ԱԳԼՃԿ-ներում ՀԴՄ չեն տրամադրում. պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանի լցակայանը դրանց թվում է
Հայաստանում գործող գազալցակայանները տարիներ շարունակ աշխատել են հարկային օրենսդրության խախտումներով՝ այդպիսով ահռելի վնասներ հասցնելով պետությանը։
Այն բանից հետո, երբ ֆեյսբուքյան «ՀՀ գազալցակայաններ» խմբի վարորդները սկսեցին ուշադրություն դարձնել՝ արդյո՞ք ԱԳԼՃԿ-ները գազալիցքավորումից հետո տրամադրում են ՀԴՄ, թե ոչ, պարզվեց, որ ոլորտում համատարած խախտումներ են։
Սրա վերաբերյալ տասնյակ գրառումներ կան ֆեյսբուքյան «ՀՀ գազալցակայաններ» խմբում՝ լուսանկարներով ու տեսանյութերով փաստարկված։ Ընդ որում, խախտումներ կատարող ԱԳԼՃԿ-ների մեծ մասի թիկունքին որեւէ քաղաքական գործիչ կամ խոշոր գործարար է կանգնած։
Պաշտոնյան խախտում է օրենքը
Օրեր առաջ «Հետքը» տեղեկություն ստացավ, որ Բերդ քաղաքում գործող «Վիցի գրուպ» ընկերությանը պատկանող գազալցակայանն աշխատում է խախտումներով, այդ թվում՝ ՀԴՄ կտրոն չի տրամադրում։ Ստուգեցինք տեղում։ Լիցքավորումից հետո «Վիցի գրուպի» ԱԳԼՃԿ-ում ոչ միայն ՀԴՄ, այլեւ որեւէ այլ կտրոն չտրամադրեցին։ Այս գազալցակայանում այլ խախտումներ էլ են թույլ տրվում։ Գազը լիցքավորեցին 230 ճնշման չափով։ Այնինչ, լցակայաններում բնական գազի ճնշումը չպետք է գերազանցի 19,6 ՄՊա-ն, կամ, վարորդների լեզվով ասած, 200 մթնոլորտային ճնշումը։
Էկոնոմիկայի նախարարության Շուկայի վերահսկողության պետական տեսչությունը 2012 թվականին բացահայտել էր, որ մի շարք ընկերությունների, այդ թվում՝ «Վիցի գրուպ» ՍՊԸ-ի ավտոգազալցավորման ճնշակայաններում բացակայում են բնական գազի կոմպրեսացված վառելիքի լցավորման բաշխիչ աշտարակները:
«Վիցի գրուպ»-ին «Հետք»-ը բազմիցս անդրադարձել է։ Ընկերության հիմնադիրներն են Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանի կինը եւ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի կինը։
Մելիքյանն ու Աթոյանը համերկրացիներ են։ Երկուսն էլ ծնվել են Բերդ քաղաքում ու, փաստորեն, նաեւ բիզնես գործընկերներ են։
2001 թվականին Սերինա Առաքելյանի եւ Անահիտ Քալանթարյանի հիմնադրած ընկերության բաժնետոմսերը 2006 թվականին անցել են Վարդան Առաքելյանին՝ Գագիկ Մելիքյանի աներորդուն։ Այդուհանդերձ, այս ընկերության թե՛ գազալցականը, թե՛ ՀԷԿ-ը, որ գործում է Պառավաքար գյուղի վարչական տարածքում` Հախում գետի վրա, բերդցիները վստահորեն անվանում են «Մելիքյան Գագիկի գազալցակայան», «Մելիքյան Գագիկի ՀԷԿ»։
Ի դեպ, երբ նկարահանումներ էինք իրականացնում Բերդ քաղաքում, այդ թվում՝ ԱԳԼՃԿ-ում, մեր ավտոմեքենային անդադար հետեւում էր 01MO002 պետհամարանիշով սպիտակ գույնի «Նիվա» մակնիշի ավտոմեքենա, որը, ինչպես հետո պարզեցինք, պատկանում է Գագիկ Մելիքյանի եղբոր՝ Արթուր Մելիքյանի ընտանիքին։ Արթուր Մելիքյանը «Բիլայն» ընկերության Բերդի մասնաճյուղի տնօրենն է։ Պաշտոնյայի հարազատները, թերեւս, անհանգստացել էին «իրենց տարածքում» լրագրողների ներկայությունից։
Բացահայտում են վարորդները
