Մանկատնից պատերազմ, պատերազմից փողոց ու մինչ օրս` առանց անձնագիր (վիդեո)
«Քանի տարեկան ես» հարցին Իգորը կատակով է ապատասխանում. «25-ից հետո էլ չեմ հաշվել», բայց քիչ անց մոտավոր ասում է՝ երևի 35: Իգորը մանկատան շրջանավարտ է: Դուրս է եկել մանկատնից 1991 թվականին: Տեղավորվել է հանրակացարանում, շուտով զորակոչվել է Հայոց բանակ: Իգորը Արցախյան պատերազմի ժամանակ առաջին գծում է եղել՝ հատուկ նշանակության ջոկատում, նույնիսկ երկու պատվոգիր ունի, բայց դա էլ ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության համար հիմք չի հանդիսանում, որ Իգորին անձնագիր տան:
«էս երկիրն ինձ անձնագիր չի տալիս, որովհետև չունեմ ծննդական, բայց աչքերս ինչ բացել եմ, Հայաստան եմ տեսել: Ծառայել եմ այս երկրում, էդ դեպքում ինչի՞ չեն տալիս: Ուզածս ի՞նչ է, թղթի մի կտոր, որ ես այսօր աշխատանքս կայուն պահեմ»,- ասում է Իգորը:
Իգորն իր ծնողների և վաղ տարիքի մասին քիչ տեղեկություններ ունի: Միայն գիտի, որ ծնողները Ուկրաինայի հայեր են եղել, ինքն էլ մինչև 5-6 տարեկանն այնտեղ է ապրել: Թե ինչ է տեղի ունեցել ծնողների միջև և ինչպես է հայտնվել մանկատանը, չգիտի, միայն հիշում է իրեն արդեն մանկատանն ապրելիս:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն և անձնագիր տալու համար ՀՀ ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչությունը պահանջում է Իգորի ծննդականը: Իգորը պապի միջոցով նախկինում կարողացել է ծննդական ստանալ, սակայն երբ անօթևան է եղել և փողոցներում գիշերել, կորցրել է: Անձնագրային և վիզաների վարչությունում Իգորին ասել են, որ կարող է իր ծննդականը Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպանատան միջոցով կրկին ստանալ, իսկ դեսպանատունն այդ հարցման համար 100 դոլարի սահմաններում պետական վճարներ է պահանջում: Իգորը չի կարողանում վճարել, և անձնագրի հարցը մինչ օրս առկախ է: Հենց անձնագիր չունենալու պատճառով զրկվել է մի շարք աշխատանքներից: Իգորին երեկ Անձնագրային և վիզաների վարչություն են կանչել, բայց ձեռքին 100 դրամ չունի, որ տանից դուրս գա: Իգորն ասում, է, որ պատրաստ է ցանկացած աշխատանք կատարել՝ պահակությունից սկսած մինչև շինարարություն և «էլեկտրիկություն»: Իգորը փայտից քանդակներ է սարքում, արծաթից՝ իրեր: «Ես ամեն ինչ կարող եմ, կյանքի բերումով ամեն ինչ սովորել եմ, միայն թե մի աշխատանք լինի»,- ասում է Իգորը:
Որպես մանկատան շրջանավարտ նրան բնակարանով չեն ապահովել, չնայած «Պետական աջակցություն մանկատան շրջանավարտներին» ծրագրի շահառու է: Պատերազմից վերադառնալուց հետո փողոցներում է ապրել, գիշերել է որտեղ մի քիչ տաք ու հարմար է եղել: 5 տարի առաջ իր կատարած աշխատանքի դիմաց Իգորին տվել են Թբիլիսյան խճուղում գտնվող հանրակացարանի նախկին շենքի առաջին հարկի փոքր խուցը: Հանրակացարանի «ժեխանոց» կոչված սենյակը Իգորն է նորոգել փոքր-ինչ, կահավորել և իր համար ապրելու կացարան սարքել:
Շուրջ 12 քմ սենյակը ձմռան ցրտերին չի ջեռուցում, որովհետև չի կարողանում վճարել սպառած էլեկտրաէներգիայի գումարը: Սենյակը լուսավորելու համար հարևանի տնից մի գիծ է անցկացրել մինչև կարողանա մարել կուտակված պարտքերը: Հատակի կարպետը մշտապես թաց է, նկուղում խողովակներ են տրաքել, ջրերի խոնավությունը ներթափանցում է սենյակ, իսկ ներս մտնելուց խոնավաության հոտ ես զգում: Սենյակում շարժվելու տեղ չկա, մտնելուն պես պետք է նստես, որ տեղավորվես: Չնայած այս ամենին, Իգորի մոտ գիշերելու են գալիս մանկատան շրջանավարտներ, որոնց համար Իգորը վերմակներ է պահում: Այս պայմանների պատճառով է, որ Իգորը չի կարողանում իր երեխաներին իր տուն բերել: Նա երեք երեխա ունի, որոնք ապրում են կնոջ հետ՝ նրա հայրական տանը:
