Կոնդը հին Երեւանի վերջին թաղամասն է
ՀՀ Կառավարության 2002թ.-ի օգոստոսի 1-ի N 1151-Ն «Երեւանի Կենտրոն թաղային համայնքի վարչական սահմանում կառուցապատման ծրագրերի իրականացման միջոցառումների մասին» որոշումից հետո Կենտրոնի շատ թաղամասերի բնակիչներ սկսեցին անհանգստանալ: Այդ որոշմամբ հաստատվեցին «...պետության կարիքների համար վերցվող անշարժ գույքի (հողամասեր, շենքեր, շինություններ) օտարման գոտիները' 345.000 քմ ընդհանուր մակերեսով»: Հիշյալ որոշմամբ իրացվող գոտիներ էին ճանաչվել Երեւանի Մաշտոցի պողոտայի, Ամիրյան եւ Սարյան փողոցների միջեւ ընկած 71.700 քառ. մետր տարածքը, 33-րդ թաղամասը, Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հարակից մասը, Կոնդը եւ Երեւանի գինու գործարանի հարակից տարածքը:
Այստեղ ապրողներից ոչ մեկին պետությունը բնակարան չառաջարկեց նորակառույց Հյուսիսային պողոտայում կառուցվող էլիտար շենքերում:
Հյուսիսային պողոտայի «զոհերի» նախկին ցասումնալից բողոքը վերածվել է մարմրող կրակի, որը ժամանակ առ ժամանակ առկայծում է: Բնակիչները պարբերաբար քաղաքապետարանի, կառավարության առջեւ բողոքի ցույց են կազմակերպում: Դժգոհելով փոխհատուցված գումարների չափից՝ նրանք պահանջում են հավելավճար, ինչպես նաեւ' ստացված փոխհատուցումից պետբյուջե գանձված 10 տոկոսների վերադարձը, որը կազմում է 1,7 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումար: Թե ինչ լուծումներ կտրվեն բարձրացված հարցերին, եւ կամ' առհասարակ քննության կառնվի՞ խնդիրը, դժվար է պատասխանել:
Հյուսիսային պողոտայի այս ծանր նախադեպը դեռեւս 2004թ. աշնանը տներից հանել եւ քաղաքապետարան էր բերել տասնյակ կոնդեցիների: Կոնդի բնակիչների մեկ տասնյակից ավելի ներկայացուցիչների քաղաքապետը ուշադիր լսել եւ ապա խոստացել է. «Մինչեւ վերջին կոնդեցու հարցը չուսումնասիրվի, չքննարկվի, թաղամասի իրացման աշխատանքները չեն սկսվի»:
Կոնդը' պատմամշակութային հուշարձան
Տասնիներորդ դարի վաթսունականներին Երեւան այցելած հյուրերից մեկը այսպես է նկարագրել քաղաքը. «Տիպիկ ասիական փոքրիկ քաղաք' նեղ, ծուռումուռ փողոցներով, կավից ու մանր քարերից կառուցված պարսպապատ տնակներով»:
Այդ ժամանակների Երեւանն ունեցել է 7 թաղ՝ Հին թաղ կամ Շհար (քաղաքի կենտրոն), Շեն թաղ, Ձորագյուղ, Կոնդ կամ Թափաբաշ, որի մասն էին կազմում Ծիրանի թաղը եւ Նոր թաղը, եւ որտեղ ապրում էին Ատրպատականից գաղթած հայերը: Երեւանի հին թաղերի փողոցներն ունեցել են 3-4 ոտնաչափ լայնություն, երկու կողմերում' ոռոգման առուներ:
Հին քաղաքի միջավայրն այսօր պահպանվել է միայն Կոնդում:
Թաղամասի իրացումը, ոմանց կարծիքով, ենթադրում է կենտրոնի այդ հատվածի ճարտարապետական նոր հանդերձանք՝ թերեւս պատմական միջավայրի ոչնչացման գնով: Սոցիալական առումով այն արդեն վերածվում է գրեթե անլուծելի խնդրի: Կոնդեցիներից շատերն անձամբ մինչեւ հոգու խորքը «կշտացել» են իրենց խարխուլ տներից: Նրանց երազանքն է, թեկուզ քաղաքի ծայրամասում, բնակարանամուտ նշել: Այդ մասին նրանց տարիներ շարունակ խոստումներ են տրվել:
Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու քահանա Տեր Տիրայրը, որը ծագումով կոնդեցի է, մի քանի ուշագրավ փաստեր ներկայացրեց: 1710 թվականին կառուցված Կոնդի ս. Հովհաննես եկեղեցին մինչ օրս սպասարկում է 18-րդ դարում արդեն հայտնի թաղամասի հավատացյալներին: Տարիների ընթացքում նոր ընտանիքներ են ստեղծվել, եւ թաղամասի բնակչությունն աճել է: Կոնդի բարձունքում երբեմն տունը տան վրա են կառուցել' առանց կոմունալ հարմարությունների: Քահանան էլ է ապրում առանց կենցաղային նորմալ պայմանների: Նա ասում է, որ իրենք հոգնել են քարուքանդ տներում ապրելուց: Տեր Տիրայրը կողմ է, որ տարածքն իրացվի, սակայն պայմանով, որպեսզի տեղում եվրոպական մոդեռն ոճով կառույցներ չխոյանան: «Խորհրդային կարգերի ժամանակ էլ,-վերհիշում է քահանան,-պաշտոնյաները խուսափում էին Կոնդ մտնել, որովհետեւ հենց մտնում էին, ժողովուրդը վրա էր տալիս. «Ինչու՞ մենք պետք է այսպես ապրենք, իսկ դուք' շքեղ բնակարաններում»:
