Մինգեչաուրի ջէկի վթարը կաթվածահար է արել ադրբեջանական զորավարժությունները
Ադրբեջանն ուշքի չի գալիս մասսայական հոսանքազրկումից ու դրա պատճառած վնասներից: Ինչպես հայտնի է, հուլիսի 3-ի գիշերը հրդեհ էր բռնկվել երկրի խոշորագույն ջերմաէլեկտրակայանում, որը գտնվում է Մինգեչաուր քաղաքում:
Ադրբեջանի 39 քաղաքներ ու շրջաններ, այդ թվում՝ խոշորագույն բնակավայրերը՝ Բաքուն ու Գյանջան, մնացել էին առանց լույսի, խցանումներ էին առաջացել փողոցներում, մարդիկ մնացել էին մետրոյի գնացքներում, վերելակների մեջ, առանց էլեկտրաէներգիայի դադարեցվել էր ջրամատակարարումը, խափանվել էին նավթարդյունաբերական աշխատանքները:
«BBC»-ի ռուսական ծառայությունը նշում է, որ չնայած ամսի 3-ի առավոտյան կողմ «Ազերէներջի» պետական ընկերությունը, որին պատկանում է նշված ջէկը, եւ որը երկրի խոշորագույն էլեկտրաէներգիա արտադրողն է, հայտարարեց, թե էլեկտրաէներգիան գրեթե ամենուրեք վերականգնվել է, եւ նման բան էլ չի կրկնվի, նույն օրվա երեկոյան Բաքվի կենտրոնը, ապա եւ արվարձանները կրկին հոսանքազրկվեցին:
Հուլիսի 4-ին Իլհամ Ալիեւը խորհրդակցություն է հրավիրել՝ պահանջելով «Ազերէներջիի» ղեկավար Էթիբար Փիրվերդիեւից պարզաբանել լայնամասշտաբ հոսանքազրկման պատճառները: Վերջինս էլ ասել է, թե խնդիրը տաք եղանակն է, ինչը հանգեցրել է էլեկտրաէներգիայի անկանխատեսելի պահանջարկի:
Ինչպես փոխանցում է «Ռեգնում» գործակալությունը, այս պատասխանը Ալիեւին դուր չի եկել: Նա նշել է, թե կան ավելի շոգ եղանակով երկրներ, որտեղ, սակայն, նման պատահարներ տեղի չեն ունենում, իսկ լինելու դեպքում ամբողջ էներգետիկ համակարգը չի փլուզվում: «Վթարներ կարող են պատահել, դա բացառված չէ, բայց ինչ-որ վթարի պատճառով ամբողջ էներգետիկ համակարգի խաթարումը լուրջ պատահար է: Ինչու՞ է երկիրը սուզվել մթության մեջ: Պատճառնե՞րը: Ինչու՞ են Բաքվի, Սումգայիթի ու մյուս քաղաքների էլեկտրակայանները դադարել աշխատել Մինգեչաուրի վթարից հետո»,- նման հարցեր է բարձրացրել Ալիեւը:
Առաջ անցնելով՝ նշենք, որ ձախորդություններն ամսի 3-ի վթարով չեն ավարտվել: Meydan.tv-ի տեղեկացմամբ՝ հուլիսի 5-ի առավոտյան կրկին հրդեհ է բռնկվել Մինգեչաուրի ջէկում, այրվել է շուրջ 400 քմ տարածք:
«Ազերէներջիի» մամլո խոսնակ Յախյա Բաբանլին «BBC»-ին հայտնել է, թե ինչքան էլ վերանորոգումներ անեն, ենթակառուցվածքը հիմնովին հին է, ինչի պատճառով էլ դրա վերականգնումը երկար ժամանակ է պահանջում: Բաբանլին, կրկնելով իր ղեկավար Փիրվերդիեւի արդարացումները, նշել է, որ ամսի 3-ի վթարին նախորդած երկու օրերին հոսանքի մեծ պահանջարկի պատճառով երկրի էներգետիկ համակարգի ծանրաբեռնվածությունը 40 տոկոսով աճել է: Ըստ նրա՝ Ադրբեջանում գոյություն ունի էլեկտրաէներգիայի կառավարման միասնական կենտրոն, որտեղ կուտակվում է տարբեր աղբյուրներից մատակարարվող էլեկտրաէներգիան, ապա բաշխվում ըստ պահանջի: Բաբանլիի ասելով՝ հովացնող համակարգերը պատշաճ չեն գործել, իսկ Մինգեչաուրի ջէկի ընդամենը մեկ ենթակայանի խափանումը պարալիզացրել է ամբողջ համակարգը:
