Ալեքսանդր Սարգսյանի որդին 50 մլն դրամ գրավով ազատ է արձակվել
Սերժ Սարգսյանի եղբորորդին՝ Հայկ Սարգսյանը, 50 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ կարձակվի: Քիչ առաջ նման որոշում կայացրեց Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանը: Հայկ Սարգսյանը դատարան չէր բերվել:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 7-ի դատական նիստին դատարանը հեռացել էր խորհրդակցական սենյակ՝ Հայկ Սարգսյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշում կայացնելու: Մինչ խորհրդակցական սենյակ հեռանալը պաշտպան Երեմ Սարգսյանը միջնորդել էր Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխել ցանկացած չափի գրավով:
Ինչպես առաջին, այնպես էլ այսօրվա նիստին դատարան էին եկել Սարգսյանի մայրը, կինը, ինչպես նաև մտերիմ անձինք:
Հայկ Սարգսյանը մեղադրվում է 2007 թվականին սպանության փորձ կատարելու և ապօրինի զենք-զինամթերք կրելու մեջ:
Քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող գործի շրջանակներում, ըստ ՔԿ-ի տարածած հաղորդագրության, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ քաղաքացի Դավիթ Սիմոնյանը 2007 թվականի ապրիլի 1-ին Հայկ Ալեքսանդրի Սարգսյանի բնակության վայրի՝ Երևան քաղաքի Թումանյան փողոցի թիվ 11 շենքի բնակարանի նկուղային հարկում գտնվող սենյակում հրազենային վնասվածք է ստացել Հայկ Սարգսյանի արձակած կրակոցի հետևանքով։
Նշենք, որ միջադեպից հետո Դավիթ Սիմոնյանը հայտնել է, թե իր վնասվածքը մեկ այլ անձ է պատճառել, և դա եղել է անփութության հետևանք: Դրանից հետո քրեական գործի վարույթը կարճվել է:
Վերջերս Սիմոնյանը հանցագործության մասին հաղորդում է տվել ու հայտնել, որ Հայկ Սարգսյանն է պատճառել իր վնասվածքը, և նոր երևան եկած հանգամանքի հիմքով գործը վերաբացվել է:
Հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Հայկ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել և նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը:

Племянник Сержа Саргсяна освобожден под залог в 50 млн драмов
Находящийся под арестом племянник Сержа Саргсяна, Айк Саргсян, освобожден под залог в 50 млн драмов. Такое решение приняла сегодня судья ереванского суда общей юрисдикции Анна Данибекян. Айк Саргсян не был доставлен в суд.
Напомним, что на судебном заседании 7 сентября суд удалился в совещательную комнату для принятия решения о мере пресечения в отношении Айка Саргсяна. Перед этим адвокат Ерем Саргсян ходатайствовал об изменении меры пресечения в отношении своего подзащитного на освобождении под залог в любую сумму.
Айк Саргсян обвиняется в попытке убийства и хранении незаконного оружия и боеприпасов.
В рамках расследуемого в производстве Следственного комитета уголовного дела получены данные о том, что 1 апреля 2007 г. в подвальном помещении квартиры дома номер 11 по улице Туманяна в Ереване Айк Саргсян выстрелом из огнестрельного оружия ранил гражданина Давида Симоняна.
После инцидента Давид Симонян заявил, что ранение ему причинило другое лицо и что это произошло по неосторожности. После этого уголовное дело было закрыто.
Недавно Симонян представил сообщение о преступлении, сообщив, что его ранил Айк Саргсян. В свете вновь открывшихся обстоятельств уголовное дело было возобновлено.