Այնուամենայնիվ, ընդունելով, որ փորձում են լուծել խնդիրը, 1984-85թթ.-ին հայտարարվում է Կոնդի վերակառուցման ճարտարապետական նախագծերի մրցույթ: ՀԿԿ Կենտկոմի առաջին քարտուղար Կարեն Դեմիրճյանը, զրուցելով մրցույթին մասնակցող ճարտարապետներից մեկի հետ, հարցնում է. «Դուք եղե՞լ եք Փարիզում, տեսե՞լ եք Մոնմարտրը: Ես ուզում եմ, որ Կոնդը դառնա Երեւանի Մոնմարտրը»: Այդ ճարտարապետը մրցույթում հաղթող ճանաչված Արշավիր Աղեկյանն է եղել, ում հետ մեզ հաջողվեց հանդիպել եւ հարցուփորձ անել ճարտարապետական նախագծի մասին:
«Նախագիծը ոչ թե կապիտալ շինարարություն էր, այլ թաղամասի վերակառուցում' հնի եւ նորի համադրությամբ քաղաքաշինական միջավայրի ձեւավորում: Պետք է կառուցվեին բնակելի թաղամասեր, առեւտրի եւ սպասարկման օբյեկտներ, մի խոսքով' արեւելյան գեղեցիկ թաղամաս»,- պատմում է ճարտարապետը: Ըստ Աղեկյանի նախագծի' պետք է լինեին քարից պատրաստված գեղեցիկ աստիճաններ, որոնց յուրաքանչյուր հարթակի վրա պետք է կառուցվեր քարե առանձնատուն: Ներքեւից նայողին պետք է թվար, որ կրկին տունը տան վրա է կառուցվել, սակայն դա միայն առաջին տպավորությունն էր լինելու, ինչը կրկին փաստում է, որ այդ ծրագիրը պահպանելու էր Կոնդի պատմական կոլորիտը: Պրն Աղեկյանը դառնությամբ խոստովանեց, որ իր գործընկերների «ջանքերով» անխնա ոչնչացվել են քաղաքի պատմական միջավայրը ձեւավորող հուշարձան-շենքերը: Կոնդը, ըստ ճարտարապետի, չունի պատմամշակութային արժեք ներկայացնող հուշարձաններ, շենքեր, սակայն անաղարտությամբ միակ թաղամասն է, որը պահպանել է պատմական կոլորիտը, ուստի վերակառուցումն էլ այդ սկզբունքով պետք է կատարվի: Իսկ եթե կառուցապատումն այնպես իրականացվի, ինչպես եղավ Հյուսիսային պողոտայի պարագայում, հին Երեւանից այլեւս ոչինչ չի մնա, եւ Կենտրոնում վեր կխոյանա խիտ կառուցապատված, հերթական «ննջարանային» թաղամասը:
Թաղամասի իրացումը դեռեւս չի սկսվել, սակայն խնդիրներն արդեն ծագել են
Կառուցապատման ծրագրի մանրամասներին տեղյակ են միայն «վերեւներում»: Կոնդեցիները վստահություն չունեն կառավարության նկատմամբ: Նրանք վախենում են, որ կրկնվելու է Հյուսիսային պողոտայի նախադեպը. խորհրդանշական գումարների դիմաց կօտարվեն տարածքները, եւ իրենք կհայտնվեն խաղից դուրս վիճակում՝ օտարները կգան տնօրինելու իրենց պապական հողերը: Բնակիչների անհանգստությունը հիմքեր ունի. դեռեւս խորհրդային ժամանակներից պետությունը փորձել է բարելավել նրանց բնակարանային պայմանները. մոտավորապես 500 ընտանիք բազմաբնակարան շենքերում նոր բնակարաններ է ստացել: Սակայն տեղափոխված բնակչի տարածքն անմիջապես զբաղեցրել է բարեկամը կամ հարեւանը: Կոնդեցիների մի մասը, որոնց ապուպապերն ապրել են այդ թաղամասում, չունեն անշարժ գույքի սեփականության վկայականներ. ասել է թե՝ սեփականատերեր չեն, իսկ մի մասն էլ, որը համեմատաբար վերջերս է բնակություն հաստատել Կոնդում, տիրապետելով գործարքների արվեստին՝ ձեռք է բերել վկայական, ուստի տարածքն իրացնելիս կփոխհատուցվի այլ, ավելի շահավետ սկզբունքով:
