Նիկոլ Փաշինյան. «Առաջիկայում պատրաստվում ենք եկամտային հարկի իջեցմանը»
«Մենք առաջիկայում պատրաստվում ենք եկամտային հարկի իջեցմանը: Այս պահի պլանով իրավիճակը կմնա նույնը, պարզապես կուտակային բաղադրիչի մեջ քաղաքացիների վճարած 5 տոկոսը առաջարկում ենք դարձնել 2.5 տոկոս և այս համակարգը կգործի այնքան ժամանակ, քանի դեռ կառավարության նախաձեռնությամբ եկամտահարկի տոկոսները չեն իջել»,- այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի միջոցով պատասխանելով քաղաքացիների հարցերին՝ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ ներկա կարգավորմամբ կենսաթոշակային համակարգի մասնակիցը կուտակում է իր եկամտի 10 տոկոսը՝ 5 տոկոսը վճարում է անձը, 5 տոկոսը՝ պետությունը։ Կառավարության առաջարկած նախագծով նույն 10 տոկոսը կձևավորվի հետևյալ կերպ՝ 2,5 տոկոսը քաղաքացին, 7,5 տոկոսը՝ պետությունը։
Վարչապետը նշեց, որ երբ եկամտահարկի տոկոսները նվազեն կուտակային 2.5 տոկոս բաղադրիչը կրկին կդառնա 5 տոկոս: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ եկամտահարկի փոփոխության թեման շատ կարևոր, բայց միևնույն ժամանակ բարդ թեմա է.
«Մենք հույս ունենք, որ եկամտահարկի նվազեցման արդյունքում նաև ստվերը կկրճատվի և այդպիսով աշխատավարձերի իրական չափերը կարձանագրվեն, որը շատ կարևոր է ստվերային տնտեսությունը կրճատելու համար: Ընդհանուր առմամբ մենք ունենք մի գլոբալ խնդիր. դա ստվերային տնտեսության կրճատելու միջոցով պետական եկամուտների ծավալները ավելացնելն է»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց նաև, որ անկախությունից ի վեր երկրի խնդիրները չեն լուծվել` «փող չկա» պատճառաբանությանբ: Նիկոլ Փաշինյանը իր անհամաձայնությունը հայտնեց այդ պնդմանը և ընդգծեց, որ «այդ փողը պետք է դնել օրինական ռելսերի մեջ, որպեսզի այդ փողը, ինչպես և նախատեսված է, ծառայի Հայաստանի Հանրապետությանը, նրա զարգացմանը, անվտանգությանն ու բարեկեցությանը»:

Никол Пашинян: “Мы собираемся в ближайшее время снизить подоходный налог”
“Мы собираемся в ближайшее время снизить подоходный налог. В отношении существующего плана ситуация не изменится, просто мы предлагаем, чтобы те пять процентов, которые граждане выплачивают в рамках обязательного компонента, снизились до 2,5%. Эта система будет действовать до тех пор, пока подоходный налог не будет снижен по инициативе правительства”,- сообщил в прямом эфире на своей фейсбуковской странице премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопросы граждан.
Напомним, что нынешняя пенсионная система предусматривает накопление 10% доходов граждан. При этом 5% платит участник системы, 5% – государство. По предложенному правительством проекту 10% будут формироваться следующим образом: 2,5% платят граждане, 7,5% - государство.
Премьер отметил, что после снижения подоходного налога 2,5-процентный компонент вновь увеличится до 5%.
“Мы надеемся:, что в результате снижения подоходного налога “тень” сократится, тем самым будут зафиксированы реальные размеры заработной платы, что очень важно для сокращения теневой экономики. В целом же перед нами стоит глобальная задача – увеличить объемы госдоходов путем сокращения теневой экономики”,- сказал Никол Пашинян.