Ռոբերտ Քոչարյանն ազատ արձակվեց
Վերաքննիչ քրեական դատարանը` Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ, ազատ արձակեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին` բեկանելով առաջին ատյանի դատարանի կայացրած որոշումը` հաշվի առնեով, որ նախագահը անձեռնմխելի է:
Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց փաստաբան Ռուբեն Սահակյանը։ Դատավորը որոշեց բավարարել փաստաբանների ներկայացրած միջնորդությունները։
Հիշեցնենք, որ Քոչարյանի փաստաբանները օգոստոսի 1-ին բողոք էին ներկայացրել Վերաքննիչ դատարան` վերացնելու ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը։ Փաստաբան Հայկ Ալումյանն իր հերթին առանձին միջնորդություն էր ներկայացրել դատարան` Քոչարյանի նկատմամբ այլընտրանքային խափանման միջոց` գրավ կիրառելու համար։ Դատական նիստը երկու օր շարունակվել է։ Նիստից հետո փաստաբանները լրագրողների հետ զրույցում նշել էին, որ Քոչարյանը լավ ելույթ է ունեցել եւ հնարավոր է` ելույթի մի մասը հետագայում հրապարակվի։
Հուլիսի 26-ին Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ մեղադրանք էր առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածով՝ սահմանադրական կարգը տապալելու համար։ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես այլընտրանքային խափանման միջոց կալանավորումը ընտրվել է հուլիսի 8-ին։
Ռոբերտ Քոչարյանը չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքը, ասում է, որ մեղադրանքը քաղաքական հետապնդում է եւ վենդետա իր անձի դեմ։ Իսկ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանի կարծիքով` պաշտոնաթող նախագահին առաջադրված մեղադրանքը քաղաքական մանիպուլյացիա է։

Former Armenian President Robert Kocharyan today walked out of jail a free man after the country’s Court of Appeals ruled that he cannot be prosecuted for the March 1, 2008 post- election violence in Yerevan that killed ten.
The Court of Appeals overturned a lower court’s ruling to arrest Kocharyan on charges that he usurped state power during the 2008 protests.
Kocharyan had vehemently denied the charge, while his defense lawyers argued that their client enjoyed legal immunity from prosecution.
The lawyers claimed that the Pashinyan government was waging a political vendetta against Kocharyan.
Kocharyan was charged on July 26. Two days later, a Yerevan court issued an order detaining him for two months.
Ruben Sahakyan, one of Kocharyan’s defense lawyers, told reporters outside the court that the Special Investigative Service (SIS) opposes today’s ruling and will file an appeal with the Court of Cassation.