Ութսունամյա Վանիկ քեռու տունն արդեն մեկ անգամ իրացվել է, երբ Դվին հյուրանոցն են սկսել կառուցել: Սակայն բնիկ կոնդեցին չի ստացել համարժեք փոխհատուցում, տեղափոխվել է եկեղեցու մոտ գտնվող նոր հողատարածք ու կառուցել է նոր տուն: Հիմա էլ այս տունը պիտի քանդեն: Քեռի Վանիկը վճռական է տրամադրված՝ կացնահարելու է առաջին տուն մտնողին:
Ռուսթավելի 32 նրբանցքի տներից մեկում տասնհինգ տարի առաջ հարս եկած կնոջը մինչեւ օրս չեն գրանցում: Նույն նրբանցքում զինվորական ծառայությունից վերադարձած երիտասարդին չեն հաշվառում բնակտարածքում, որտեղից մեկնել է:
Կոնդեցիները պատմում են, որ նախկինում Սպանդարյան շրջգործկոմը իրենց հետ պայմանագրեր է կնքել, ըստ որոնց եթե սեփականատերը համաձայն չէր սպասել իրացվող տարածքից բնակարան ստանալու համար, ապա նրան այլ թաղամասերում էին բնակարան հատկացնում: Երեւանի քաղաքապետարանի «Երեւանի կառուցապատման ներդրումային ծրագրերի իրականացման գրասենյակ» ոչ առեւտրային կազմակերպության թիվ 1 իրացման բաժնի պետ Վանիկ Միրիբյանը հայտնեց, որ այդ պայմանագրերը կորցրել են իրենց ուժը, քանի որ Կենտրոն թաղապետարանը Սպանդարյան շրջգործկոմի իրավահաջորդը չէ: Պրն Միրիբյանը չբացառեց սակայն, որ հնարավոր է այդ փաստաթղթերում եղած որոշ կետերի հետ իշխանությունները հաշվի նստեն: Նա ասաց նաեւ, որ թաղամասի բնակիչներին, ովքեր ազատել են տարածքները, արդեն տրվել են փոխհատուցումներ կառավարության 25.10.2000թ. թիվ 683 որոշման համաձայն: Հիշյալ որոշմամբ Երեւանում 1988-91թթ.-ին «Պետական կամ հասարակական կարիքների համար հողամասը վերցնելու կապակցությամբ» բնակտարածքից զրկված 171 ընտանիքի բնակարանների շուկայական միջինացված արժեքով 2003-2004 թվականների ընթացքում տրվել է դրամական փոխհատուցում' 2 միլիոն վաթսուն հազար ԱՄՆ դոլարի չափով:
Քաղաքապետարանում գործող «Իրացման խորհուրդը» պարզել է, որ Կադաստրի վարչություն դիմած քաղաքացիների հարյուր տարվա սեփականությունը պետական գրանցում չի ստացել. սեփականատերերից հավաքվել են տների հատակագծերը, մեկին թույլատրվել է տարածքն իրացնելով առանձնատուն կառուցել, իսկ մյուսներին արգելվել է:
Այս խնդիրները առ այսօր պարզված չեն, փոխարենը կա կառավարության նոր՝ թիվ 57 որոշումը, որով ավելի է կոշտացվել իրացման կարգը. «Եթե անշարժ գույքի եւ հողամասի սեփականատերը, ինքնակամ կառույցներում հաշվառված (գրանցված) անձինք եւ նրանց անչափահաս երեխաներն օտարման առաջարկությունը ստանալուց հետո 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում չեն ազատում իրացման ենթակա տարածքը, ապա սույն կարգի 8-րդ կետով սահմանված խրախուսումը չի իրականացվում»: Իսկ խրախուսական գումարներն ամենեւին էլ խորհրդանշական չեն. 8-րդ կետի «բ» ենթակետի համաձայն' «Եթե անշարժ գույքի եւ հողամասի շուկայական արժեքը կազմել է 3501 -5000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, ապա խրախուսման գումարը կազմում է շուկայական արժեքի 100 տոկոսը»:
Իրացվող տարածքների բնակչության հիմնախնդիրները լուծելու փոխարեն կառավարությունն առայժմ տրամագծորեն հակառակ քայլեր է անում սեփական ժողովրդին ահ ու սարսափի մեջ պահելու համար:

Kond Is All That's Left of Old Yerevan
When the Armenian Government passed its August 1, 2002 Decision 1151-N, on "Construction programs within the borders of Yerevan's Kentron District", people in the center of the city started to worry. The decision listed "land and property assets to be appropriated in the interests of the state totaling 345,000 square meters." These included an area of 71,700 square meters between Mashtots, Amiryan, and Saryan Streets; 33rd Street, the southern end of Grigor Lusavorich Street; an area adjacent to the Yerevan Winery; and Kond.