Ինչպես ասվեց, Մինգեչաուրի ջէկը խոշորագույնն է Ադրբեջանում: Այն բաղկացած է 8 էներգաբլոկից, ընդհանուր հզորությունը 2600 ՄՎտ է: «Ինտերֆաքս-Ադրբեջանի» փոխանցմամբ՝ այն արտադրում է ամբողջ Ադրբեջանի էլեկտրաէներգիայի մոտ 45 տոկոսը: Սակայն ջէկի վթարը հանգեցրել է երկրի այլ կայանների աշխատանքի դադարեցմանը եւս: Ըստ «BBC»-ի՝ նման մասսայական հոսանքազրկում Ադրբեջանում եղել է նաեւ 2002-ին, սակայն Յախյա Բաբանլին նշել է, թե դրանից հետո տասնյակ էլեկտրակայաններ են շահագործման հանձնվել, ու համոզմունք հայտնել, թե պարտադիր չէ, որ հետագայում նորից նման «խավարում» լինի Ադրբեջանում: Ըստ էության, պաշտոնյան հակասել է ինքն իրեն:
Ադրբեջանի ջէկերը
Ի. Ալիեւի ցուցումով խոշոր վթարի պատճառների բացահայտման համար կառավարական հանձնաժողով է ձեւավորվել, դատախազությունն էլ քրգործ է հարուցել: Ընդ որում, ինչպես գրում է «BBC»-ն, գլխավոր դատախազ Զաքիր Ղարալովն արդեն հայտնել է, թե նախնական տվյալներով վթարը տեղի է ունեցել ջէկի գեներատորներում հովացման համակարգի նախագծային պահանջները խախտելու պատճառով. ջրի ջերմաստիճանը նախատեսվածից ավելի բարձր է եղել:
Բրիտանական գործակալության ռուսական ծառայության հետ զրույցում ադրբեջանցի փորձագետներն իրենց վրդովմունքն են հայտնել: Նրանցից Իլհամ Շաբանն, օրինակ, ինչպես Ալիեւը, տարակուսանք է հայտնել, թե ինչպես կարող է մի ենթակայանի պատճառով ամբողջ երկիրն առանց հոսանքի մնալ: Ըստ նրա՝ նման բան նույնիսկ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ չի եղել: Շաբանի համոզմամբ՝ սխալը Ադրբեջանի էներգետիկ ոլորտի կառավարման համակարգում է: Տնտեսագետ Վուղար Բայրամովն էլ կարծում է, որ էլեկտրաէներգիայի մատակարարման ծառայությունը պետք է հանձնել մասնավորին: Մեկ այլ տնտեսագետ՝ Սամիր Ալիեւը, նշում է, որ կատարվածը ցույց է տալիս, թե որքան անարդյունավետ են ոլորտում ներդրումներ արվում: «Ռեգնումը», հղում անելով ադրբեջանական լրատվամիջոցներին, նշում է, որ վերջին տարիներին էներգամատակարարման համակարգի կատարելագործման համար ներդրվել է ավելի քան 4 մլրդ դոլար:
«Բնակչության հոգեբանությանը ծանր հարված է հասցվել: Պարզ է դարձել, որ երկրում ամենաթույլ օղակը ԽՍՀՄ-ից ժառանգություն ստացված էներգահամակարգն է, որի մոդեռնիզացման վրա հսկայական միջոցներ ու ոչ քիչ ժամանակ կծախսվի»,- գրում է «Ռեգնումը»՝ միաժամանակ հարց տալով, թե այդ դեպքում ուր են գնացել 4 մլրդ դոլարը գերազանցող միջոցները:
Չնայած փորձագետներն ասում են, որ Ադրբեջանը այլընտրանքային եւ վերականագնվող էներգիայի աղբյուրների պոտենցիալ ունի, ինչպիսիք են հողմային եւ արեւային էլեկտրակայանները, 2016-ի պաշտոնական տվյալների համաձայն, երկրում արտադրված էլեկտրաէներգիայի միայն 10 տոկոսն է ստացվել նշված աղբյուրներից: Այս մասին նշում է «BBC»-ն: Այդուհանդերձ, փորձագետ Իլհամ Շաբանը հոռետես է. «Նրանք Ադրբեջանի էներգահամակարգը կառավարել չգիտեն, այլընտրանքային էներգիան կապ չունի»:
«Ռեգնումը» հայտնում է, որ լայնածավալ հոսանքազրկման պատճառով խաթարվել են պետական «SOCAR» եւ այլ ձեռնարկությունների կողմից նավթարդյունաբերական աշխատանքները: Միայն հուլիսի 3-ին նավթի արդյունահանումը կրճատվել է 4200 տոննայով, իսկ գազինը՝ ավելի քան 1 մլն խմ-ով:
Ադրբեջանական զինուժը վթարի «տուժողներից» է