Վարորդների ահազանգների համապատասխան՝ «Ջրաբեր գազ» ընկերությունում, որի լցակայանը գործում է Սեւան-Երեւան մայրուղու վրա, հսկիչ-դրամարկղային կտրոն տրամադրում են, երբ պահանջում ես։ Կրկին տեղում ստուգեցինք։ Աշխատողը ՀԴՄ տրամադրելու իմ պահանջին ի պատասխան` հարցրեց․ «Ինչքանի՞ տամ»։
Այս տեսանյութում երեւում է, որ ՀԴՄ կտրոն չի տրամադրվում նաեւ Արգավանդի խաչմերուկից ոչ շատ հեռու գործող «Նախշին» ՍՊԸ լցակայանում։ Ավելի ճիշտ, աշխատակիցը կտրոն տրամադրում է, երբ վարորդն է պահանջում։ Վարորդի պնդմամբ՝ մինչեւ իր վճարումը, այս գազալցակայանի աշխատակիցը մի քանի լիցքավորման դեպքում ՀԴՄ կտրոն չի տրամադրել:
Վարորդների նկարագրությամբ՝ նույն վիճակն է Դավիթաշենում գործող «Էլսի ստիլ» ընկերությունում։ Նրանք տարբեր լցակայաններում են լիցքավորում մեքենաները, որպեսզի ստուգեն բոլորին: ԵՊՀ սոցիալական փիլիսոփայության եւ բարոյագիտության ամբիոնի դոցենտ Արման Ղարագուլյանը «ՀՀ գազալցակայաններ» խմբի հիմնադիրն է:
«Իհարկե, վերջին շաբաթներին ահագին դրական փոփոխություն կա: Դեռ խնդիր կա, այսպես ասած, աչքից հեռու ԱԳԼՃԿ-ներում: Ես նկատել եմ, որ լցակայաններում հիմա ՀԴՄ են տրամադրում այն մարդկանց, ում չեն ճանաչում: Ով վաղուցվա ծանոթ է, ում հետ հարաբերությունները ջերմ են, ճանաչում են, նրանց հաշվին էլ՝ ՀԴՄ չտրամադրելով, խաբում են պետությանը: Եթե հաճախորդն անծանոթ է, շառից-փորձանքից հեռու՝ ՀԴՄ են տալիս»,-ասում է Ղարագուլյանը:
Իմ զրուցակիցն արձանագրել է. երբ սկսեցին ՀԴՄ-ներ պահանջել, որոշ լցակայաններում գազը թանկացրին: «Սա նշանակում է, որ նախկինում շատ չարաշահումներ են եղել: Վերահսկողությունն էական ազդեցություն թողնում է: Հարկայինը միգուցե չի կարող ամեն օբյեկտ առանձին-առանձին վերահսկել»,-ասում է Արմանը:
56-ից 49-ը՝ օրինախախտ
«Հետք»-ը հարցում է արել ՊԵԿ-ին՝ պարզելու, թե որքանո՞վ են տեղյակ, որ ԱԳԼՃԿ-ներն աշխատում են օրենքից դուրս։ ՊԵԿ տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից պատասխանել են, որ հաշվի առնելով կոմիտեի գնահատմամբ ավտոգազալցակայանների ոլորտում հնարավոր հարկային ռիսկերի առկայությունը՝ տվյալ ոլորտում գործունեություն ծավալող տնտեսվարող սուբյեկտներն ընտրվել են որպես հսկողական միջոցառումների թիրախ:
2018 թվականի հունիս ամսվա ընթացքում այս ոլորտի 102 տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ հսկողական աշխատանքներ իրականացնելու նպատակով, օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հրապարակվել են համապատասխան ստուգումների հանձնարարագրեր: Ստուգումներ են սկսվել 56 տնտեսվարողների մոտ, որոնցից 49-ի մոտ արդեն իսկ արձանագրվել են հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառության կանոնների խախտումներ: ԱԳԼՃԿ-ների ոլորտում գործող տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ հսկողական աշխատանքները շարունակվում են:

АГЗС не выдают чеки. Закон нарушает и газозаправочная станция депутата парламента
Действующие в Армении автогазозаправочные станции уже много лет работают с нарушениями налогового законодательства, тем самым причиняя государству огромный ущерб.
