Թուրքերը հային հողի համար էին սպանում
«Ես Սասունցի աղջիկ եմ»,- հպարտությամբ ասում է Սարդարապատի Արաքս գյուղում ապրող Նուրի տատը: «Ինչո՞վ են սասունցիք առանձնանում, որ էդպես հպարտությամբ ես ասում»,-հարցնում ենք մենք: «Սասունցիք ռիսկով են ու սիրուն»,-պատասխանում է նա: Նուրի տատը մեկն է ցեղասպանությունը վերապրածներից: Նա չգիտի իր իրական տարիքը, բայց ասում է, որ կոտորածը տեսել է: «Իր ծննդյան իսկական թիվը չի իմանում, ոչ էլ իր երեխաներինը: Իմ ծննդյան օրվա մասին ասում է' դու որ ծնվեցիր, էդ օրը ուժեղ քամի էր: Նրա անձնագրում գրված է 1919 թվական, բայց ինքը մեծ է, հորս ասելով, որը 1900 թվականին է ծնվել, մայրս 1912-ին կամ 1913-ին է ծնվել»,-ասում է որդին' Խաչիկը:
«Ասկյար զինվորները եկան աղբյուրից ջուր խմելու, հիշում եմ' նրանք նստել էին աղբյուրի մոտ, հանել էին իրենց գլխարկները, թաշկինակները դրել էին գլխներին, գլխարկները' վրան: æուրը խմեցին ու գնացին մեր գյուղը վառեցին: Կանանց ու երեխաներին մի տուն մտցրին, արանքները ղամիշներ կապեցին ու վառեցին, իսկ տղամարդկանց տարան անհայտ ուղղությամբ' աշխատացնելու»: 1915-ի իրադարձությունների մասին Նուրի տատը հիշում է ընդամենը այսքանը: Չորս ամիս առաջ տարած կաթվածի հետեւանքով կցկտուր է խոսում: «Ինչու՞ էին թուրքերը հայերին սպանում»,-հարցնում ենք: «Հողի համար»,-պատասխանում է Նուրի տատը: Նրա փոխարեն իրադարձությունների ընթացքը փորձում են վերականգնել զավակները:
«Հայրս' Ազիզը, միշտ մեզ պատմում էր կոտորածից,-ասում է Խաչիկը,- պատմում էր, թե ինչպես են թուրքերն այրել հայերին իր ծննդավայր Շլմո գյուղում' ամբարներից հանել են ցորենն ու գարին, տվել իրենց ձիերին, իսկ հայերին լցրել են ամբարներն ու այրել: Նա ասում էր' այնպիսի ծուխ էր բարձրացել, որ անգամ շներն էին փախչում»:
15-ամյա Ազիզ Խուդոյանը (Ավետիսյան) կոտորածից փրկվել է քրդական անվան եւ քուրդ հարեւանների շնորհիվ: «Հայրս պատմում էր, որ մինչեւ 12-13 տարեկանը աղջկա շորերով է ման եկել, որ չիմանան տղա է: Թուրքերի սրից իրենց երեխաներին փրկելու համար հայ ծնողները երեխաներին ծառայության էին տալիս քրդերին: Տղաները քրդերի տներում աշխատում էին կամ իբրեւ ծառայողներ, կամ նախրապաններ, գառնարածներ: Հայրս 1915 թվականի կոտորածից փրկվել է, որովհետեւ քրդերի մոտ է եղել: Նա ասում էր, որ քրդերի մեջ կային նաեւ լավ, խղճով մարդիկ, որոնք ափսոսում էին հայ երեխաներին»,-հոր պատմածները վերհիշում է Խաչիկը:
Ազիզի երեք քույրերից մեկը' Մանուշակը, 1915-ի ջարդերի ժամանակ անհայտ կորել է: «Հայրս մինչեւ կյանքի վերջը փնտրեց նրան Թուրքիայում ապրող իր ընկերոջ միջոցով, բայց չգտավ: Մյուս քրոջը, որը 3 տարեկան էր, գյուղ ներխուժած թուրքերը ձիու ոտքերի տակ են գցել եւ սպանել: Ինքը թաքնված տեսել է դա: Երրորդ հորաքույրս, որ հարեւան գյուղում է ապրել, փրկվել է եւ մինչեւ մահը' 1964 թվականը, ապրեց Թուրքիայում»,-պատմում է Նուրիի դուստրը' Մանուշակը:
