- Ես սեւ մրջյունն եմ, դու կարմիր: Հիմա սեւերը պիտի ջարդեն կարմիրներին:
Կադրիյե Բագըրջըօղլուն 7-8 տարեկան էր, երբ բակում խաղալիս թուրք ընկերուհուց իմացավ, որ ինքը հայ է: Այդ օրվանից նա ապրում է վախով, կրկնակի ինքնության տառապանքով: Թեեւ իմացել էր՝ հայ է, բայց չգիտեր՝ ինչ է հայությունը, եւ ինչու պետք է այն թաքցնել: Կադրիյեն հիշում է, որ պատանի հասակում այնպես էր ուզում թրքանալ՝ թուրքից առավել, որ որեւէ մեկը չկասկածի, թե ինքը թուրք չէ: Այսօր մեզ համար գուցե անհասկանալի, տարօրինակ են հնչում այս բառերը, բայց սա Թուրքիայում (Պատմական Հայաստան) խոնարհված, գլխիկոր ապրող հայ մարդու գոյատեւման նախապայմանն է: Այն մարդու, ում շրջապատողները հավատացրել էին, որ հայ լինելն ամոթ է:
Կադրիյեն պատմում է. «Միայն հայրս էր մեզ թեւ տալիս' ասելով, որ հայը աշխատասեր, պատվով ապրող ժողովուրդ է եղել, երբեք ոչ մեկի վատություն չի արել: Դուք խոնարհվելու պատճառ չունեք: Թեեւ չեք կարող բարձրաձայն ասել այս ամենը, բայց իմացեք եւ մի ընկճվեք: Սակայն թուքերի ու քրդերի մեջ ապրելու պարագայում, երբ ամենուրեք հակահայկական մթնոլորտ էր, իհարկե հորս ասածները քիչ էին»:
Կադրիեյի ծնողները հրաշքով փրկվել էին ֆիզիկական բնաջնջումից:
Քուրդ աղայի տղան հավանել էր նրա հորաքրոջը' Սիրանույշին, եւ ցանկություն հայտնել ամուսնանալ նրա հետ: Բայց Կադրիյեի պապը' Պարսամ աղան, մերժել էր քուրդ տղայի առաջարկությունը: 1915 թվականի ջարդերի ժամանակ, երբ հայերին տանում են Դեր Զոր, Սիրանույշին է մոտենում այդ քուրդ տղան եւ առաջարկում փրկել իրեն, եթե համաձայնի ամուսնանալ իր հետ: Հայուհին մերժում է, բայց մի փոքր մտածելուց հետո առաջակում է իր հետ փրկել նաեւ մնացածներին: Նա ասում է, որ այդ դեպքում կհամաձայնի ամուսնանալ: Քուրդ տղան Սիրանույշի հետ փրկում է նաեւ իր տոհմից տասը հոգու: Այսպիսով, արդեն անվանափոխ եւ դավանափոխ Բագըրջըօղլուների ընտանիքը հաստատվում է Ադիյաման գավառում:
Կադրիյեի ամուսինը՝ Հաջի Մեհմեդ Դեմիրջիկիլը եւս Թուքիայում ապրող դավանափոխ հայերից է:
«Արեւմտյան Հայաստանում բոլոր դավանափոխ հայերը գիտեն իրար: Որքան արհեսատվոր կա, չգրված օրենքով, բոլորը դավանափոխ հայեր են: Արհեստավորների շփումներն օգնում են մտերմանալ եւ հաճախ այնպես է լինում, որ նրանք իրենց զավակներին միմյանց հետ են ամուսնացնում: Լինում են նաեւ ծայրահեղ դեպքեր, երբ մեր գեղեցիկ աղջիկներին թուրքերը կամ քրդերն են փորձում տիրանալ: Հայերն ամեն կերպ ընդդիմանում են եւ բախումներ են լինում»,-ասում է Հաջի Մեհմեդ Դեմիրջիկիլը: Նրա հայրը 1915 թվականին Մուշում որբ մնացած հայ երեխաներից էր, ում Տիգրանակերտում որդեգրում է մի քուրդ ընտանիք: Տղան մեծանում է որպես մահմեդական: Այդ ընտանիքը, որտեղ նա մեծացել է Ղուրանի ուսուցման կենտրոն է եղել: Հաջի Մեհմեդ Դեմիրջիկիլը պատմում էր, որ հայրն այնքան վախի մեջ էր մեծացել, որ բացի վախից այլ բան չգիտեր:
Դավանափոխ հայ ամուսիների այս պատմությունը գրի ենք առել 2004 թվականի աշնանը, երբ առաջին անգամ նրանք Հայաստանում էին: 1975 թվականից ընտանիքն ապրում է Գերմանիայում: Այստեղ նրանք առաջին անգամ կարողացել են խոսել իրենց ինքնության մասին եւ ուշագրավն այն է, որ այդ հնարավորությունը նրանց ընձեռել են Գերմանիայում ապրող թուրք լրագրողներն ու գրողները, ովքեր իմացել էին, որ նրանք դավանափոխ հայեր են:
Կյանքի կեսից ավելին այս մարդիկ ապրել են թրքացած ՝ հեռու հայկականն ու հայությունը հիշեցնող ամեն ինչից: Հիմա նոր փուլ է սկսվել, նրանք հայ ինքնությունը փնտրում են իրենց զավակների մեջ:

The Cross of Identity