Ադրբեջանում այս խոշոր վթարը այսպես թե այնպես դրդում է մտածել հայ-ադրբեջանական հակամարտության մասին, հատկապես որ Մինգեչաուրը շատ հեռու չէ Արցախ-Ադրբեջան շփման գոտուց:
Այս քաղաքը, թերեւս առավել հայտնի է իր ջրամբարով, որն ամենախոշորն է Անդրկովկասում: Դրա ծավալը 16,1 խկմ է: Ջրամբարի ջուրն օգտագործվում է նույնանուն հէկի համար (լուսանկարում), որն ամենահզորն է Ադրբեջանում՝ 402 ՄՎտ: Մինգեչաուրի ջրամբարից ավելի բարձր հոսանքում՝ կրկին Կուր գետի վրա են գտնվում Շամխորի եւ Ենիքենդի ջրամբարները, որոնց ջրերը եւս կիրառվում են էներգետիկ նպատակներով (նույնանուն հէկերն ունեն համապատասխանաբար 380 եւ 150 ՄՎտ հզորություն):
2014-ի օգոստոսին կառավարությունում, երբ ԱԻ նախարար Արմեն Երիցյանը հայտնել էր, որ քաղպաշտպանության ծառայությունը կարող է 4000-ոց խմբով մասնակցել սահմանների պաշտպանությանը, ինչպես արվում է Ադրբեջանում, ՊՆ Սեյրան Օհանյանը նշել էր, որ Ադրբեջանի քաղպաշտպանության զորքերը հիմնականում զբաղված են Մինգեչաուրի ջրամբարի պաշտպանությամբ, քանի որ վախ ունեն, թե հայկական ուժերն այդ ուղղությամբ գործողություն կձեռնարկեն: Այս լուրը տագնապով էին ընդունել Ադրբեջանում: Վերջինիս ՊՆ-ն անմիջապես հայտարարություն տարածեց, թե «մեր բանակը, որի հրթիռները ուղղված են Հայաստանի վրա, պատրաստ է հրամանի դեպքում հողին հավասարեցնել անգամ մայրաքաղաք Երեւանը»:
Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական զինուժը հրետակոծում էր նաեւ Մատաղիսի ջրամբարի շրջակայքը, չնայած չկարողացավ փլուզել դրա պատվարը: Հայկական կողմն այդ օրերին ուժեղացված հսկողություն սահմանեց Սարսանգի ջրամբարում, որն իր ծավալով խոշորագույնն է Հայաստանում ու Արցախում: Հայտնի է, որ Ադրբեջանը տարբեր առիթներով պահանջներ է ներկայացրել Սարսանգի ջրերի հանդեպ: 2016-ի ապրիլին Արցախի նախագահի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը «Հայկական ժամանակի» դիտարկմանը, թե ադրբեջանցիները կարծես մտավախություն ունեն, որ հայկական զինուժը կարող է պայթեցնել Մինգեչաուրի պատվարը, պատասխանել էր, որ «պատերազմը ունի իր օրենքները, եթե սկսվում են պատերազմական գործողություններ, արդեն այնպես է զարգանում, որ անհնարին է կանխատեսել որեւէ բան»: Բացի դրանից՝ գաղտնիք չէ, որ արցախաադրբեջանական մարտագծից հեռու չեն Բաքու-Ջեյհան նավթամուղն ու Բաքու-Էրզրում գազատարը:
Մինգեչաուրի վթարը զուգադիպեց հուլիսի 2-ին ադրբեջանական զինուժում մեկնարկած խոշորամասշտաբ զորավարժությունների հետ, որոնց մասնակցում էր շուրջ 20 հազար զինծառայող, 120 միավոր տանկ եւ այլ զրահատեխնիկա, ավելի քան 200 միավոր հրթիռահրետանային համակարգ, համազարկային կրակի ռեակտիվ կայաններ ու ականանետներ, ավիացիայի շուրջ 30 միջոց: Զորավարժություններ են անցկացվել նաեւ Նախիջեւանի առանձին համազորային բանակում:
Ադրբեջանի ՊՆ Զաքիր Հասանովը հայտարարել է, թե զորավարժությունների նպատակը հայկական կողմին իրենց բանակի ուժի ցուցադրումն է: Չնայած զորավարժություններն ավարտվել են այսօր, ադրբեջանական բանակը դժվար կացության մեջ է հայտնվել Մինգեչաուրի վթարի հետեւանքով: «Հետքի» ռազմական աղբյուրները փոխանցել են, որ լայնածավալ հոսանքազրկման պատճառով հակառակորդի զորավարժությունները կաթվածահար են եղել, մասնավորապես՝ շարքից դուրս են եկել հակաօդային պաշտպանության համակարգերը: Այսինքն՝ հայկական կողմին ուժ ցուցադրող բանակը հայտնվել է խիստ խոցելի վիճակում:
«Ռեգնումի» հեղինակ Ստանիսլավ Տարասովը, համադրելով Մինգեչաուրի վթարն ու ադրբեջանական զորավարժությունները եւ դրանց հանդեպ հայկական կողմի վերաբերմունքը, գրել է հետեւյալը. «Ամբողջ երկրի մասշտաբով տեղի ունեցած տեխնոլոգիական կատակլիզմը ցույց տվեց, թե ինչ կարող է տեղի ունենալ լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների դեպքում: Չարժե մոռանալ, որ Մինգեչաուրն՝ իր էլեկտրակայաններով հանդերձ, գտնվում է Թալիշից ընդամենը 50-60 կմ-ի վրա: Բաքուն ու Երեւանը ուղղակի պարտավոր են խուսափել ռազմական սցենարից եւ գալ համաձայնության: Այլ բան պարզապես պետք չէ»:
Այլ կերպ ասած՝ Մինգեչաուրի ջէկի վթարն ու դրա հետեւանքները ցույց տվեցին, որ լայնածավալ պատերազմի դեպքում, միայն Միգեչաուրի ջրամբարի պատվարին հարվածելով, հայկական զինուժը ոչ միայն կարող է մթության մեջ թողնել Ադրբեջանն ու կաթվածահար անել հակառակորդի բանակը, այլեւ ջրամբարի 16,1 խկմ ջրերի տակ թողնել Կուր-արաքսյան դաշտավայրը՝ իր բոլոր հետեւանքներով հանդերձ:

Mass Blackout in Azerbaijan; Accident at Mingachevir Thermal Plant Paralyzes Azerbaijani Military Exercises
Azerbaijan is still reeling from a massive blackout that occurred on July 3 when a fire broke out at a major thermal power station located in Mingachevir, the country’s fourth-largest city.
39 cities and regions, including the capital Baku and Ganja, Azerbaijan’s second largest city, were engulfed in darkness, resulting in widespread traffic jams and people stuck in subways and elevators.
Water distribution was shut down and the country’s petroleum production was negatively impacted.
The thermal plant, owned by the state agency AzerEnergy, is the largest electricity producer in Azerbaijan.
After AzerEnergy claimed that power had been restored later in the day, downtown Baku and the town’s suburbs went dark yet again that evening.
Azerbaijani President Ilham Aliyev hastily convened a meeting of government and AzerEnergy officials on July 4, in Baku, to clarify what had happened. AzerEnergy head Etibar Pirverdiyev stated that the hot weather and increased demand caused the blackout. Aliyev wasn’t pleased with this answer, this according to the Regnum news agency.
Aliyev responded that such accidents do not occur in countries with hotter climates and, if they do, the entire power grid doesn’t go down.
“Accidents can happen. They can’t be ruled out. But for the entire power grid to be impacted due to an accident is a serious matter. Why has the country been thrust into darkness? Why did the electric stations in Baku, Sumgait and other towns stop working after the incident in Mingachevir?” Aliyev asked.
And the July 3 fire wasn’t the only one. Another fire broke out on July 5 at the same thermal power station according to MeydanTV.