12 տարեկանում Սասունի գավառի Շլմո գյուղում Նուրին ամուսնացել է Ազիզի հետ: «Շուտ են ամուսնացրել, որպեսզի քուրդերը չփախցնեն բռնի կարգով ամուսնացնեն»,-ասում է աղջիկը: Ոչ եկեղեցի են գնացել, ոչ էլ հարսանեկան զգեստներ հագել: «Գյուղում տերտեր չէր մնացել, բոլորը փախել էին,-ասում է Նուրի տատը,-Դպրոց էլ չկար, որ հայերեն սովորեինք, մենք քրդերեն Ղուրան էինք կարդում, վախենում էինք հայերեն խոսել»: «Հայերեն աղոթք գիտե՞ս»,-հարցնում ենք մենք: «Հա, «Հայր մերը», ծնողներս են սովորեցրել»,-ասում է նա:
Ցեղասպանությունից հետո Խուդոյան ընտանիքը շարունակել է ապրել Շլմոյում: «Հայրս արհեստավոր է եղել' ղլեչի, այսինքն' ամանեղեն սպիտակեցնող: Գյուղից գյուղ շրջել է, քրդերի, թուրքերի ամաններն է սպիտակեցրել, դրա համար էլ իրեն ձեռք չեն տվել»,- ասում է Խաչիկը:
1941-ին Ազիզ Խուդոյանին ծառայության են տարել թուրքական բանակ: «Ամուսնուս երեք տարի չէին թողնում բանակից գա: Տեղն էլ չգիտեինք»,-ասում է Նուրի տատը: «Մայրս ու հորաքույրս գնացել են բողոքել, արխիվներից պարզել են, թե որտեղ է ծառայում հայրս: Մի քանի օրով ուղարկել են տուն, 4-5 օր մնացել է եւ որոշել են փախչել Սիրիա: Եղբայրս է եղել 3 տարեկան, հայրս ու մայրս: Գիշերով լամպը վառ են թողել, իբր թե տանն են, վերցրել են իրենց շորերը ու էշով գնացել: Երկու խուրջին են վերցրել, մեկի մեջ եղբորս են նստացրել, մյուսի մեջ' հաց ու ջուր, ու փախել: Սահմանը անցկացրել են քարավաններն առաջնորդող մարդիկ, որոնք այդ ժամանակ փողով հայերին տեղափոխում էին տարբեր երկրներ»,-շարունակում է աղջիկը:
Սիրիայում Խուդոյանները մնացել են մինչեւ 1947 թվականը: «Սիրիայում մեզ ապագա չէր սպասվում, եւ 1947-ին հայրենադարձեցինք Հայաստան: Սկզբում եկանք Կարմիրի շրջան, Արծվաշեն գյուղ: Սով էր, հայրենադարձության հարցերը կարգավորող կազմկոմիտեն մեզ տեղափոխեց Վեդի, որտեղ ադրբեջանցիները շատ էին: 51-52 թվականներին կառավարության որոշումով ադրբեջանցիներին ամբողջությամբ տեղահան արեցին, նրանք գնացին Ադրբեջան, ու էդ տները տվեցին հայերին: Գաղթական հայեր շատ կային' լիբանանահայեր, հունահայեր, կանադահայեր:1953-ին դարձյալ սովի պատճառով տեղափոխվեցինք Սարդարապատ: Մեզ ասացին, որ սա բանվորական գյուղ է եւ հաց են տալիս»,- պատմում է Խաչիկը:
«Սարդարապատում էլի գաղթական ընտանիքներ կային: Հայրս հաճախ էր հավաքում նրանց, նստում էին օդայում եւ սկսում հիշել իրենց գլխով անցածը, մենք էլ լսում էինք»,- հիշում է Խաչիկը:
Հրաժեշտից առաջ Նուրի տատիկին հարցնում ենք. «Հիմա որ հայ-թուրքական սահմանը բացեն, կգնա՞ս հայրենի գյուղդ տեսնես, կարոտդ առնես, բարեկամներիդ գտնես»: «Չէ, գնամ ի՞նչ անեմ»,-պատասխանում է նա:
«Հայրս ասում էր' միայն էն ժամանակ կգնամ Թուրքիա, երբ մի հատ տանկ տան, Խաչիկին նստացնեմ տանկիս վրա, մտնեմ գյուղե-գյուղ ու կրակահերթ բացեմ»- ասում է դուստրը:

The Turks killed Armenians for Land
Grandmother Nuri is a Genocide survivor. She remembers the massacres, although she can't say for sure how old she is. "She doesn't know her own birthday or her children's," her son Khachik told us. "About my birthday, she says there was a strong wind that day. In her passport it says she was born in 1919, but she's older than that. My father, who was born in 1900, said that my mother was born in either 1912 or 1913."