Իգորն ամաչում է, որ մանկատան սան է: Նա այդ փաստը միշտ թաքցնում է հատկապես աշխատանքի անցնելու ժամանակ: Սեփական փորձով է համոզվել՝ երբ ասել է մանկատանն է մեծացել, չնչին աշխատավարձով սևագործ աշխատանքների են ընդունել: Իսկ երբ թաքցրել է այդ փաստը, համեմատաբար լավ աշխատանք է գտել: Նա այդ փաստը թաքցրել է նաև այն ժամանակ, երբ օթևան չի ունեցել և կայարաններում է քնել, մուտքերում, երբեմն էլ դրսում: Իսկ երբ քնելու տեղ չի ունեցել, փորձել է միջադեպեր ստեղծել, որպեսզի ոստիկանությունում հայտնվի, այնտեղ գիշերի, որովհետև ոստիկանության խցերն ավելի տաք են, քան բացօթյա նստարանները կամ շենքերի մուտքերը:

Из детдома на Арцахскую войну: у Игоря Каграманяна до сих пор нет паспорта (видео)
Перед Новым годом Игоря Каграманяна уволили с работы, так как у него нет паспорта. На вопрос, сколько ему лет, Игорь шутит: после 25-ти перестал считать. Потом сказал, что, наверное, 35. Игорь – выпускник детского дома, откуда вышел в 1991 году. Устроился в общежитии, а вскоре его призвали в армию. Во время Арцахской войны он служил на передовой, в отряде особого назначения, имеет две почетные грамоты, однако в управлении паспортов и виз это не считают основанием для выдачи Игорю паспорта.
«В этой стране мне не дают паспорт, так как у меня нет свидетельства о рождении. Но я живу в Армении с самого раннего детства, здесь служил в армии. Почему мне не дают паспорт? Я требую всего лишь бумажку, чтобы сохранить свою работу»,- говорит Игорь.
О своих родителях он знает лишь то, что они армяне с Украины. Игорь сам жил там до 5-6 лет. Что произошло между его родителями и как он оказался в детдоме, наш собеседник не знает. Помнит себя уже в детском доме.
Для получения гражданства и паспорта Республики Армения в управлении паспортов и виз у Игоря требуют свидетельство о рождении. В свое время ему удалось через деда получить этот документ, но, оказавшись на улице, он его потерял. В управлении Игорю сказали, что свидетельство о рождении он может вновь получить в посольстве Украины в РА, но там для этого запроса требуют заплатить госпошлину в размере 100 долларов.
Однако у Игоря нет таких денег, поэтому вопрос паспорта до сих пор остается нерешенным. Из-за отсутствия этого документа он лишился нескольких работ. Вчера Игоря вызвали в управление паспортов и виз, но у него не было даже 100 драмов на транспорт. Игорь говорит, что готов выполнять любую работу. Он увлекается резьбой по дереву, может делать изделия из серебра.
Несмотря на то, что Игорь является выпускником детдома, квартиру ему не дали. Вернувшись с войны, он жил на улице, ночевал где попало. 5 лет назад за выполненную работу Игорю выделили небольшое помещение на первом этаже бывшего здания общежития на Тбилисском шоссе.
Игорь его отремонтировал и обставил, однако отапливать зимой 12-метровую комнатку не может, так как ему нечем платить за электроэнергию. В маленьком помещении постоянно сыро, поскольку в подвале протекают трубы. Несмотря на это, у Игоря часто ночуют выпускники детдома, для которых он держит запасные одеяла. Из-за этих условий Игорь не может забрать к себе детей, которых у него трое. Дети и жена живут у ее родителей.
Игорь стесняется того, что является выпусником детдома, и часто скрывает этот факт, особенно при поступлении на работу. Он на собственном опыте убедился: когда люди узнают, что ты вырос в детдоме, то предлагают черную работу за ничтожную зарплату.