotypes of Turkey (at least among the Armenian people) are the most fixed. The system of security of the CIS (the so-called Treaty Organization of Collective Security - TOCS (ODKB)) cannot work in the region because it is inefficient and also because only Armenia among the countries in the region is a member in this organization. Besides, if we want to see the South Caucasus region as a unity and a region of cooperation and good-neighborly relations, our countries must in the end enter a single unified system of security. And NATO can act as something like that. We very often hear that this is a very distant prospect; however, the experience of development in recent years has proven that the situation in the world is developing very fast and in the next few years many things may undergo qualitative changes. We do not need to think long to find examples: even people with the wildest imagination could not have supposed in 1989 to 1990 that the Baltic states would not only obtain independence but also become members of NATO and the EU in 2004. Only two years ago it seemed that the CIS countries had places ready as "strategic satellites" of Russia, and today at least three of those are already irreversibly "leaving for" the West. Second is the development of democracy in Armenia that would allow for the election and re-election of a legal and legitimate leadership. This is a serious test for our society. The experience of the development of electoral processes in recent years has shown that this is a constant stumbling block. This costs us a great deal, because since the government lacks legitimacy, it is incapable of conducting serious reforms within Armenia and making clear-cut decisions in foreign policy. This is where the ideas of not changing anything and flirting with everybody in foreign policy arise. This is where the idea of "freezing" conflicts and waiting for better times is born, as the weak leadership is not able to compromise (compromises are always unpopular in any society) and is extremely vulnerable to both internal and external pressure. Thirdly, there is the creation of security guarantees for the population of Nagorno Karabakh. Here it is very important to be ready to compromise and to make mutual concessions. We should be guided by the principle of "territory in exchange for security," and not by the principle of "territory in exchange for the independence of Karabakh," as the latter will only aggravate confrontation and mutual mistrust.