Վարույթ է ընդունվել Լևոն Սարգսյանի, դստեր ու որդու՝ ապօրինի հարստացման և հայտարարագրման ենթակա գույքը թաքցնելու փաստերով հարուցված քրեական գործը
29.06.2018թ.-ին Հատուկ քննչական ծառայության վարույթ է ընդունվել հայտարարագրման ենթակա գույքը թաքցնելու և ապօրինի հարստանալու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործը, որի համաձայն` պաշտոնատար անձ հանդիսացող Լյովա Սարգսյանը, նրա որդին և դուստրը` Նարեկ և Անի Սարգսյանները, կասկածվում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցավոր արարքների կատարման մեջ: Այս մասին հայտնում է ՀՔԾ-ն:
Այսպես, «ՋԼՋ Պրոյեկտ Քոմփանի» ՍՊԸ բաժնետեր Նարեկ Սարգսյանի բնակության վայրում կատարված խուզարկության ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են նրա, իր հետ համատեղ բնակվող հոր՝ Լյովա Սարգսյանի և քրոջ՝ Անի Սարգսյանի անվամբ 2017թ.-ի 2-րդ կիսամյակի ընթացքում որպես ավանդ ՀՀ-ում գործող բանկերից մեկում ներդրված շուրջ 6 միլիոն 800 հազար ԱՄՆ դոլար գումարով ավանդի պայմանագրեր:
Պարզվել է նաև, որ Նարեկ Սարգսյանը նույնպես թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա գույքը: 2017թ.-ի հաշվետու ժամանակահատվածում նրա գույքի ավելացումն էականորեն գերազանցել է նրա օրինական եկամուտները, ինչը ողջամտորեն չի հիմնավորվում հայտարարագրերով, այսինքն` վերջինս նույնպես ապօրինի հարստացել է:
29.06.2018թ.-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի որոշմամբ Լյովա, Նարեկ և Անի Սարգսյանների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին:

Принято в производство уголовное дело о незаконном обогащении Левона Саргсяна, его дочери и сына
9.06.2018 г. в производство Специальной следственной службы было принято возбужденное в Комитете госдоходов при правительстве РА уголовное дело о сокрытии имущества и незаконном обогащении, согласно которому являющийся должностным лицом брат бывшего президента Армении Сержа Саргсяна, Лёва Саргсян, его сын и дочь – Нарек и Ани Саргсяны подозреваются в совершении преступных деяний, предусмотренных ч.1 ст. 310.1 и ч.2 ст. 314.3 УК РА.
В ходе обыска, проведенного в квартире акционера ООО “Джи Эл Джи Проджект Компани” Нарека Саргсяна, были обнаружены и изъяты договоры о вложении в одном из банков РА в течение второго полугодия 2017 г. около 6 млн 800 тыс. долларов США, оформленные на имя Н.Саргсяна и проживающих совместно с ним отца, Лёвы Саргсяна, и сестры, Ани Саргсян.
Следствие установило, что посол по чрезвычайным поручениям РА Лёва Саргсян, являющийся должностным лицом, и его дочь в отчетный период 2017 г. представили декларации об имуществе и доходах, в которых не задекларировали и скрыли оформленные ими в качестве вклада суммы, что повлекло за собой незадекларирование имущества в особо крупном размере. Кроме того, за отчетный период увеличение имущества указанных лиц существенно превысило их законные доходы, что свидетельствует о незаконном обогащении.
Выяснилось также, что подлежащее декларированию имущество скрыл и Нарек Саргсян. За отчетный перид 2017 г. увеличение имущества Н.Саргсяна существенно превысило его законные доходы, что также свидетельствует о незаконном обогащении.
Решением следователя от 29.06.2018 г. в отношении Лёвы, Нарека и Ани Саргсянов применена мера пресечения в виде подписки о невыезде.