После того, как в фейсбуковской группе “Газозаправочные станции РА” водители подняли вопрос выдачи автогазозаправочными станциями кассовых чеков, выявились повсеместные нарушения в этой сфере. В той же группе размещены фото- и видеоматериалы, подтверждающие эти факты.
Депутат нарушает закон
Несколько дней назад Hetq.am получил сообщение о том, что газозаправочная станция, принадлежащая действующей в городе Берд компании “Вици групп”, работает с нарушениями, в частности, не выдает водителям кассовые чеки. Мы решили проверить эту информацию на месте. После заправки на АГЗС “Вици групп” нам не выдали не только кассовый чек, но и вообще какой-либо талон. Здесь допускаются и другие нарушения. Газ заправили под давлением 230, тогда как давление природного газа на АГЗС не должно превышать 19,6 МПа (или 200 кгс/см кв.).
Hetq.amn неоднократно писал о “Вици групп”. Учредителями этой компании являются жена депутата парламентской фракции Республиканской партии Гагика Меликяна и жена ректора Государственного экономического университета Армении Корюна Атояна.
Меликян и Атоян – однокурсники. Оба родились в Берде и, фактически, являются также партнерами по бизнесу.
В 2006 г. акции компании, основанной в 2001 г. Сериной Аракелян и Анаит Калантарян, перешли к Вардану Аракеляну, брату жены депутата. Тем не менее, и АГЗС этой компании, и ГЭС, которая действует на территории села Паравакар, по утверждению бердцев, принадлежат Гагику Меликяну.
Кстати, когда мы проводили в Берде видеосъемку, в том числе на АГЗС, за нашей машиной неотрывно следовал автомобиль “Нива”, который, как потом мы выяснили, принадлежал семье брата Гагика Меликяна, Артура Меликяна. Последний занимает должность директора бердского филиала компании “Билян”. Родственников депутата, по всей видимости, обеспокоило появление на “их территории” журналистов.
Что выяснили водители
Водители неоднократно сигнализировали о том, что на действующей на автотрассе Севан-Ереван АГЗС, которая принадлежит компании “Джрабер газ”, чеки выдают только по требованию клиентов. Мы побывали на этой заправке. В ответ на мое требование выдать чек работник спросил: “На какую сумму хотите?”
Чеки не выдают и на АГЗС компании “Нахшин”, расположенной недалеко от Аргавандского перекрестка. Здесь также водители получают чеки только после требования.
Аналогичная ситуация на АГЗС компании “Элси стил” в Давидашене. Доцент кафедры социальной философии Ереванского государственного университета Арман Карагулян – учредитель группы “Газозаправочные станции РА”. Его знают на многих АГЗС и в обязательном порядке выдают чек.
на многих АГЗС и в обязательном порядке выдают чек.
“В последние недели произошли положительные изменения. Но я заметил, что сейчас на заправках чеки выдают только незнакомым водителям. А те, кого работники знают давно и находятся с ними в дружеских отношениях, чеки не получают, тем самым государству причиняется ущерб”,- сказал Арман.
Мой собеседник отметил, что когда водители начали требовать чеки, на некоторых газозапраавочных станциях газ подорожал, “Это значит, что раньше злоупотреблений было много. Воздействие контроля весьма существенно. Налоговая служба, по всей видимости, не может кокнтролировать все объекты”,- сказал Арман.
49 из 56 АГЗС нарушают закон
Hetq.am направил запрос в Комитет госдоходов с целью выяснить, проинформированы ли они о том, что работники АГЗС работают с нарушениями закона. Отдел информации и по связям с общественностью сообщил, что, учитывая возможные налоговые риски в работе АГЗС, эти хозяйствующие субъекты находятся под контролем.
В июне 2018 г. предусмотрены проверки 102 хозяйствующих субъектов. В 49 из 56 уже проверенных компаний выявлены нарушения правил применения контрольно-кассовых аппаратов.