The people who were displaced by the Northern Avenue project were never offered apartments in the newly constructed "elite" buildings there; rather they were given money and expected to pick up and move to cheaper parts of town. Their sense of injury is like a dying fire that flares up from time to time. They organize regular protests in front of the Mayor's Office. They are angry about the amount of compensation they have received, and demand additional sums, as well as a return of the 10 percent that was taken out of the compensation in taxes, an amount that totals 1.7 million US dollars. It is hard to say what solution, if any, will be found to the problem.
The troubled situation regarding Northern Avenue alerted dozens of Kond residence and brought them to the Mayor's Office in the fall of 2004. The mayor listened to the delegation and promised, "The appropriation of the area will not begin until the questions of every last person who lives in Kond have been looked into."
Kond, a cultural monument
In the 1860s a visitor described Yerevan as "a typical small Asian town, with narrow, winding streets, and huts built from clay and small stones." At the time, Yerevan had seven districts: the old district, or Shar, in the center of the city, Shen, Dzoragyugh, Kond or Tapabash, part of which was called the apricot center, and the New District, where immigrants from Atrpatakan lived. The streets in Yerevan's old neighborhoods were three or four feet wide, with irrigation ditches on either side.
Today, Kond is all that's left of these old neighborhoods.
Some argue that government appropriation of the district will give it a much-needed facelift, even if that facelift means the destruction of the old historical environment. But from a social point of view, the problem is much harder to solve. Many Kondetsis themselves are utterly fed up with the rickety, dilapidated houses they live in. They dream of the new homes, even in the outskirts of the city, that they have been promised them for decades now.
Father Tirayr was born in Kond and is now a priest at the Church of Saint Hovhannes. He told us several interesting things. The church was built in 1710 and has served the district's religious-minded populace to this day. Over the years, new families arrived and the local population grew. Sometimes, houses were built right on top of each other, without any common utilities, as was the case on Kond's hill. The monk himself lives without any normal modern conveniences, and says his neighbors are tired of living in these conditions. He supports the appropriation of Kond, but only provided no modern European style buildings go up in its stead. "During Soviet times too, the authorities were scared to deal with Kond, since as soon as they would enter, the people would ask them, 'Why should we live like this, while you live in luxury apartments?'" Father Tirayr said.