That's how Kadriye Bagrjioglu found out she was Armenian, when she was seven or eight years old, playing in the yard with a Turkish friend. Since then, she has lived in fear, suffering from a kind of split personality. She found out that she was Armenian, but she had no idea what it meant to be Armenian, and why it was something that had to be covered up. Kadriye remembers that when she was young, she wanted so much to be a Turk - more than any Turk would - so that nobody would doubt her Turkish heritage. This might sound strange to us today, but it was a matter of survival for a humiliated, servile Armenian in Turkey (Historical Armenia), for a person convinced by those around him that being Armenian was shameful.
Kadriye explained, "Our father was the only one who stood up for us, saying that the Armenians were a hard-working, dignified people who never hurt anyone. 'You have no reason to be humiliated. You can't say all this out loud, but be sure of it, and don't be afraid'. But living among Turks and Kurds, where anti-Armenian sentiment was pervasive, my father's words meant very little."
Kadriye's parents had been miraculously spared physical harm. The Kurdish agha 's son had fallen in love with her aunt, Siranoush, and expressed the desire to marry her. Kadriye's grandfather, ParsamAgha , refused the offer. Then in 1915, when her father had been taken to Der Zor, Siranoush was approached by the young Kurd, who offered to save her if she agreed to marry him. The Armenian girl refused at first, but later, considering the situation, agreed to give him her hand if he would protect her family. The young Kurd saved Siranoush and ten members of her family. Thus, the Bagrjioglu family, taking a new name and converting to a new religion, came to settle in the village of Adiyaman .
Kadriye's husband, Haji Mehmed Demirjigil, comes from another family of converted Armenians living in Turkey.
"All the converted Armenians living in Western Armenia know each other," he explained. "All the artisans, through some unwritten law, are converted Armenians. The artisans interact and get to know one another, and often end up as in-laws. There are also exceptions, when Turks or Kurds try to take our beautiful girls. The Armenians resist every way they can, and there are often clashes." HajiMehmed Demirjigil's father was one of the Armenian children orphaned in Moush, and was adopted by a Kurdish family in Tigranakert. He was raised as a Muslim, in a household that served as for studying the Quran study. His sons says he grew up in a state of constant fear.
We wrote down the story of this converted Armenian family in the fall of 2004, when they had come to Armenia for the first time. The family has lived in Germany since 1975. They were able to discuss their identity for the first time there, and, curiously enough, were first encouraged to do so by the Turkish reporters and writers in Germany who had found out that they were converted Armenians.
These people led more than half their lives as Turks, far removed from anything that would remind them of Armenia . Now a new chapter has begun, and they hope to locate their Armenian identity in their children.