Մարտունու գյուղերը դատարկվում են
Հովհաննիսյանների ընտանիքը մեկ շաբաթ առաջ հեռացավ Մարտունու տարածաշրջանի Վաղաշեն գյուղից: Նրանք մեկն են այն շատ-շատերից, ովքեր, չկարողանալով ապրել հայրենի գյուղում, լքում են հայրենիքը: Ընտանիքի հայրը' Լեւոն Հովհաննիսյանը, 7 տարի շարունակ արտագնա աշխատանքի էր մեկնում Ռուսաստանի Դաշնության Կրասնոդարի երկրամաս. «8-9 ամիս դրսում եմ լինում, գալիս եմ ձմռանը: Գարնան սկզբին գնում էինք ու աշխատում մինչեւ ուշ աշուն: Կրասնոդարում շատ հայեր կան, մեր գյուղից էլ շատերը կան: Էնտեղ ես ինձ լավ եմ զգում, մի հարազատ միջավայր է ստեղծվել, փոքրիկ հայրենիք, միայն ընտանիքիս կարոտն է տանջում: Չեմ կարող այլեւս ընտանիքիցս հեռու ապրել, իսկ էնտեղի գործս թողնել էլ չեմ կարող: Գյուղում մենք ուղղակի օրերը քարշ ենք տալիս, իսկ Կրասնոդարում նորմալ կապրենք»,-ասաց Լեւոնը:
Լեւոնի 3 երեխաները դեռ փոքր են (միայն ավագ որդին է դպրոց գնում), եւ նա մտադիր է երեխաներին ռուսական դպրոց տանել. «Միայն այն բանի համար, որ երեխաներս հայկական կրթություն ստանան, չեմ կարող այստեղ մնալ»,-ավելացրեց Լեւոնը:
Ավագ որդին' Գոռը, ուրախ էր, որ գնում են, քանի որ ուզում է օդաչու դառնալ, իսկ այստեղ դա նրան չի հաջողվի:
Հինգամյա Նարեկն էլ ուրախացած ասաց. «Պապաս ասել էր, որ ինձ Երեւան կտանի' կառուսել նստելու, չէր տանում: էնտեղ լիքը կառուսել կնստեմ»:
Լեւոնի կինը եւս երկար էր սպասել այս պահին: Նրա խոսքերով' թեեւ դժվար կլինի ապրել հարազատ հող ու ջրից հեռու, բայց ընտանիքը միասին կլինի, ու ավելի լավ կապրեն:
Սիրուն տատը' Լեւոնի մայրը, արցունքն աչքերին էր ճանապարհում որդու ընտանիքին. «Մյուս որդիս' Արմենս, հինգ տարի առաջ է գնացել է, հիմա էլ Լեւոնս է գնում: Գյուղում մենակ եմ մնալու: Ո՞նց եմ ապրելու առանց թոռներիս, չգիտեմ, վայ թե չդիմանամ»:
Գեղարքունիքի մարզի Մարտունու տարածաշրջանը ընտանիք-ընտանիք մարդաթափ է լինում: 2005-ի մարտ ամսվա ընթացքում մեկնել է 9 ընտանիք:
1992թ.-ից սկսած' Հայաստանում աճել են բնակչության միգրացիոն տեղաշարժերը: Մեկնողների 85%-ը տեղափոխվում է ԱՊՀ երկրներ, ընդ որում' յուրաքանչյուր 3 ուղեւորից 1-ը բարձրագույն կրթություն ունի: ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով' միայն 90-ական թվականների ընթացքում 800 հազ. մարդ է հեռացել երկրից:
Երեւանի տնտեսագիտական համալսարանի վիճակագրության ամբիոնի դոցենտ Կարեն Հակոբյանի խոսքերով' պաշտոնական տվյալները ճշգրտորեն չեն արտացոլում իրական պատկերը. «Շատերը գնում են օտար երկիր' այդպես էլ մնալով մեր երկրի քաղաքացի: Ոմանք հետո ձեռք են բերում նաեւ տվյալ երկրի քաղաքացիություն, իսկ մյուսներն այդպես էլ շարունակում են ապրել դրսում' ունենալով ՀՀ-ի քաղաքացիություն: Այնպես որ, մենք չենք կարող ստույգ իմանալ, թե քանի մարդ է հեռացել երկրից»:
Նրա խոսքերով' այժմ սեզոնային աշխատանքի նպատակով մեկ տարուց ավելի դրսում գտնվողներն այլեւս չեն համարվում այստեղի մշտական բնակիչ եւ ոչ էլ ժամանակավոր բացակայող: Սրանք եւս միգրանտներ են, որոնց քանակի մասին եւս տվյալներ չկան:
Վիճակագրության Գեղարքունիքի մարզային վարչության տվյալներով' մեկնողների մեծ մասը 10-ից 45 տարեկան է: Սա է պատճառը, որ եթե 70-80-ական թթ. դեռահասների տեսակարար կշիռը 40% էր, ներկայումս այն չի գերազանցում 28%-ը: Բացի այդ, 60 տարեկանից բարձր բնակչության տեսակարար կշիռը 8%-ից դարձել է 14%: Կանանց թիվը վերջին հինգ տարիների ընթացքում տղամարդկանց համեմատ 1.5 անգամ ավելի է: Սա բացատրվում է նրանով, որ արտագնա աշխատանքի գնացածների ընտանիքներն էլ են մեկնում:
Եթե 90-ական թթ. մեկնում էր հիմնականում քաղաքային բնակչությունը, ապա մոտակա 15 տարիներին, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ակադեմիկոս, ժողովրդագետ Խոջաբեկյանի կանխատեսմամբ, միջպետական միգրացիան կակտիվանա գյուղական բնակչության շրջանում. «Մեզ մոտ ֆերմերային տնտեսություններ ստեղծելու տենդենց է նկատվում: Շատ գյուղացիների այդ դեպքում միայն փոքրիկ հողակտորներ կմնան, ինչով, բնականաբար, ապրել չեն կարողանա»:
Ըստ Վիճակագրության Գեղարքունիքի մարզային վարչության տվյալների' 2004թ. տարածաշրջանից հեռացել է 353, վերադարձել' 128 մարդ, իսկ այս տարվա առաջին եռամսյակում հեռացել է 114, վերադարձել' 42 մարդ:
«Վերջին տարիների վիճակագրական տվյալները հուսադրող չեն. Մարտունու տարածաշրջանում արտագաղթն ակնհայտ է: Մարդիկ հեռանում են ցանկացած հնարավորության դեպքում: Վերջին հինգ տարիներին տարածաշրջանի բնակչության թվի փոփոխությունը հետեւյալն է' եթե 2000թ.-ին այն կազմում էր 94.500 մարդ, ապա այսօր' 91.043,-ասաց Վիճակագրության Գեղարքունիքի մարզային վարչության գլխավոր մասնագետ Արայիկ Եղիազարյանը:
Անհանգստացնող է այն հանգամանքը, որ Հայաստանի դեպքում առկա է միգրացիայի միայն մի կողմը' արտագաղթը, իսկ ներգաղթ չկա:
Պետական միգրացիայից բացի կա նաեւ տեղական միգրացիա: Արմեն Մովսիսյանի ընտանիքը 2001թ.-ից Երեւանում է: Մարտունիում Արմենը Գեղարքունիքի մարզի հարկային տեսչության փոխտնօրենն էր, այժմ Զեյթուն համայնքի հարկային տեսուչն է:
«Այժմ ավելի քիչ եմ վաստակում, քան առաջ, բայց համոզված եմ, որ երեխաներիս համար ապագայում ավելի մեծ հնարավորություններ են այստեղ ապահովված,-ասում է Արմենը,-երեխաներիս համար եմ այստեղ եկել»:
Փաստորեն գյուղական բնակավայրերում ապրում են նրանք, ովքեր ցանկանում են մեկնել, բայց հնարավորություն չունեն:

The villages of Martuni are being abandoned
One week ago, the Hovhannisyan family departed from the village of Vaghashen in the Martuni region in Gegharkunik Province. They are one of many families who, unable to live in their native villages, are abandoning their homeland. For the last seven years, Levon Hovhannisyan, the father, has been traveling to Russia’s Krasnodar region for work. “I am away for eight or nine months; I return for the winter. At the beginning of spring, we go and work until late autumn. There are many Armenians in Krasnodar , there are many from our village too. I feel good there; we’ve created a familiar neighborhood, a tiny homeland, the only thing tormenting me is my yearning for my family. I can’t stay away from my family anymore, but I can’t quit my job there, either. We were only dragging out the days in the village, but we can live a normal life in Krasnodar,” Levon said.
Levon’s three children are still young (only the oldest goes to school), and he is determined to send his children to a Russian school. “I can’t stay here, if only for the reason that my children would get an Armenian education,” he said.
The oldest child, Gor, was happy to be leaving. He wants to become a pilot one day, but he could never reach that goal here. Five-year-old Narek excitedly said, “My dad said that he would take me to Yerevan to ride a carousel, but he never did. I’ll see lots of carousels there.”
Levon’s wife has also been waiting a long time for this. She feels that although it will be difficult to live in a strange place, the move will allow the family to both be together and lead a better existence.
Grandma Sirun, Levon’s mother, bid her son’s family good-bye with tears in her eyes: “My other son, my Armen, left five years ago, and now my Levon is leaving. I’ll be alone in the village. I don’t know how I’ll live without my grandchildren. What if I can’t bear it?”
Gegharkunik’s Martuni region is being emptied family by family. Nine families left in March 2005 alone. According to the local government’s statistical data, the majority of those departing are between the ages of ten and forty-five. In the 1970s and 1980s, teenagers made 40% of the population, but because of this mass exodus the current percentage has dropped to 28%. Furthermore, the percentage of inhabitants over the age of 60 has increased from 8% to 14%. And within the last five years, the ratio of women to men has gone up 1.5 times.
In the 1990s, the majority of those departing were from the cities, but in the next fifteen years or so, predicts Khojabekyan, and ethnographer with the National Academy of Sciences, interstate migration will gain momentum in the rural regions as well. “There’s a growing trend toward large-scale farming, or agro-business. And villagers are left with plots of land that are too small to live off.”
According to the statistics, in 2004, 353 people left the region and only 128 returned. In the first quarter of 2005, 114 left and 42 returned. “The statistics from recent years are not promising; emigration from the Martuni region is clearly visible. People are leaving as soon as they can. Just within the last five years, the population has seen a dramatic change; in 2000 there population was 94,500; today it’s 91,043,” said Araik Yeghiazaryan, head of Gegharkunik’s Statistical Administration. It is unsettling that Armenian migration is entirely one-sided: emigration, but no immigration.
Besides international migration, there is intercity migration. Armen Movsisyan’s family has been in Yerevan since 2001. In Martuni, Armen was the vice-president of Gegharkunik’s tax inspection agency; today, he’s the tax inspector in Zeitun.
“I earn less than I used to, but I’m convinced that there are more opportunities for my children here,” Armen said. “I came here for my children.”
The people who are still living in the village communities long to move away, too, but simply lack the means to do so.