The authorities admitted that the problem they were trying to solve was paradoxical, and in 1984-85 announced a tender for an architectural plan to reconstruct Kond. Interviewing one architect, Karen Demirchyan, then first secretary of the Armenian Communist Party, declared, "Have you been to Paris, seen Montmartre? I want Kond to become Yerevan's Montmartre".
We met this architect, Arshavir Aghekyan, and discussed the changes that had been planned.
"The plan wasn't a complete reconstruction, but a reconstruction that would integrate the old and new environments. The plan involved the construction of residential and commercial buildings; in short, it would have become a beautiful eastern neighborhood." Aghekyan's blueprint called for the construction of beautiful stone stairs with stone houses all along either side. Looking down from the top, the houses would appear to be built one on top of the other, but that would be an illusion, preserving Kond's historical flavor.
Aghekyan sadly acknowledges that his colleagues have been systematically destroying the buildings that define Yerevan's past. Kond itself has no buildings of particular historical or cultural value, but as a whole, it is the only part of the city that has preserved the city's historical atmosphere, and its reconstruction should adhere to that principle. If, however, the reconstruction is approached in the same way as the Northern Avenue project, nothing at all will be left of Old Yerevan, and the city will have just another area of densely packed high-rises in its center.
The appropriation of the district hasn't started yet, but the problems have
The details of the reconstruction program are only known among the upper echelons of the government, and people in Kond do not trust the government. They fear a repeat of the Northern Avenue situation, that they will lose their property for symbolic sums of money, that they will be left out of the game, and others will take over the land they inherited from their grandparents.
Their uneasiness is justified. In Soviet times the government tried to improve residents' living conditions, and 500 families in total were given new apartments in multistory buildings. The homes they had moved out of were immediately taken over by relatives or neighbors, many of whom were never given titles to the property. When most Yerevan homes were privatized, many people in Kond were left without titles to their property; on paper, they own nothing, and so they fear the worst when it comes to compensation. Others, who somehow managed to extract titles to their property from the government, expect to be compensated more fairly.
80-year-old Vanik's had his home seized by the government once before, when the Dvin Hotel was built. He received no compensation. He moved to new land near the church and built a new house. Now this house is to be leveled too. Vanik is determined not to let that happen; he'll be waiting for the first person who tries to enter his house with an axe.
In an apartment at 32 Rustaveli Street, a woman who moved here as a bride fifteen years ago has still not been allowed to register her name as a resident of the building. In the same neighborhood, a young man has returned from the army, but still is not registered in the home he grew up in.
The people of Kond say that some time ago, the head of the Spandaryan District Council signed agreements with them whereby if they didn't want to wait for an apartment in Kond in exchange for their land, they would be given an apartment in some other part of Yerevan. But Vanik Sirabyan, who heads the department of appropriation at the Yerevan agency in charge of the reconstruction project, says these contracts have lost their legal force, as the Kentron district is not the legal successor of the Spandaryan Council. He didn't, however, rule out the possibility that the government would adhere to some points mentioned in those contracts. He also said that the residents who have already vacated their homes in Kond have received compensation. In accordance with Government Decree 683 of October 10, 2000, on "land taken for state or social needs", in 2003 and 2004, 171 families received a total of more than $2,060,000 in compensation based on the average market value of their property at the time.
Meanwhile, the Appropriation Committee in the Mayor's Office confirms that some citizens who attempted to register property they had owned for 100 years were denied. The registrars drew up the floor plans, and allowed some to build houses and denied others the same right.
Kond's many problems have gone unsolved. Instead, there is the new Government Decision 57, according to which the appropriation procedure has become even harsher. "If the owners of land and property, people registered in the illegally built houses and their underage children do not leave their property within five days of receiving the offer of compensation, they will not receive compensation for their property, in accordance with Article 8 of this decree." Rather than tackling the problems people in Kond have been living with for so long, the government has chosen to threaten and intimidate its own people.