"Turkish soldiers came to drink water from the spring. I remember they sat near the spring, took off their hats, put their handkerchiefs on their heads, and then put the hats back on. They drank the water and then went and burned down our village. They forced the women and children into a house, tied them up with reeds and burned them. They took the men away, no one knew where, and put them to work." This is all that Grandmother Nuri remembers of the events of 1915. She suffered a stroke four months ago and speaks with difficulty. "Why did the Turks kill Armenians?" we asked. "For the land," she answered.
Her children picked up the story. "Our father Aziz always told us about the massacres," Khachik said. "He told us how the Turks burned Armenians in the village of Shlmo , where he was born. They took the grain and barley out of the granaries and gave it to their horses, and then they shoved Armenians into the granaries and burned them. He said that so much smoke would come out that even the dogs ran away." Fifteen-year old Aziz Khudoyan (Avetisyan) survived thanks to a Kurdish name and Kurdish neighbors.
"My father told us that until he was twelve or thirteen he dressed like a girl, so no one would know he was a boy," Khachik recounted. "To save their children from the Turkish sword, Armenian parents would put them into service with Kurds. Boys worked for Kurds either as servants or herdsmen and shepherds. My father survived the massacres of 1915 because he worked for the Kurds. He said that there were good people among the Kurds who felt sorry for the Armenian children."
One of Aziz's three sisters, Manushak, was lost during the massacres of 1915. "My father looked for her till the end of his life, with the help of a friend who lived in Turkey , but he never found her," said Nuri's daughter, who was named after the aunt she never saw. "Another sister, who was three years old at the time, was trampled and killed by the horses of the Turks that came into the village. He saw it from his hiding place. My third aunt, who'd been staying in the next village, survived, and she lived in Turkey till she died in 1964."
Nuri married with Aziz in Shlmo in the province of Sasoon when she was twelve. They married her off early so the Kurds wouldn't kidnap her and force her to marry," Manushak explains. They neither went to the church nor wore wedding clothes. "There were no priests left in the village; everyone had run away. There wasn't even a school where we could learn Armenian. We'd read the Quran in Kurdish; we were afraid to speak Armenian," Nuri explained. "Do you know any prayers in Armenian?" we asked. "Yes, Our Father ; my parents taught me that," she said.
The Khudoyan family stayed on in Shlmo after the Genocide. "My father was a craftsman. He whitened dishes. He went from village to village whitening the dishes of Kurds and Turks. That's why they didn't touch him," Khachik said. In 1941 Aziz Khudoyan was drafted into the Turkish army. "They didn't let my husband come home for three years. We didn't even know where he was," Grandmother Nuri said.
Khachik continued, "My mother and my aunt filed a complaint about it and then found out from the archives where my father was serving. They sent him home for a couple of days. He stayed four or five days and they decided to escape to Syria. There were three of them: my mother, my father, and my three-year-old brother. They left the lamp on at night as if they were at home, took their clothes and left on their donkey. They took two satchels, put my brother in one, and bread and water in the other one, and ran away,"
"They were helped across the border by caravan drivers, who made money taking Armenians to different countries," Nuri's daughter explained. The Khudoyans stayed in Syria until 1947.
"We didn't have a future in Syria so we resettled in Armenia," Khachik said. "At first we went to the village of Artsvashen in the Karmir region. There was a famine; the committee dealing with resettlement issues moved us to Vedi where there were a lot of Azerbaijanis. In 1951 and 1952, by a government decision, all the Azerbaijanis were moved out, and they went to Azerbaijan, and their houses were given to Armenians. There were a lot of Armenian migrants from Lebanon, Greece, and Canada. In 1953, again because of a famine, we moved to Sardarapat. They told us it was a workers' village, and they were giving out bread there," Khachik said.
"There were other migrant families in Sardarapat, too. My father would often gather them together; they'd sit in our hut and remember what they had gone through, and we would listen," Khachik recalled.
Before we left, we asked Grandmother Nuri a question: "Will you go and see your village and look for your relatives if they open the Armenian-Turkish border?"
"No," she said. "What would I do there?"
Her daughter added, "My father used to say he'd only go to Turkey if they gave him a tank, and he'd sit Khachik up on it, and go from village to village and open fire."