AzerEnergy’s press spokesman Yakhya Babanli told the BBC that the country’s energy infrastructure was old and that piecemeal repairs wouldn’t help. Babanli said that it would take some time to restore power.
Babanli repeated Pirverdiyev’s explanation that a 40% increase in demand during the two days before the July 3 fire was the culprit and that the cooling systems weren’t operating effectively.
As stated above, the Mingachevir power station is the biggest in Azerbaijan, supplying some 45% of the country’s electricity. It turns out the accident caused the shutdown of other power stations in the country.
The BBC says that such a massive blackout occurred in 2002. Babanli, however, stated that after the 2002 outage scores of power stations were put into operation. Babanli gave assurances at the time that Azerbaijan would not experience another large power outage.
Aliyev has set-up a government commission to investigate the causes of the blackout. The BBC writes that Azerbaijan Prosecutor General Zakir Gharalov has noted that preliminary findings show that the accident occurred in the station’s generators due to construction code violations in the cooling system.
Azerbaijan’s Military Suffers
Given that the Mingachevir power station isn’t that far from the Artsakh-Azerbaijan Line of Contact, one wonders if the accident will impact the conflict.
The Mingachevir Reservoir, built on a section of the Kur River, is the largest in Transcaucasia with a volume of 16.1 cubic km. Its waters are used to generate electricity at the eponymous hydro power plant, the most powerful in Azerbaijan, at 402 megawatts.
At an Armenian government cabinet session on August 7, 2014, following the July clashes with Azerbaijan along the Artsakh and Tavush borders, Armenian Minister of Emergency Situations Armen Yeritsyan declared that the country’s Civil Defense Service could muster 4,000 troops to defend the borders, just like Azerbaijan was doing. Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan added that the Troops of the Civil Defense of the Azerbaijani Ministry of Emergency Situations were mainly protecting the Mingachevir Hydro Power Plant, fearing an attack by the Armenian forces. The news raised a general alarm in Azerbaijan. In response, the Azerbaijani Defense Ministry issued a statement the next day saying "the Armenian people should know that the response to any sabotage attempts against Mingachevir Hydro Power Plant from the Armenian side will be more miserable", and cautioned that Azerbaijan had the capability to raze Yerevan, Armenia's capital.
During the April 2016 Artsakh “Four Day War”, the Azerbaijani military was shelling the area around the Mataghis Reservoir. They failed to destroy the dam. Artsakh increased security around the Sarsang Reservoir, the largest one in Armenia and Artsakh.
In April of 2016, Artsakh Presidential Spokesman Davit Babayan, in response to an observation made by the newspaper Haykakan Zhamanak that Azerbaijan was concerned that Armenian forces could blow up the Mingachevir Dam, said that, “War has its rules. If military operations start, it would be impossible to predict anything.”
The Artsakh-Azerbaijan frontline is also not far from the Baku-Ceyhan oil and Baku-Erzurum gas pipelines.
The accident at Mingachevir coincided with the start of large Azerbaijani military exercises on July 2, involving 20,000 troops, 120 tanks, 30 aircraft, and more than 200 missile systems. Exercises were also conducted in Nakhijevan.
Azerbaijani Defense Minister Zakir Hasanov declared that the exercises were a “show of force” to Armenia.
While the exercises ended today, the Azerbaijani military remains in a bind due to the Mingachevir incident.
Hetq military sources say that the Azerbaijani military exercises were severely hindered due to the power outage, and that Azerbaijani counter-air defense systems have been compromised.
Regnum reporter Stanislav Tarasov wrote the following on the Mingachevir incident, Azerbaijani military exercises and the Armenian sides position towards them.
“The country-wide technological cataclysm shows what can happen in the wake of widespread military operations. One must remember that Mingachevir, with its electric power stations, is located only 50-60 kilometers from Talish. Baku and Yerevan are obliged to avoid a military scenario and reach an agreement. Nothing else will do.” (The Artsakh village of Talish was the scene of heaving fighting in the April 2016 “Four Day War”)
In other words, the Mingachevir accident, and its consequences, have shown that in the event of a largescale war, by merely destroying the Mingachevir Reservoir dam, Armenian military forces can not only inflict a blackout on Azerbaijan and paralyze its military, but can also flood the Kur-Arax valley under its 16.1 cubic km of water, with all its consequences.