Վարչապետը հանդիպել է Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ բողոքող քաղաքացիներին ու «Լիդիան Արմենիա»-ի ներկայացուցիչներին
Հուլիսի 6-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կապանից ուղևորվել է Ջերմուկ: Վարչապետն ուղղաթիռով Հայկական բնապահպանական ճակատի ներկայացուցիչ Լևոն Գալստյանի ու «Լիդիան Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հայկ Ալոյանի հետ հետևել է Ամուլսարի հանքի շահագործման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներին, այնուհետև Կեչուտ համայնքում հանդիպել Ամուլսարի հանքի շահագործման դեմ բողոքող բնակիչներին ու բնապահպաններին, լսել նրանց կարծիքներն ու դիտարկումները: Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ այցն ունի փաստահավաք նշանակություն: Հանդիպման ընթացքում վարչապետն առաջարկել է հանդիպում անցկացնել բողոքող ցուցարարների և հանքը շահագործող «Լիդիան Արմենիա» ընկերության ներկայացուցիչների հետ, լսել միմյանց դիրքորոշումներն ու հանգել որոշումների, ինչին կողմերը դրական են արձագանքել:
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է Ջերմուկում: Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ հանքի շահագործման գործընթացը սկսվել է 12 տարի առաջ, եթե բոլոր պրոցեսները տեղի ունենային գործող կառավարության օրոք՝ ինքը չէր ցանկանա, որ այսպիսի հանք գոյություն ունենար Ջերմուկի մոտակայքում: «Ունենք իրավիճակ, երբ կատարվել է ահռելի ծավալի ներդրում, որը դե յուրե տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության թույլտվությամբ, համենայն դեպս, գոնե այս պահին չունենք տեղեկատվություն, որ ինչ-որ կարգ է խախտվել: Հանքի շահագործման հետ կապված սկսվել են ստուգումներ, որոնք կշարունակվեն: Պետք է պատասխանենք երկու հարցի. առաջին՝ պարզել հանքի հնարավոր ազդեցությունը ջրային ռեսուրսների վրա, երկրորդը՝ պարզել հանքի հնարավոր շահագործման ազդեցությունը Ջերմուկի՝ որպես առողջարանային քաղաք զարգացման վրա»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրել է՝ ի սկզբանե էլ ասել է, որ հանքին վերաբերյալ որոշումները պետք է հիմնված լինեն բացառապես փաստերի, այլ ոչ թե էմոցիաների վրա: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ էմոցիոնալ որոշումները պետական կառավարման համակարգում այնքան էլ օգտակար չեն և առկա է իրավական վիճակ, որի յուրաքանչյուր հանգուցալուծում ունի իր հնարավոր զարգացումները: «Եթե մենք այս իրավիճակում որևէ ապօրինություն թույլ տանք՝ գոնե միջազգային հարաբերությունների տեսակետից կարող ենք շատ բարդ խնդիրների առաջ կանգնել:
Պետք է հասկանանք հետևյալը՝ համաձայն ենք արդյոք ի գիտություն ընդունել փորձագիտական դե յուրե պատասխանները վերը նշված հարցերի շուրջ: Ցանկացած որոշում պետք է կայացնենք փաստերի հիման վրա: Հույս ունեմ, որ ներկաները համոզված են, որ մենք, և կոնկրետ ես, այս հարցում չունենք ոչ մի այլ շահագրգռություն՝ բացի Հայաստանի հավասարակշռված շահը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետն առաջարկել է վերը նշված երկու հարցերի շուրջ պետության, բնապահպանների և «Լիդիան Արմենիա» ընկերության ներկայացուցիչների ներգրավմամբ ստեղծել վստահելի եռակողմ մեխանիզմ, որպեսզի դրանց վերաբերյալ լինի վերջնական ու անառարկելի պատասխան: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ իր կարծիքը պետք է ձևավորվի այս երկու հարցերի փորձագիտական, հիմնավորված և ապացուցված պատասխանների վրա. յուրաքանչյուր որոշում ունի իր գինը և ինքը չի կարող առանց հիմքերի որևէ որոշում կայացնելու մասին մտածել:
Վարչապետի առաջարկին նկատմամբ բողոքող քաղաքացիները նշել են, որ պատրաստ են նման մեխանիզմ ստեղծել, եթե «Լիդիան Արմենիա»-ն ուսումնասիրության ընթացքում դադարեցնի գործունեությունը:
Իր հերթին, «Լիդիան Արմենիա»-ի ներկայացուցիչները նշել են, որ նույնպես պատրաստ են ընդունել վարչապետի առաջարկը, սակայն իրենց համար ընդունելի չէ այդ ընթացքում գործունեությունը կասեցնելու առաջարկը: Տեղի ունեցած քննարկումներից հետո վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է, որ պետությունը կհավաքագրի հանքի շահագործման հետ բոլոր փաստերն ու կարտահայտի իր դիրքորոշումը:
Վերադարձի ճանապարհին՝ Գնդեվազի մոտ, վարչապետը զրուցել է իր հետ հանդիպելու նպատակով ճանապարհին կանգնած գնդեվազցիների հետ:

Никол Пашинян встретился с протестующими против эксплуатации Амулсарского месторождения гражданами и представителями “Лидиан Армения”
6 июля премьер-министр Никол Пашинян направился из Капана в Джермук. Вместе с представителем Армянского экологического фронта Левоном Галстяном и исполнительным директором компании “Лидиан Армения” премьер с вертолета осмотрел выполненные на Амулсаре работы, после чего в общине Кечут встретился с местными жителями и экологами, протестующими против эксплуатации месторождения, выслушал их мнения и замечания.
Никол Пашинян отметил, что его приезд преследует цель собрать информацию. В ходе встречи премьер предложил протестующим гражданам и представителям компании встретиться, выслушать друг друга и придти к определенным решениям. Предложение было положительно воспринято сторонами.
Затем встреча продолжилась в Джермуке. Никол Пашинян отметил, что процесс эксплуатации месторождения начался 12 лет назад, при прежней власти, и что ему самому бы не хотелось, чтобы рядом с Джермуком действовало такое месторождение. “На данный момент осуществлен огромный объем инвестиций, что де-юре было сделано с согласия правительства РА. Во всяком случае на данный момент мы не располагаем информацией о нарушении какого-либо порядка. В связи с эксплуатаацией месторождения начались проверки, которые будут продолжены. Нам нужно получить ответы на два вопроса: выяснить возможное воздействие месторождения на водные ресурсы и воздействие возможной эксплуатации месторождения на развитие Джермука как города-курорта”,- сказал премьер-министр.
Никол Пашинян напомнил свои высказывания о том, что решения по месторождению должны основываться исключительно на фактах, а не на эмоциях. Эмоциональные решения, по словам премьера, не приносят пользу системе государственного управления. При сложившейся правовой ситуации любое решение имеет свои возможные последствия. “Если в этой ситуации мы допустим какое-либо нарушение закона, то во всяком случае в сфере международных отношений можем столкнуться с очень сложными проблемами.
Нужно понять следующее: согласны ли мы принять к сведению де-юре экспертные ответы на вышеуказанные вопросы. Любое решение должно приниматься на основе фактов. Я надеюсь, присутствующие здесь убеждены в том, что в этом вопросе мы, и в частности я, не имеем никакого другого интереса, кроме взвешенного интереса Армении”,- отметил Никол Пашинян.
Премьер предложил создать пользующийся доверием трехсторонний механизм с участием представителей государства, экологов и компании “Лидиан Армения” с тем, чтобы дать окончательные и неоспоримые ответы на два вышеуказанных вопроса.
Пашинян подчеркнул, что его мнение должно сформироваться на основе обоснованных и доказанных экспертных ответов на эти два вопроса. Каждое решение имеет свою цену, и он не может без оснований думать о принятии того или иного решения.
Протестующие против Амулсара граждане заявили, что готовы участвовать в создании такого механизма, если в процессе изучения “Лидиан Армения” прекратит свою деятельность.
В свою очередь и представители “Лидиан Армения” выразили готовность принять предложение премьер-министра, но сказали, что прекращение деятельности на этот период для них неприемлемо. По завершении обсуждения Никол Пашинян сказал, что государство изложит свою позицию после сбора всех фактов, связанных с эксплуатацией Амулсарского месторождения